Postmodern Jukebox Müzik Topluluğu Hakkında Her Şey

postmodern jukebox grup

Bu yazımızda Postmodern Jukebox ne zaman, kim tarafından kuruldu ve neden bu kadar çok beğeniliyor gibi sorulara yanıt bulacağız.

Günümüzün sevilen ve beğenilen şarkılarını cover up tekniğiyle tekrardan bir araya getirip, bambaşka bir versiyon halinde sunan bu akımı anlayabilmek için öncelikle postmodern müzik dönemi hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Postmodern Kelimesinin Anlamı Nedir?

Postmodern kelime anlamıyla ‘post’ ötesi, sonraki anlamlarına karşılık bulup var olan dönemsel düşünceye eleştirel bir bakış sağlamasıyla ortaya çıkan bir kavramdır.

Sorgulamaya, kendisini eleştirerek yani kendinden geçip ilerleme amacı güden bu dönemin akımına ise; ‘Postmodernizm’ denilmektedir.

1960’lı yıllarda yeni yeni ortaya çıkan postmodernizm akımı kendisini felsefe, mimari, edebiyat ve sanat gibi alanlarda göstermiştir.

Sanatın en geniş kollarından biri olan müzik; evrensel bir dile sahip olduğu için hayatımızda sandığımızdan çok daha fazla bir yere sahiptir.

Postmodern Jukebox Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Postmodern Jukebox kısaca bilinen diğer bir adıyla da PMJ; aslında bir müzik topluluğunun adıdır. Topluluk 2011 senesinde New York, Amerika’da kurulmuştur.

Postmodern Jukebox Kurucusu Scott Bradlee Kimdir?

Topluluk; aranjör ve aynı zamanda da bir piyanist olan Scott Bradlee tarafından bir araya getirilmiştir.

Topluluğun kurucusu olarak bilinen Scott Bradlee; 19 Eylül 1981 doğumlu Amerikalı aranjör, müzisyen ve aynı zamanda piyanisttir. Bradlee; PMJ ile oluşturduğu ve Youtube koyduğu videolarla viral olup, tanınmıştır.

Scott Bradlee kişi görseli
Scott Bradlee, piyanist

Henüz daha 12 yaşındayken ilk kez duyduğu Rhapsody in Blue parçasından sonra genç yaşta jazz müziğe merak salmıştır. Daha sonrasında Hartford Üniversitesi’ne gitmiştir.

Kendisi başarılı bir performans sanatçısı olup, bir egzersiz olarak başlayıp şarkıları tekrardan seslendirmeye başlamıştır.

2009 yılında sahnede seslendirdiği parçaların 1960’lı senelerdeki versiyonuyla sunulmasının, dinleyici tarafından merak uyandırıcı olduğunu keşfetmesi üzerine; 2013 senesinde ise bu çabasını, daha disiplinli bir şekilde PMJ ile birlikte tanıtmıştır.

Postmodern Jukebox video kesiti
Topluluğa ait görsel

Postmodern Jukebox Neden Bu Kadar Beğenilmektedir?

Grubun farkı; günümüzde yer alan modern pop veya folklorik parçaları, postmodern bir üslup ve tavırla sunmasıdır. Bunu yaparken aynı zamanda solo/ koro ve görsel sunumla dinleyiciye farklı tınıda, işitsel bir deneyim kazandırmasıdır.

Daha çok 20.yüzyıl başlarını benimseyen bu grup jazz ve swing tarzlarını yansıtmaktadır. Her şarkıyı grupta yer alan yetenekli ve farklı sanatçılar seslendirmektedir.

Oldukça geniş bir yelpazesi olan bu topluluk, şarkıları olduğu kadar sanatçı seçimleri arasında da çeşitliliğini korumaktadır.

Bu sanatçılar arasında Miley Cyrus, Katty Perry, Lady Gaga, Tove lo, Britney Spears ve Radiohead gibi sanatçılar/gruplar yer almaktadır.

Postmodern Jukebox müzik topluluğu
Postmodern Jukebox müzik topluluğu

Youtube, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında da her geçen gün abone sayısı artan PMJ, 2020 yılı yılından beri 4 milyon aboneyi geçmiştir. Şu anda ise 5.9 milyon aboneye sahiptir.

Başlangıç olarak videolar; Bradlee’nin evinde oluşturulurken, şimdilerde ise farklı olarak setlerde tamamlanmaktadır. PMJ resmi sitesinde de bilet satışını takip edebileceğiniz gibi, Postmodern Jukebox Youtube kanalı, Spotify gibi platformlardan da ulaşılması oldukça kolaydır.

Eğer siz de farklı tarzda oluşturulan yöntemler, teknikler veya müzisyenler hakkında ilgi duyuyorsanız; ‘Oda Müzisyeni ( Bedroom Musician) Kime Denir?‘ adlı bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Postmodern Jukebox – Creep Cover

113 milyon görüntülenmeyle, en çok izlenen PMJ-Creep Cover videosuna buradan izleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler