Yüksek Potansiyelli En İyi 5 Altcoin Projesi

Son 1 yılda kripto para ekonomisi, dijital varlıkların rekor artışlarını körükleyen önemli kilometre taşlarına ulaştı. Altcoinlerde yaşanan ralliler ise yılın ikinci çeyreğinde rekor ATH’ler kaydetti. Zira, dünya ülkelerinin bir kısmı kripto paraları yasaklarken bir kısmı da geleceğin para birimi kripto paraları destekleyecek inovatif yaklaşımlar sergilediler. Artık birçok şirket kripto para birimlerini meşru ödeme aracı olarak kabul ediyor. Ayrıca birçok insan yeni bir iş modeli olarak kripto para madenciliğine yöneliyor. Nasdaq’ın 2021 yılı istatistiklerine göre Bitcoin madencileri nisan ayında günlük ortalama 56 Milyon dolardan fazla bitcoin üreterek sektörü adeta hareketlendirdi. Bu bilgiler kapsamında Bitcoin madenciliğine ilgi duyuyorsanız Bitcoin Madenciliği Nedir? A’dan Z’ye Bitcoin adlı rehberimizi de inceleyebilirsiniz.

Kripto paraların avantajları saymakla bitmez ancak başlıcalarına özetle değinecek olursak; geleneksel bankacılık sistemlerine göre daha güvenilir, merkeziyetsiz ve her bütçeye uygun olması örnek gösterilebilir. Şu an da 9000’den fazla kripto para, borsalarda işlem görüyor ve bu kripto varlıkların çoğunu altcoinler oluşturuyor. CoinMarketCap’in verilerine göre altcoinler Mart 2021 yılında toplam kripto para pazarının %40’ını oluşturmaktadır.

Bitcoin ile benzer olmasına rağmen katı kurallar ile birbirinden ayrılan ve farklı konsensus mekanizmaları kullanan altcoinler akıllı sözleşmeler, düşük fiyat oynaklığı gibi yeni veya ek özellikler ile yatırımcılara umut vaadediyor! Bitcoin en popüler kripto para birimi olsa da küçük yatırımcılar için oldukça pahalı. Bu nedenledir ki her bütçeye uygun dikkate alınması gereken birçok başka kripto para birimi mevcut.

İşte en umut verici altcoin projeleri:

1. Cardano (ADA) – $2.17

Web Sitesi: www.cardano.org

Teknik Özellikler: https://docs.cardano.org/en/latest/ 

Piyasa Değeri: $58,254,857,324

Bir zamanlar Ethereum’un kurucu ortağı olan Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano; ölçeklenebilir, sürdürülebilir esnek ağı sayesinde hızlı işlem imkanı sunuyor. Bu da Cardano’yu yatırımcılar nezdinde popüler bir altcoin projesi yapıyor. Bir kripto paranın güvenilirlik açısından ihtiyaç duyabileceği akıllı sözleşme özelliğini de kapsayan ADA coin düşük işlem ücreti ve ademi merkeziyetsizlik hedefi güden güçlü bir geliştirme ekibine de sahip. Geliştiriciler artık akıllı sözleşmeler sayesinde dApp’ler, yeni kripto para birimleri ve hatta DeFi piyasası üzerinde projeler geliştirebilir. En nihayetinde çıktığı ilk günden bu yana temkinli bir şekilde yükselen ADA coin piyasa dalgalanmalarından en az hasarla çıkan kripto para birimi olarak kayda geçti.

2. Dogecoin (DOGE) – $0.2632

Web Sitesi: www.dogecoin.com

Teknik Özellikler: https://github.com/dogecoin/dogecoin

Piyasa Değeri: $50,786,139,313

Yazılım mühendisi Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından şaka parası olarak yaratılan Dogecoin, adını bir zamanlar popüler bir mem olan internet fenomeni “Kabosu” adlı bir Shiba Inu’dan almıştır. İlk zamanlarında kayda değer bir başarı elde edemese de son zamanlarda rekor ATH’lere ulaşan DOGE bu başarısını Elon Musk ve Mark Cuban gibi piyasaya yön veren şahsiyetlere borçlu. 2020 yılının Aralık ayında yükselmeye başlayan Dogecoin 2021’in ilk çeyreğinde Bitcoin’i aşan büyüme oranlarıyla rekor seviyeleri gördü. Bu nedenle kripto para hızla büyüdü ve en çok konuşulan dijital para birimi haline geldi.

3. Uniswap (UNI) – $26.62

Web Sitesi: www.uniswap.org

Teknik Özellikler: https://uniswap.org/docs/v2/governance/overview/

Piyasa Değeri: $15,779,141,226

Kripto para ticaretinin büyük bir çoğunluğu Binance ve Coinbase gibi merkezi kripto para borsalarında gerçekleşiyor. Uniswap ise kripto paraların varoluş sebebini en iyi şekilde idrak eden merkeziyetsiz bir kripto para borsası. Uniswap, merkezi kripto para borsalarının aksine geleneksel likiditeden bağımsız olarak otomatik likidite protokolü kullanıyor. Misal, Binance spot işlemlerde Bitcoin satın almak istiyorsunuz bunun için bir limit emri vermelisiniz. Verdiğiniz limit satış limiti emri koyan bir başka kullanıcı tarafından gerekli limit koşulunu sağlıyorsa belirlediğiniz limitte Bitcoin alım işleminiz gerçekleşir. Bu anlatımı daha basit bir örnekle pekiştirelim. Bir sokak pazarında meyve tezgahınız olduğunu hayal edin. Sokak pazarı mal satan tezgahtarlarla ve bu tezgahlardan ürün satın alan müşterilerle doluysa akışkan pazar olarak adlandırılabilir. Nispeten çok az alım satım olsaydı, “dar bir pazar” olarak kabul edilirdi. Yani likidite sağlayıcılarının likidite havuzları oluşturduğu bir modele göre çalışır. Böylece sistem emir defteri gereksinimini ortadan kaldıran merkeziyetsiz bir fiyatlandırma sunar. Geleneksel emir defteri mantığında başarılı bir işlem; bir kullanıcı tarafından belirlenen alış limiti, diğer tarafta bir başka kullanıcı tarafından oluşturulan satış limiti ile eşleştiğinde gerçekleşir. Uniswap ise bu emir defteri mantığından uzaklaşarak daha hızlı alış ve satış yapılabilmesi için otomatik likidite protokolünü devreye sokar.

Uniswap kripto para borsası, 2018 yılında, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para projesi olan Ethereum blok zincirinin ERC-20 protokolünü esas alan tamamen yeni bir ticaret modelidir. Aynı zamanda açık kaynaklı bir Defi platformu olması da yatırımcıların güvenle sığınabileceği bir liman sağlar.

4. Ethereum (ETH) – $4,218.64

Web Sitesi: www.ethereum.org

Teknik Özellikler: https://ethereum.org/en/developers/docs/

Piyasa Değeri: $317,184,434,691

Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson tarafından kurulan Ethereum ağı “dünyanın programlanabilir blok zinciri” olarak lanse edilen ve blockchain teknolojisi üzerinde çalışan açık kaynak kodlu bir yazılım platformudur. Akıllı sözleşmeler uygulama için Solidity programlama dilini kullanır. Go, C++, Rust gibi programlama dillerinde yazılmıştır. Bir blockchain ağı olan Ethereum işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için merkezi olmayan bir işlem geçmişi defteri tutar. Bununla birlikte ağın kullanıcıları dapps denilen merkeziyetsiz eğlence uygulamaları oluşturabilir, yayınlayabilir hatta oluşturduğu oyun ve NFT gibi dijital varlıklardan para kazanabilir.

2020 yılının Ağustos ayında yukarı trendde ivme kazanan Ethereum günümüz itibariyle Bitcoin’den sonra gelen piyasa değeri en yüksek kripto paradır. Ethereum ağıyla yapılabileceklerin bir sınır yoktur. Bu nedenle gelecek vaadeden en garantili dijital varlıkların başında gelir.

5. Binance (BNB) – $487.59

Web Sitesi: www.binance.com

Teknik Özellikler: https://whitepaper.io/document/10/binance-whitepaper

Piyasa Değeri: $60,536,983,332

Küresel ölçekli kripto para borsası Binance’in resmi para birimidir. Binance borsasında işlem yaptığınız takdirde BNB coin ile birçok ödeme avantajından faydalanabilirsiniz. Binance ekosisteminde tüm al/sat işlemlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca komisyon ödemeleri, Binance Smart Chain’de topluluk hizmeti tokeni olarakta kullanılabilir. Ethereum ağında çalışan bir ERC-20 tokeni olarak yaratılan BNB coin toplamda 200 milyon coinlik bir arzla çıkarılmıştır. Her iki üç ayda bir geleneksel BNB yakma etkinliği düzenlenerek-geçtiğimiz aylarda 15. BNB yakma etkinliği düzenlendi-piyasadan kaldırılan BNB coinler sayesinde şu an da arz daha düşüktür.  Dolayısıyla BNB her geçen kripto para yakma etkinliğinde bilinçli bir şekilde piyasa fiyatını arttırarak değer kazanıyor. Aynı zamanda da merkezi kripto para borsaları arasında en popüler olanı! Binance’e kaydolmak ve Binance hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Binance Nedir ve Kripto Para Nasıl Alınır? adlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kripto para borsalarında trendlerden düşmeyen en çok konuşulan kripto paralara yer verdiğimiz En Popüler 7 Kripto Para Birimi adlı listemizi de inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler