Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Death Metal Albümü

Bu yazıda Deeth Metal’e yeni başlayacaklara veya bu türdeki güzel albümleri merak edenlere 5 albüm sıraladık. Hem eski dönem hem de günümüz modern grupların albümleri bu listede var. Death Metal’e yeni başlayacaklar için rehber niteliğinde bir yazı.

Death Metal’e Başlamak İçin Dinlenecek Albümler

Death Metal Metal müziğin en sert al türlerinden biri. Yavaşlamayan ritmi, Orta Dünya Ork çığlıklarını andıran vokalleri ve derinden vuran davullarıyla Death Metal yüreği hafiflere göre değil. Ama sevdalıları bilir ki Death Metal’e bir kez kapıldı mı kurtulması zor bir sevdadır.

İlk olarak Chuck Schuldiner tarafından kurulan Death grubuyla 1983’te ortaya çıkan Death Metal çıktığı ilk günden beri kendi içinde evrim geçirmeye devam etmekte. Melodic Death Metal, Progressive Death Metal, Brutal Death Metal ve Deathcore gibi birçok alt türe sahip olan Death Metal karikatürize edilmiş Metal sever tiplemesinin ötesine geçmiştir.

Bu yazıda Death Metal dinlemeye bir yerden başlamak isteyenlere sesleniyorum, aradığınız bende. Sizleri Death Metal’e alıştıracak 5 albüm listeleyeceğim. Müzik zevkiniz ne olursa olsun size göre bir Death Metal grubu kesin vardır.

1. Children Of Bodom – Something Wild

Klasik müzik sever misiniz ? Hızlı çalan kemanlar, melodik çello sesleri, birbiriyle uyum içerisinde çalan onlarca enstrümanlar ilginizi çekiyor mu ? O zaman grubunuz Children Of Bodom. 90’ların başında Finlandiya’da kurulan Children Of Bodom ilk albümleri Something Wild ile Melodic Death Metal’in kapılarını açtı.

Bu gruba Melodic Death Metal denmesinin bir sebebi var, parçaları melodik. Grubun gitaristi ve solisti Alexi Laiho Metal müzikte pek duymadığımız melodik gitar riffleriyle ve çılgın vokalleriyle bu albümü başka bir seviyeye çıkarıyor. Ayrıca parça aralarında giren arp ve klavye kısımları da şarkılara başka bir tat katıyor. Klasik müzik severlerin Death Metal’e girişini sağlayacak albüm Something Wild.

2. Bolt Thrower – Realm Of Chaos

Bir Warhammer hayranı olarak Warhammer’la alakalı tüm medyaları tüketmek benim görevim, bu sebeple birkaç sene önce Realm Of Chaos‘ı uzun bir otobüs yolculuğunda dinleme kararı aldım. Sert gitar tonu beni hemen etkiledi. Vokalleri sert olsa da diğer Death Metal gruplarına göre biraz daha anlaşılır, ve bass, o güzel bass tonu…

Realm Of Chaos sadece Warhammer severleri değil tüm Death Metal meraklılarının bakması gereken bir albüm. Türün henüz Thrash‘e daha yakın olduğu günlerden kalma olan bu albüm basit ama sert yapısıyla öne çıkıyor.

Riffler basit ama sert, şarkılar bir masa üstü oyunuyla alakalı ama oldukça iddialı. Death Metal’e Tharsh üzerinden geçiş yapmak isteyen herkesin dinlemesi gereken bir albümdür.

3. Venom Prison – Erebos

Eski günlerden yeterince bahsettik, şimdi biraz da günümüze gelelim. Galler’den çıkışını yapan Venom Prison’ın son albümü Erebos güncel Death Metal’in en iyi örneklerinden. Albüm ara sıra Deathcore’a kaçsa da özünde hala Death Metal. Larissa Stupar’ın sert vokalleriyle bezenmiş bu modern harika dinlenmeye değer.

Death Metal genelde erkeklerin, daha da net olmak gerekirse yaşını başını almış erkeklerin dinlediği bir tür olarak algılanabilir, belli bir noktaya kadar da doğrudur. Ama bir kadının bu türde yerinin olmadığını söylemek hem saygısızlık hem de ahmaklıktır.

Larissa Strupar şimdiye kadar duyduğum en güzel vokallerden birine sahip. Bağırması sert ve derinden olsa da kelimler netçe seçiliyor ve şarkı çok rahat anlaşılıyor. Albümün genel tonunda bulunan felsefi alt metinlerde gayet hoş olmuş. Politikleşmeden düşündürmek bu günlerde zor, ama Venom Prison bunu başarmış.

4. Death – Scream Bloody Gore

Scream Bloody Gore Albüm KapağıDeath Metal’den bahsettiğim bir yazıda Death’ten bahsetmezsem olmaz.

Scream Bloody Gore, Death kurulduktan tam 4 yıl sonra, 1987’de, çıkmış bir albüm. Sadece çıktığı dönenim değil tüm zamanların en sert albümlerinden biri. Zombie Ritual ve Evil Dead gibi parçalar hala severek dinlenmekte.

Death’in diğer albümlerine kıyasla Scream Bloody Gore biraz daha düz bir albüm, ama genel olarak baktığımızda değil. Kafanız karıştıysa hemen toparlayayım. Death, Metal’in Jazz’ı gibi.

Aksak ritimleri ve ölçüler arası geçişleri Death’i diğer Death Metal gruplarından biraz daha farklı bir konuma itiyor. Scream Bloody Gore ise bana göre biraz daha Thrash havası barındıran bir albüm.

Evet, kalitesine diyecek yok, fakat Death’in başka albümlerinde daha farklı bir sesle karşılaşırsanız şaşırmayın.

5. Gojira – The Way Of All Flesh

Varoluşsal felsefe sever misiniz ? Peki ya çevre problemleri ? Balinalar ilginizi mi çekiyor ? O zaman Gojira‘ya merhaba deyin. Fransa’dan çıkan bu grup modern Metal’in en iyi temsilcilerindendir.

Hem sert vokaller, hem mükemmel bateri ritimleri hem de derin anlamlar taşıyan şarkı sözleri The Way Of All Flesh‘i modern Metal’in en iyi albümlerinden bir yapıyor.

Sağlam gitar ve bateri kısımları bu albümün en güçlü yanlarından olsa da benim için asıl dikkat çekici olan şarkı sözleri oldu. Felsefi alt metinlere sahip şarkılar, çevre kirliliğine dikkat çeken şarkı sözleri ve sizleri düşünmeye iten başka konularla The Way Of All Flesh basit bir Metal albümü olmanın çok ötesindedir.

Death Metal konusunda biraz daha deneyimliyseniz ve Death Metal’in sinemaya nasıl yansıdığını merak ediyorsanız “Metal Müzik Konulu En İyi 13 Film” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler