Distopya ve Aşkı Anlatan Grup: Muse

Muse grubu hakkında her şey

Pek çok müzik severin Twiglight serisinden tanıdığı, 2000’lerin efsane Alternatif Rock gruplarından biri olan Muse, yaptıkları yenilikçi şarkılarla ve Matt Bellamy’nin farklı sesiyle pek çok gruba ilham olmayı başarmıştır. Queen grubunun efsane gitaristi Brain May’in bile hayran olduğu Muse grubu kimdir? Tüm detaylarıyla anlatıyoruz.

Muse, İngiliz alternatif rock sahnesinin en özgün ve başarılı temsilcilerinden biri olarak öne çıkan müzik grubudur. 1994 yılında kurulan ve bugüne kadar pek çok başarılı albüm ve hit şarkıya imza atan Muse, güçlü vokalleri, etkileyici enstrümantasyonu ve iddialı şarkı sözleri ile dünya çapında milyonlarca hayranı kendine bağlamıştır.

Bu yazımızda içerisinde farklı müzik türlerinin öğelerini ustalıkla harmanlayarak, dinleyicilerine unutulmaz bir müzik deneyimi sunan Muse’un hikayesini ve başarılarını mercek altına alacağız.

Muse Müzik Grubu Kimdir?

Muse, Rock grubu olarak sınıflandırılsa da Senfonik Rock, Progresif Rock, Heavy Metal, Pop Rock, Klasik Müzik ve Elektronik Müzik öğeleri içeren farklı tarzlarda pek çok şarkıları vardır. Şarkılarında kullandıkları mistik sesler ve farklı efektler dinleyenlerde merak hissi uyandırmaktadır.

Eşsiz ve büyüleyici sesi ile beraber gitar ve piyanodaki virtüözlüğü ile Matt Bellamy grubun en öne çıkan üyesidir. Küçüklüğünden beri gitar ve piyano çalmasından dolayı, yaptığı bestelerde Rock ve Klasik müzik öğeleri çok fazla bulunmaktadır.

Grubun bas gitaristi olan Christopher Wolstenholme aynı zamanda çoğu şarkıda geri vokallik yapmaktadır. Grubun bestelerinin çoğunu Matt Bellamy yapsa da Liquid State şarkısını Chris yazmıştır. Bu şarkı Chris’in ana vokal olarak söylediği tek şarkıdır.

Muse grubu üyeleri
Muse grubu üyeleri

Bas gitar çalmaya gruba dahil olduktan sonra öğrenmesine rağmen dünyadaki sayılı bas gitaristler arasına girmeyi başarmıştır.

Grubun Davulcusu olan Dominic Howard güçlü ve keskin vuruşlarıyla Muse şarkılarının çoğu gruptan ayrışmasını sağlamaktadır. Elektronik müzik ve Hip Hop tarzlarına ilgi duyması bazı Muse şarkılarına da yansımıştır.

İngiliz Rock grubu Muse, tarihteki en iyi canlı performans grupları arasındadır. Grubun üyelerinin her birinin çaldığı enstrümanda son derece yetenekli olmasından ve konser şovlarından dolayı canlı olarak en az bir kere izlenmesi gereken bir gruptur.

Görsel olarak zengin sahne şovları ve konserleriyle de pek çok kez isimlerini dünyaya duyuran Muse. Aldıkları 2 Grammy ödülü ile de dünyadaki sayılı Rock grupları arasına girmiştir.

Yaptıkları şarkılarda genelde distopya, aşk ve toplumsal konuları ele almaktadırlar.

Muse, Rage Against The Machine, Jimmy Hendrix, Queen, Led Zeppelin, Nirvana ve Beethoven gibi sanatçıları idol olarak görmektedir.

Muse Grubunun Üyeleri

Muse, Matthew Bellamy (vokal, gitar ve piyano),  Dominic Howard (davul) ve Christopher Wolstenholme (bas gitar, geri vokal) bulunduğu 3 kişilik bir gruptur.

2006 yılında gruba dahil olan Morgan Nicholls, Pandemiye kadar konserlerde perküsyon, piyano ve ritim gitar da Muse’a eşlik etmiştir.

Pandemiden sonra grup Morgan Nicholls’la yollarını ayırmıştır. Şu anda da Will Of The People turnesine Dan Lancaster ile devam etmektedir.

Muse Nasıl Kuruldu?

Grubun üyeleri tanışmadan önce aynı okulda bulunan farklı müzik gruplarında çalıyorlardı. İlk önce Matt Bellamy, Dominic Howard’ın olduğu Gothic Pluge adlı guruba katıldı.

O zamanlar Gothic Pluge grubunda sürekli eleman değişikliği yaşanıyordu ve bu yüzden de grup ilerleyemiyordu. Grupta sadece Matt ve Dom ikilisi sabit kalıyordu.

Son çare olarak Matt, daha önceden tanıdığı Chris’i gruba davet etti. Chris o zamanlar başka bir grupta bateri çalmasına rağmen, Matt’in davetini ret edemedi ve bas gitar çalmayı öğrenerek gruba katıldı.

Böylece Chris’in de gruba gelmesiyle Muse grubunun temelleri daha lise zamanından atılmış oldu.

İlk kurulduklarında Rocket Baby Dolls ismiyle sahne alan grup, 1994 yılında lokal bir müzik yarışmasına katılmaya kararı verdi.

Katıldıkları bu yarışmada, kırıp dökerek beklenmedik şekilde birinci olmaları, grubu büyük bir ikileme sürükledi. Hayatlarına müzik yaparak mı? yoksa üniversiteye giderek mi? devam edeceklerine karar vermeleri gerekti. Grup sonunda doğru olanı yapıp müzik alanında kariyer yapmaya karar verdi.

Yıllar sonra yapılan bir röportajda Matt bu yarışma için “Sahnedeki agresifliğimiz sayesinde kazandık. Aslında o kadar da iyi çalmıyorduk” yorumunda bulundu. Bu yarışmayı böyle kazanmaları onlara, müziği nasıl sergilemeleri gerektiği konusunda da öncü oldu.

Sonrasında daha kısa ve kulağa hitap eden bir isim arayışına giren grup İlham Perisi anlamına gelen Muse ismini seçti.

1998 yılında Muse adıyla ilk EP’lerini yayınladılar ve ilk EP’lerinin yayınlanmasıyla Muse resmi olarak kurulmuş oldu.

Muse Albümleri

Muse albümleri
Muse albümleri

Muse 2023 yılına kadar 13 adet albüm yayınlamıştır. Bu albümler sırasıyla:

 • Showbiz (1999)
 • Origin Of Symmetry (2001)
 • Hullabaloo Soundtrack (Eastwest Record) (2002)
 • Absolution (2004)
 • Black Holes and Revelations (2006)
 • HAARP (Live from Wembly Stadium) (2007)
 • The Resistance (2009)
 • The 2nd Love (2012)
 • Live at Rome Olympic Stadium (2013)
 • Drones (2015)
 • Simulation Theory (2018)
 • Origin Of Symmetry (XX Anniversary RemiXX) (2021)
 • Will Of The People (2022)

Bu albümlerden Live at Rome Olympic Stadium ve HAARP (Live from Wembly Stadium) konser albümleridir.

Hullabaloo Soundtrack (Eastwest Record) albümü ise grubun belgeselini ve Hullabaloo konserini içeren bir albümdür. Bu albüm aynı zamanda DVD ve CD olarak da yayınlanmıştır.

Origin Of Symmetry (XX Anniversary RemiXX) albümü de, 2001 yılında yayınlanan Origin Of Symmetry albümünün 20 yılına özel olarak yenilenmiş ve yayınlanmış halidir.

Muse, sayılamayacak kadar NME ve MTV ödülü kazanmıştır. Bu ödüllerden en önemli olan Grammy ödülünü, Drones ve The Resistance albümleri ile En İyi Rock Albümü olarak 2 kere kazanmışlardır.

En Çok Bilinen Muse Şarkıları

Muse şarkılarının hepsi ayrı bir güzellikte olsa da en bilindik 10 Muse şarkısı:

 1. Supermassive Black Hole
 2. Uprising
 3. Starlight
 4. Hysteria
 5. Knights of Cydonia
 6. Time is Running Out
 7. Plug in Baby
 8. Madness
 9. Psycho
 10. Undisclosed Desires

Muse Hakkında İlginç Bilgiler

Grubun ilk albümü olan Showbiz pek çok kişi tarafından bir diğer İngiliz Rock Grubu olan Radiohead’e benzetilmiştir. Bu yüzden gruba ilk yıllarında “Radiohead Özentisi” yorumu çok fazla yapılmıştır.

Matt bu yorumlar hakkında bu benzetmelerin sebebinin Radiohead’in prodüktörü ile Showbiz albümünün prodüktörünün aynı olmasından dolayı kaynaklandığını söylemiştir.

Zaten grup sonrasında çıkardıkları albümlerle birlikte hem tema hem de tarz olarak farkını ortaya koymuştur.

Origin Of Symmetry albümündeki Plug in Baby şarkısını stüdyoda kaydederken grup üyeleri halüsinasyon etkisi olan bir mantar yedikten sonra kaydetmiştir.

Matt Bellamy 2004 yıllında yaptıkları turnede 140 tane gitar kırarak. Bir turnede en çok gitar parçalayan kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

Matt Bellamy şarkı sözlerinin çoğunu George Orwell’in 1984 kitabından esinlenerek yazdığını söylemiştir.

Muse hakkında ilginç bilgiler
Muse hakkında ilginç bilgiler

Space Dementia şarkısında Matt’in pantolon fermuarı bir enstrüman olarak kullanılmıştır.

Grup yeni çıkan teknolojilerle yakından ilgilenmektedir. Henüz 2000’lerin başındayken yazdıkları Plug in Baby ve Hyper Music şarkıları, sonrasında dronlara yazdıkları Drones şarkıları da bunun bir göstergesidir.

Ayrıca Muse ilk meta-verse konseri veren gruplardan biridir.

Matt Bellamy’nin kullandığı gitar özel olarak tasarlanmıştır ve gitarın üstünde dokunmatik bir alan vardır. Wembly Stadyumu’ndaki konserlerinde de bu gitar uzaktan kumandalı bir robotla sahneye getirilmiştir.

Yine Wembly konserinde grup “Jet Pack” ile sahneye uçarak inmeyi istemiştir fakat güvenlik nedeniyle bu istekleri ret edilmiştir.

Origin Of Symmetry albümündeki Hyper Music ve Hullabaloo albümündeki Hyper Chondriac Music şarkılarının sözleri aynıdır.  Hyper Chondriac Music, Hyper Music’in yavaş versiyonudur.

Muse Türkiye’de Konser Verecek Mi?

Muse Türkiye’ye en son 2006 yılında Rock’n Coke festivaline gelmişti.

2016 yılında konser vereceklerdi fakat ülkemizdeki karışık olaylar sebep gösterilerek konser iptal edildi.

Grup şu anda Will Of The People turnesinde. Önümüzdeki aylarda Asya kıtasına geleceklerinin haberini verdiler. Henüz takvimde Türkiye olmasa da ilerleyen günlerde Türkiye konserinin açıklanma ihtimali olabilir.

Muse’un Roma Stadyumu’ndaki Plug in Baby performansını en az bir kere izlemelisiniz.

Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse, yine sitemizde yer alan “İngiliz Alternatif Rock Grubu Placebo ve Albümleri” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler