Lorenzo Bernini’nin En Çarpıcı 3 Heykeli

Lorenzo Bernini

7 Aralık 1598 senesinde İtalya’nın Napoli şehrinde doğan Lorenzo Bernini’nin hayatı boyunca heykelle uğraştığını biliyoruz. Bu yazımızda mermeri işleyerek eserlerine adeta can veren İtalya’nın en yetenekli sanatçıları arasında olan Lorenzo Bernini’nin üç çarpıcı eserini yakından inceleyeceğiz.

Bernini Barok Dönem sanatında resim alanında gayet başarılı olan Caravaggio’ya heykelleriyle eşlik etmiştir. Küçük yaşlarda heykel üzerine eğitim almaya başladı. Öğretmeni ise heykeltıraş Pieto Bernini yani babasıydı.

Babası da iyi bir sanatçıydı fakat Lorenzo’nun çaylaklık dönemindeki eserleri ile babasının ustalık çağındaki eserleri eşdeğerdir. Bu kanıya ise her iki sanatçının bu bahsettiğimiz dönemdeki eserlerinin karıştırılmasından dolayı varabiliriz.

Gian Lorenzo Bernini’nin elinden çıkan adeta ete kemiğe bürünmüş Proserpina’nın Kaçırılışı, Apollon ve Daphne ve David (Davut) heykellerine bir de bu şekilde bakalım.

1. Proserpina’nın Kaçırılışı

Hades'in Persephone'u Kaçırması
Hades’in Persephone’u Kaçırması

Diğer adıyla ”Hadesi’in Persephone’u Kaçırması” heykelinin hikayesi ile başlayalım. Bu eserde Yunan mitolojisinden bir sahneyi görüyoruz. Tanrı Hades, Persephone’ye aşık olur. Kıza sahip olmak ister, bu nedenle bir gün aniden yeri yararak ortaya çıkar.

Persephone’u yakalayıp hakimi olduğu yer altına götürür. Kızını bulamayan bereket tanrıçası Demeter bu duruma o kadar üzülür ki toprağın tüm bereketi yok olur, kıtlık başlar.

Fakat kaçırıldıktan sonra Persephone da Hades’e aşık olur. Bunun sebebi ise Persephone’un yediği sevgi büyüsü nardır. Demeter’in çok üzüldüğünü gören Zeus araya girer ve Persephone’nun belli zamanlarda annesi Demeter’in yanında yani yeryüzünde, belli zamanlarda ise Hades’in yanında yani yeraltında kalmasına karar verir.

Bu karara göre Persephone, meyve verme ve çiçek açma zamanında yani bahar döneminde Bereket Tanrıçası Demeter’in yanında kalacaktır. Kış ve kuraklık döneminde ise Hades’in yanında kalacaktır.

Bu heykel ile Bernini’nin belli bir anı gösterdiğini bariz bir şekilde fark edebiliriz. Persephone, Hades tarafından yakalanmış ve kaçmaya çalışıyor.

Hades ve Persephone
Hades ve Persephone

Figürlerin yüzüne dikkatle bakıldığında Hades’in yüzündeki o korkunç ifadeyi ve Persephone’un yüzündeki çaresizliği ve gözyaşlarını görebiliyoruz.

Son derece güçlü ve derin oyuntulara sahip bu eserden önce, mermerden yapılmış hiçbir insan tasvirinde tenin bu kadar yumuşak olduğunu düşündüren hiçbir eser yoktur.

2. Apollon Ve Daphne

Apollon ve Daphne
Apollon ve Daphne

Bernini bu kez Yunan mitolojisinden bir hikayeyi konu edinir. Apollon, romantik maceraları ile ön plana çıkan bir tanrıdır. Bu maceraların birinde ise Penseus’un kızı Daphne’ye aşık olur ancak Apollon olumlu bir yanıt alamaz.

Daphne bir gün ormanda dolaşırken karşısına Apollon çıkar. Kız korkar ve kaçmaya başlar ama Apollon durmaz… Güzel kız en sonunda Toprak Ana Gaia’ya yakarmaya başlar ve bu durumdan kurtulmak için dua eder. Gaia, Daphne’nin dualarına yanıtsız kalmaz ve kızı anında bir ağaca çevirir.

Apollon ve Daphne
Apollon ve Daphne

Toprak açılır, kızın ayakları toprağa saplanıp kalır ve kök salmaya başlar. Saçları filizlenir, parmakları dallara dönüşür. Daphne ağaca dönüştüğünde ise Apollon, kızın kalbinin hala attığını duyar ve ağacın yapraklarından kendine bir taç yapar.

Genel bir Bernini özelliği olan figürlerin konuşur ya da bağırır gibi aralanmış dudakları vardır. Apollon’un dudaklarında şaşkınlığı görürüz, Daphne ise bağırmaktadır.

3. David (Davut)

Davut
Davut

Bernini bu eserinde Tevratta geçen Davut’un hikayesini anlatır. Okumaya devam etmeden önce hikaye hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Bernini, Davut heykelini Kardinal S. Borghese için yapmaya başlar. Daha önce Donatello ve Michelangelo gibi rakipsiz heykeltıraşlar tarafından yapılmış ve Rönesans döneminde en iyisi olmuşlardır.

Lorenzo’nun amacı Barok tarzda gerçekçi ve diğer eserleri gibi hareketli bir David yapmaktır. Ne Donatello’nunki gibi çelimsiz ve sıska, ne de Michelangelo’nunki gibi olağanüstü dev gibi.

Figürün psikolojisi yüzüne yansımıştır diğer Bernini heykelleri gibi. David, üzerine koşan deve kararlılıkla bakıyor.

Taşı fırlatmak üzere olan figürün vücudundaki derin çizgiler sayesinde güçlü bir ışık-gölge oyunları sahneleniyor. David taşı fırlatmak üzereyken zaman bir saniye durmuş ve biz de bu ana tanıklık ediyor gibiyiz.

Sanat tarihi yazılarını okumaktan hoşlanıyorsanız sayfamızda bulunan ”William Turner Kimdir? Işığın Ressamı’nın 5 Önemli Eseri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler