Netflix Wednesday (2022) Dizi İncelemesi

Netflix Wednesday (2022) Dizi İncelemesi

Kalıpların dışında yönetmen Tim Burton’ın yeni Netflix dizisi Wednesday’in konusu, oyuncuları, detaylı dizi incelemesi, karakter analizi ve dizide çalan müzik yazımızda bulabileceğiniz ve arkadaşlarınızla konuşabileceğiniz bilgiler arasında.

Kafasındaki hikayeleri alışılmışın dışında tarzda seyircilerle buluşturan Tim burton’dan yeni bir Netflix dizisi. ‘‘Addams Family” filminden ve aynı isimli animasyondan tanıdığımız Addams ailesi ürkütücü ve gizemliler. Kızları seri katil ruhlu Wednesday Addams ise büyüdü ve liseye gidiyor.

Wednesday ve ailesi
Wednesday ve ailesi

Wednesday Oyuncu Kadrosu

Dizide Wednesday Addams’ı Jenna Ortega canlandırıyor. Zorro filmlerinden tanıdığımız Catherine Zeta-Jones ve Narcos isimli diziden Luis Guzmán da oyuncular arasında. Dizinin kadrosunda ilgi çeken bir diğer isim de Addams Family filminde Wednesday Addams’ı canlandıran Christina Ricci bu dizide Marilyn Thornhill isimli karakteri canlandırıyor. Bunların yanında Gwendoline Christie, Georgie Farmer, Jamie McShane gibi ünlü isimler de oyuncu kadrosunda bulunuyor.

Wednesday Dizisinin Konusu

Wednesday parmak şıklatıyor
Wednesday parmak şıklatıyor

Tim Burton’ın daha önce yayınladığı Addams Family filminden tanığımız zeki ve alaycı Wednesday Addams liseye Nevermore’a gider. Ailesinin mezun olduğu bu okula zorla gönderilen Wednesday, kaçma planları yaparken bir dizi cinayet gerçekleşir ve bunları araştırmaya başlar.

Wednesday Dizisi Karakter Analizi

1. Wednesday Addams

Wednesay Addams ve Thing
Wednesay Addams ve Thing

Bir gün Addams ailesiyle karşılaşırsanız ölü olduklarını düşünebilirsiniz. Korkmayın kendilerine ait tarzları olan bu aile sandığınızdan daha canlı. Dizide özellikle kızları Wednesday’in yaşadıklarını izlerken ailesinden aldığı özellikleri görebiliyoruz. Annesinden aldığı soluk ten, gotik tarz, renklere olan nefreti ve en önemlisi imgelem yeteneği onun tam bir Addams olduğunu kanıtlar nitelikte.

Wednesday insanlara karşı mesafeli ve her zaman tek başına problemlerin üstesinden gelebilmiş birisi. Annesine benzediğini söyleyen kişiye işkence edebilir. Hiçbir zaman annesi gibi olmak istemeyen onun yaptığı tercihlerin yanlış ve duygusal olduğunu düşünen bir karakter.

Wednesday, ailesi ve özellikle babası sayesinde birçok konuda kendini geliştirmiş. Bunlar çello çalmak, farklı diller bilmek, birden fazla dövüş sanatında profesyonel olmak ve daha birçok şey. Tim Burton’ın çoğu karakteri gibi abartılı ama insani özellikleri olan biri. Karakter gelişimini ise bu özelliklerini yitirmeden gerçekleştirdiğini dizide görüyoruz.

2. Enid Sinclair

Enid Sinclair ve Wednesday yurt odasında
Enid Sinclair ve Wednesday yurt odasında

Wednesday’in oda arkadaşı, Wednesday ne kadar karanlıksa o kadar renkli ve enerjik. Kendisi bir kurt adam olmasına rağmen daha dönüşümü hiç gerçekleşmemiş ve bu konuda kaygılara sahip. Dizide çoğu karakterde gördüğümüz aile baskısını en çok hissedenlerden biri. Annesi, Enid hala kurda dönüşemediği için hayal kırıklığı yaşıyor ve bunu kızına da yansıtıyor. Enid, hiçbir zaman dönüşemeyeceğinden ve asla bir sürüye ait olamayacağından korkuyor.

Karakter gelişiminin sonlarında artık kendi hayatı için söz aldığını ve aynı Wednesday gibi kendi kurallarıyla oynamaya karar verdiğini görüyoruz. Birbirinden bu kadar farklı iki genç hem birbirlerine destek oluyor hem de birçok şey öğreniyorlar.

3. Larissa Weems

Larissa Weems
Larissa Weems

Nevermore Akademisi’nin şuan ki müdürü. Lise yıllarında Wednesday’in annesi Morticia Addams’ın eski oda arkadaşı. Morticia ile lisede okurken aynı kişiden hoşlandıkları için birbirlerinden pek hoşlanmasalar da beraber güzel anıları olduğunu anlayabiliyoruz.

Kendisi hırslı ve amaçlarına ulaşmak için her şeyi yapabilecek birisi. Okulun ve kendisinin itibarını çok önemsiyor. Shapeshifter (şekil değiştiren) yeteneklerini kullanarak bazı olayları gizlemesi bunun bir göstergesi. Wednesday’den pek hoşlanmıyor fakat iyi bir müdür olarak onun da güvenliğini önemsiyor ve başına bir şey gelmemesi için elinden geleni yapıyor.

4. Marilyn Thornhill

Marilyn Thornhill
Marilyn Thornhill

Okul yurdunda öğrencilerle ilgilenen öğretmen. Yurda yeni yerleşen her öğrenciye onlara özel bir çiçek verir. Wednesday’ e verdiği çiçeğin ismi ‘‘kara yıldız çiçeği” bu isim aynı zamanda bir cinayet sonucu ölen Elizabeth Short’un takma ismi. Sadece bu detay bile dizinin ürkütücü bir arka planı olacağını seyirciye gösteriyor.

Marilyn Thornhill okulun ilk ”normal” öğretmeni. Her zaman giydiği kırmızı çizmeleri genelde dikkat çekiyor. Okulda bitkiler hakkında ders veriyor ve kampüste ona ait bir sera var. Buraya kadar olan kısım dizinin başlarında bilmemiz gereken bilgilerdi fakat izleyip daha fazlasını öğrenmenizi tavsiye ederim.

Wednesday Dizi İncelemesi

İncelediğimiz dizi Tim Burton’ın alıştığımız yapıtlarından biraz daha farklı. Her zamanki karanlık havayı ve o karanlığı dengeleyerek öne çıkaran renkleri görebiliyoruz. Fakat bu dizinin biraz daha popüler kültür için yapılmış gibi hissettirdiğini es geçemeyeceğim. Başlarda lise dizisi gibi devam edeceğini sandığımız dizi ilerledikçe tam bir dedektif dizisine dönüşüyor. Filmin sonunu tahmin etmeye çalışmak her zamanki gibi eğlenceli. İpuçlarını yakalayabilirseniz bir oyuna dönüştürebilir ve Wednesday Addams gibi çözümün peşinde koşabilirsiniz.

Dizide ilgi çeken bir diğer konu da ergenlik zamanlarında yaşanan sorunların birkaç karakter üzerinden anlatılması. Bu konuya odaklanan benzerleri gibi tek bir kişiye yıkılmaması, birbirinden farklı öğrencilerin benzer sorunları paylaşıyor oluşu güzel işlenmiş. Öğrencilerimiz aile baskısı, kendini akranları içerisinde öne çıkma kaygısı gibi sorunlar yaşıyor ve aslında bunu yine birbirleri sayesinde aşıyorlar.

Wednesday ve diğer öğrenciler
Wednesday ve diğer öğrenciler

Toplumdan dışlananların toplanması amacıyla kurulmuş bir yer bile olsa aynı dünya düzeni gibi burada da gruplaşmalar ve dışlamalar var. Çoğu gencin yaşadığı arkadaş sorunları Wednesday’in umurunda olmuyor gibi gözükse de netice de o da bir genç ve arkadaşlarına önem veriyor. Küçüklüğünden beri insanların düşüncelerini umursamamayı öğrenmiş olan Wednesday, buna devam etse de arkadaşlarına karşı her zaman sadık ve onlara değer veriyor. Kendisi tersini düşünse de o da yalnız kalmak istemiyor.

Bu içeriğimizde Tim Burton tarafından yaratılan Netflix komedi-korku dizisi Wednesday’i inceledik. Bu tarz yazılar ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan ve Wednesday hakkında daha fazla bilgiye ve fragmana ulaşabileceğiniz “Addams Family Spin-Off Dizisi Wednesday 1. Sezon Konusu ve  Fragmanı” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Wednesday’in Çello Çaldığı Sahne

https://www.youtube.com/watch?v=3fRrfWOPSbU

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Doğu
Doğu
1 yıl önce

Çok güzel bir inceleme olmuş yazanın ellerine sağlık

Doğu
Doğu
1 yıl önce

Aynı kişiden Upgrade film incelemesi de gelse çok iyi olur

Buse
Buse
1 yıl önce

Çok güzel bir dizi incelemesiydi diziye olan ön yargımı kırmamı sağladı hemen izlemeye gidicem
Upgrade film incelemesi de gelir mi acaba aynı kişiden

İlgili İçerikler