En Sevilen Video Oyunu Müzikleri (2024)

En sevilen video oyunu müzikleri

Oyun müzikleri oyunların tonunu ve atmosferini büyük oranda etkiler. Oyunlardaki şarklılar oyunun hikayesini ve oynanışını ön plana çıkarır. Bu içeriğimizde sizlere oyunlardaki en iyi müzikleri listeliyoruz.

Müzikler, oyunların hikayelerini ve oynanışlarını destekleyerek, oyunculara daha yoğun ve unutulmaz deneyimler sunar. Bu yazımızda, oyun dünyasının en etkileyici müziklerine sahip oyunları sizler için bir araya getirdik. İşte en sevilen video oyunu müzikleri:

Oyun Müzikleri

Oyunlarda müzik oldukça önemlidir. Oyunlara eklenen şarkılar ve oyunlar için bestelenen parçalar oyunların tonunu ve atmosferini büyük oranda etkiler. Oyunlardaki müzikler oyuna renk katmanın dışında oynanışa da büyük katkı sağlar. Örneğin bir aksiyon oyununda bir anda patlayan parçalar oyuncuyu zinde tutar. Hikayenin doruk noktalarında atmosferi canlı tutar ve oyununu daha iyi deneyim etmemizi sağlar.

Oyun müzikleri oyunlarda ses tasarımı ve çevre tasarımları ile birleştiğinde ortaya çok daha akıcı ve canlı bir deneyim ortaya çıkar. Çoğu oyunlar müzikler veya ses efektleri olmadan çok daha sıkıcı ve düz deneyimlere dönüşebilir. Bu yüzden oyunlara eklenen şarkılar oyunun bütünlüğü için oldukça önemlidir.

Listelediğimiz oyunlar sadece müzikleriyle değil, atmosferleri ve oynanışlarıyla da ön plana çıkıyor. Fakat bu oyunların müzikleri daha farklı olsaydı barındırdıkları atmosfer ve oynanış çok daha yavan kalabilirdi.

En İyi Müziklere Sahip Oyunlar

Ünlü müzisyen Jesper Kyd’in en bilinen işlerinden olan Assassin’s Creed 2 OST’leri oyunu oynamayanları bile etkiliyor. Ezio üçlemesinin ilk oyunu olan Assassin’s Creed 2’de rönesans İtalya’sını tüm güzellikleriyle deneyim ediyoruz. Rönesans’ın tüm görselliğini oyunculara yansıtan Assassin’s Creed 2’de Jesper Kyd’in parçaları da hiç sönük kalmıyor.

Assassin’s Creed 2’nine en bilinen parçalarından Ezio’s Family şimdiye kadar bestelenmiş en iyi oyun tema şarkıları arasında. Bu parça sadece AC 2’nin değil, tüm Ezio üçlemesini, hatta tüm Assassin’s Creed serisini tanımlayan bir parça.

DOOM (2016)

2016 yılında yeniden oyuncularla buluşan DOOM hem oynanış hem de görsel anlamda büyük bir başarıydı. Özellikle arcade-shooter türünü yeniden diriltmesi ile büyük ilgi toplamayı başarmıştı. Ardından gelen DOOM: Eternal’da hem oynanış hem de görsel anlamda 2016’da çıkan oyunu bir hayli geride bıraktı. Fakat DOOM’u özel yapan sadece oynanışı ve görselliği değil.

Metal müziğe yoğun ilgi duyan Mick Gordon’ın DOOM oyununa bestelediği parçalar bir şaheser niteliğinde. Özellikle ilk oyunun sound track’leri DOOM evrenini ve DOOM’un aksiyon dolu oynanışını son derece iyi yansıtıyor.

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5 şimdiye kadar çıkmış en iyi hack&slash oyunlarından biri. DMC 5 oynanış açısından eski DMC oyunlarına benze bile bu oyunu üstün kılan birçok farklı özellik var. Öncelikle DMC 5 grafikleri ve oynanabilir karakterleriyle öne çıkıyor. Fakat bu oyunu özel yapan şeylerden biri de içindeki şarkıları.

DMC 5’de oynayabildiğiniz her karakterin kendisine has bir şarkısı var. DMC 5’de oynadığınız karakterle girdiğiniz aksiyon sekanslarında karaktere özel şarkı çalmaya başlıyor. Devil May Cry 5’de karakterlerin şarkıları dışında boss savaşlarına özel parçalar da dikkat çekiyor.

Crysis 2

Bir zamanların en efsane oyun serilerinden olan Crysis bir döneme damga vuran oyunlar arasında. Sıradışı oynanış dinamikleri ve farklı mekanikleriyle Crysis oyunları en özgün aksiyon oyunları arasına giriyor. Ayrıca Crysis döneminin bilgisayarlarını zorlayan grafikleriyle de oyuncuların hafızasına kazınan oyunlar arasında.

Crysis 2 kimi oyunculara göre ilk oyunun etkisini barındırmasa da yine sevilen oyunlar arasına girmeyi başardı. Aynı ilk oyunda olduğu gibi Crysis 2 de oynanışı, grafikleri ve sıradışı hikayesi ile oyuncuları etkiledi. Fakat Crysis 2’nin en etkileyici öğelerinden biri müzikleri. Ünlü besteci Hans Zimmer ve Lorne Balfe’in bestelediği parçalar Crysis 2’yi çok daha özel bir oyun yapıyor.

DARKTIDE

Warhammer 40k Darktide 4 kişiye kadar co-op oynanabilen, aksiyon dolu bir FPS oyunu. Darktide’da kendi karakterinizi ve karakter sınıfınızı seçtikten sonra oyuna başlıyorsunuz. Warhammer 40k evrenini oldukça detaylı bir şekilde yansıtan Darktide, keyifli oynanışı ve müzikleriyle ön plana çıkıyor.

Yine ünlü besteci Jesper Kyd’in elinden çıkan Darktide OST’si Warhammer’ın karanlık atmosferini çok iyi yansıtıyor. Darktide’daki şarkılar özellikle oyunun aksiyon dolu anlarına ayrı bir büyü katıyor. Özellike Disposal Unit adlı parça hem Warhammer evreninin karanlık dünyasını hem de Darktide’ın aksiyon dolu oynanışını ustaca ortaya çıkarıyor.

God of War

God of War oyunları PlayStation oyunları arasında belki de en sevilenler arasında. God of War serisinin ilk oyunları Yunan mitolojisini ve hack&slash türünü PlayStation oyuncularına sevdirmeyi başarmıştı. Eski God of War oyunlarının en bilinen parçası Rage of Sparta ise oyuncuların en sevdiği parçalardan biri olmayı başarmıştı.  God of War Ragnarok incelememize bakarak oyun hakkındaki diğer önemli detaylara da bakabilirsiniz.

God of War serisinin yeni oyunlarıyla birlikte daha ağır bir dünyaya giriş yaptık. Norse mitlerinin büyülü dünyası ile Kratos ve oğlu Atreus’un macerlarını heycanla deneyim ettik. Yeni God of War oyunları oynanış, hikaye ve görsel anlamda oldukça üst düzey oyunlar, ama müzikleri de harika.

Witcher 3

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin romanlarından uyarlanan Witcher oyun serisi her oyununda oyuncuları büyülemeyi başardı. Özellikle Witcher 3 ile büyük başarı elde eden CD PROJEKT RED en sevilen oyun stüdyolarından biri olmayı başardı. Stüdyo Cyberpunk 2077 ile hayranlarını biraz hayal kırıklığına uğratsa da hala sevilen stüdyolar arasında.

Witcher 3 özellikle hikaye dinamikleri ve büyüleyici dünyası ile oyuncuların ilgisin topladı. Witcher 3 RYÖ mekanikleri ve grafikleriyle de oyunculara keyifli anlar yaşatmayı başardı. Witcher 3 konusunda sevilen bir başka detay ise müzikleri. Witcher 3 OST’i oyunun geçtiği dünyayı ve esinlendiği Doğu Avrupa atmosferini çok iyi yansıtıyor.

DUSK

Retro Shooter türünün en iyi örneklerinden olan DUSK pek popüler olmasa da son zamanların en ilginç oyunlarından biri olmayı başardı. DUSK, retro grafikleri ve akıcı oynanışı ile oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı. Ayrıca sıradışı hikaye öğeleri ve bölüm tasarımları ile de kendisini diğer FPS oyunlarından ayırdı. Oyun hakkında daha fazla bilgi almak için DUSK inceleme içeriğimize de bakabilirsiniz.

DUSK’ı özel yapan öğelerinden biri de şarkıları. Andrew Hulshult’un bestelediği parçalar DUSK’ı bambaşka bir oyun yapıyor. Ayrıca DOOM Eternal DLC müziklerini de besteleyen Andrew Hulshult aynı Mick Gordon gibi metal müzikle iyi işler çıkarıyor. DUSK’ı oynamasınız bile şarklarını dinlemenizi öneririz.

En İyi Oyun Müzikleri

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler