Pierre Auguste Renoir’in La Loge Tablosu Eser Analizi

Pierre Auguste Renoir'in La Loge Tablosu Eser Analizi

La Loge (Loca) eseri, Pierre Auguste Renoir tarafından Empresyonist eserlerin sergilenmeye başlandığı 1874 yılında yapılmıştır. Biz de yazımızda Pierre Auguste Renoir’in hayatına ve başyapıtlarından biri olan La Loge adlı eserinin analizine değiniyoruz.

Pierre Auguste Renoir Kimdir?

Pierre Auguste Renoir, 1841 yılında Fransa’nın Limoges şehrinde dünyaya gelmiştir. Renoir ve ailesi geçim sıkıntısı nedeniyle 1844’te Paris’e taşınmışlardır. Paris’teyken eğitim hayatına başladığı “Frere des Ecoles Chretiennes” adlı okulda müziğe karşı ilgili olmuş ve besteci Charles Gounod tarafından yönetilen Saint-Eustache kilisesinin genç erkek korosuna katılmıştır.

1854’te okuldan alınan Renoir’in resme olan yeteneğinin keşfedilmesinde Charles Gounod tarafından desteklenmesi etkili olmuştur. Böylelikle okuldan sonra Lévy Kardeşler’in atölyesine porselen süslemeciliği için çırak olarak verilmiştir. Atölyede üretilen porselenleri çizdiği resimlerle süsleyen Renoir, burada hem sanatını geliştirmiş hem de ailesine maddi destek sağlamıştır.

Pierre Auguste Renoir (1841-1919)
Pierre Auguste Renoir (1841-1919)

Pierre Auguste Renoir, bu dönemde atölyede tanıştığı ressam ve heykeltıraş Emile Laporte’nin desteğiyle tuval üzerine ilk eserini yapmıştır. Ancak atölyenin kapanmasıyla işsiz kalmıştır. 1862’de Ecole des Beaux Arts’ın sınavlarını kazanarak burada eğitim almaya başlayan Renoir, burada Charles Gleyre tarafından verilen atölyeye katılarak resim eğitimine devam etmiştir. Bu atölyede Pierre Auguste Renoir’in hayatı boyunca etkisini sürdürecek olacak Claude Monet, Jean Frédéric Bazille, Alfred Sisley gibi isimlerle tanışmıştır.

1870’li yıllardan sonra eserlerini üretmeye başlayan Renoir, atölyede tanıştığı sanatçılarla birlikte Empresyonizm akımının kurucuları arasında yerini almıştır. Yaşamının son yıllarına dek güney Fransa’da üretmeye devam eden sanatçı, 1919’da ağır romatizma hastalığı nedeniyle vefat etmiştir.

Pierre Auguste Renoir La Loge (Loca) Eser Analizi

Pierre Auguste Renoir, La Loge. (1874)
Pierre Auguste Renoir, La Loge. (1874)

Resim boyunca sürdürülen sosyal belirsizlik duygusu, kabaca resmedilişine rağmen başarıyla gösterilen detaylar ve renk kullanımıyla Pierre Auguste Renoir’in başyapıtlarından biri haline gelen La Loge isimli eserini inceleyelim.

La Loge Tablosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 1874 yılında yapılmış bir yağlı boya tablo olan Renoir’in La Loge eseri, Londra’daki Courtauld Güzel Sanatlar Enstitüsü‘ndeki koleksiyonun bir parçasıdır. Bu yağlı boya tablo “80 cm x 63.5 cm” ölçülerindedir.
  • La Loge eserinin yapıldığı 1874 yılı, empresyonist sergilerin yapılmaya başlandığı yıldır. Empresyonistler resmî sergiye kabul edilmeyen eserlerinden sonra kendi sergilerini açmaya başlamışlardır.
  • Renoir’in La Loge eseri de 1874’teki ilk karma sergiye dahil olmuştur.
  • 1874’teki ilk sergilenişinden sonra Paul-Durand Ruel tarafından düzenlen bir sergide gösterilen La Loge eseri, İngiltere’de sergilenen en eski empresyonist resimlerden biri haline gelmiştir.
  • La Loge eserine adını veren loca, tiyatroda ve sinema gibi eğlence yerlerinde seyircilerin oturabileceği, üç yanı kapalı olan üç beş kişilik bölümlere denir. 1870’li yıllarda loca, tiyatroda bir seviye göstergesidir.

La Loge Eseri Ne Anlatıyor?

Pierre Auguste Renoir’in Claude Monet’i takip ettiği empresyonist dönemine ait bir eser olan La Loge, yapıldığı dönemin modern hayatından bir sahneyi barındıyor. Eserde 1870’lerde olduğu gibi tiyatroda olan iki kişi yer alıyor.

Bu kişiler Renoir’in kardeşi gazeteci ve sanat eleştirmeni Edmond Renoir ve ünlü bir ressam modeli olan Nini Lopez. İleride Renoir’in on dört resminde yer alacak olan Nini, ilk kez onun eserlerinden birinde resmediliyor.

La Loge eserinin yapılış şekli 1870’li yıllar için son derece şaşırtıcı kabul ediliyor. Klasik dönemden ya da dini bir hikayeden değil, modern hayattan bir sahne ve oldukça kabaca resmediliyor. Ancak kabaca yapılmış olmasına rağmen giyim, statü ve sosyal belirsizlik üzerine birçok detay barındırıyor.

La Loge eserine ait detay.
La Loge eserine ait detay.

O yıllarda olduğu gibi kadın her zaman önde korkuluğun yanında oturuyor. Varlığını belli eder biçimde korkuluğun üzerindeki mindere kolunu dayadığını görebiliyoruz. Kadının resmin odağına yerleşmiş siyah beyaz çizgili elbisesi, incileri, belindeki ve saçındaki çiçekler detaylarını oluşturuyor.

Erkek ise aşağıya sahneye bakmıyor ve etrafındaki insanları dürbünüyle tarıyor. Yani açıkça sahneye yönelik değil. Bu noktada Renoir o yıllarda tiyatroya gitmenin oyunu izlemek kadar görülmekle de ilgili olduğuna dair bir izlenim sergiliyor. Sanki entelektüel beslenme kisvesi adı altında tiyatroya gidildiğini ima ediyor.

La Loge eserine ait detay.
La Loge eserine ait detay.

İki figür arasındaki ilişki ise açıkça ifade edilecek biçimde sergilenmiyor. Ayrıca resmin bütünündeki kırpılmış kompozisyon locanın tamamını görmemizi engellediği için yalnız mı yoksa bir grubun parçası mı olduklarını da bilmiyoruz. Renoir tüm resim boyunca bu sosyal belirsizlik duygusunu kullanıyor.

İşte Renoir La Loge eserine ait bu detayları hiçbir şeyin ayrıntılı kontürlerini vermeden göstermeyi başarıyor. Ayrıca tuval üzerine renkleri karıştırarak ve vernikle çalışarak yaptığı eserinde, kadın figürün gözlerindeki mavi gibi daha gerçekçi görüntüler elde eden daha parlak renkler kullanması da dikkat çekiyor.

Son olarak Pierre Auguste Renoir’in hayatı ve La Loge eserinin analizine yer verdiğimiz bu içerik ilginizi çektiyse “Gustav Klimt Kimdir? Ölüm ve Yaşam Tablo Analizi” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler