Brendan Fraser’ın Oynadığı En İyi 12 Film

90’lı yılların en üretken aktörlerinden Brendan Fraser’ın şimdiye kadar oynadığı en iyi filmlerini listeledik. Filmler hakkında özel ayrıntılara ve filmlerin konularına da değindik. Henüz bu filmleri izlemediyseniz listelerinizde bu filmlere de yer açmalısınız!

Brendan Fraser, Darren Aronofsky imzalı son filmi The Whale’de 300 kiloluk ağırlığı protez elbisesiyle taşıyarak 600 kiloluk bir karaktere hayat veriyor ve şimdiye kadar ki en önemli rolünü üstleniyor.

Fraser, filmin dünya prömiyeri öncesinde Pazar günü Venedik’te düzenlediği basın toplantısında gazetecilere “Sahip olduğumu bilmediğim kaslar geliştirdim” dedi. Whale prömiyerinin ardından Fraser, 79. Venedik Film Festivali’nde 6 dakika boyunca alkışlandı.

Henüz akademi ödülü kazanmamış olan ünlü aktörün Oscar yarışında öne geçeceği düşünülüyor.

İnternet ve sosyal mecrada trend haline gelen Brendan Fraser, film severler tarafından mercek altına alındı. Balina filmiyle iyi bir performans sergileyen ünlü aktörün oynadığı filmler ise en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Peki “Brendan Fraser’ın en iyi filmleri hangileri?” Bu sorunun cevabını hemen aşağıda yanıtlıyoruz. İşte karşınızda Brendan Fraser’ın en iyi filmlerinin yer aldığı listemiz:

Brendan Fraser’ın En İyi Filmleri

‘George of the Jungle’, ‘Blast from the Past’ ve ‘The Mummy’deki performanslarıyla tanınan komedi ve aksiyon yıldızı Brendan Fraser’ın Türkçe dublajlı izleyebileceğiniz filmlerini listelediğimiz listemizde filmlerin konusu ve aynı zamanda filmlerin teknik detayları da yer alıyor.

1. The Mummy

The Mummy
The Mummy

Brendan Fraser’ın Rick O’Connel rolüyle gönüllere taht kurduğu ve gerçek anlamda döneminin en iyi filmi olan The Mummy listemizin ilk sırasında!

Fantastik özel efektler, usta oyuncular ve korkunç canavarlarla bambaşka bir evrende geçen Mumya filmi, mutlaka izlemeniz gereken klasik aksiyon filmleri arasında yer alıyor.

Film o kadar başarılı oldu ki ortaya harika bir franchise çıkardı. İki devam filmiyle de birçok eleştirmenden övgü alıp gişede rekorları kırdı.

Ancak Tom Cruise’lu remake filmi gişede çakıldı. Aslında 99 yapımı filmin başarılı olmasındaki en büyük etken döneminin ötesinde özel efektlerle güçlü bir hikayeye sahip olmasıydı. Fakat yeniden çevrim harika efektlere sahip olsa da izleyiciyi saran bir hikayeden yoksundu.

En çok Van Helsing (2004) ve Odd Thomas filmleriyle tanınan Stephen Sommers’ın yönetmenliğini yapıp senaryosunu yazdığı Mumya’nın oyuncu kadrosunda Rachel Weisz (Evelyn Carnahan), Arnold Vosloo (İmhotep) ve Oded Fehr (Ardeth Bay) yer alıyor.

2. Gods and Monsters

Gods and Monsters
Gods and Monsters

Gods and Monsters, daha çok 1931 yapımı Frankenstein filmiyle bilinen Hollywood yönetmeni James Whale’in ( Ian McKellen ) yaşamının son günlerini anlatan biyografik bir filmdir.

Usta oyuncu Ian Mckellen’ın başrollerini Brendan Fraser ile paylaştığı Gods and Monsters, ciddi konuları ele almasıyla Fraser filmografisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Film daha çok James Whale’in eşcinsel kimliğine odaklansa da hastalık ve yaşlanma ile ilgili zorluklara da değinmektedir.

Yazarlığını ve yönetmenliğini Bill Condon’un yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Ian McKellen, Brendan Fraser ve Lynn Redgrave yer almaktadır.

Ek olarak Gods and Monsters, gösterime girdiği yıl en iyi senaryo dalında Oscar kazanmıştır. Bu filmde Brendan Fraser muhteşem bir oyunculuk sergilemiş, Ian Mckellen’ın karakterinin gölgesinde kalmamıştır.

3. The Quiet American

The Quiet American
The Quiet American

Yaşlı bir İngiliz muhabir, güzel bir Vietnamlı kadının sevgisi için genç bir ABD’li doktorla rekabet ettiği The Quiet American filmi 1952 dolaylarında Vietnam’daki Fransa ve Çin arasında gerçekleşen Birinci Çinhindi Savaşı’na odaklanıyor.

Filmde uzun yılların ardından İngiltere’ye dönüş emri alan savaş muhabiri Thomas Fowler’ın (Michael Caine) Vietnamdaki metresi ile olan ilişkileri konu alınıyor. Fowler ile huzurlu bir ilişkisi olan Phuong, eşinin memleketine dönmesini istemiyor. Hatta eşiyle boşanması gerekirken boşanmayı reddeden Phuong, Fowler’ı bir çıkmaza yönlendiriyor.

Ardından Amerikalı genç ve yakışıklı bir doktor olan Alden Pyle (Brendan Fraser) ile tanışan çiftin ilişkileri bozulmaya başlar. Bunun nedeni ise Pyle ile Phuong arasında gelişen bir aşk ilişkisidir.

Fowler’a açılan Pyle, Phuong ile olan ilişkisinde ciddidir ve Fowler’a, Phuong ile evlenmek istediğini bildirir.

Fowler bu duruma üzülse de zamanla genç Amerikalı’nın düşündükleri gibi biri olmadığını keşfeder.

Philip Noyce tarafından yönetilen film Graham Greene’in aynı adlı romanından uyarlanmış ve gösterildiği her festivalde eleştirmenlerden övgü toplamıştır.

4. Blast From The Past

Blast from the Past
Blast from the Past

Sudan çıkmış balık misali karakterleriyle ilgiyi üzerinde tutmayı başaran Brendan Fraser’dan bilim kurgu ve komedinin harman olduğu kaliteli bir yapım daha!

Blast From The Past filminde soğuk savaş döneminde kıyametin kopacağına inanan bir ailenin 35 yıl boyunca toplumdan izole bir şekilde serpinti sığınağında gizlenerek yaşadığı ve ardından gerçek dünyaya adım attığı olaylar zinciri konu alınıyor.

Bir çeşit Adem ve Havva hikayesi olan film, anne ve babasından habersiz izole yaşamından sıyrılan 35 yaşındaki Adam’a odaklanıyor. Adam soğuk savaşta anne ve babasıyla evlerinin altındaki serpinti sığınağına gizlenmiştir. Uzun yıllar boyunca 50’li yılların kültürüyle büyüyen Adam (Brendan Fraser), 90’lı yıllara gelindiğinde sığınaktan çıkar ve kendini tuhaf bir dünyada bulur. Hatta bu tuhaf dünyayı nükleer savaş sonrası mutant bir toplum olarak adlandırır. Çok geçmeden Eve (Alicia Silverstone) ile tanışan Adam, ona aşık olur.

Filmin yönetmen koltuğunda Hugh Wilson oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Christopher Walken, Brendan Fraser, Sissy Spacek ve Alicia Silverstone yer alıyor.

5. Encino Man

Encino Man
Encino Man

Flubber (1997) ve ve Blue Streak (1999) filmlerinin yönetmeni Les Mayfield’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Encino Man, Brendan Fraser’in en komik filmleri arasında yer almaktadır.

Filmde Encino Lisesi’nden iki haylaz öğrencinin taş devrinden kalma bir mağara adamını keşfetmesiyle gelişen olaylar anlatılıyor. Film yayınlandığı dönem birçok olumsuz eleştiri almasına karşın dünya çapında 40,7 milyon dolar hasılat elde ederek gişede başarı kazandı.

Filmin oyuncu kadrosunda Pauly Shore (Stoney Brown), Sean Astin (David “Dave” Morgan) ve Brendan Fraser (Linkavitch “Link” Chomofsky) yer alıyor.

6. The Mummy Returns

The Mummy Returns
The Mummy Returns

1999 yapımı The Mummy filminin devamı olan The Mummy Returns, Brendan Fraser’ın yıldızının parladığı en iyi dönemlerden birine aittir. 2001 yılında vizyona giren film, aksiyon ve macera türünde çekilmiş, fantastik bir hikayeye sahiptir.

filmde MÖ 3067’de Akrep Kral, dünyayı fethetmek için bir orduya liderlik eder. Ancak yenilirler ve Ahm Shere çölüne sürgüne gönderilirler. Kral, düşmanlarını yenme gücü karşılığında Anubis’e ruhunu vermeye yemin eder, böylece sihirli bir şekilde bir vaha ve piramit oluşur ve ona bir savaşçı ordusu verilir. Anubis Ordusu Mısır’ı süpürür, ancak görevleri bittiğinde Anubis, Akrep Kral’ın ruhunu talep eder ve ordu Yeraltı Dünyasına geri döner.

Bunun üzerine 1933’te Rick O’Connell ve karısı Evelyn, oğulları Alex ile antik kalıntıları keşfederek Anubis’in Bileziği’ni bulur. Bilezik Alex’in bileğine kenetlenir ve ona bir vizyon gösterir. Ardından Evelyn, Imhotep’i Ölüler Kitabı ile dirilten Mısırlı bir tarikat tarafından yakalanır.

Rick O’Connell ailesini bu kötülükten kurtarmak için harekete geçer ve İmhotep ile yeniden yüzleşir. Fakat bu sefer yeni düşmanlar edinir.

Filmin yönetmenliğini ilk filmin de yönetmenliğini yapan Stephen Sommers üstlenmiştir. Oyuncu kadrosunda ise Brendan Fraser (Rick O’Connell), Rachel Weisz (Evelyn Carnahan), John Hannah (Jonathan), Dwayne Johnsson (Scorpion King) ve Arnold Vosloo (Imhotep) yer almaktadır.

7. School Ties

School Ties
School Ties

Brendan Fraser ve Matt Damon’ın sinema kariyerini başlatan film olarak bilinen School Ties, The X-Files’ın pilot bölümünü yöneten  Robert Mandel tarafından yönetilmiştir.

School Ties filminin oyuncu kadrosunda Brendan Fraser, Matt Damon, Chris O’Donnell ve Randall Batinkoff yer almaktadır.

Filmde 1959 sonbaharında , Scranton, Pennsylvania’dan 17 yaşındaki işçi sınıfı Yahudisi David Greene, mükemmel notları nedeniyle son sınıfı için özel bir Massachusetts hazırlık okulu olan St. Matthew’s Katolik yatılı okulunda futbol bursu kazanması sonucu okulda karşılaştığı antisemitist saldırılar anlatılıyor.

Eleştirmenler tarafından tam not alan film, şaşırtıcı derecede etkileyicidir. School Ties18 milyon dolarlık bütçesine rağmen gişede sadece 14 milyon dolar hasılat elde etti. Ancak Brendan Fraser’ın sinema kariyerinin önünü açtı.

8. No Sudden Move

No Sudden Move
No Sudden Move

Tam anlamıyla yıldızlar geçidi olan Steven Soderberg imzalı No Sudden Move’un oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Benicio del Toro, David Harbour, Jon Hamm, Amy Seimetz, Brendan Fraser, Kieran Culkin, Noah Jupe, Craig Grant, Julia Fox, Frankie Shaw,Ray Liotta, Bill Duke ve bir kamera hücresiyle Matt Damon yer almaktadır.

Filmde 1954’te Michigan , Detroit’te gangster Curt Goynes, kasabayı terk etmek için nakit paraya ihtiyaç duyar, bir aileyi tehdit etmek için bir şantaj planının parçası olarak, gangster Ronald Russo ve Charley  işverenleri Doug Jones tarafından işe alınır.

Jones, gangsterleri General Motors’un muhasebecisi Matt Wertz’in evine gönderir. Görevleri Wertz’in ailesini rehin almak ve Wertz’in patronunun ofisindeki değerli bir belgeyi ele geçirmektir.

Wertz ailesini korumak için ilgili belgeyi ofisten gizlice alsa da belge asılsız çıkar. Jones bu olay sonucunda adamlarını arayarak aileyi öldürmesini emreder. Curt Goynes bir katliama neden olmak istemez ve aileyi öldürme konusunda tereddüt etmeyen Charley’i vurur. Olaylar bu noktadan sonra içinden çıkılmaz bir hal alır ve Goynes bir çıkış yolu aramaya başlar.

9. Airheads

Airheads
Airheads

90’lı yıllara damgasını vuran Brendan Fraser’dan harika bir komedi filmi daha, Airheads! Michael Lehmann tarafından yönetilen film komedi türünün en kült örneklerinden biridir. Özellikle komedi filmleriyle ün salan oyuncuların bir arada performansıyla ortaya harika bir iş çıkmıştır.

Airheads filminin oyuncu kadrosunda Brendan Fraser, Steve Buscemi, Adam Sandler ve Michael McKean yer almaktadır.

Filmde Chazz, Rex ve Pip, demo kasetlerini Jimmie Wing gibi plak yapımcılarına duyurmaya çalışırken sürekli geri çevrilen “The Lone Rangers” adlı Los Angeles hard rock grubunun yerel rock istasyonu KPPX’i yanlışlıkla rehin almasını ve ardından gelişen komik olaylar konu alınıyor.

10. The Whale

The Whale
The Whale

Darren Aronofsky tarafından yönetilen ve Samuel D. Hunter’ın aynı adlı oyununa dayanan The Whale, Brendan Fraser’ın bir yıldız olarak yeniden doğuşuna tanık olacağımız Amerikan psikolojik drama filmidir.

Balina prömiyerini 4 Eylül 2022’de 79. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve olumlu eleştiriler aldı.

Filmin oyuncu kadrosunda Stranger Things ile ünlenen Sadie Sink, Brendan Fraser, Hong Chau ve Samantha Morton yer alıyor.

Filmin konusu Morbid Obezite hastası, 272 kiloluk bir İngilizce öğretmeni olan Charlie’ye odaklanıyor. Eşi öldükten sonra depresyona giren ve kızıyla bağlantıyı kesen Charlie acı ve suçluluk duygusuyla aşırı yemek yiyen ve yalnız yaşayan bir adamdır. Sadece haftada birkaç kez hemşiresi tarafından ziyaret edilen Charlie hayatını düzene koymak ve kızıyla ilişkisini düzeltmek için harekete geçer.

Ayrıca Darren Aronofsky’nin en iyi filmlerinden biri olan The Whale, Akademi Ödülleri’nde Oscar için yarışacak!

11. Gimme Shelter

Gimme Shelter
Gimme Shelter

Ronald Krauss tarafından yazılıp yönetilen ve gerçek bir öyküye dayanan Gimme Shelter, Vanessa Hudgens’ın harika bir oyunculuk sergilediği ve Brendan Fraser’ın oynadığı bağımsız bir drama filmidir.

Agnes “Apple” Bailey, uyuşturucu bağımlısı annesiyle yaşayan ve babası tarafından çok küçük yaşta terk edilmiş genç bir kızdır. Hayat onun için oldukça zordur.

Devlet tarafından verilen ve Apple için kullanılması gereken bakım parasını uyuşturucuya yatırmak için kullanan annesi, genç kıza çok fazla sorun yaratmaktadır. Oldukça fakir bir hayat yaşayan Apple isyan ederek annesini ve yaşadıkları sefil hayatı terk etmeye karar verir.

Amacı oldukça zengin olduğunu öğrendiği babasını bulmak ve onunla yaşamaktır. Ancak işler umduğu gibi gitmez ve babası tarafından reddedilir. Bu süreçte evsiz ve barksız kalan Apple, devletin ona sağladığı kadın barınma evine yerleşir. Burada harika dostluklar edinen Apple hayatında yeni bir sayfa açar.

12. Crash

Crash
Crash

Third Person ve The Next Three Days adlı filmlerin yönetmeni Paul Haggis’de düşük bütçeli ancak akademi ödülü kazanmış bir film olan Crash, Brendan Fraser ve daha birçok harika oyuncunun yer aldığı 2004 yapımı bir suç drama filmidir.

Filmin oyuncu kadrosunda Sandra Bullock, Don Cheadle, Matt Dillon, Jennifer Esposito, William Fichtner, Brendan Fraser, Terrence Howard, Chris “Ludacris” Bridges, Thandiwe Newton, Michael Peña ve Ryan Phillippe yer almaktadır.

Amerikan toplumunda ırk, etnisite ve sınıfın etkisini inceleyen film, altı Akademi Ödülü adaylığı aldı ve tartışmalı bir şekilde 78. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film , En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Film Kurgusu dallarında üç ödül kazandı.

Filmde birbirinden farklı hayatlara sahip Los Angeles vatandaşlarının, birbiriyle iç içe geçmiş ırksal etnisite ve sınıfsal çatışma hikayeleri anlatılmaktadır.

Ayrıca film ve diziler hakkında incelemeler, öneriler ve listeler ilginizi çekiyorsa sitemizde yer alan “Film ve Dizi” kategorimize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler