Müzikteki Gizli Mesajlar: Backmasking Nedir?

Backmasking nedir

Müziklerde gizli bir mesajın olma ihtimaliyle ilgili komplo teorilerinin ortaya atılmasına sebep olan Backmasking’in ne olduğunu, ne için kullanıldığını, bilimsel analizini ve en ünlü örneklerini yazımızda mercek altına alıyoruz.

Çoğu kişi için, 1960’lardan 1980’lere kadar Backmasking , sanatçıların sesler aracılığıyla eylemlerimizi etkileyebileceği bir zihin kontrol aracı olmayı amaçlıyordu. Bununla amaçlananın ne olduğu hep tartışıldı. Eğlenmek, dikkat çekmek ya da belki Backmasking ‘in gizli bir nedeni olabilir. Bu konu hala tartışılmaya devam ediyor.

Backmasking Nedir?

Backmasking, bir kayıttaki işitsel materyallerin (gizli bir mesaj ileten kelimeler gibi) yalnızca kayıt geriye doğru oynatıldığında duyulabilecek ve anlaşılabilecek şekilde kodlanması olarak tanımlanır.

Backmasking’in birçok farklı açıklaması bulunur. Bunlardan biri, insan beyninin, pareidolia adı verilen psikolojik bir fenomen olan kalıpları aramaya yatkınlığıyla ilgilidir. Pareidolia, gerçekte hiçbir kalıbın olmadığı dil gibi tanıdık bir kalıbın algılanmasıdır. İster bulutlarda bir hayvan bulmak, ister ayda bir adam görmek, ister geriye doğru veya normalden daha yüksek veya daha düşük hızda çalınan bir şarkıdaki gizli bir mesajı duymak olsun, herkesin mutlaka deneyimlediği bir şeydir. Bir ses parçası ileri veya geri çalındığında dinleyicinin zihni duyulanı anlamlandırmaya çalışacaktır. Böylece, bir kişi kasıtlı olarak eklenmemiş kelimeleri algılayabilir.

Sanatçının Backmasking kullanımını reddettiği şarkılardaki bazı Backmasking iddiaları, basit bir pareidolia vakası olabilir; bir kişi bir şarkının ters sesinde belirli kelimeleri arıyorsa, muhtemelen onları bulacaktır.

Backmasking Neden Yapılır?

1980’lerde, genç müzik hayranlarının kafalarına şeytani veya şiddet içeren mesajların bilinçaltına yerleştirildiği korkusuna odaklanan, Backmasking’e ilişkin ahlaki bir panik ortaya çıktı. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok insan, şeytani tarikatların rock ve heavy metal kayıtlarında Backmasking kullanarak Amerikan kültürünü alt üst etmeye çalıştığına ikna olmuştu.

Bu tür kültlerin varlığına dair somut bir kanıt olmamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok sayıda insan, çocuklarının beyinlerinin Backmasking teknikleriyle çok gizli şeytani örgütler tarafından yıkanabileceğinden emin oldu. Şeytani kült komplo teorisi, 1990’larda hem akademik bilim adamları hem de kolluk kuvvetleri tarafından geniş çapta gözden düşürülmeden önce, 1980’lerin sonlarında zirveye ulaştı. Bugün, Backmasking yoluyla zihin kontrolü ve şeytani tarikat komplo teorisi, Amerika’nın şimdiye kadar ürettiği en tuhaf çağdaş efsanelerden biri olarak görülüyor.

Ses mühendisi Evan Olcott tarafından yazılan bir makalede ise bu durum imkansız görülür. Evan, geriye dönük mesajların, söylenen ifadelerin geriye doğru dinlendiğinde yeni kelime kombinasyonları oluşturduğu tesadüfi fonetik ters çevirmeler olduğunu iddia ediyor. Olcott’un belirttiği gibi,

Aslında bir fonetik tersine çevirmeyi tasarlamak neredeyse imkansız ve onu bir şarkıya uyan kelimelerle tasarlamaya çalışmak daha da zor.

Olcott iki gözlemde bulunur. Öncelikle geriye dönük mesajların tesadüftür. Bu argümanla ilgili sorun, bu mesajların çok düzenli bir şekilde, dilbilgisi açısından doğru uzun cümlelerde ortaya çıkmalarıdır. Değindiği ikinci nokta, hem ileriye hem de geriye doğru bir şeyler söyleyen bir şarkı yazmanın neredeyse imkansız olduğudur.

Backmasking ile suçlanan gruplardan birkaçı
Backmasking ile suçlanan gruplardan birkaçı

Backmasking’in Bilimsel Analizi

Backmasking hakkında yapılan spekülasyonlar ve hipotezlerden sonra, “şarkılardaki bilinçaltı mesajları” hakkında bazı vaka çalışmaları ortaya çıktı.

1981 yılında bu alanda bir deney yapıldı. Bir grup gönüllüden ses kliplerini dinlemeleri ve ardından duyduklarını anlatmaları istendi. Gönüllülerin çoğu “bilimkurgu sesleri” veya “ hayvan çığlıkları” gibi şeyler duyduklarını söylediler. Bu gruba seslerle ilgili herhangi bir ön bilgi verilmemişti.

Deneydeki diğer bir gruba ise “bilgisayarın ürettiği bir cümleyi” dinleyecekleri söylenmiş ve bu cümleyi olabildiğince anlaşılır bir şekilde yazıya dökmeleri istenmiştir. Gönüllülerin üçte ikisi birkaç kelimeyi doğru yazmayı başardı ve üçte biri tüm cümleyi doğru bir şekilde yazıya döktü ; birçoğu bunu Backmasking  olarak tanımladı.

Son olarak, başka bir katılımcı grubuna tam olarak hangi cümleyi duyacakları söylendi ve onlardan sadece duyup anlayamadıklarını ve anlayıp anlamadıklarını belirtmeleri istendi. Büyük çoğunluk duyduğunu söyledi.
Bilim adamlarının bu deneyle vardığı sonuç, beynimizin doğrudan dile bağlı olduğudur. Milyonlarca yıllık evrimimizde beyin, konuşma sesine diğer tüm seslerden, hatta sizi öldürebilecek gürültüden bile daha fazla değer verecek şekilde gelişti. Backmasking fenomeninin anahtarı budur, bilinçaltı mesajları olan şarkılarla ilgili değildir; sadece otomatik olarak dil ile bağlantıları aramak gerekir.

Backmasking’in En Ünlü Örnekleri

Ünlü gruplar hakkında, çoğu grup üyeleri tarafından yalanlansa da sansasyon yaratmış birçok Backmasking örneği bulunur.

1. The Beatles – I’m So Tired

The Beatles’ın I’m So Tired şarkısı Backmasking ‘in en klasiklerinden biridir. 1960’lar boyunca Paul McCartney’nin öldüğüne ve gerçekte o sırada grubun bir parçası olan kişinin bir dublör olduğuna dair tuhaf bir söylenti vardı. John Lennon’ın biraz garip ve tutarsız bir şekilde konuşmaya başladığı, zayıf bir şekilde mırıldandığı yer burasıdır ve geriye doğru çalınırsa “Paul öldü. Onu özlüyorum. Onu özlüyorum. Onu özlüyorum.” şeklinde duyulur. Bu teoriye inananlar, The Beatles’ın geri kalanının, hayranlarına McCartney’e gerçekte ne olduğunu anlatmak için müziklerine gizlice ipuçları soktuğunu belirtiyor.

2. Queen – Another One Bites the Dust

 

1980’lerin başında Queen, “Another One Bites the Dust” şarkısında gizli bir mesaj saklamakla suçlandı. Hıristiyan evangelistler, şarkının sözlerinin tersten çalındığında “Esrar içmek eğlencelidir” haline geldiğini iddia ettiler. Bazıları, şarkının üzerinde başka garip etkileri olduğu için, grubun marihuana yanlısı mesajı gizlemek için kasıtlı olarak Backmasking kullanmış olabileceğine inanıyordu. Hollywood Records sözcüsü, şarkının gizli bir mesaj içerdiğini yalanladı. Mesaj, yaygın olarak amaçlanmamış olarak kabul edilir. Birçok kişi bu şarkıyı, bir kelimenin ters çevrildiğinde başka bir kelime gibi ses çıkardığı fonetik ters çevirmenin bir örneği olarak gösteriyor.

3. Judas Priest – Better By You, Better Than Me

“Yap” bilinçaltı komutunu içerdiğini iddia edilen şarkılarından sonra iki genç adamı trajik bir şekilde intihar etmeye teşvik etmesi suçlanan grubun başı ciddi bir belaya girdi. 1985’te Raymond Belknap ve James Vance, Judas Priest’i dinlerken bira içip esrar içiyorlardı, bir kilise oyun alanına döndüklerinde ve pompalı tüfekle kendilerini vurdular. Belknap doğrudan öldü ancak Vance hayatta kaldı ve şöyle söyledi: “Programlanmıştık. Bunu yapacağımı biliyordum. Korkuyordum. Ölmek istemiyordum. Sanki başka seçeneğim yokmuş gibiydi.”

4. Motörhead – Nightmare/The Dreamtime

Birçok kişi Motörhead’in müziğini şeytanla ve ruhunuzu satmakla ilişkilendirmiştir. Şarkı ileriye doğru çalındığında öfkeli bir hırıltı gibi geliyor ama tersine şöyle diyor: “Şimdi bana sefil küçük hayatlarından bahset. Batıl inançlı, dar görüşlü paranoyalarınıza katılmıyorum. Ben ve benim gibiler her zaman galip geleceğiz! Dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğümüzü asla engellemeyeceksiniz çünkü sonsuza kadar savaşacağız.” Şarkı yayınlandığında, Motörhead plak şirketleriyle yoğun bir hukuk savaşından geçiyordu ve iddialara göre bu onların isyan mesajıydı.

5. Led Zeppelin – Stairway To Heaven

Ocak 1982’de Paul Crouch, birçok rock sanatçısını arka maskeleme yoluyla şarkılarında mesaj saklamakla suçladı. İşaret ettiği bir örnek, Led Zeppelin şarkısı “Stairway to Heaven” idi. Normal bir şekilde oynandığında şu duyulur: “Çitinizde bir koşuşturma varsa, şimdi paniğe kapılmayın. Bu sadece Mayıs kraliçesi için bir bahar temizliği. Evet, gidebileceğiniz iki yol var, ancak uzun vadede gittiğin yolu değiştir”. Tersine çalındığında Crouch şeytani bir mesajın duyulabileceğini söyledi: “Ah, işte benim tatlı Şeytanım. Küçük yolu beni üzecek olan, gücü Şeytan olan. Yanındakilere 666 verecek. Bize acı çektirdiği küçük bir alet kulübesi vardı, üzgün Şeytan.”
İddia edilen şeytani mesaj, Led Zeppelin’in gizemine ve mirasına katkıda bulunan, tartışmasız en ünlü Backmasking örneklerinden biri haline geldi.

Bu yazımızda şeytani mesajlarla ilişkilendirilen Backmasking tekniğini her yönüyle anlattık. İlginizi çektiyse yine sitemizde yer “Tüyler Ürperten 10 Video Oyunu Komplo Teorisi” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler