Resimde Art Nouveau Hareketi

Alphonse Mucha, The Autumn. (1896)

19. yüzyılın son çeyreğinde yeni arayışların neticesi olarak ortaya çıkmış Art Nouveau akımının resim sanatındaki yansımalarına, akımın özelliklerine, önemli temsilcilerini yakından inceleyeceğiz.

Sanat dünyası, tarihsel süreç boyunca çoğu zaman çağın gelişmelerinden etkilenmiştir. Değişen fikirler, toplumsal yapı ve algılama biçimleri gibi sebepler nedeniyle sanatçılar yeni ve farklı tarzlar denemişlerdir.

Bu yönden 19. yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan Art Nouveau sanat akımı, evrensel bir tarz arayışının beraberinde taklitçi ve tarihsel üslubu reddetmesiyle tanınmıştır.

Art Nouveau Hareketi Nedir?

Art Nouveau 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında sanatın farklı dallarında birçok ülkede etkili olmuş bir sanat akımıdır. Türkiye’de Yeni Sanat olarak tanınan akımın Fransa’daki adı Art Nouveau olmakla beraber Avrupa ve Amerika’da farklı isimlerle anılmıştır.

Art Nouveau hareketi, Orta Çağ eserlerinin mükemmelliğini kabul etmenin beraberinde estetik değerleri ve sanatsal idealleri ön planda tutan modern ve bireyci bir yaklaşımı ifade etmektedir.

Hotel Saintenoy'un vitray penceresinin Art Nouveau stilindeki detayı.
Hotel Saintenoy’un vitray penceresinin Art Nouveau stilindeki detayı.

Art Nouveau akımı ilk evresinde daha ziyade mimari alanda gelişim göstermiştir. Bu alandaki gelişmeler arasında zarif süslemeler, kıvrımların ve bitki motiflerinin kullanılması, mimari ögelerin dekoratif hale getirilmesi ön plana çıkmaktadır.

Bununla birlikte resim, çizim ve grafik tasarım gibi birçok farklı sanat dalında da uygulanmıştır. Resimde Art Nouveau akımı, yine romantik ve estetik yansımaların ışığında gelişim göstererek karakterize bir üslupla sanat tarihindeki yerini almıştır.

Art Nouveau Akımının Özellikleri

  • Art Nouveau akımının resimdeki tipik özellikleri arasında asimetrik çizgiler, bitki desenleri ve hayvan figürleri yer alır. Doğa unsuru resimde Art Nouveau için önemli esin kaynaklarından biridir.
  • Sanat eserlerinde 19. yüzyılın kıyafetleriyle tasvir edilmiş kadın figürleri ön plana çıkmaktadır.
  • Art Nouveau akımı Orta Çağ’ın estetik anlayışındaki mükemmellikten etkilenmenin beraberinde yenilikçi, bireyselliğe uzanan ve Klasisizm’i reddeden bir sanat görüşü sergilemektedir.
  • Art Nouveau sanat eserlerinde Japon sanatından izler görmenin beraberinde simgeci ögelere sıklıkla rastlamak mümkündür.
  • Art Nouveau akımının yansımaları birçok ülkede farklı biçimlerde kendini göstermiştir. Tarihsel süreçte yerini Modernizm’e bırakan akımın kendi için üretim alanı bulduğu sanat dallarının farklılığıyla birlikte izleri günümüze dek süregelmiştir.
Alphonse Mucha'ya ait eser.
Alphonse Mucha’ya ait eser.

Resimde Art Nouveau Temsilcileri ve Eserleri

Resimde Art Nouveau akımının gelişim sürecinde önemli rol oynayarak dikkat çeken sanatçılar arasında Gustav Klimt ve Alphonse Mucha ön plana çıkmaktadır:

Gustav Klimt

Gustav Klimt, sanat eserlerinin özgün yapısıyla resimde Art Nouveau akımının ünlü sanatçılarından biri haline gelmiştir. Dekoratif unsurlar, asimetrik çizgiler ve perspektifsiz eserleriyle yenilikçi bir izlenim sunar.

Gustav Klimt, Portrait of Eugenia Primavesi. (1913)
Gustav Klimt, Portrait of Eugenia Primavesi. (1913)

Bu yönlerden Art Nouveau akımının özelliklerini başarıyla yansıtır. Altın ve parlak renklerle süslenmiş soyut desenler eserlerindeki dinamiği inşa eder.

Gustav Klimt, Portrait of Adele Bloch-Bauer I (1907)
Gustav Klimt, Portrait of Adele Bloch-Bauer I (1907)

Alphonse Mucha

Alphonse Mucha, daha ziyade afiş tasarımlarında olmakla birlikte resimde Art Nouveau akımını amacına uygun biçimde uygulayarak tasarımlarıyla harekete değer kazanmıştır.

Alphonse Mucha, The Lady of the Camellias. (1896)
Alphonse Mucha, The Lady of the Camellias. (1896)

Kadın figürlerin ağırlıkta olduğu, Art Nouveau akımıyla kendi üslubunu harmanladığı afiş tasarımlarında kıvrımlar ve keskin konturlar dikkat çeker.

Alphonse Mucha'ya ait eser.
Alphonse Mucha’ya ait eser.

Son olarak görsel sanatlarda Art Nouveau akımının diğer önemli temsileri arasında ressam Henri de Toulouse-Lautrec ve illüstratör Aubrey Beardsley yer alır.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa sitemizde yer alan “Triptych Nedir? Sanatta Triptych Formunun En Ünlü 5 Örneği” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler