Thrash Metal Nedir? En İyi Thrash Metal Grupları Hangileri?

thrash metal grupları

Thrash metal nedir? En iyi thrash metal grupları nelerdir? Metal müziğin en sert ve en hızlı türü olan thrash metal tarihine dair bilmeniz gereken her şey.

Thrash metal, metal müziğin en agresif türlerinden biridir. Thrash metal, diğer metal türlerine göre daha hızlı ve daha serttir. Thrash metal, genellikle savaş karşıtlığı gibi önemli konuları ele alır.

Thrash metal grupları ağırlıklı olarak ABD’den gelse de Avrupa’da da büyük örnekleri vardır. Thrash metal özellikle ABD’din San Fransisco şehrinde popülerdir. Bu bölgeden çıkan gruplara Bay Area thrash metal denir.

Thrash metal, ABD dışında Almanya‘da da oldukça popülerdir. Alman thrash metal akımına Teutonic thrash metal denmektedir. Bu bölgeden çıkan thrash metal grupları, ABD’dekilerden biraz daha farklı olabilir.

Thrash Metal Nedir?

Thrash metal müziği diğer metal türlerinden en çok ayıran özelliği ritim gitara verdiği önemdir. Palm Mute tekniği ile çalınan thrash metal parçaları daha ritmik ve daha sert bir tona sahip olur. Thrash metal için solo gitar da oldukça önemlidir.

İlk Thrash Metal Grubu
Metallica, 1980’ler

Thrash metalin bir başka karakteristik özelliği de politik meselelerle ilgilenmesidir. Thrash metal 1980’lerde, yani Soğuk Savaş‘ın doruk noktasında popüler olmuş bir türdür.

Soğuk Savaş döneminde oluşan savaş karşıtlığı thrash metalin köklerini oluşturmuştur. Soğuk Savaş’ın bitmesiyle thrash metal de popülaritesini kaybetmeye başlamıştır.  Fakat 1990’lardan sonra çıkan thrash metal grupları da savaş karşıtlığını üzerine parçalar yazmıştır.

Thrash Metal Tarihi

Thrash metalin ilk örnekleri birçok sanatçı tarafından farklı yorumlamıştır. Kimilerine göre thrash metal ilk olarak Judas Priest ve Diamond Head gibi gruplarla başlamıştır.

Kimilerine göreyse thrash metal 1970’lerin Punk akımından sonra şekillenmeye başlamıştır. Thrash metal hem Yeni Dalga İngiliz Heavy Metali‘nden hem de Punk müzikten oldukça etkilenmiştir.

İlk Thrash Metal Grupları

Thrash metal veya benzeri müzik icra eden sanatçılar 1970‘lerin sonlarında piyasaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle o dönemin İngiliz grupları thrash metalin şekillenmesinde büyük rol oynamıştır.

1. Black Sabbath

Black Sabbath birçok kişi tarafından ilk metal grubu olarak bilinir. Birçok müzisyen Black Sabbath’ın 1975 yılında çıkardığı Sabotage  albümünü ilk thrash albümü olarak değerlendirir. Özellikle Symptom Of Universe parçası thrash metalin tüm karakteristik özelliklerine sahiptir.

2. Judas Priest

Judas Priest, thrash metal estetiğinin oluşmasında büyük katkı sağlamış bir gruptur. 1978‘de çıkardıkları Exciter adlı parça, thrash metalin en erken örneklerinden olabilir. 1980 yılında çıkardıkları British Steel albümü ise tam anlamıyla bir thrash metal albümüdür.

3. Diamond Head

Diamond Head erken thrash metalin oluşmasında büyük katkı sağlmamış gruplardandır. Özellike 1980’de çıkardıkları Am I Evil adlı parça birçok metal grubu için ilham kaynağı olmuştur. Am I Evil daha sonra birçok metal grubu tarafından yeniden yorumlanmıştır.

Bay Area Thrash Metal Grupları

Bay Area Thrash Metal, 1980’lerin başında canlanmaya başlamış ve günümüzün thrash müziğine bolca katkı sağlamıştır. En popüler thrash metal gruplarının neredeyse hepsi Bay Area thrash metal akımına dahildir.

1. Exodus

Exodus, 1979’de kurulan en eski thrash metal gruplarından biridir. Gary Holt ve Kirk Hammet gibi büyük gitaristlerin çıktığı grup olan Exodus en sert thrash metal gruplarından biridir. Exodus günümüzde hala aktif olarak turlara çıkmaktadır. Exodus ayrıca ünlü vokalisti Paul Baloff ilde de bilinmektedir.

2. Metallica

Metallica, Bay Area Thrash Metal grupları arasındaki tartışmasız en popüler gruptur. Exodus’dan ayrılan Kirk Hammet ve daha sonrasında Megadeth‘i kuracak olan Dave Mustaine’e ev sahipliği yapmış olan Metallica gelmiş geçmiş en büyük gruplardan biridir. Son albümleri 72 Seasons müzik dünyasını yeniden sarsmayı başarmıştır.

3. Death Angel

Death Angel, Bay Area Thrash Metal grupları arasındaki en sert gruplardan biridir. Death Angel, diğer Bay Area grupları kadar popüler olmasa da oldukça başarılı ve sert bir gruptur. Death Angel, thrash metal kültürünün oluşmasından büyük rol oynamıştır.

Teutonic Thrash Metal Grupları

ABD dışında Almaya’da da thrash metal oldukça büyük iz bırakmıştır. Soğuk Savaş’ın etkisiyle Alman metal grupları müziklerini daha sert ve daha agresif bir şekilde dile getirmeyi başarmıştır. Teutonic thrash metal grupları en az ABD’dekiler kadar sert ve hızldır.

1. Sodom

Sodom, 1985’de çıkardığı In the Sign of Evil albümüyle Avrupa’daki thrash metal kültürünün temellerini atmıştır. Amerikan gruplarıyla benzer özellikler taşısa da, Sodom kendi tonunu ve tarzını oluşturmayı başarmıştır. Sodom, savaş temalı şarkılarıyla bilinmektedir.

2. Destruction

Destruction, 1982‘de kurulan en eski Alman thrash gruplarındandır. Destruciton 2022 yılında çıkardıkları Diabolical albümüyle hayranlarının ilgisini tekrardan çekmeyi başarmıştır. Destruction, diğer thrash metal gruplarına göre biraz daha serttir.

3. Kreator

Kreator, en popüler ve en sevilen thrash metal grupları arasınadır. Kreator’un sevilen parçası Pleasure To Kill birçok metalcinin en sevilen parçasıdır. 1985 ilk albümlerini çıkaran Kreator, Almanya’nın en büyük gruplarından biri olmayı başarmıştır.

Az Bilinen Thrash Metal Grupları

1990’lara gelindiğinde thrash metal popülaritesini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Hayranları büyük grupları asla bırakmasa da thrash metal 1980’lerdeki kadar asla popüler olamamıştır. Popülaritesi azalsa da birçok grup thrash metal yapmaya devam etmiştir.

1. Toxic Holocaust

Toxic Holocaust, 2000’lerden sonra çıkan en iyi thrash gruplarından biri. Grubun gitaristi ve vokalisti olan Joel Grind önderliğinde kurulan grup en sert metal gruplarından biridir.

2. Havok

Havok, son yıllarda en başarılı olmuş thrash grupları arasında yer alıyor. 2009’da çıkan Burn albümüyle büyük başarı yakalayan Havok, en iyi modern thrash metal gruplarından biri.

3. Municipal Waste

Municipal Waste, son zamanların en başarılı thrash gruplarından biri. Oldukça eğlenceli parçalara sahip olan Municipal Waste oldukça sevilen bir grup.

Thrash metal dışında black metal hakkında da bir şeyler öğrenmek istiyorsanız “Black Metal Nedir? En Popüler Black Metal Grupları” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler