En Popüler 7 Kripto Para Birimi

 Her geçen gün yeniliklerin vukuu bulduğu kripto para piyasasında son dakika da ortaya çıkan birçok yeni kripto para projesine tanık oluyoruz. Kimi anlık yüksek trendlerle kısa vadede kazanca neden olup uzun vadede pişmanlık yaratıyor, kimisi de ilk çıktığı günden beri emin adımlarla mum grafiklerinde yükselerek yoluna devam ediyor. Bu listemizde hem eski hem de yeni, gelecek vadeden kripto para, altcoin ve token projelerine yer verdik. Listemizde yer alan kripto varlıklar bilgi vermek amacıyla listelenmiş olup yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto para birimi piyasalarında her zaman heyecan verici anlar oluyor. Kripto paralar hakkında sürekli yeniliklerin duyurulduğu bir mecra haline gelen finans piyasası, artık Bitcoin, Ethereum, Cardano, DOGE gibi popüler kripto paralardan bahseder oldu. Her geçen gün yeni kripto paraların eklendiği kripto para borsaları da anlık yükselen trendlerle yatırımcıların dikkatini çekerek yeni kripto milyarderleri oluşturuyor. Böylesine getirisi yüksek bir sektörde her dikkatli yatırımcı, az çok yatırım portföyüne potansiyeli yüksek kripto paraları ekleyerek yeni çıkan altcoinleri de es geçmiyor. Nitekim altcoin piyasasında yenilikler asla bitmiyor. Dolayısıyla yeni çıkan her kripto para birimi, kısa vadede trendlerden etkilenerek çok yüksek değerlerde boğa ve ayı piyasalarına girebiliyor. Bu da kripto para yatırımcılarının ilgisini çekiyor. Yine de bazı dijital paralar var ki çıktığı ilk günden beri trendlerden çok sık etkilenmeden emin adımlarla uzun vadede değerine değer katıyor.

Bu listemizde kripto para birimleri arasında hem kripto borsasına yeni girmiş getirisi yüksek altcoinleri hem de uzun zamandır kripto borsalarında güvenilirliği açısından iyi bir yatırım aracı olan kripto paraları listeliyoruz. İlgili kripto paralar bir yatırım tavsiyesi olmadığı gibi kripto para yatırımı konusunda deneyimsiz kişilerin piyasa manipülasyonlarına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca kripto para yatırımı ve kripto para borsası grafikleri hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz mum grafiği okuma ve kripto para teknik analiz rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin’in 2009 yılında icat edilmesinden sonra para anlayışımız sonsuza dek değişti. Satoshi Nakamoto adındaki gizemli mucidi hakkında henüz resmi kaynaklarca doğrulanmış bir bilgi olmaması bu kripto parayı güvensizleştirmesine rağmen merkezi olmayan mimarisiyle günümüzdeki en değerli kripto para birimi. Bu özelliği de onu bir ana akım haline getirmiş vaziyette.

TESLA gibi teknoloji devi şirketlerin Bitcoin’e yeşil ışık yakması ve bazı devletlerin Bitcoin’i içselleştirmesiyle Bitcoin hala en popüler kripto para yatırımları arasında ilk sırada!

2. Ethereum (ETH)

Akıllı kontrat özellikli ve merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan Ethereum, Vitalik Buterin tarafından programlanmış bir kripto para ağıdır. Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen Ethereum, defi projeleriyle birçok altcoin projesini desteklemiştir. Bu nedenle oldukça popüler olan kripto para, 2016 yılında DAO projesinin çökmesi üzerine ikiye bölünmüştür. Ancak bu olumsuzluklar kripto para önünde bir engel teşkil etmedi ve Ethereum 2.0 güncellemesiyle oldukça popüler hale geldi. Şu an da altcoinlerin lideri konumunda olan Ethereum, her geçtiğimiz gün rekor seviyelere ulaşıyor.

3. Solana (SOL)

Cenevre merkezli Solana Vakfı tarafından geliştirilen Solana, merkezi olmayan uygulamalar için bir blok zinciri platformudur. Daha düşük maliyetlerde daha hızlı işlem imkanı vadeden Solana, Bitcoin’den sonra gelen kripto para ağı projesi Ethereum’a rakip olacak düzeyde. Ayrıca kripto madenciliğinde daha çevre dostu bir misyon izleyen Solana, PoS  blokzinciri içeriyor. Çoğu modern blok zinciri PoS ağını kullanır. Ancak Ethereum PoW blok zincirini kullanmaktadır. Bu da Solana’yı daha avantajlı hale getirmektedir. Bunun dışında Ethereum’un yüksek işlem ücretleri yatırımcıları daha düşük işlem ücreti vadeden Solana’ya yönlendirmektedir.

4. Axie Infinity Shards (AXS)

Piyasadaki en popüler dijital para birimlerinden bir diğeri de dijital para piyasasını bir nevi oyunlaştıran Axie Infinity projesi. Vietnamlı stüdyo Sky Mavis tarafından geliştirilen oyun, NFT tabanlı, çevrimiçi bir video oyunudur. Oyun Pokemon’dan ilham almıştır. Oyuncular genellikle Axie adındaki küçük yaratıkları toplar, koleksiyonunu geliştirmek için arena savaşlarına katılır ve envanterine yeni Axie’ler ekleyebilir. Ayrıca Ethereum tabanlı olması dolayısıyla marketten yeni Axie’ler satın alabilir. Bunun için tarayıcı eklentisi olan dijital para cüzdanı Ronin Wallet’i kurmak gerekir.

Axie dünya çapında eğlenceli bir oyun olsa da güçlü topluluğu ve erken yükselişi açısından bir gelir kapısı haline gelmiştir. Dünya çapında birçok oyuncu tarafından oynanan oyun, günümüzde en değerli NFT koleksiyonuna sahiptir. Kazanılan Axie’ler satılabilir ve kripto paraya dönüştürülebilir.

5. Cardano (ADA)

Cardano (ADA) PoW doğrulama ağına alternatif olarak tasarlanmış, merkeziyetsiz ve üçüncü nesil bir PoS blokzinciri platformudur. Ethereum gibi PoW ağlarında sürdürülebilirlik ve artan maliyet sorunlarına nazaran PoS blokzincirine sahip Cardano; düşük işlem ücretleri, hız, ölçeklenebilirlik ve dayanıklılık bakımından en popüler kripto para haline geldi. Ethereum’un eski ortağı Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano platformu Ouroboros konsensus protokolü üzerine çalışan akıllı kontratlara sahiptir. Ayrıca bu PoS protokolü bilimsel çalışmalar sonucunda duyurulan ilk PoS sözleşmesine sahiptir. Şu an da Ethereum’a rakip olabilecek en büyük sanal para birimidir.

6. Binance Coin (BNB)

Binance kripto para borsasında işlem yapmak ve komisyon ücretlerini ödemek için kullanılan BNB, kripto yatırımcılarına teşvik olması amacıyla kripto para alım-satım işlemlerinde BNB ile yapılan alışverişlerin indirimli olmasını sağlıyor. Binance’in yerel para birimi haline gelen BNB günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Merkezi bir kripto para birimi olması dolayısıyla platformda kullandığınız her BNB coin, Binance tarafından sigortalıdır. Herhangi bir hack riskine karşı Binance cüzdanınızda yer alan BNB’leriniz koruma altındadır. Binance kripto para borsası günümüzde global düzeyde en çok işlem yapılan merkezi sanal para borsasıdır.

Wilder World (WILD)

Sanatsal bir proje olan Wilder World, 3D sanatçısı Frank Wilder tarafından yaratılan çevrimiçi 5D bir metaverse. NFT koleksiyonlarından oluşan bir evren yaratmayı planlayan Wilder, satın alınabilir NFT koleksiyonlarıyla şimdiden satışta. Kasım ayında piyasaya sürülecek olan metaverse, Zero.Space adlı oyun stüdyosu tarafından Epic Games’in Unreal Engine motoruyla geliştiriliyor.

İlerleyen günlerde oldukça popüler bir platform olacağının sinyallerini veren Wilder World Metaverse, WILD sanal para tokeniyle kripto para borsalarında yükselişine devam ediyor. Wilder World oyununun çıkış tarihi ise 2021 Kasım ayının ilk haftası.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler