Warhammer 40K Space Marine Nedir?

Warhammer 40K Space Marine Birlikleri

Warhammer 40k evreni gelmiş geçmiş en kapsamlı kurgusal evrenler arasında yer alıyor. W40k evrenindeki en önemli lejyonlardan biriyse Adeptus Astartes, yani Space Marine orduları. Bu rehberimizde tüm lejyonlara değiniyoruz.

Warhammer 40,000 Hakkında

Warhammer 40,000, veya kısaca W40k, bilim kurgu ve fantezi öğeleri barındıran, en kapsamlı kurgusal evrenlerden biri. İlk olarak masa üstü savaş oyunu olarak çıkan Warhammer’ın en önemli unsuru oynanabilir orduları.

W40k’da oyuncular farklı lejyonları ve birlikleri kullanarak kendi ordularını oluşturabilirler. Warhammer oyuncuları tarafından en çok ilgi gören ordularsa genelde Space Marine orduları. Space Marine orduları dışında Guardsman veya Adepta Sororitas gibi ordular da ilgi görüyor.

Space Marine Nedir?

Warhammer evreninde Space Marine’ler, mutasyona uğramış süper askerler. Her bir Space Marine ikinci bir kalbe ve üçüncü bir akciğere sahip. Ayrıca kaslarını güçlendirecek ve boylarını uzatacak yeni hormon bezleri ekleniyor. Son olarak da Black Carapace adı verilen ve deri altında bulunan bir zırh ekleniyor. Mutasyonlar ve ekstra organlar onları neredeyse ölümsüz yapıyor.

Ekstra organlar ve mutasyonlar sonrasında psiko-endoktrinasyon ve süreci başlıyor. Space Marine adayları, Imperium’a sonsuza dek sadık olacak şekilde endoktrine ediliyor. Bu süreçte adayların isimleri ve geçmişleri de silinebiliyor. Kısacası, insanlıklarına olan tüm bağları koparılıyor.

Warhammer 40,000 Space Marine
Warhammer 40,000 Space Marine

Space Marine adayları sadece erkeklerden seçiliyor. Bunun sebebi gerekli mutasyonların sadece erkeklerde işe yaraması. Primarch’lardan yani gen babalarından alınan gen tohumları aynı babaları gibi sadece erkeklere etki ediyor. Ayrıca adayın mutasyonlara erken yaşta başlaması gerekiyor.

Eğitim ve endoktrinasyon sürecinden sonra Space Marine’ler bağlı oldukları ordularda görev almaya başlıyorlar. Astartes’ler için özel üretilmiş güç zırhlarını ve Bolter silahlarını kuşanıp sonsuz hizmetlerine başlıyorlar. Ordularında hizmet ettikleri yer yüz yıl için kafalarına hizmet çivileri çakılıyor. Space Marine’ler için emeklilik diye bir şey yok, savaşta ölene kadar savaşıyorlar.

Space Marine Birlikleri

Warhammer evreninde oynayabileceğiniz yüzlerce Space Marine ordusu var. Ana Space Marine birlikleri dışında Successor adı verilen, ana birliklerin devamı olan farklı ordular da var. Warhammer evrenindeki Space Marine orduları, gen babaları, yani primarch’ları tarafından belirleniyor.

Space Marine
Space Marine

Warhammer 40k evreninde, İmparator’un toplan 18 oğlu var, oğullarınaysa Primarch deniyor. Her bir Primarch, kendi Space Marine birliğini oluşturuyor, ve bunlara ana birlikler deniyor. Fakat ana birliklerden doğan ve oldukça popüler olan alt birlikler yani Successor birlikleri de var.

Dark Angels

Dark Angels, ilk kurulan Space Marine birliği olarak biliniyor. Primarch Lion El’Jonson’ın oğlulları olan Dark Angels, en güçlü birlikler arasında.

White Scars

Primarch Jaghatai Khan’ın oğulları White Scars en hızlı Space Marine birlikleri arasında. White Scars birliği, Moğol ve Türk kültüründen esinlenilerek oluşturulmuş bir bilriktir.

Space Wolves

Space Wolves birliği galaksinin vikingleri. Leman Russ’ın oğulları Space Wolves, ateşli silahlar kullanmaktansa baltalarıyla savaşmayı tercih ediyor. Fenris gezegeninden gelen Space Wolves birliği Imperium’un en tehlikeli birlikleri arasında.

Imperial Fists

Primarch Rogal Dorn’un oğulları Imperial Fists stratejiye ve planlamaya  önem veren birlikler arasında. Özellikle savunmada benzersiz olan Imperial Fists Imperum’u her koşulda korumaya hazır.

Blood Angels

Primarch Sanguinius’un oğulları Blood Angels oyuncular tarafından en sevilen birlikler arasında. Sanguinius’un ölümünü acıyla anan Blood Angels sanata, geleneğe ve estetiğe oldukça önem veriyor.

Iron Hands

Ferrus Manus’un oğulları Iron Hands teknolojiye ve üretime verdikleri önemle biliniyor. W40K evreninde sayıları azalmış olsa da Imperium için hala önemli bir birlik.

Ultramarines

Roboute Guilliman’ın oğulları Ultramarine’ler, Imperium’un en başarılı birlikleri arasında. Disipline verdikleri önemle her koşulda galip gelen Ultramarine birliği en popüler Warhammer orduları arasında.

Salamanders

Vulkan’ın oğulları Salamanders birliği ateşe olan yakınlıklarıyla biliniyor. Alevlere boğulmuş Nocturne gezegeninden gelen Salamanders birliği yıkım konusunda oldukça iyi. Diğer Space Marine birliklerinin aksine insanlara olan sevgileriyle de biliniyorlar.

Raven Guard

Corvus Corax’ın oğulları Raven Guard, gizliliğe ve stratejiye verdikleri önemle biliniyor. Raven Guard düşmanlarına doğrudan saldırmaktansa stratejik ve hesaplı saldırılarla yaklaşmayı tercih ediyor.

Chaos Space Marine Birlikleri

Warhammer 40k’da Space Marine birlikleri ikiye ayrılıyor, Imperium’a bağlı olanlar ve Imperium’a karşı olanlar. Warhammer evreninde geçen bir savaş sonucunda (Horus Heresy) Space Marine birliklerinin yarısı Chaos’a geçiyor.

Chaos Space Marine
Chaos Space Marine

Chaos’a katılan Astartes orduları, sadık kardeşlerine karşı sonu gelmeyen bir savaş açıyor. Chaos orduları diğer ordulara göre farklı özelliklere sahip olabiliyor. Chaos’un ve Warp’un verdiği güç ile Astartes orduları mutasyona uğrayabiliyor ve çok daha güçlü olabiliyor.

Emperor’s Children

Fulgrim’in oğulları Emperor’s Children bir zamanlar imparatorun gözdesi olsa da artık galaksinin en korkunç birlikleri arasında. Mükemmelliye olan düşkünlükleri yüzünden Chaos’a düşen Emperor’s Children zevk ve güzelliği her şeyden önde tutuyor.

Iron Warriors

Perturabo’nun oğulları Iron Warriors birliği Chaos’u ve Warp’u reddetse bile Imperium’a karşı gelmiş bir birlik. Perturabo’ya göre Chaos faydadan çok zarar sağlar. Oldukça rasyonel olan Perturabo için Chaos zarardan başka bir şey değil.

Night Lords

Konrad Curze’un karanlık oğulları Night Lords gelmiş geçmiş en karanlık ve en korkunç ordular arasında yer alıyor. Night Lords düşmanlarını korkuyla yönetmeyi seviyor. Savaşta vahşete ve dehşete önem veren Night Lords, kimsenin karşılaşmak istemediği birlikler arasında.

World Eaters

Primarch Angron’un öfkeli oğulları World Eaters fiziksel olarak en güçlü birlikler arasında. Fiziksel güce verdikleri önem ve öfkeye olan yakınlıkları World Eaters’ı en vahşi birliklerden biri yapıyor.

Death Guard

Mortarion’un oğulları Death Guard kendilerini hastalık ve pislik ile bütünleştirmiş bir birlik. Düşmanlarıyla doğrudan savaşmaktansa Chaos’u kullanarak hastalık yaymaya daha yatkın olan Death Guard galaksinin en acımasız birliklerinden.

Thousand Sons

Magnus The Red’in oğulları Thousand Sons, Chaos’a ve Warp’a en yakın birliklerden biri. Birliklerinde Chaos büyücülerine yer veren Thousand Sons Warp ve Chaos ile büyük yıkımlar yaratabilen bir birlik.

Black Legion

Black Legion veya eski adıyla Sons Of Horus Chaos’a ilk katılan birlikler arasında. Primarch Horus’un galaksiyi savaşa sürmesiyle Chaos’un öncü birliklerinden olan Black Legion en tehlikeli ve en güçlü Chaos birlikleri arasında.

Word Bearers

Lorgar’ın oğulları Word Bearers bir zamanlar Imperium’un en sadık birliklerinden biri olsa da Chaos’un etkisiyle karanlık tarafa geçti. Chaos’a ve Warp’a olan düşkünlükleri Word Bearers’ı en tehlikeli birliklerden biri yapıyor.

Alpha Legion

İkiz Primarch’ların birliği Alpha Legion, kurnazlığa olan yatkınlıklarıyla biliniyor. Alpharius ve Omegon ikizlerin yönettiği Alpha Legion kılık değiştirme konusunda uzman. Düşmanlarıyla doğrudan savaşmaktansa diğer birliklere sızarak onları birer birer yok ediyorlar.

Ayrıca Warhammer oyunlarına yeni başlıyorsanız “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Warhammer Oyunu” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Tüm Space Marine Birlikleri

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler