Metallica 72 Seasons Albüm İncelemesi

Metallica 72 Seasons albüm incelemesi

Metallica’nın beklenen albümü 72 Seasons sonunda çıktı. 1982 yılından beri metal müzikle uğraşan Metallica 11. stüdyo albümleri 72 Seasons ile hayranları coşturdu. Metallica 72 Seasons dair önemli detaylar ve bilgiler verdik.

Metallica , Lux Aeterna parçasını çıkardığından beri hayranlar 72 Seasons’ı beklemeye başladı. Lux Aeterna hem sert hem de hızlı bir parça olarak 72 Seasons’ı güzelce tanıtmayı başardı. Ardından gelen Screaming Suicide ve If Darkness Had a Son parçalarıyla albüme olan ilgi bolca arttı.

72 Seasons Albüm Kapağı
72 Seasons Albüm Kapağı

Metallica’nın bir önceki albümü Hardwired… to Self-Destruct başta eleştiri alsa da sonrasında en sevilen albümler arasına girmeyi başardı. 72 Seasons ise neredeyse hiçbir eleştiri almadan tüm hayranların sevdiği bir albüm olmayı başardı.

Metallica 72 Seasons Premier Gösterimi

Metallica henüz Türkiye için bir konser duyurmamış olsa da tüm dünyada düzenlenen premier etkinliği ile hayranlar 72 Seasons’ı sinemalarda deneyimleyebilir. Canlı performans kadar etkileyici olmasa da Metallica hayranları için oldukça iyi bir etkinlik olacaktır.

72 Seasons Albüm İncelemesi

72 Seasons için Load ve Death Magnetic karışımı bir albüm demek doğru olacaktır. 72 Seasons, Death Magnetic kadar sert olsa da Load ve ReLoad gibi daha hareketli bir havası var. 72 Seasons Metallica’nın en iyi albümleri arasına girmese bile en orjinal albümlerinden biri olacağı kesin.

1. 72 Season

Albümün ilk parçası olan 72 Seasons oldukça güzel bir giriş parçası olmuş. 72 Seasons Metallica’nın geçmişini ve geleceğini anlatır nitelikte bir parça. Grubun tam 40 yılda yaşadığı her şeyin özeti niteliğinde olan 72 Seasons albümün en sert parçaları içerisine.

2. Shadows Follow

Shadows Follow parçası ile albüm hiç yavaşlamadan devam ediyor. Ardı ardına gelen sert ve hızlı parçalar ile tempo en üstte. Shadows Follow hayranlar arasında en sevilen parçalar arasına girdi bile.

Shadows Follow, teması ve riffleriyle Here Comes Revenge ve Frayed Ends Of Sanity parçalarına benziyor. Shadows Follow albümün en sağlam parçaları arasında.

3. Screaming Suicide

Screaming Suicide albümdeki en ağır parçalardan biri. Screaming Suicide’ın ağırlığı rifflerinden gelmiyor, şarkının sözleri onu ağır yapıyor. Metallica duygusal ve ağır konuları çok iyi yansıtabilen bir grup.

Metallica’nın solisti ve ritim gitaristi James Hetfield şarkı sözlerinde her zaman olabildiğince açık olmaya çalışan bir sanatçı. St.Anger albümüyle yaşadığı sorunları çok açık bir şekilde dile getiren Hetfield, bu şarkıda da karanlık düşüncelerini şarkıya yansıtmaktan çekinmemiş.

4. Sleepwalk My Life Away

Sleepwalk My Life Away, Robert Trujillo‘nun bass gitarıyla giriş yapıyor. Önceki şarkılara göre biraz daha ağır başlasa da Sleepwalk My Life Away’de en sağlam parçalardan biri. Şarkı diğerlerine göre yavaş olsa da ağır ve sert.

Sleepwalk My Life Away kişin yaşadığı yorgunluğu ve umursamazlığı çok güzel anlatıyor. Sleepwalk My Life Away, ‘Day after day, repeating’ sözleriyle gündelik hayatın yoruculuğunu en sert şekilde anlatıyor.

5. You Must Burn

You Must Burn ile albüm ağır ağır devam ediyor. Albümün ortalarında hızlı parçalardansa daha ağır parçalara yer verilmiş, You Must Burn’de onlardan biri.
You Must Burn ritimi ve riffleriyle Sad But True‘yu anımsatıyor. Albüm içerisindeki daha zayıf parçalardan olsa da albüme farklı bir hava katmış.

6. Lux Aeterna

Lux Aeterna, 72 Seasons’ın ilk single parçası olarak çıktı. Metallica’nın en yüksek tempolu parçalarından olan Lux Aeterna Metallica’nın en iyi parçalarından biri. Metallica’nın her albümünün bir parçası diğerlerine göre daha ön planda oluyor. 72 Seasons albümü içinse bu şarkı Lux Aeterna olabilir.

7. Crown Of Barbed Wire

Crown Of Barbed Wire albüm içerisinde çok da dikkat çekemeyen, ama oldukça iyi olan parçalar arasında.Crown Of Barbed Wire, albümün en sakin parçalarından olsa da hala oldukça sert ve ağır.

8. Chasing Light

Chasing Light, 72 Seasons’ın en sevilen parçalarından biri. Aydınlık ve karanlık temaları 72 Seasons’ın temelini oluşturuyor.

‘Face that fight, lean on me!’ sözleriyle Chasing Light albümün en motivasyonal parçalarından biri. Karanlık günlerinizde Chasing Light size bir umut olabilir.

9. If Darkness Had a Son

If Darkness Had a Son ile tekrardan karanlığa giriyoruz. If Darkness Had a Son aynı Screaming Suicide gibi karanlık ve ağır bir parça. If Darkness Had a Son albümdeki daha yavaş parçalar arasında yer alıyor.

10. Too Far Gone ?

Too Far Gone ? ile tekrardan hızlı parçalara geçiş yapıyoruz. Too Far Gone albüm içerisinde çok dikkat çekmemiş olsa da 72 Seasons’ın en güçlü parçalarından biri.

11. Room Of Mirrors

Room Of Mirrors ile sakin bir parça beklerken şarkı bir anda hızlanıyor. 72 Seasons’da temponun düşük olduğu bir parça yok. Room Of Mirrors, Metallica’nın bir önceki parçalarına göndermede bulunduğu bir parça.

‘Naked, broken, beat, and scarred’ sözleriyle Death Magnetic albümünden Broken, Beat and Scarred parçasına güzel bir göndermede bulunyor.

12. Inamorata

Inamorata tam 11 dakika ile hem 72 Seasons’ın hem de Metallica’nın en uzun parçası olmayı başarıyor. En uzun Metallica şarkısı rekorunu 9 dakika 48 saniye ile The Outlaw Torn tutarken Inamorata onu da geçiyor.

Metallica’dan daha sert bir şeyler arıyorsanız “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Death Metal Albümü” adlı yazı ilginizi çekebilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler