Willy Wonka’ya Hayat Veren Aktörler Kimlerdir?

Wonka aktörleri

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası ve Wonka filmlerinin ikonik karakteri Willy Wonka’ya geçmişten günümüze kadar hayat veren oyuncular ve yeni Wonka filmine dair tüm ayrıntılara ayrıntılı olarak yer veriyoruz.

Roald Dalh’un ikonik karakteri Willy Wonka filmlerine, oyunculara, oyuncuların yarattıkları Wonka karaktelerine ayrıntılı olarak yer veriyoruz.

Willy Wonka Kimdir?

Roald Dahl tarafından 1964 yılında yazılan Charlie’nin Çikolata Fabrikası isimli çocuk kitabının şekerleme ve çikolata dâhisi kurgusal karakteridir.

Willy Wonka. Kitap, ‘altın bilet‘ ödülünün ardından, Charlie Bucket ve büyükbabasının Willy Wonka’nın çikolata fabrikasını ziyaret etmelerini konu alır. Hikaye zaman içerisinde klasikleşerek birçok filme konu olmuştur.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası kitabı
Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabı

Kitap ilk olarak; Willy Wonka rolünü Gene Wilder’ın oynadığı Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası ile sinema dünyasına adım atmıştır. Bu filmi, Charlie’nin Çikolata Fabrikası takip etmiş ve Willy Wonka’ya Johnny Depp hayat vermiştir.

2023 yılına geldiğimizde ise Willy Wonka’nın gizemli dünyasını konu alan Wonka filmi seyirciyle buluşacaktır. Yeni Wonka’mız Timothée Chalamet’tir.

Wonka Filmi – Timothée Chalamet (2023)

Roald Dahl’un ikonik hikayesi Charlie’nin Çikolatası fabrikasının 3. uyarlaması olan Wonka, çikolatacı Willy Wonka’nın gizemli gençlik yıllarına, çikolatanın ve şekerlemenin nasıl tutkusu olduğuna, maceralarına ve Umpa Lumpa‘larla nasıl tanıştığına odaklanıyor.

Call Me By Your Name, Beatiful Boy, Dune filmlerinden tanığımız Fransız oyuncu Timothée Chalamet genç Wonka’ya hayat verirken; yönetmen koltuğunda Paul King oturuyor. Filmin senaristlerinden de olan Paul King’e senaryo yazım sürecinde Simon Farnaby eşlik ediyor.

Warner Bros tarafından üretilen filmin yapımcısı ise; Harry Potter serisinden tanıdığız David Heyman ve Cadılar (The Witches) filminden tanıdığımız Luke Kelly.

Timothée Chalamet - Wonka (2023)
Timothée Chalamet – Wonka (2023)

Wonka’nın çekimleri Eylül 2021′de İngiltere’de Lyme Regis, Bath, St Albans, Oxford ve Brockley, Londra’daki Rivoli Balo Salonu gibi yerlerde ve Warner Bros. stüdyolarında yapıldı.

15 Aralık 2023’te beyaz perdede olacak filmde, Timothée Chalamet’a usta oyuncular eşlik ediyor.

Oompa-Loompa rolünde Hugh Grant‘i; Will Wonka’nın annesi rolünde oscar adaylığı olan Sally Hawkins yer alırken oscar ödüllü Olivia Colman ve Mr Bean yıldızı Rowan Atkinson da Wonka’da rol alıyor.

Bugüne kadar 2 farklı Willy Wonka seyretmiş olsak da, Wonka filminin önceki filmlerle bağlantılı olduğunu söylemek yanlış olur. Müzikal filmde, Timothée Chalamet’in ise bambaşka bir Willy Wonka izleteceğinden şüphemiz yok.

İlk olarak beyaz perdede gösterilecek film, vizyonunun ardından; HBO Max’te internet izleyicisiyle buluşacak.

Wonka Fragmanı

11 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan Wonka filminin fragmanı;

Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Johnny Deep (2005)

İkonik rollerin oyuncusu Johnny Deep’i oldukça etkileyici Willy Wonka karakterine hayat verirken seyrettiğimiz Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminin yönetmen koltuğunda Tim Burton vardı.

Helena Bonham Carter, David Kelly, Oompa Loompa rolünde Deep Roy varken, Charlie’yi Freddie Highmore canlandırmıştı.

Johhny Deep - Willy Wonka (2005)
Johhny Deep – Willy Wonka (2005)

Orijinal kitapta ve onun devamı niteliğindeki Charlie’nin Büyük Cam Asansörü (Charlie and the Great Glass Elevator) Willy Wonka’yı uzun sakallı ve silindir şapkalı, küçük, zayıf bir adam olarak tanımlarken; 2005 yapımı filmde, Depp’in Willy Wonka’sı, karakterin kitaptaki görünümünden önemli ölçüde farklılıklar barındırıyor.

Filmde, daha stilize ve eksantrik bir görünüme sahip, çok daha genç ve daha enerjik, uzun bir ceket ve silindir şapka giyen modern tarzda saç kesimine sahip ve temiz traşlı bir Wonka seyrediyoruz.

Johnny Deep’in Willy Wonka’sı konusunda hayranlar ikiye ayrılmış durumda; kimileri, sempatik ve sevimli bulurken, yadsınamayacak bir çoğunluk ise, Deep’in Wonka’sını soğuk ve durağan bulmaktadır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Fragmanı

Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası – Gene Wilder (1971)

Willy Wonka olarak ilk seyrettiğimiz isim olan Gene Wilder, ikonik karakterin oluşmasının en büyük mimarı desek yanlış olmaz.

Gene Wilder’ın Wonka’sından ilham alınarak diğer Wonka’ları şekillendiği düşünülebilir. 3 Willy Wonka’ya da oyuncular, farklı bir ruh katmıştır.

Gene Wilder - Willy Wonka (1971)
Gene Wilder – Willy Wonka (1971)

Wilder’ın Wonka’sına baktığımızda ise, korkutucu bir karakter yarattığını görürüz. Filmin başındaki, ziyaretçilerin fabrika giriş, tünel sekansı, muhtemelen izleyicilere karakterlerin ve Willy Wonka’nın gerçek yüzlerine göz atma şansı veriyor.

Başkalarının acısından zevk alan bir deli yaratan Wilder’ın Wonka’sının popüler kültür tarihinin onu dönüştürdüğü korkutucu, baş belası karakter değil; küçük  tehditleri, sonunda çikolata fabrikasını miras alacak olan kişinin ahlaki değerini test etme planının her zaman bir parçası olduğunu anlıyoruz.

Wilder’ın Willy Wonka rolünü sevmemizin nedeni, belki de, onun bir çocuk filminin üzerinde beliren bu garip, karanlık varlık olması değil. Willy Wonka boyunca, Wilder seyirciden, karakterinin gerçek niyetini sahneden sahneye sorgulamamıza imkan tanımamasıdır.

Willy Wonka rolü, Gene Wilder’a en iyi sinema oyuncusu dalında Altın Küre adaylığı kazandırmıştır.

Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası Fragmanı

Willy Wonka Rolündeki Diğer İsimler

Willy Wonka karakteri sadece yukarıda saydığımız 3 filmle sınırlı değildir. 2007 yapımı Epic Movie filminde Crispin Glover’ı Willy Wonka rolünde görürken; 2017 yılında, Broadway’de Charlie ve Çikolata Fabrikası müzikalinde; Wonka’ya Christian Borle hayat vermiştir. Bir yıldan kısa bir süre sahne alan müzikal, hafızalarda yer etmeyi başarmıştır.

Crispin Glover - Christian Borle
Crispin Glover – Christian Borle

Saydığımız tüm Wonka’lar Roald Dalh’un Willy Wonka’sından birçok anlamda ayrılsa da; Willy Wonka şekerleme ve çikolata delisi, dahi bir ikon olmaktan geri durmamaktadır.

Unutmamak lazım ki; “Önemli olan çikolata değil. Onu paylaştığın insanlar”

Roald Dalh karakterleri ilginizi çekiyorsa; sitemizde yer alan “Roald Dahl Hikayelerinden Uyarlanmış En İyi 13 Film” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler