Sıra Dışı Yönetmen Tim Burton’ın En İyi 5 Filmi

Sıra Dışı Yönetmen Tim Burton'ın En İyi 5 Filmi

Sıra dışı karakterlere ve unutulmaz hikayelere imzasını atmış Tim Burton’ın yönettiği en iyi 5 filmi ve konularını detaylıca inceliyoruz.

Tim Burton, Amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve yazardır. En çok bilinen özelliği sıra dışı ve tuhaf bir tarzı olmasıdır. Filmlerinde stop-motion animasyon tekniğini de kullanmıştır. Tuhaf tarzını filmlerine de yansıtarak abartılı ve dikkat çekici karakterler yaratmayı başarmıştır. Gotik tarz, filmlerinde sıkça görülmektedir.

Kariyerine ilk zamanlarda Disney‘de başladı. Fakat Disney’deki karakterlerin sevimli yapısına uymadığı için Tim Burton’ın çizimleri kabul edilmedi. Karanlık tarzını filmlerinde gösterebilmek için bu durum Burton için bir dönüm noktası oldu ve Disney ile yollarını ayırdı.

Burton’ın filmlerinde en çok rol alan oyuncuların Johhny Depp ve Helena Bonham Carter olduğu söylenebilir. Carter eski nişanlısıyken, Depp çok yakın arkadaşıdır.

Yönetmenin birçok filminde başrol oyuncusunun Johhny Depp olduğu görülmektedir. Johhny Depp, Burton’ın yönettiği uzun metrajlı filmlerin 8 tanesinde rol alırken, Helena Bonham Carter 7 tanesinde rol almıştır.

Burton, günümüzde oldukça popüler olan Netflix’in Wednesday adlı dizisinin de yönetmenliğini yapmıştır.

En İyi Tim Burton Filmleri

Tim Burton’ın filmlerindeki karanlık atmosfer, gotik tarz ve tuhaf karakterler, filmlerinin temel taşlarını oluşturur. Kullandığı bu temalarla, farklılıklara dikkat çekip izleyiciyle bir bağ kurar.

Akılda kalıcı karakterler yaratıp, bu karakterleri en iyi yansıtabilecek oyuncularla çalışarak, filmlerindeki esrarengiz ve dramatik havayı, karakterleriyle uyum içerisinde sunar. Yönetmenin sıra dışı tarzı, sinema sektörüne de farklı bir bakış açısı getirmiştir.

1. Edward Scissorhands (1990)

Edward Scissorhands
Edward Scissorhands

Makas Eller, başrolünde Johnny Depp’in elleri makastan olan bir karakteri canlandırdığı komedi ve dram filmidir. Tim Burton’ın en kişisel filmi olarak da değerlendirilir.

Film, Edward adındaki elleri makastan olan utangaç ve tuhaf bir çocuk ile kozmetik satıcısı Peg’in tanışma hikayesiyle başlar. Daha sonra Edward, Peg’in kızı Kim‘den hoşlanmaya başlar ve Kim’in sevgilisi ile tartışmalarına sebep olur. Olaylar, Kim’in sevgilisinin Edward’ı istememesi üzerine devam eder.

Edward, yaşlı bir mucidin tamamlayamadan bıraktığı bir icadıdır. Yalnız başına bir şatoda yaşamaktadır. Her ne kadar icat da olsa, filmde Edward’ın da bir insan olduğu hissiyatı izleyiciye geçirilmektedir. İnsanların Edward’a yaklaşımı ve bakış açısı da aslında tuhaflıklara ve sıra dışı olanlara verilen tepkileri göstermektedir.

Film, izleyiciye komedi ve dramı hissettirirken, yönetmenin tuhaf karakterleri filmleriyle bütünleştirmesinin de en iyi örneklerinden birini göstermektedir.

2. Big Fish (2003)

Big Fish
Big Fish

Büyük Balık, yapım yılı 2003 olan Tim Burton’ın yönettiği fantastik ve dram filmidir. Filmde, Burton’ın diğer filmlerindeki kadar gotik ve karanlık tarz bulunmaz.

Başrolünde Ewan McGregor oynamaktadır. Will Bloom adlı karakter, yıllardır konuşmadığı ve ölmek üzere olan babası Edward‘ın yanına döner.

Filmin adı, Edward’ın yıllardır anlattığı hikaye olan, Will’in doğduğu gün yakalanması imkansız dev balığı yakalamasından gelmektedir. Babasının kendi hayat hikayesini abartılı tarzıyla anlatmaya başlamasıyla filmde olaylar devam eder. Edward’ın anlattığı sıra dışı ve inanması güç gibi gelen hikayeler, babasının cenazesine gelen kişileri görünce Will’i şaşırtmıştır.

Tim Burton bu filminde, gerçeklik ve fantastik dünyayı bütünleştirmeyi ve izleyiciye yansıtmayı başarmıştır. Film, Burton’ın başyapıtı olarak da değerlendirilmektedir.

3. Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, başrolünde Johhny Depp olan 2005 yılı yapımı filmdir. Filmde Johhny Depp, Willy Wonka isimli bir çikolata fabrikasının sahibini canlandırmaktadır.

Charlie isimli fakir bir genç, bu fabrikayı çok merak eder ve bir gün yediği çikolatadan çıkan altın bilet ile fabrikaya gitmeye hak kazanır. Diğer 4 çocukla beraber fabrikaya giderler ve tek çocuk kalana kadar geçen süreçte olaylar devam eder. En sona kalan Charlie’ye, Willy Wonka bir teklifte bulunur ve Charlie’nin hayatı değişir.

Filmin sonunda Charlie’nin kazanması, diğer çocukların açgözlü, hırslı, şımarık, televizyon bağımlısı gibi kötü özelliklerinin yanlış olduğunu izleyiciye aktarmaktadır. Aslında doğru olanın Charlie gibi sakin, akıllı bir çocuk olunması gerektiği anlatılır.

4. Ölü Gelin (2005)

Ölü Gelin
Ölü Gelin

Ölü Gelin, Tim Burton’ın stop-motion animasyon tekniğini kullandığı filmlerinden biridir. Ana karakterleri Johnny Depp ve Helena Bonham Carter seslendirmektedir.

Filmde Victor ile Victoria nişanlılardır ve yakında evleneceklerdir. Victor, ormanda kendi kendine prova yaparken, yüzüğü ağaç dalına takar ve bir anda Ölü Gelin ortaya çıkar. Victor’u Ölüler Diyarı‘na götürür. Ölü Gelin, geçmişinde yaşadığı acılar yüzünden, Victor’u öldükten sonra bile beklediği aşkı yerine koyar.

5. Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi (2007)

Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi
Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi

Sweeney Todd, yapım yılı 2007 olan Tim Burton’ın yönetmenliğini yaptığı dram, gerilim ve müzikal tarzındaki filmdir. Başrollerini, Johnny Depp ve Helena Bonham Carter canlandırmaktadır.

Filmde, Depp’in canlandırdığı Benjamin Barker‘ın, Carter’ın canlandırdığı karısına göz koyan bir hakim tarafından haksız yere sürgün edilmesini konu alır. İntikam için gelen Barker, Sweeney Todd takma adıyla eski berber dükkanına geri döner. Amacı karısını ve küçük kızını kurtarmak ve onu sürgün eden hakimi öldürmektir. Barker’ın intikam alma hikayesiyle olaylar devam eder.

Bu tarz konular ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “Netflix Wednesday (2022) Dizi İncelemesi” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler