Yapay Zeka Sohbet Botu Google Bard Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Bard
Google Bard

Yapay zeka yarışına katılan Google’ın yapay zeka sohbet botu Google Bard nedir, nasıl kullanılır? gibi sorular ile chatbot hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yer verdik.

Günümüzde yapay zeka hızlı bir şekilde gelişiyor, chatbot olsun, yapay zeka destekli sunum hazırlama programı olsun giderek hayatımızın bir parçası olmaya başladı.

Bunu fark eden Google yeni bir yapay zeka botu olan Google Bard chatbot yapay zeka aracını kısa bir süre önce tanıttı. Yapay zeka botu olan Google Bard yeni özellikleri ile yapay zeka sektörüne yeni bir soluk getirdi.

Google Bard Nedir?

Google Bard, teknoloji devi Google tarafından geliştirilen yapay zekâ botu olarak karşımıza çıkmakta. ChatGPT ve Bing gibi, kullanıcılar Google Bard ile metin tabanlı bir etkileşim içinde olabilirler. Kullanıcılar sorularını sorabilir ve yanıtlar alabilirler.

Google Bard Özellikleri Nedir?

Google Bard, rakiplerine kıyasla daha hızlı yanıt verme yeteneğine sahiptir. Ayrıca kullanıcılara üç farklı yanıt seçeneği sunar. Bu chatbot ile çeşitli konular hakkında sorular sorabilir, film veya dizi önerileri alabilir, kod yazdırabilir, ileri seviye matematik işlemleri yaptırabilir, görsel arattırabilirsiniz. Ayrıca Adobe Firefly entegresi sayesinde çizim yaptırabilir veya e-posta hazırlatabilirsiniz, böylece yapay zeka botu kullanımınızı bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Google Bard 3 alternatif cevap
Google Bard 3 alternatif cevap

Google Bard AI, gerçek zamanlı veriye erişim avantajına sahip. Google arama motoru entegrasyonuyla birlikte, bu chatbot web’deki bilgileri kullanarak kullanıcılara güncel ve anlaşılır yanıtlar sunabiliyor, bu sayede kullanıcılar yapay zeka botu üzerinden istedikleri bilgiye ulaşabiliyorlar.

Ayrıca Google ile Adobe işbirliği ile Google Bard ve Adobe Firefly entegre bir şekilde çalışacak. Böylece Google Bard AI sitesinden ayrılmadan chatbot ile prompt girerek çizimler üretilebilecek.

LaMDA
LaMDA

Google tarafından geliştirilen Bard, şu an için LaMDA dil modelini kullanırken yine Google’ın geliştirdiği PaLM 2 dil modeline yakın zamanda geçecek ve daha verimli chatbot hizmeti sunacak. Böylece Google Bard Google’ın açıkladığına göre daha akıcı ve tutarlı cevaplar verebilen bir yapay zeka botu haline gelecek.

PaLM 2 Nedir?

PaLM 2 nedir sorusunun cevabı ise kısaca şöyle açıklayabiliriz,;Google AI tarafından geliştirilen PaLM (Pathways Language Model) modelinin daha gelişmiş versiyonudur.

PaLM 2, Google I/O 2023 etkinliğinde duyurulmuş olup, rakiplerine göre daha güçlü ve verimli bir dil modeli ve bu dil modeli önümüzdeki günlerde Google Bard chatbot ile bir bütün haline gelecek.

PaLM 2 dil modeli
PaLM 2 dil modeli

PaLM 2, 1.56 trilyon kelime içeren bir veri kümesi üzerinde eğitildi. Bu, PaLM 2’nin yeteneklerinde bir dizi iyileşmeler sağlanmıştır. Bu iyileşmeler arasında 4 özellik göze çarpmakta:

  • Doğal dilin daha iyi anlaşılması: PaLM 2, deyimler, metaforlar ve iğneleyici dil gibi doğal dilin inceliklerini daha iyi anlayabilen bir yapıya sahip, yapay zeka botu sistemlerinin anlama kapasitesini bir üst seviyeye çıkarıyor.
  • Metin üretme yeteneğinin geliştirilmesi: PaLM 2, rakipleri tarafından üretilen metinden daha akıcı, tutarlı ve yaratıcı metinler üretebilmektedir.
  • Dil çevirme yeteneğinin artırılması: PaLM 2, PaLM’den daha iyi bir şekilde dil çevirme yapabilmektedir.
  • Kodlama yeteneğinin geliştirilmesi:PaLM 2, rakiplerinin ürettiği koda göre daha verimli ve doğru kodlar üretebilmektedir.
bard ile kodlama
bard ile kodlama

PaLM 2 hala geliştirme aşamasında, ancak bilgisayarlarla etkileşim şeklimizi devrimleştirebilecek potansiyele sahiptir.

PaLM 2 aşağıdaki gibi yeni ve yenilikçi uygulamaların oluşturulmasında kullanılabilir:

  • Doğal dil komutlarını anlayabilen ve buna yanıt verebilen yapay zeka botu sistemleri.
  • Birbirleriyle ve yayalarla iletişim kurabilen otonom araçlar.
  • Hastalıkları teşhis edebilen ve tedavi uygulayabilen tıbbi cihazlar.

PaLM 2, dünyayı değiştirebilecek güçlü bir yeni dil modelidir. Henüz erken aşamalarında olmasına rağmen, bu yenilikçi teknoloji için gelecek umut vaat etmektedir.

Google Bard Nasıl Kullanılır?

Google’ın geliştirdiği herkesin kullanabileceği yapay zeka botu olan Google Bard ile yapay zeka deneyiminizi genişletebilmeniz için öncelikle Google Bard resmi web sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Siteyi açtıktan sonra, sağ alt köşede bulunan “Sign In” düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Google Bard nasıl giriş yapılır
Google Bard nasıl giriş yapılır

“Sign In” düğmesine bastığınızda, yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden Gmail hesabınızla sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonraki adımda “Try Bard” düğmesine tıklayarak devam edin ve ardından “I Agree” seçeneğini seçin.

Son olarak, “Continue” düğmesine basmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladığınızda, Google Bard arayüzü görüntülenecektir.

Google Bard Nasıl Kullanılır
Google Bard Nasıl Kullanılır

Enter a prompt here” kutusunda bir metin yazabilirsiniz. Ardından, kutunun yanındaki gönder düğmesine basarak metni gönderebilirsiniz. İsterseniz ekrandaki seçeneklerden birini de seçerek Google Bard size ne gibi alternatif cevaplar veriyor öğrenebilirsiniz.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Bing Nedir? Bing Chat AI ve Image Creator Nasıl Kullanılır?” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler