Tarihe Adını Yazdıran Konser: Taylor Swift The Eras Tour

The Eras Tour

Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Taylor Swift’in devam eden tüm zamanların en yüksek hasılat yapan konser turnesi olan The Eras Tour hakkında tüm detaylara yer verdik.

Taylor Swift, neredeyse 20 yıllık müzik kariyerinde, daha önce hiç görülmemiş başarılara imza attı. Adını tarih sahnesine altın harflerle yazdıran Swift’in, 2023 yılında çıktığı konser turnesi The Eras Tour, tüm zamanların en çok kazandıran turnesi oldu.

Bu yazımızda, 2023 yılına damgasını vuran ve 2024’te de yeni rekorlar kırmasını beklediğimiz The Eras Tour’u inceleyeceğiz.

Taylor Swift Eras Tour Nedir?

17 Mart 2023’te Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan The Eras Tour, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir etkinlik. Normalde sanatçılar en son çıkarttıkları albümlerini tanıtmak için tura çıkarlarken Taylor Swift, en yeni albümü Midnights dahil, tüm albümlerinden en sevilen parçalarla birlikte çıkıyor karşımıza.

Taylor Swift Red Albümü Sahnesi
Taylor Swift Red Albümü Sahnesi

Sahnesini Lover (2019) albümü ile açan Taylor Swift hayranlarına, sırasıyla Fearless (2008), Evermore (2020), Reputation (2017), Speak Now (2010), Red (2012), Folklore (2020), 1989 (2014) ve son olarak Midnights (2022) albümlerinden seçili şarkıları sunuyor. Her albüm için farklı bir konsept sahnenin hazırlanması, albümler/dönemler arası geçişlerden sonra yepyeni bir konsere gelinmiş gibi hissettiriyor.

Önceden belirlenen ve her konserde çalınan 44 şarkının yanında eklenen sürpriz şarkılarla konser tam 3,5 saat sürüyor.

Turnenin Ticari Başarısı

Eras Tour, dünya çapında bilet satış rekoru kırdı. Biletlerin satışa çıktığı ilk gün, sadece ABD’de 2,4 milyon bilet satıldı. Taylor bununla beraber, bir günde en çok bilet satış rekoruna sahip (1,6 milyon) Robbie Williams’ı tahtından etti.

Taylor Swift'in Evermore Albümü Sahnesi
Taylor Swift’in Evermore Albümü Sahnesi

2023’ün Kasım ayında Billboard, turnenin brüt gelirinin 900 milyon doların üstünde olduğunu, 2024’te ise bu rakamın neredeyse iki katına çıkabileceğini açıkladı.

Pollstar’ın Aralık ayında yaptığı açıklamaya göre de, turne 60 konserle toplamda  1,039,263,762 dolar elde edildi. Eras Tour’u şimdiden tarihe geçiren şey de işte bu. Daha önce hiçbir sanatçı tek bir konser turnesi ile 1 milyar dolar kazanmamıştı. The Eras Tour bu başarının tarihteki ilk örneği.

Eras Tour’un Şehirlerdeki Etkisi

Eras Tour’un sadece müzik dünyasında değil, diğer pek çok alanda da farklı etkileri oldu. Artık 21. yüzyılın en önemli kültürel etkinliklerinden biri sayılan turne, gittiği şehirlerin ekonomisini de etkiledi.

ABD’nin her köşesinden ve dünyanın her yanından gelen Taylor Swift fanları, konserlerin yapılacağı şehirlere akın etti. Böylece oteller, restoranlar ve mağazalar gibi yerel işletmeleri kullanılması ile bu şehirlerin ekonomileri canlandı.

Taylor Swift'in 1989 Albümü Sahnesi
Taylor Swift’in 1989 Albümü Sahnesi

Konserin olduğu günlerde, stadyumların etrafı insanlarla doldu. Turne, pek çok habere ve sosyal medya gönderisine konuk oldu. Farklı kurumlar, hatta ABD hükümeti bile konserin başarısını tanıdı.

2024’te Bizi Neler Bekliyor?

2024 yılında, çeşitli stadyumlarla tam 85 konser için anlaşan Taylor, Eras Turnesi ile dünya turuna çıkıyor. Planlarında, Japonya, Singapur, Avusturalya, Fransa, İngiltere, Kanada ve Avusturya gibi pek çok ülkeye gitmek var.

Taylor, Sabrina Carpenter, Paramore, Gracie Abrams gibi isimleri de kendinden önce sahneye çıkaracak. Böylece seyirciler bir taşla iki kuş vurmuş olacaklar diyebiliriz. 7 Şubat 2024’te sahnelere dönmeyi planlayan Taylor’ın bize bu sefer ne gibi sürprizler hazırladığını merakla bekliyoruz.

Taylor Swift'in Reputation Albümü Sahnesi
Taylor Swift’in Reputation Albümü Sahnesi

Taylor Swift: The Eras Tour Konser Filmi

Taylor, konserlerine gelemeyen fanları için Sam Wrench’in yönettiği bir film hazırladı. 13 Kasım 2023’te, Türkiye’dekiler dahil, tüm dünyada sinemalarda gösterime giren film yine bizi şaşırtmayarak rekor kırdı ve dünyadaki en yüksek gelir getiren konser filmi oldu.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa, “Distopya ve Aşkı Anlatan Grup: Muse” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler