Arcade-Shooter Tutkunları İçin Dusk Oyun İncelemesi

Dusk Wallpaper

Son zamanlarda oyun ve donanım araçlarının fiyatlarının artması ben dahil çoğu oyuncuyu daha ucuz alternatiflere itti. New Blood Interactive’in oyunu DUSK’da bu oyunlardan biri. David Syzmanski tarafından geliştirilen DUSK son dönemlerin en iyi Arcade-Shooter oyunlarından biri.

DUSK, 2018 yılında çıkmış olmasına rağmen Retro bir tarzda tasarlanmış bir oyun. Grafikler ve oynanış 90’ların sonunda popülerleşen Arcade-Shooter türünün güncel temsilcilerinden biri. Düşük çözünürlüklü görseller,  Low-Poly modelleri ve basit oynanışıyla türü içerisindeki diğer oyunlardan kendisini ayırıyor. Hızlı, basit ama güzel hazırlanmış oynanışı 90’ların aksiyon dolu oyunlarını aratmıyor.

Dusk Oynanış Ve Mekanikler

Öncelikle DUSK birinci şahıs Arcade-Shooter oyunu. Hızlı hareketler, farklı silahlar ve düşmanlarla aksiyon hep dorukta. Karakterimiz hızlı hareket ediyor ve silahlar arasında hızlı değişiklik yapabiliyor.

Düşmanlar da karaktere göre daha yavaş ama daha oturaklı ve isabetli davranıyorlar. Oyunda yapmamız gereken hızlı hareket halindeyken düşmanlara isabetli vuruşlar yapmak ve onların saldırılarından kaçmak.

Dusk oyunu
Dusk oyunu

Hızlı hareketlerimiz esnasında saldırılar dışında yapmamız gerekenler de var. Bir yandan can ve mermi paketlerini toplamak veya kapıları açmak için kullandığımız anahtarları bulmamız gerekiyor. Bu şekilde bölümleri yavaş yavaş değil aksiyon içinde keşfediyoruz.

Dusk Oyununda Kullanılan Silahlar

  • Sickles/Oraklar
  • Pistols/Tabancalar
  • Dual Shotguns/Çifte pompalı
  • Super Shotgun/Süper pompalı
  • Assult Rifle/Saldırı tüfeği
  • Hunting rifle/Av tüfeği
  • Crossbow/Arbalet
  • Mortar/Havan
  • Riveter/Çivi silahı

Dusk Oyununun Görsel Tasarım Ve Grafikleri

Oyun 2018’de çıkmış olmasına rağmen oyun Retro bir tarzda hazırlanmış. Grafikler düşük çözünürlüklü, ama bu çirkin oldukları anlamına gelmez. Oyunun sanatsal tarzı da yine 90’ların karanlık havasını yansıtıyor. Gory dediğimiz, aksiyonu daha iyi yansıtan kırmızı ve koyu renkler tercih edilmiş.

DUSK oyun içi görsel
DUSK oyun içi görsel

Grafikler performans istemese de ekranınızda birçok efekt, görsel ve doku gözüküyor. Oyun kesinlikle sade değil. Tüm objeler, karakterler ve efektler özenle hazırlanmış.  Grafik tarzına göre ışıklandırmaya gerek olmasa da oyunda buna da özen gösterilmiş, tonlamalar gayet iyi.

Dusk Sistem Gereksinimleri

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ MİNİMUM ÖNERİLEN
İşletim Sistemi: Windows 7 Windows 10 ve üzeri
İşlemci: 2.4GHZ Dual Core Processor 2.4 GHZ Quad Core Processor
Ekran Kartı: GeForce 9800GT Geforce GTX 460
Bellek: 2 GB RAM  4 GB RAM
DirectX: Sürüm 9.0 Sürüm 9.0
Depolama:  2 GB kullanılabilir alan 2 GB kullanılabilir alan

Dusk Bölüm ve Çevre Tasarımları

Oyun, Retro havasını bölüm ve çevre tasarımlarında da koruyor. Bölümlerin şemaları basit ve rahat anlaşılabilir. Oyun nereye gitmeniz gerektiğinizi söylemiyor ama iyi hazırlanan bölümlerde buna zaten ihtiyaç yok.

Ayrıca bölümler düz ve çizgisel değil, dar koridorlar dışında geniş alanlar ve keşfedilebilir alanlar da var.

Dusk bölümleri
Dusk bölümleri

Çevreler

Çevre tasarımları da aynı şekilde dikkatlice hazırlanmış. Neredeyse her bölüme özel modeller güzelce yerleştirilmiş.

Bir depoya indiğinizde karşınıza çıkan variller ve kutular, laboratuvarda gezerken masalarda duran deney tüpleri ve daha fazlasıyla çevre tasarımları zengin tutulmuş.

Ortamlar sıkıcı değil, ama basit grafik yapısı dolayısıyla çoğu zaman tekrar eden modeller çıkabiliyor.

Ses Tasarımı ve Müzikler Ne Durumda ?

Oyun her alanda Retro bir tarzda kalmamış, ses tasarımı ve müzikler oldukça güncel. Hem ses kalitesi hem de müzikler tarz olarak eskiyi anımsatsa da kalite olarak günümüz standartlarında. Her silahın kendisine ait sesler var, ve asla tekrar etmiyorlar.

Bunun dışında düşman diyalogları ve etkileşimlerde gelen ses efektleri de oldukça iyi. Her düşmanın diyalogları ve sesleri farklı, kimileri karakterimizle doğrudan konuşurken kimileri canavar gibi kükrüyor.

Dusk Oyun Müzikleri

Oyunun müzikleri benim de çok sevdiğim Andrew Hulshult tarafından bestelenmiş. Özellikle Metal müzik türünde bestelediği oyun müzikleriyle tanınan Hulshult hünerlerini DUSK’da da göstermiş.

Aksiyon anlarında dolu dolu Metal dinliyoruz, gitarın sesi hiç kesilmiyor. Sakin anlarda da atmosferik tonlarda müzikler duyuyoruz. Retro tarz grafikler ve Metal müzik birleşince 90’ların oyun havası iyice ortaya çıkıyor.

Dusk Oyununda Düşmanlar ve Boss Savaşları

Oyunda düşman çeşitliliği çok, birbirinden farklı tam 18 tip düşman var. Modern oyunlarda bile bu çeşitliliği görmek zor, Retro tarz bir oyunda görmekse ayrı bir güzellik. Düşmanları da basitçe iki bölüme ayırabiliriz, uzaktan saldıranlar ve yakından saldıranlar.

Dusk oynanış
Dusk oynanış

Uzaktan saldıran düşmanların çoğu yavaş hareket eden ama fazla hasar vuran saldırılar yapıyor. Yakından saldıran düşmanlarsa genelde bizden daha hızlı hareket ediyor ve bizi köşeye sıkıştırıyor, yeterince çevik olursak hepsini kolayca halledebiliyoruz.

Boss Savaşları

Gelelim Boss’lara. Evet, bir FPS’ye göre beklediğimden çok daha fazla Boss var, tam 15 tane. Tüm Boss savaşları için farklı bir strateji geliştirmeniz gerekebiliyor. Özellikle daha zor seviyelerde silahlarınız arasında hızlı geçişler yapıp çevikliğinizi öne çıkarmanız gerekiyor. Genelde Boss savaşları zor olduğunda sinir bozucu olurlar, ama DUSK için durum böyle değil. Hepsi dikkatlice tasarlanmış, oyunun tüm elementlerini arşa çıkarır nitelikte.

Dusk Arcade-Shooter Oyununun Dezavantajları

Evet, DUSK güzel bir oyun olabilir, ama hiçbir oyun mükemmel değil. Oyunun olumsuz tüm yanları ağırlıklı olarak Retro tarzından geliyor. Güncel oyunlarda görmeye alışık olmadığımız çoğu problem DUSK içerisinde var.

Bunlardan ilki kayıt sistemi. Oyunda otomatik kayıt yok. Bölüm başlarında bile oyun sizin için otomatik kayıt almıyor, bunu sizin yapmanız gerekiyor. Ayrıca hızlı kayıt sitemi de yok, F5‘e basmanız durumunda oyun kayıt almıyor.

Bir diğer sıkıntı da oyunun grafik ayarları. Evet, oyunun görsel tarzı gayet güzel, ama sistemsel sıkıntılar da var. Öncelikle oyunda kimi yer ya çok karanlık ya da çok kırmızı. Parlaklığı arttırsanız bile  çözülmüyor, sürekli el feneri açık gezmeniz gerekebiliyor.

Oyunda karanlık olarak tasarlanan bölümlerdeyse bu durum iyice vahim hale geliyor, el feneriniz kırıldığında silahınızdan çıkan patlamayla yolunuzu bulmanız gerekebiliyor. Ayrıca renk paleti kimi zaman size problem çıkartabiliyor. Oyun vahşiliği daha iyi verebilmek için kırmızı tonu çok kullanıyor, ama aşırıya da kaçabiliyor.

DUSK günümüzün düşük bütçeli oyunları arasında çok iyi bir yere sahip. Retro havası ve akıcı oynanışıyla Arcade-Shooter türünün en iyi temsilcilerinden bir haline gelmiş. Ayrıca ucuz fiyatı ve düşük sistem gereksinimleriyle de her oyuncunun oynayabileceği türden bir oyun. Neredeyse eksiksiz olan bu oyunu oynamanızı sizlere tavsiye ediyorum.

Aksiyon temalı oyunları seviyorsanız “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Warhammer Oyunu” adlı yazıya da bakabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler