GPT-4 Yapay Zeka Botunun Bilinen En İyi 5 Özelliği

GPT-4 Yapay Zeka Botunun Bilinen En İyi 5 Özelliği

OpenAI tarafından geliştirilen ve GPT-3.5 mimarisinin halefi olan GPT-4 özelliklerine değiniyoruz. GPT-4 özelliklerini ve yapay zeka dil modelinin yeni yeteneklerini merak edenler için tüm detaylar!

ABD merkezli yapay zekâ araştırma şirketi Open AI tarafından geliştirilen GPT-4 yapay zeka modelini 14 Mart 2023 tarihinde piyasaya sürdü.

Şirketin GPT-3.5 modelini kullanan en popüler uygulaması ChatGPT furyası henüz bitmemişken yapay zeka endüstrisine daha gelişmiş bir yapay zeka modeli sunması gerçekten inanılmaz derecede müthiştir. İşte detaylar:

Generative Pre-trained Transformers (GPT) Nedir?

Üretken Önceden Eğitilmiş Transformatörler olarak Türkçe diline çevrilen GPT, insan gibi doğal metinler oluşturmak için kullanılan bir tür derin öğrenme modelidir. GPT’nin yaygın kullanımlar ise şunlardır:

  • Soruları cevaplamak
  • Verilen metni özetlemek
  • Metni farklı dillere dönüştürmek
  • Kod yazmak
  • Blog gönderileri, hikayeler ve makaleler gibi daha sayamayacağımız özelliklerde metin içerikleri oluşturmak
  • Problem çözmek
  • Yorum yapmak
  • Tavsiye vermek

Yapay Zeka Modeli GPT-4 Özellikleri Nedir?

GPT-4’ün son sürümü, yapay zeka alanında, özellikle doğal dil işlemede önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

Peki GPT-4’ün GPT-3 ve GPT-3.5 yapay zeka modellerinden farkı nedir ve GPT-4 hangi özelliklere sahiptir? İşte OpenAI’nin yeni nesil yapay zeka modeli GPT-4 hakkında bilmeniz gereken tüm özellikler:

1. GPT-4 Daha Karmaşık Girdileri Anlayabilir

GPT-4’ün en büyük yeni özelliklerinden biri, daha karmaşık ve incelikli istemleri anlama yeteneğidir. OpenAI’ye göre, GPT-4 profesyonel ve akademik niteliklerde insan düzeyinde performans sergiliyor.

Hali hazırda sezgisel sohbet botu ChatGPT GPT 3.5 mimarisine dayansa da GPT-4 modeline geçtiğinde daha iyi olan yeteneklerine artı değer katarak yapay zeka endüstrisinde çığır açacak gibi görünüyor.

Özellikle üst düzey yeterlilik sınavları olan SAT, BAR ve GRE’ye tabii tutulan GPT-4 dil modeli, her bir sınavdan yüksek puan alarak bunu kanıtladı. Böylelikle halefi GPT 3.5’u da geride bırakmış oldu.

Aşağıda görselleştirilen verilere göre mavi renkli çubuklar GPT 3-5 mimarisinin sınav sonucu yüzdelik performansını gösterirken yeşil renkli çubuklar GPT 4 mimarisinin sınav sonuç performansını göstermektedir.

GPT 3.5 ve GPT 4 yapay zeka modellerinin sınav sonuçları
GPT 3.5 ve GPT 4 yapay zeka modellerinin sınav sonuçları

2. GPT-4 Çok Modlu Yeteneklere Sahip

GPT-3.5 mimarisine dayanan yapay zeka dil modeli ChatGPT, GPT-4 modeliyle çok modlu yetenekler kazanıyor. Bu modele göre ChatGPT artık görsel ve resim ögelerini de anlayabilir.

GPT-4 görsel yorumlama
GPT-4 görsel yorumlama

Hatta bir istem olarak; ChatGPT’ye buzdolabınızdaki yiyeceklerin fotoğrafını çekerek gönderirseniz size elinizdeki malzemelerden bir yemek tarifi önerebilir ya da sanatsal bir tabloyu yorumlayabilir.

3. GPT-4 Daha Fazla Yönlendirilebilirliğe Sahip

OpenAI ayrıca GPT-4’ün yüksek derecede yönlendirilebilirliğe sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, AI’nın karakteri bozmasını zorlaştırdı, yani belirli bir karakteri oynamak için bir uygulamada uygulandığında başarısız olma olasılığı daha düşük.

4. GPT-4 Güvenlik Konusunda Epey İddialı

Geliştiriciler, “sistem” mesajındaki yönü açıklayarak yapay zekalarının stilini ve görevini belirleyebilir. Bu mesajlar, API kullanıcılarının kullanıcı deneyimini belirli sınırlar içinde büyük ölçüde özelleştirmesine olanak tanır.

Bu mesajlar aynı zamanda modeli “jailbreak” yapmanın en kolay yolu olduğundan, onları daha güvenli hale getirmek için de çalışıyorlar.

Örnek olarak aşağıdaki görselde ChatGPT’nin “insanın kendisi olmayan bir karakteri yaşaması” anlamına gelen “persona ego” bir kişilik türetmesi ve yasaklı olan istemlere ürettiği cevaplar “jailbreak”‘in en masumane örneklerinden biridir.

ChatGPT JailBreak
ChatGPT JailBreak

Bu özelliklerine ek olarak GPT-4, bir kullanıcının GPT-4’ün Sokratik bir öğretmen olmasını engellemeye çalışmasını ve sorularına yanıt vermesini sağlayarak bu noktayı net bir şekilde ortaya koydu. Ancak model karakterini bozmayı reddetti.

5. GPT-4 Performansı GPT-3.5 Mimarisini Geride Bırakıyor

OpenAI, GPT-4 modelinin insan yeterlilik sınavlarındaki performansını değerlendirmenin yanı sıra botu makine öğrenimi modelleri için tasarlanmış geleneksel kıyaslamalarda da değerlendirdi.

Ayrıca OpenAI, GPT-4’ün mevcut LLM’lerden ve “en gelişmiş modellerden” “önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini” iddia ediyor.

Sonuç olarak; “GPT 4 mimarisinin GPT-3.5 dil modelinin de ötesine geçen özellikleri, gelecekte birçok iş alanına dahil olacak ve yapay zekanın insan gücü üzerindeki etkisini artıracak.” diyebiliriz.

ChatGPT hakkında daha fazla bilgi almak için yine sitemizde yer alan “Yapay Zeka Sohbet Robotu ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?” adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler