ChatGPT Alternatifi En İyi 10 Sohbet Botu Programları

ChatGPT alternatifi en iyi sohbet botu programları, uygulamaları ve ücretsiz yapay zeka chatbot sitelerine yer verdiğimiz listemizde; ChatGPT benzeri en iyi AI yazılımları yer alıyor. Kimisi ücretsiz kimisi ücretli olan bu yazılımlarla üretkenliğinizi ve iş verimliliğinizi artıracaksınız!

ChatGPT’nin devrim yaratan yapay zeka dil modeli sayesinde ChatGPT gibi programlar günümüzde oldukça popüler hale geldi.

Bu popülerliğe istinaden birçok yapay zeka uygulaması ücretsiz olarak piyasaya sürüldü. Bu listemizde ChatGPT alternatifi (ChatGPT alternatives) yapay zeka chatbot yazılımlarına yer veriyoruz.

ChatGPT’nin GPT-4 dil modeline karşı, yapay zeka sektöründe rekabete giren birçok yazılım şirketi de birbirinden güçlü sohbet botları geliştirmeye başladı.

Bu duruma nazaran ChatGPT her ne kadar iyi bir sohbet botu olsa da bazı eksiklikleri rakiplerine avantaj sağlıyor. Biz de bu listemizde okuyucularımıza yapay zeka piyasasında sadece ChatGPT’nin olmadığını göstermek için ChatGPT gibi en iyi chat ai yazılımlarını listeledik.

En İyi Yapay Zeka Sohbet Botları

Yapay zeka, günlük hayatımızın her alanında hızla yaygınlaşıyor. Sohbet robotları, bu teknolojinin en popüler uygulamalarından biridir. Sohbet robotları, insan gibi sohbet etme yeteneğine sahip bilgisayar programlarıdır.

Bu chatbot yazılımları, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, müşteri hizmetleri, eğitim, yazılım ve eğlence dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Bu listemizde en iyi ücretsiz sohbet siteleri ve AI uygulamalarını listeledik. İşte detaylar:

Cedille AI

Cedille AI
Cedille AI

Kasım 2021’de açık kaynak olarak sunulan ve aynı zamanda bilimsel bir yayına konu olan dünyanın en büyük Fransızca, Almanca ve İngilizce dil modeli Cedille AI, kullanıcılara metin oluşturma, özetleme ve yeniden yazma konusunda yardımcı olmak için yapay zekanın (AI) gücünden yararlanan gelişmiş bir doğal dil işleme (NLP) teknolojisi kullanan yapay zeka sohbet botu uygulamasıdır.

Özellikle, ChatGPT tarafından sunulan gelişmiş metin işleme yetenekleri arayan kullanıcılar için hepsi bir arada çözüm sunan Cedille.ai, popüler ve ücretsiz yapay zeka programı hizmeti sunan en iyi yapay zeka sohbet botudur.

Cedille AI Özellikleri

 • Hızlı ve kolay bir şekilde metin oluşturmak mümkün.
 • Güçlü bir yapay zekaya sahip.
 • Kullanımı kolay bir arayüzü var.
 • Yüksek kaliteli içerikleri saniyeler içinde özgün olarak yeniden yazabilir.

Chatsonic

Chatsonic
Chatsonic

En iyi ücretsiz ChatGPT alternatifi olan Chatsonic, Writesonic tarafından geliştirilen bir yapay zeka NLP işlemcisidir. Kısaca bir sohbet botudur. Ancak Chatsonic sohbet botu özellikle makale ve metin tabanlı içerikler oluşturmak için geliştirilmiştir.

Ayrıca Google’ın Knowledge Graph bilgi tabanı ile entegrasyona sahiptir. Bu özelliği sayesinde eşzamanlı olarak internetten güncel bilgi akışı sağlar.

Chatsonic, metinsel bağlam oluşturmanın yanı sıra, Siri veya Google Asistan’a benzer şekilde görsel üretmenin yanı sıra sesle anlama ve yanıt verme yeteneğine de sahiptir.

Pratik Chrome eklentisiyle kullanıcılar e-postalara yanıt verebilir, sosyal medyayla etkileşime geçebilir, müşteri destek bildirimlerini yönetebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Chatsonic Özellikleri

 • Makale ve metin tabanlı içerikler oluşturur.
 • Google’ın Knowledge Graph bilgi tabanı ile entegrasyona sahiptir.
 • Siri veya Google Asistan gibi sesle anlama ve yanıt verme yeteneği bulunmaktadır.
 • Chrome eklentisi vardır.

Google Bard

Google Bard
Google Bard

Google tarafından LaMDA’nın hafif model versiyonuyla piyasaya sürülen Google Bard, yapay zeka dünyasında kartların yeniden dağıtılmasını sağladı.

ChatGPT’ye kıyasla tamamen ücretsiz olarak yayınlanan yapay zeka sohbet botu, aynı zamanda diğer Google servisleri ve uygulamalarıyla bağlanabiliyor ve100’den fazla dilde çeviri yapabiliyor.

Ancak Bard’ın en iyi özellikleri sadece yukarıdakilerle sınırlı değil. Aynı zamanda Google Arama dizinine erişerek (internete bağlanarak) web sitelerinden yeni, yüksek kaliteli yanıtlar sağlıyor.

Dolayısıyla Google arama motorunun dünya çapında 4,72 milyar internet kullanıcısına ve %92,24 pazar payına sahip olduğu düşünüldüğünde, aslında online ai chatbot Bard’ın Google’ın tam potansiyelini ortaya çıkardığını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte Bard’a ChatGPT alternatifi demek biraz acımasızca olabilir. Bunun nedeni ChatGPT’nin veri güncelliğinin 2021 yılıyla sınırlı olmasıdır. Ancak Bard sürekli olarak eğitiliyor ve internete bağlanabiliyor. Ayrıca en iyi özelliği de tamamen ücretsiz olması.

Bu bilgilere ek olarak Google Bard hakkında daha detaylı bilgi için “Yapay Zeka Sohbet Botu Google Bard Nedir, Nasıl Kullanılır?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Google Bard Özellikleri

 • Google Bard her türlü metin içeriğini oluşturabilir.
 • 100’den fazla dilde çeviri yapabilir.
 • Yaratıcı içerik yazabilir
 • 20’den fazla programlama dilinde kod yazabilir.

Bing AI

Bing AI
Bing AI

Bing AI chatbot, Microsoft tarafından geliştirilen ve GPT-4 dil modelini kullanan bir yapay zeka sohbet botudur. 2023 yılının Şubat ayında ilk kez tanıtılan bot, Eylül 2023’te tüm internet kullanıcıları için erişime açılmıştır.

Eğer ChatGPT’nin kullandığı dil modeline aşinaysanız Bing chatbot AI yapay zeka programını kullanabilirsiniz. Bing AI’nin temel özellikleri arasında Bing arama dizininden yararlanarak yeni ve yüksek kaliteli yanıtlar oluşturma, kelimeleri resme çevirme, özet yazma, kod yazma ve Microsoft hizmet ve servislerine bağlanma gibi birçok yetkinlik vardır.

Son olarak bu bilgilere kıyasla Bing AI hakkında daha detaylı bilgiler için “Bing Nedir? Bing Chat AI ve Image Creator Nasıl Kullanılır?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bing AI Özellikleri

 • Kullanıcı sorularını anlayabilir ve onlara kapsamlı ve bilgilendirici yanıtlar verir.
 • Skype’ta sohbet edebilir ve kullanıcılarla etkileşim kurabilir.
 • Yaratıcı metin içerikleri yazabilir.
 • GPT-4 dil modelini kullanır.

Jasper AI

Jasper AI
Jasper AI

Jasper AI, kullanıcıların yüksek kaliteli içerik oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yapay zeka yazma aracıdır. Jasper AI; blogcular, pazarlamacılar ve işletmeler için içerik oluşturmaya yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır ve son derece yaratıcı, orijinal ve yüksek kaliteli içerik üretir.

Bu içeriklere; makaleler, reklam içerikleri, ürün tanıtımları ve sosyal medya metinleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü metin tabanlı içerik dahildir. Eğer sadece yazı yazan yapay zeka chatbot arıyorsanız Jasper AI tam aradığınız sohbet botudur.

Jasper AI Özellikleri

 • Kullanıcı dostu bir arayüze sahip.
 • 10’dan fazla dilde içerik yazabilir.
 • Kullanıcıların hızlıca içerik oluşturmasına yarayan özelleştirilebilir şablonlara sahip.
 • Ödevler, makaleler ve diğer akademik çalışmalar için içerik oluşturabilir.
 • Sosyal medya metin içerikleri üretebilir.

Godmode AI

Godmode AI
Godmode AI

Godmode AI, Auto-GPT ve BabyAGI’den ilham alan, GPT-3.5 ile GPT-4’ü destekleyen ChatGPT benzeri yapay zeka Chatbot’tur. Dil modeli henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen kullanımı tamamen ücretsizdir.

Godmode AI Özellikleri

 • Küçük ama kullanışlı bir yapay zeka sohbet yazılımıdır.
 • Sorulan sorulara sebep-sonuç ilişkisine dayalı yanıtlar verir.
 • Ücretsizdir.
 • İyi bir kullanıcı deneyimini garanti etmez.

POE AI

POE AI
POE AI

OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3.5 ve GPT-4 mimarilerini temel alan POE AI, yapay zeka botları geliştirebileceğiniz bir platformdur. Platformda topluluk tarafından oluşturulan yüzlerce ücretsiz yapay zeka uygulamaları bulunur.

Resmi chat programları arasında POE Assistant gibi çeşitli sohbet botları yer alır. Özellikle POE Assistant, birçok dilde insan benzeri metinleri anlar ve bağlama dayalı yanıtlar üretebilir. Ayrıca sesli komutlara sesli yanıtlar verebilir. Bu özellikleri sayesinde ChatGPT alternatifi sohbet botları arasında oldukça popülerdir.

POE AI Özellikleri

 • GPT-3.5 ve GPT-4 mimarilerini kullanır.
 • Farklı dillerdeki metinleri anlar ve bağlama dayalı yanıtlar üretir.
 • Kullanıcı arayüzü basittir.
 • Ücretsizdir.

YouChat

YouChat
YouChat

GPT-4 dil modelini kullanan You.com, chatbot tabanlı arama motoru hizmeti sunan en iyi yapay zeka siteleri arasındadır. AI asistanının ismi de YouBot’tur.

Bu asistan You.com tarafından oluşturulan geniş bir dil modelini kullanır. Soruları yanıtlamaktan açıklamalar sağlamaya, metin tabanlı içerikler üretmeye ve çeşitli konulardaki konuşmalara katılmaya kadar çok çeşitli görevlerde yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Eğer ChatGPT gibi programlar arıyorsanız YouBot yapay zeka chat botunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Stable Diffusion XL desteği sayesinde metinlerden görseller üretebileceğiniz ve diğer premium özelliklerine erişebileceğiniz aylık ücretli bir abonelik planına sahiptir.

YouBot Özellikleri

 • Yapay zeka destekli arama motoru var.
 • Yaratıcı metin içerikleri oluşturabilir.
 • GPT-4 ve kendi dil modelini kullanır.
 • Stable Diffusion XL ile yapay zeka görüntüler üretir.

Notion AI

Notion AI
Notion AI

Not alma uygulaması olan Notion tarafından geliştirilen Notion AI masaüstü, mobil ve web uygulaması üzerinden erişebileceğiniz bir yapay zeka chat uygulamasıdır.

Notion’daki verimliliğinizi artırmak için tasarlanmış olan bu ai botu, sıkıcı görevleri otomatikleştirebileceğiniz, kod ve metin tabanlı içerikler yazabileceğiniz son derece esnek özelliklere sahiptir.

Ayrıca Türkçe dilini de destekler. Bununla birlikte Notion AI hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan “Notion Nedir? Notion AI Nasıl Kullanılır?” adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

Özet, çeviri, ton ayarı, kısa ve uzun yazılar, daha basit dil kullanımı gibi ekstra avantajlar içerir. Hem işletmeler hem de kişisel kullanım için idealdir. Ücretsiz sürümü kısıtlıdır. Ancak Notion’ın ücretli abonelik planlarına sahip olan kullanıcılar için sınırsızca kullanılabilir.

Notion AI Özellikleri

 • Notion uygulamasındaki tüm görevleri otomatikleştirir.
 • Kod yazabilir.
 • Metin tabanlı yaratıcı ve orijinal içerikler oluşturabilir.
 • Ücretsiz sürümü kısıtlıdır.

Claude AI

Claude AI
Claude AI

Claude AI, Anthropic tarafından geliştirilen bir büyük dil modelidir. 2023 yılında piyasaya sürülen Claude, ChatGPT ve Megatron gibi diğer büyük dil modellerine benzer yeteneklere sahiptir.

Ancak Claude, daha az önyargılı yanıtlar üretme ve daha güvenli bir yapay zeka deneyimi sunma konusunda daha iyidir.  100’den fazla dilde çeviri yapabilir ve yaratıcı metinler oluşturabilir.

Bunlara ek olarak Claude, geliştirilirken önyargıyı azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu, Claude’un kullanıcılara daha doğru ve tarafsız bilgi sağlayabileceği anlamına gelir.

Eğer ChatGPT benzeri yapay zeka programları arıyorsanız Claude AI yapay zeka sohbet botunu deneyebilirsiniz. Ancak bu chatbot Türkiye gibi ülkelerde henüz erişilebilir değildir.

Yalnızca Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilir. Yine de bu yapay zeka programını denemek istiyorsanız VPN ve Temporary SMS servislerini kullanarak kayıt olabilirsiniz.

Claude AI Özellikleri

 • Kendi dil modeline sahiptir.
 • Tarafsız bilgi sağlar.
 • 100’den fazla dilde çeviri yapabilir.
 • Yaratıcı ve orijinal metinler oluşturabilir.
 • Bilgilendirici yanıtlar sağlayabilir.
 • Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Birleşik Krallık’ta kullanılabilir.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Yapay Zeka Sohbet Robotu ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?” adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler