Mitoloji Temalı En İyi 8 Film

mitoloji temalı filmler

Mitoloji temalı filmler herkes tarafından seviliyor. İzleyebileceğiniz çok iyi mitolojik filmler var. Peki en iyi mitolojik filmler neler ? İzlemesi keyifli mitoloji temalı filmleri sizin için derledik. Mitoloji temalı filmler ve mitolojik filmlerle ilgili önemli detaylar.

Mitoloji temalı filmler, en iyi hikayelere sahip filmler oluyorlar. Mitolojilerin renkli dünyalarını yansıtmak için sinema en iyi araç olabilir. Mitolojik filmlerde genelde anlatılan mit, sinemaya uyarlanırken değişiklikler yaşayabiliyor. Bu listedeyse beyaz perdeye en iyi uyarlanmış 8 mitolojik filmi ekledik.

En iyi 8 mitloji temalı film listesinde ağırlıklı olarak Avrupa mitolojilerinden filmler mevcut. Ayrıca uzak doğu mitolojilerine ilgi duyuyorsanız “En İyi Fantastik Çin Dizileri” adlı listemize göz atabilirsiniz.

1. The Northman

Northman en iyi Viking temalı filmler arasında yer alıyor. Son zamanlarda çıkan en iyi mitolojik filmlerden olan Northman filminde Norse mitolojisine ait bolca güzel detay var. Ülkemizde Kuzeyli olarak bilinen Northman’i kesinlikle izlemelisiniz.

Northman, daha öncesinde The Witch filmini çekmiş Robert Eggers yönetmenliğinde beyaz perdeye alındı. Northman oyuncu kadrosundaysa Alexander Skarsgård, Willem Dafoe, Anya Taylor-Joy ve Nicole Kidman gibi büyük isimler yer alıyor.

Northman en gerçekçi Viking filmi olarak da biliniyor. Mitolojik filmler arasında en gerçekçi olan Northman filminde tarihsel gerçeklik ön planda tutulmuş. Filmdeki ritüellerden tutun karakterlerin tavırlarına kadar film gerçekçiliğini hissettiriyor. Filmle ilgili daha detaylı bir inceleme için “The Northman Film İncelemesi, Konusu ve Fragmanı” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2. Beowulf

Beowulf, veya Ölümsüz Savaşçı, aynı adlı destandan uyarlanan bir animasyon filmi. Beowulf, mitolojik filmler arasında en eğlenceli olanı olabilir. Beowulf, İskandinav mitlerine oldukça sadık kalan bir film. Animasyon ve mitoloji severler Beowulf filmini kesinlikle izlemeli.

Beowulf bir Anglo-Saxon destanıdır, ama Beowulf, Geat halkları ile ilgili bir destandır. Beowulf filmi de zengin oyuncu kadrosuyla ilgi çekiyor. Beowulf oyuncuları arasında Anthony Hopkins, John Malkovich ve Ray Winstone gibi büyük oyuncular var.

3. Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı

Şimşek Hırsızı, en iyi Yunan mitolojisi temalı filmlerden biri olabilir. Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı kitabından direkt uyarlanan filmde Yunan mitosundan birçok karakter var. Mitolojik film severlerin en az bir kez Şimşek Hırsızı filmini izlemesi gerekiyor.

Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı filmi, günümüz dünyası ve Yunan mitolojisi temalarını birleştiren bir film. Mitoloji temalı filmler içerisinde en sevilen filmlerden olan Şimşek Hırsızı’nda Percy adında bir gencin yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Percy, Yunan mitlerindeki Perseus’dan doğrudan esinlenilmiş bir karakter.

4. Pan’ın Labirenti

Pan’ın Labirenti, ünlü yönetmen Guillermo del Toro’nun en iyi filmleri arasında yer alıyor. Birçok kişi Pan’ın Labirenti filmini mitoloji temalı bir film olarak bilmiyor. Fakat Pan’ın Labirenti, Yunan ve Roma mitlerinden oldukça esinleniyor. Pan’ın Labirenti, Cronus efsanesini merkezine alıyor.

Pan’ın Labirenti, İspanya İç Savaşı sırasında, 10 yaşındaki Ofelia’nın yaşadıklarını anlatıyor. Ofelia, bahçede gezerken bir labirente düşüyor ve orada Pan adında bir yaratık ile karşılaşıyor. Pan, Yunan mitolojisinde, bir doğurganlık tanrısı olarak da biliniyor. Bu yaratık Roma mitolojisinde Faun olarak biliniyor.

5. Mumya

Mumya, Mısır mitolojisinde geçen en iyi filmlerden biri. Mitolojik filmler arasında en sevilen filmlerden olan Mumya’yı kesinlikle izlemelisiniz. Mumya, 1932 yılında çıkan The Mummy filminden doğrudan esinleniyor. Bir kült klasik olan The Mummy filmini de kesinlikle izlemelisiniz.

Mumya filmi zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Mumya filmi, ünlü oyuncu Brendan Fraser‘ın en bilinen filmleri arasında. Mumya filmi aynı zamanda Arnold Vosloo ve John Hannah gibi büyük isimlerin de bir araya geldiği bir film.

Mitolojik filmler arasında en keyiflilerinden olan Mumya’yı mutlaka izleyin. Başka Brendan Fraser filmleri için “Brendan Fraser’ın Oynadığı En İyi 12 Film” adlı listemizi inceleyebilirsiniz.

6. Herkül

Herkül, bir zamanların en sevilen animasyon filmleri arasında. Herkül, Walt Disney Feature Animation tarafından yapılan 1997 yapımı, bir mitolojik animasyon filmi. Herkül, Yunan mitolojisindeki Herkül, veya diğer adıyla Herakles, karakterinin hikayesini çocuksu bir havayla anlatıyor. Herkül filmi aynı zamanda müzikleriyle de ün salmış bir film.

Herkül, mitolojik filmler arasındaki en eğlencelilerinden biri. Yunan mitolojisini daha keyifli bir şekilde anlatan Herkül çocuklar için birebir. Herkül animasyon filmi karakterin tüm hikayesini güzelce anlatıyor. Keyifli bir Yunan mitolojisi filmi için animasyon Herkül filmini izleyebilirsiniz.

7. Altın Postlu Cengâver

Altın Postlu Cengâver, veya daha popüler adıyla Jason And The Argonouts en bilinen mitoloji temalı filmlerden biri. 1963’de çıkan Jason And The Argonouts, Jason ve altın post hikayesinden doğrudan uyarlanmış bir film. Altın Postlu Cengâver aynı zamanda bir külk klasik film olarak da biliniyor.

Jason and the Argonauts, Altın Post’u bulmak için bir maceraya atılan bir kahraman olan Jason hakkında eski bir Yunan efsanesidir. Argonauts olarak bilinen cesur savaşçılardan oluşan bir ekiple birlikte, çok sayıda zorlukla karşılaşır ve efsanevi yaratıklarla karşılaşır. Jason and the Argonauts en iyi Yunan mitleri temalı filmlerden biri.

8. Thor

Thor, İskandivan ve Cermen mitlerindeki yıldırım ve güç tanrısı olarak biliniyor. Günümüzdeyse Thor en çok Marvel sinematik evreni ile tanınır oldu. Thor, mitlerdeki hikayelere pek sadık kalmasa da en iyi mitoloji filmlerinden biri olmayı başarıyor. Marvel filmleriyle ilgilenmiyorsanız bile Thor’u izleyebilirsiniz.

Thor filminde, güçlü İskandinav tanrısı Thor, küstahlığının cezası olarak Asgard diyarından Dünya’ya sürülür. Çekici Mjolnir’i kaybeder ve bir insan gibi yaşamaya mahkum edilir. Thor, çekici Mjolnir’i ve güçlerini yeniden kazanmaya çalışır.

Mitoloji temalı filmler size göre değilse ve daha farklı bir şey arıyorsanız “Az Bilinen En İyi 5 Korku Filmi” adlı içeriğe gidebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler