The Northman Film İncelemesi, Konusu ve Fragmanı

Viking tarihini en doğru şekilde anlatan Robert Eggers imzalı The Northman film incelemesi, The Northman filminin konusu, fragmanı ve bu muhteşem 2022 yapımı Viking filmini neden izlemeniz gerektiği hakkındaki diğer detaylar.

Robert Eggers’in The VVitch (2015) ve The Lighthouse (2019) filmlerinden sonra üçüncü uzun metrajlı filmi The Northman (Kuzeyli), Viking dönemini gerçekçi şekilde yansıtan sahneleriyle övgüyü hak ediyor. Yönetmenin titizlikle işlediği sinematografi, gişede umduğunu bulamasa da 90 milyon dolarlık bütçenin her kuruşunu doğru yerlere harcadığını kanıtlıyor.

The Northman (Kuzeyli) Film İncelemesi

12. Yüzyılda yaşamış bir tarihçi olan Saxo Grammaticus’un kaydettiği “Amleth” eski bir Danimarka halk masalıdır. Dolayısıyla The Northman filmi de bu masalın referans alınmasıyla ortaya çıkmıştır. Hatta 1994’te ilk kez Christian Bale’in ‘Amled’ rolüyle oynadığı Prince of Jutland (1994) filminde beyazperdeye uyarlanmıştı. Olay örgüsüne The Northman’den daha sadıktı ama orta çağ Viking ve Pagan temasını iyi bir şekilde yansıtamadığı için film pek rağbet görmedi.

2021 yapımı Dýrið (Lamb) filminin de senaryosunu yazan İzlandalı senarist Sjón ile ortaklaşa yazılan The Northman’in senaryosu, Hamletvari; epik ve şiirsel bir anlatının yanı sıra izleyicinin odak noktasını farklı açılara kaydırıyor ve izleyiciyle duygusal bir örüntü kuruyor.

Özellikle bazı sahnelerin arka planında durgun bir dekor yerine daha hareketli bir örüntü yaratan Eggers, sözsüz anlatı geleneğini sürdürerek mini hikayeler kurguluyor. Zira daha dikkatli izlerseniz bu sahnelerdeki ince detayları fark edebilirsiniz.

The Northman cenaze ritüeli sahnesi

Robert Eggers’in bugüne kadar ki en büyük ve en pahalı filmi olan The Northman, aynı zamanda şimdiye kadar ki en iyi filmlerden biridir. Bu yalnızca tarihi ayrıntıların kusursuzca işlendiği konusunda değil, kanlı temanın göz alıcı koreografisi de göz kamaştırıcı bir şölen sunuyor.

Özellikle Amleth’in talancı bir grup Viking ile Slav köyüne saldırdığı sahnenin baştan sona bu koreografiyle ve uzun çekimlerle bezenmiş olması izleyicilere yenilikçi bir deneyim sunuyor.

The Northman Slav köyü baskını

Ezbere dayalı bir hikaye anlayışını benimsemeyen Eggers, filme kattığı artı değerler neticesinde Viking tarihini en doğru şekilde tasvir ederek ana akımdan soyut bir yaratıcılık ortaya koymuş.

Ayrıca The Northman oyuncu kadrosunun da bu yaratıcılıktan pay almadığını söylemek usta yıldız kadrosuna haksızlık olur. Bilhassa Willem Dafoe, Anya Taylor-Joy, Alexander Skarsgård, Ethan Hawke ve Nicole Kidman’ın karakterlerini farklı bir boyuta taşıdığı bazı sahneler paha biçilemez.

The Northman Filminin Konusu

The Northman arsız bir intikam hikayesidir. Hatta öylesine arsızdır ki intikam hırsıyla kavrulmuş Amleth’i vahşiliğin adeta kök saldığı hezeyanlarının pençesine düşürüyor. Ve tek isteği bir zamanlar kral olan babası Savaş Kuzgunu Aurvandil’i haince pusuya düşürüp öldüren ve annesini kaçıran amcasını öldürerek intikam almak.

Fjöolnr

Yıllarca kendini intikam hırsıyla bileyen Amleth, Norveç Kralı Haraldr tarafından amcası Fjöolnr’ın topraklarının alındığını ve İzlanda kırsalında çiftçilik yaptığını öğrenir. Bunun üzerine kendini bir köle gibi işaretleyerek İzlanda’ya doğru yola çıkar.

Yolculuk esnasında bir Slav kızı olan Olga ile tanışır. Olga oldukça kurnazdır ve Amleth’e intikamında yardımcı olmayı teklif eder. Amleth başta bu işe pek sıcak bakmasa da amcasının çiftlik evine köle tacirleri tarafından getirildiğinde birkaç köleyle birlikte Olga’da satılır.

Amleth’de kendini bir şekilde amcasına kabul ettirmiştir. Zira olacaklardan habersiz Fjöolnr, çok küçükken öldüğünü sandığı abisinin oğlunu tanımamış ve onu köle olarak evine almıştır.

Olga ve Amleth

Daha sonra bir Viking şamanıyla karşılaşan Amleth, amcasını ve savaşçılarını yenebilmek için şamandan yardım ister. Şaman ona ᛞᚱᚼᚢᚷᛦ (draugʀ) adlı bir kılıçtan bahseder. Ancak bu kılıca sahip olabilmek için Höyük Sakini adlı mistik bir yaratıkla ay ışığında savaşması gerektiğini de ekler.

Amleth tüm riskleri göze alarak höyüğe gider. Höyük Sakini ile amansız bir mücadelenin ardından onu yenmeyi başarır. Kılıcın yeni sahibi olan Amleth’in önünde artık engel kalmamıştır. Şimdi tek yapması gereken amcasını öldürüp annesini kurtarmaktır.

Tabi olaylar beklediği gibi gelişmese de kaderiyle olan ilişkisine sıkı sıkıya bağlı olan Amleth, gelecek için önemli bir karar alır.

The Northman Fragmanı

Olay örgüsünün adeta ilmek ilmek dokunduğu The Northman filmi, izleyenleri mistik bir dünyaya davet ediyor. The Northman filminin nefes kesen fragmanını izledikten sonra bu filmi neden izlemeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Ayrıca bu tarz film incelemeleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Shadow in the Cloud Film İncelemesi” adlı inceleme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler