Kore Fanları İçin A’dan Z’ye K-Pop Terimleri Sözlüğü

Dünyada bir fenomen haline gelen K-Pop dalgası ya da kısaca Hallyu dalgası hakkında merak ettiğiniz her şeye değindiğimiz K-pop terimleri sözlüğünde, K-pop hareketine yeni katılan ve bu kültüre henüz ısınamamış Korecanlar için hazırladığımız A’dan Z’ye K-pop terimleri sözlüğü, K-pop hakkında bilmeniz gereken tüm terimlere ışık tutuyor.

K-pop Terimleri Nelerdir?

K-pop furyasının büyülü dünyasında her geçen gün yeni bir terim karşımıza çıksa da bu terimlerin en çok merak edilenlerine ve en popülerlerine yer verdiğimiz listemizde bol açıklamalı, örnekli tanımlara yer vermeye çalıştık.

K-pop hakkında birçok şey biliyor olsanız da bu terimler ve kavramlar K-pop kültürüne daha aşina olmanızı sağlayacak.

All Kill

IU
IU

Daha çok “Perfect All-Kill” olarak bilinir. Ya da kısaca PAK. iChart’ın gerçek zamanlı, günlük ve haftalık listelerinde aynı anda bir numaraya ulaşan şarkılar ve albümler için kullanılır. Oldukça önemli bir başarıdır.

“Perfect All-Kill” terimi ilk olarak IU’nun “Nagging” şarkısı 2010 yılında tüm Güney Kore müzik listelerinde üst sıralarda yer aldığında kullanıldı.

Bias

Kim Tae Hyung (V)
Kim Tae Hyung (V)

Belirli bir K-pop grubunun en sevdiğiniz üyesi kim? Bu kişiye Bias denir. Yüzü veya kişiliği sizin için en çok öne çıkan şarkıcı veya müzisyen bu terime örnektir. Birinin diğerlerinden daha iyi veya daha mükemmel olduğunu söylemenin en yargısız yoludur.

Concept

Dreamcatcher gotik konsept
Dreamcatcher gotik konsept

K-pop sanatçıları genellikle akılda kalıcı bir kimlik ve imaj yaratmak istediklerinde çeşitli konsept temaları benimsiyorlar. Örneğin Techwear, Girl Crush ve Gotik tema K-pop sanatçılarında en çok görülen hakim konseptlerdir.

Daesang

BTS Daesang ödülü
BTS Daesang ödülü

K-pop’taki en yüksek ticari başarılardan biri olan Daesang, zirveye ulaşmanın en bariz örneğidir. BTS, 2016’da ilkini elde etti ve o zamandan beri 62 tane daha kazanarak Güney Kore tarihinin en çok ödül alan sanatçıları oldular.

Era

Twice Fancy
Twice Fancy

K-pop’ta bir dönem, bir grubun veya idolün en son albümlerini veya şarkılarını tanıtma süresidir. Söz konusu dönem yalnızca bir yıl veya birkaç ay sürse de, hayranların favori Bias’larının belirli dönemlerini anımsadıklarını sık sık duyarsınız.

Fan Chant

Fan chant
Fan chant

K-pop hayranları, bir İdol sahnede yürürken kaba bir şekilde ona bağırmak yerine, genellikle monoton bir ses tonuyla nazikçe şarkı söylemeyi tercih ederler Bu da sanatçı hakkında ne hissettiklerini özetleyen sevecen bir ifade olarak lanse edilir.

Gangnam

Gangnam Seul
Gangnam Seul

PSY’nin 2012’de şarkı söylediği ünlü Seul bölgesidir. Zenginliği onu birçok işletme sahibinin kıskandığı bir yer haline getirirken, lüks satış mağazaları ve gelişen sanat ortamı Gangnam’ı mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getiriyor.

Hallyu

Hallyu
Hallyu

K-pop, kendi başına büyük bir endüstri olmasına rağmen, son on yılda diğer Asya ülkelerine ve batıya ihraç edilen daha geniş Kore kültürü dalgası olan ‘Hallyu’nun sadece bir parçasıdır. Buna filmler, TV ve moda ile müzik dahildir.

Idol

BLACKPİNK Lisa
BLACKPİNK Lisa

K-pop’ta, yakışıklıysanız, kibarca şarkı söyleyip konuşabilir ve mükemmel bir hassasiyetle dans edebilirseniz, muhtemelen bir idol olarak nitelendirilirsiniz. Örneğin BLACKPINK’ten Lisa, K-pop’un en popüler idollerinden biridir.

JYP Entertainment Corporation

J. Y. Park
J. Y. Park

Şarkıcı, yapımcı ve yetenek avcısı olan J.Y. Park tarafından kurulan ve Güney Kore’nin en büyük müzik ve eğlence şirketlerinden biri olan JYP Entertainment Corporation K-pop furyasının en büyük temsilcilerinden biridir.

K-pop Generation

Girls Generation
Girls Generation

K-pop fenomeni, orijinal erkek grubu döneminden başlayarak deneysel gruplar dalgasına doğru ilerleyen nesillere bölünmüştür. İkinci nesil, Hallyu’nun ticari yükselişine damgasını vurdu ve şimdi dördüncü nesildeyiz.

Light Stick

BI-ping-bong
BI-ping-bong

Parlayan ışık çubukları sadece K-pop’ta kullanılan bir aksesuar değildir ancak sıklıkla K-pop konserlerinde kullanılan bir item haline gelmiştir.

Sahibinin belirli bir gruba veya idole bağlılığını gösterir, hatta bu Light Stick’lerin kendi isimleri vardır (BLACKPINK ışık çubuklarına BI-ping-bong denir.) ve hatta elektronik konser bileti olarak işlev görebilirler.

Maknae

Hwasa
Hwasa

Bir K-pop grubunun en genç üyesine “maknae” denir. Enerjilerini ve coşkularını onları desteklemeye adayan K-pop fanları tarafından genellikle özel ilgi gösterilir.  Örneğin MAMAMOO K-pop kız grubunun en genç üyesi Hwasa’dır.

Netizen

Netizen
Netizen

Güney Kore’ye özgü bir terim olmasa da son zamanlarda özellikle Twitter, Instagram ve Youtube’da gündem oluşturan K-pop hayranlarına denmektedir.

Kısaca K-pop’ta netizen, forumlarda, fan sitelerinde ve sosyal medyada sıklıkla veya her zaman mevcut olan bir hayran kitlesidir.

Oppa

BLACKPINK Boombayah
BLACKPINK Boombayah

‘Oppa’, genellikle “ağabey” olarak çevrilen bir terimdir, ancak günlük konuşmalarda herhangi bir yaşlı erkeğe atıfta bulunmak için kullanılır. Terim genellikle K-pop şarkılarında kullanılır, örneğin BLACKPINK’in 2016’da hit olan Boombayah adlı single’ında kullanılmıştır.

Position

CL 2NEI
CL 2NEI

K-pop gruplarında her üyeye lider, vokalist, dansçı, rapçi, grubun yüzü vb. gibi farklı bir pozisyon atanır. Bu pozisyonların her birinde, örneğin ana vokalist ve alt vokalist gibi başka kategoriler yer alır.

Qri

T-ARA Qri
T-ARA Qri

Qri, ikinci nesil kız grubu T-ara’nın lideri ve alt birimi QBS’nin bir üyesidir. Eylül 2021’de “Suri Suri” single’ı ile solo çıkışını yaptı ve dört yıllık bir aradan sonra, T-ara ilk bağımsız albümleri Re:T-ara’yı yayınladı.

Rookie

IVE
IVE

Yakın bir zamanda çıkış yapan İdol ve K-pop grupları için kullanılan bir terimdir. K-pop sanatçıları en az iki yılı doldurmadan bu terimden kolay kolay kurtulamazlar.

Stan

Stan
Stan

“Stan” terimi, bir K-pop hayranına atıfta bulunmanın başka bir yoludur. Birisi ITZY gibi bir K-pop idolü veya grubunun hayranıysa, ITZY stanı olarak bilinir. “Solo stan”, grubun yalnızca bir üyesini seven veya destekleyen bir hayrandır.

Trainee

JYP LOUD Trainee
JYP LOUD Trainee

K-pop sanatçıları resmen çıkış yapmadıkları erken dönemlerinde -ortalama 12 yaşından itibaren- müzik ve eğlence şirketleri tarafından gözetim altında tutularak yoğun bir eğitimden geçirilir. Profesyonel bir müzik grubu olup ilk albümlerini çıkarana kadar da “trainee” yani stajyer olarak adlandırılırlar.

Ult

Jungkook BTS
Jungkook BTS

Ultimate kelimesinin akronimidir. Türkçede “Nihai” anlamında kullanılır. Bu K-pop terimi favori İdolünüz ve K-pop müzik grubunuz için kullanılır.

V Live

Stray Kids V Live
Stray Kids V Live

Daha çok BTS, BLACKPINK ve Stray Kids gibi K-pop gruplarının hayranlarıyla yaptıkları söyleşiler, oturumlar ve canlı sohbetlerden oluşan yayınlara denmektedir.

Bias Wrecker

Minho SHINee
Minho SHINee

Gruptaki alfa üyeye nazaran kendini sonradan belli eden ve Bias yıkıcı veya önyargı kırıcı olarak nitelenen grup üyeleri için kullanılır. Genellikle Bias’a eş değer yeteneklere sahiptir.

Xiumin

Xiumin EXO
Xiumin EXO

Güney Koreli erkek müzik grubu EXO’nun lead vokali Kim Min-seok daha çok bilinen adıyla Xiumin’in lakabıdır. Xiumin multitasking bir müzisyen olduğu için bu lakap K-pop’ta sık sık dile getirilen bir terim olarak yer edinmiştir.

Youtube

IKON
IKON

Youtube olmasaydı bugün K-pop dünya çapında popüler olamazdı. Milyonlarca görüntülenme ve beğeni alan K-pop müzik videoları bu platformun vazgeçilmezleri arasındadır. Ayrıca platform fancam’lere, müzik şovu performanslarına, dans provalarına ev sahipliği yapıyor ve Kore fanları tarafından sıklıkla takip ediliyor.

Zanybros

Zanybros
Zanybros

BTS, TVXQ, EXO, Girls Generation, Ateez ve Dreamcatcher gibi K-pop müzik gruplarıyla işbirliği yapan Güney Koreli bir müzik prodüksiyon şirketidir. Son iki yılda adından sıkça söz ettirmiştir.

Ayrıca bu tarz K-pop içerikleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Güney Kore En İyi 2020 K-Drama Dizi Önerileri” adlı yazımıza göz atabilir, K-pop dünyası hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler