En İyi Fantastik Çin Dizileri

En İyi Fantastik Çin Dizileri

Tarihi, fantastik, mitolojik ve kurgusal evrenleri ile büyülü bir deneyim yaşayacağınız en iyi Çin dizilerine yer verdiğimiz mutlaka izlemeniz gereken fantastik Çin dizileri listesi.

Dünya dizi sektörüne, yazdıkları senaryolar ve kurguladıkları evrenler ile damga vuran Fantastik Çin Dizileri Asya dizileri arasında kuşkusuz en iyi olanlarıdır.

Tarihi, mitolojik ve fantastik ögelerle harmanlanmış; kostümlerinden sahne dekorlarına kadar estetik açıdan göz doyuran ve kurguları ile sizi sarıp sarmalayan Fantastik Çin Dizileri ile keyifli vakit geçirmek isterseniz bu içerik tam size göre!

Seçtiğimiz en iyi fantastik Çin dizileri listemiz sizlerle.

1. The Untamed (2019)

Wei Wuxian and Lan Wangji
Wei Wuxian and Lan Wangji

Mo Xiang Tong Xiu tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanmış, baş rollerini Xiao Zhan (Wei Wuxian) ve Wang Yibo’nun (Lan Wangji) paylaştığı The Untamed(Chen qing ling) dizisi 2019 yılında 50 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Jin, Lan, Nie ve Jiang klanları daha güçlü olan Wen klanı hakimiyetindedir. Ana karakterlerden Wei Wuxian Jiang klanı tarafından evlat edinilip büyütülmüştür. Kaygısız, neşeli ve görece saygısız olan Wei Wuxian Lan klanının düzenlediği eğitimde diğer ana karakter olan Lan Wangji ile tanışır.

Soğuk, sert ve kolay iletişim kuramayan Lan Wangji, Wei’nin tam tersi kişiliğe sahiptir. Yine de birbirine zıt iki insan arasında çok büyük bir bağ oluşmuştur. Kimseye hesap vermeden dilediğini yapan Wei, evlatlık büyüdüğü klanın basılıp herkesin katledildiği gün büyü özü çekilip güçsüz kalan üvey kardeşi için kendini feda edip güç özünü ona aktarmıştır.

Fakat sevdiği insanları koruyabilmek için klanlar tarafından kötü olarak bilinen, yasaklanmış kara büyüleri öğrenmiştir. Zorbalık ve kötülükte sınır tanımayan Wen klanına karşı gelmek için elinden geleni yaparken ölür. 16 yıl sonra Jin klanının gayri meşru çocuklarından birisi intikamını alması için intihar edip o zamanlarda Yiling Reisi olarak adlandırılmış, yaramaz çocukları “Yiling Reisi geliyor” diyerek korkutulan Wei Wuxian’ı dünyaya geri getirir.

Wei tekrar dünyaya geldiğinde yine aynı karakterdedir. Dürüstlüğünden ve eğlenceli kişiliğinden ödün vermeden bir dizi sırlı olayları çözmeye çalışır. Wei’i kaybetmenin acısını her an taze tutan Lan Wangji onu tutum ve davranışlarından tanır.

Geçmişte ona olan soğuk tutumunu telafi etmek için çabalar, kötülükle mücadelesinde yanında olur. Yeniden dünyaya gelmesindeki sebep olan Mo Xuanyu’nun intikam alabilmesinde elinden geleni yapar.

2. Reunion: The Sound of The Providence (2020)

The Saund of The Providence
The Saund of The Providence

Xu Lei tarafından 9 ayrı roman olarak kaleme alınmış The Lost Tomb’dan uyarlanan serinin son hikayesini anlatan birleşme bölümüdür. 2020 Temmuz ayında 32 bölümlük ilk kısmı ve 2020 Eylül ayında 30 bölümlük 2. kısmı yayınlanmıştır. Çin’in en çok sevdiği aktör olan Zhu Yi Long baş rolde Wu Xie karakterini canlandırmıştır.

Reunion: The Sound of The Providence serinin önceki hikayesinden 10 yıl sonrasında geçmektedir. Wu Xie, mezar yağmacılığı geleneğinden gelen ailenin en küçük üyesidir ve aile yıllar içerisinde zenginleşip hatırı sayılır antika dükkanlarına sahip olmuştur. Wu Xie hem ticaretle ilgilenir hem de arkeolojik araştırmalarıyla eski eserleri devlete kazandırır.

Bir gün yıllardır kayıp olan amcası Wu Sanxing’ten şifreli bir mesaj alır. O sırada eski bir mezar keşfine çıktığında karşılaştığı cesette Çin mitolojisinde Gök Gürültüsü Tanrısı olarak bilinen figüre dair izler bulur.

Bu izler de amcasını işaret edince Demir Üçgen olarak anıldıkları dostları Zhang Qi Ling ve Wang Pang Zi ile birlikte gizemli maceralara atılırlar.

3. The Guardian (2018)

The Guardian
The Guardian

The Guardian (Zhen hun); fantastik, bilimkurgu, polisiye ve yer yer tarihi öğeler içeren bir Bromans türü dizidir.

Haixing gezegenine 10000 yıl önce bir uzaylı ırkı gelir. Bu ırkın bazılarının genetik materyalleri Haixing’in bitki ve hayvanları ile kaynaşıp evrimleşir ve ortaya şekil değiştiren Yashou kabilesi çıkar. Diğer uzaylılarsa gezegenin derinliklerinde yeni bir yaşam alanı oluşturup Dixing denilen halkı meydana getirir.

Ana karakterimiz Shen Wei ( Zhu Yi Long) Dragon şehrindeki Dragon üniversitesinde profesör olarak çalışsa da asıl ünvanı Siyah Pelerinli Elçi’dir. Aynı zamanda Dixing halkından olan Shen Wei iki dünya arasındaki düzeni ve barışı korumakla görevlidir.

Diğer ana karakter Zhao Yunlan (Bai Yu) özel davalara yani Dixinglilerin olaylarına bakan bir emniyet biriminin şefidir ve Dixing’te Gardiyan olarak tanınır. Dragon üniversitesinde bir cinayet vakası görüldüğünde Shen Wei ve Zhao Yunlan’ın ekibi birlikte çalışıp fedakarlıklarla dolu bir yola atılırlar.

4. Douluo Continent (2021)

Douluo Continent
Douluo Continent

Başrollerini Xiao Zhan ve Wu Xuanyi’nin paylaştığı, Tang Jia San Shao’nun Douluo Continent adlı romanından uyarlanmış 2021 yapımı fantastik Çin dizisidir.

Annesini küçük yaşta kaybeden Tang San, demirci ustası babası ile birlikte yaşamaktadır. Bir gün ruhsal gücünün ruh ustaları tarafından önemsiz kabul edilen mavi gümüş bitkisi olduğunu öğrenir. Buna rağmen ülkesini kötülüklerden arındırmak ve sevdiklerini korumak için çok güçlü bir ruh ustası olmak istemektedir.

Ruh ustalarının yetiştirildiği bir akademiye kaydolduğunda tavşan ruhuna sahip Xiau Wu ile tanışır ve birbirlerine ömür boyu yoldaşlık etme sözü verirler. Daha sonra She Lan Ke isimli akademiye girerler.

Tang San çok kısa sürede ruh ustalarının uzun zaman ve eğitim sonrası sahip oldukları ruh halkalarından ikisini kazanır. Bu arada Tang San çok ender bulunan bir özellik olan ikiz dövüş ruhuna sahip olduğunu öğrenir.

Kraliyet akademilerinin katıldığı bir turnuvaya katılır ve kaybolan babasını aramaya koyulur. Turnuva sırasında annesinin ölümü ile ilgili bir sır keşfeder ve annesini öldürenlerin peşine düşer.

5. Miss The Dragon (2021)

Miss The Dragon
Miss The Dragon

Orange Light Game’den uyarlanan dizinin başrollerini Dylan Wang ve Zhu Xu Dan‘ın paylaştıkları Miss The Dragon (Yu Long) tarihsel, fantastik ve mitolojik bir Çin dizisidir.

Yuchi Long Yan bin yıldır yaşamını süren bir ejderha kraldır. Gök felaketine maruz kaldığı bir gün ağır yaralanır ve beyaz yılan formunda yeryüzüne düşer. Bir malikanede genç hanımın hizmetçisi olan Liu ying tarafından kurtarılır ve yaraları iyileştirilir. Liu Ying onun gerçek kimliğini öğrenir ve aralarında duygusal yakınlaşma başlar.

Bu sırada Liu Ying’in hanımı bir kurt iblisinin saldırısına uğrar, çok üzülen Liu Ying ejderha kraldan yardım ister. Göklerin öfkesini üzerine çeken ejderha kral üç ömür boyunca genç hanımı korumak ve onunla evlenmek zorunda kalır.

Liu Ying ile birbirlerini çok sevmelerine rağmen cezasını çekmek zorundadır. En büyük cezası ise Liu Ying’in dört reenkarnasyonunu beklemek ve ancak o zaman birbirlerine kavuşacaklarını bilmektir. Tüm ömürlerinde kendisini tanıtmadan Liu Ying’in yanında olur ve onu korur.

6. Love Between Fairy and Devil (2022)

Love Between Fairy and Devil
Love Between Fairy and Devil

Jiu Lu Fei Xiang tarafından yazılan Love Between Fairy and Devil (Cang Lan Jue) romandan uyarlanmış 2022 yapımı fantastik Çin dizisidir. Başrolleri Dylan Wang (Dongfang Qingcang, Ay Tanrısı) ve Yu Shuxin, Eshter Yu ( Xiao Lan Hua, Orkide) paylaşmıştır.

Tüm ölümsüzler içinde en güçlü olan Ay Tanrısı Dongfang Qingcang duygularından arındırılıp babasını öldürerek tahta geçmiştir. Shuiyuntian (Su Sarayı) ve Yunmeng Gölü (Ölümlü Dünya) ile savaşta onları yok etmek için 100.000 iblis askerine liderlik ederken savaş tanrıçasının kendini feda etmesi sonucunda  Ay Tanrısı’nın kalan ruhu da diğer ölümsüzler tarafından hapsedilmiştir.

Alt seviye bir peri olan Xiao Lun Hua yanlışlıkla onu diriltir ve diriltirken farkında olmadan tek yürek laneti ile Ay Tanrısı’nı lanetler. Lanet yüzünden ikisinin hayatı birbirine bağlanır. Periler tarafından zorbalığa maruz kalan Orkide, Kader Kitabı Evi’nde (Arbiter Hall) yaşamaktadır ve kader kitaplarını onarmaktadır.

Dongfang Qingcang’tan sonra hayatı çok değişir ve iyilik ile kötülüğün kime göre neye göre doğru olduğunu sorgulamaya başlar. Bu arada yeni savaş tanrısı Lord Changheng, Dongfang Qingcang ve Orkide arasında aşk üçgeni oluşmuştur. Orkide sonuçları ne olursa olsun seçimini yapıp barış getirmeye kendini adamıştır.

7. Ice Fantasy (2016)

Ice Fantasy
Ice Fantasy

Senaryosu Shen Chih Ning tarafından kaleme alınıp başrollerini William Feng (Prens Ka Suo), Victoria Song- Song Qian (Li Luo) ve Ma Tian Yu’nun (Prens Ying Kong Shi) paylaştığı Ice Fantasy(Huan Cheng) dizisinin ilk sezonu 2016 yılında yayınlanmıştır. 2. sezon ise günümüz dünyasında ve daha çok bilimkurgu temasında kurgulanıp 2020 yılında 16 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Buz Krallığı ve Ateş Krallığı arasında Ateş Krallığının mağlup olduğu savaştan sonra 100 yıl süren barışın ardından Ateş Krallığı tekrar Buz Krallığı’na saldırmıştır. Veliaht prens Ka Suo ve üvey kardeşi prens Ying Kong Shi haricindeki tüm prens ve prensesler öldürülüp kral ve kraliçe rehin alınmıştır.

Bu arada Ka Suo’nun çok değer verdiği kardeşi Ying Kong Shi kaybolmuştur. Ölümlü Diyardan Kraliyet Muhafız Gardiyanı Li luo ve Ka Sao onu aramak için yolculuğa çıkarlar ve Ateş Krallığı ile savaşın içindedirler.

Buz Krallığı’na gönülden bağlı olan Rüya Klanı, Şifacılar Klanı, Ruh Klanı, Ayı Klanı ve genellikle tarafsız kalmaya çalışan Deniz Kızı Klanı liderleri de onlara destek olur ve liderler arasında derin bağ kurulur. Ka Suo’nun sevgilisi olan Li Luo’da kaybolunca macera sırlarla dolu farklı bir boyuta taşınır.

8. The Legends (2019)

The Legends
The Legends

Jiuliu Feixiang tarafından yazılmış aynı adlı romandan uyarlanan The Legends; Xu Kai (Li Chenlan) ve Bai Lu’nun (Lu Zhao Yao) paylaştığı 2019 yapımı fantastik Çin dizisidir.

 İblis kral, oğlu doğduğunda karanlık güçlerinin onun bedenine geçtiğini fark edince oğlu Li Chenlan’ı Kötülük Dağı’na hapseder ve dağı mühürler.  Lu Zhao Yao ve büyükbabası ise dağı koruyan ailenin son bireyleridir.

Mühürlü dağa Ölümsüz Tarikattan beklenmedik birisi girince Li Chenlan serbest kalır ve kaçar. Yakalanınca tüm ölümsüzler tarafından idama mahkum edilir. O sırada büyükbabası ile dövüşüp kazanan Zhao Yao karşılığında dağdan inmek ister. Tam da Li Chenlan idam edilirken olaylara şahit olup yargılanmadan kimsenin infaz edilmemesini düşünür ve iblis kralın oğlunu kurtarıp sahip çıkar.

Gittikçe güçlenen Zhao Yao’nun en büyük hedefi bir gün kendi tarikatını kurmak ve adil savaşçılar yetiştirmektir. Nihayet Li Chenlan’ın yardımıyla amacına ulaşır. Kadim bir kılıç olan Wan Jun kılıcına sahip olmak üzereyken kılıcın gücü yüzünden ortadan kaybolur. Herkes onun öldüğünü düşünür ve liderlik Li Chenlan’a kalır. Zhao Yao 5 yıl sonra Ölümsüz Tarikata bağlı olan Qin Zhiyan tarafından tesadüfen bulunur.

Fakat bir terslik vardır çünkü o artık Qin Zhiyan’ın bedenindedir. Tarikatına dönmeye karar verir ve duydukları onu çok öfkelendirir. Li Chenlan onun yokluğunda lider olmuştur ve bazı kuralları uygulamadan kaldırmıştır. Yine de Li Chenlan Zhao Yao’yu aramaktan ve onu beklemekten bir an olsun vazgeçmemiştir.

Ayrıca Uzak Doğu’ya özgü fantastik diziler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “En İyi 10 K-Drama Kore Vampir Dizisi” adlı listemize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler