Black Metal Nedir? En Popüler Black Metal Grupları

Norveç black metal

Black Metal ve alt türleri nedir ? Metal müziğin en uç türü black metalin karanlık geçmişi ve ilk black metal grupları. Norveç black metalinin geçmişi ve en sevilen Norveçli black metal grupları. Black metal ile ilgili önemli bilgiler ve black metal tarihi.

Black Metal Nedir?

Black Metal, metal müziğin en uç alt türlerinden biridir. Black metal, diğer metal türlerine göre daha karanlık ve daha derin konuları ele alır.

Black Metal grupları ağırlıklı olarak Kuzey Avrupa‘dan çıksa da black metal dünyanın her yerine yayılmıştır. Günümüzde en çok dinlenen Black Metal grupları kısaca Darkthrone, Gorgoroth, Burzum ve  Immortal olarak sıralanabilir.

Black Metal Tarihi

Black metal ilk olarak 1982 yılında İngiltere‘de ortaya çıktı. İngiliz thrash metal grubu Venom, 1982’de Black Metal adında oldukça sert bir albüm yayınladı.

Venom, albümlerindeki Black Metal adlı şarkıyla türü başlatmış oldu. Black metal başta fazla ilgi görmese de diğer ekstrem gruplar bu türde denemeler yaptı.

ilk black metal grubu venom
Venom

Venom’dan sonra birçok grup black metal üzerine denemeler yaptı. Venom’un ortaya çıkardığı formul oldukça basitti. Black metale ilgi duyan gruplar bu formülün farklı elementlerine el attı.

Kimi grup vokaller üzerine yoğunlaşırken kimi grup gitarlar veya müziğin görselliğiyle ilgilendi. Black metalin yükselişi 1990‘larda Norveç’de son buldu.

Black Metal Teknikleri Nelerdir?

Black metali diğer metal alt türlerden ayıran birçok özellik var. Black metal, genelde tremolo picking, veya alternate picking adı verilen bir gitar tekniğiyle çalınır.

Tremolo picking tekniğini birçok black metal şarkısında duyabilirsiniz. Tremolo Picking, özellikle Darkthrone’un Transilvanian Hunger parçasında bolca kullanılmıştır.

Black metali diğer metal türlerinden ayıran bir diğer özellikse Black Metal Scream. Bu black metal vokal tekniği sesi olabildiğince cırtlak bir şekilde çıkararak gerçekleştiriliyor. Black Metal şarkılarında temiz vokallere de rastlanabilir, ama Black Scream bu türe özel bir teknik.

Gitar ve vokaller dışında black metalde davullar da oldukça önemli. Blast Beats adı verilen, sert ve hızlı bir teknikle Black Metal’in ikonik davul sesi de oraya çıktı. Aynı zamanda çifte bass da black metal davulunda oldukça önemli.

İlk Black Metal Grupları

İlk black metal grupları günümüzde dinlediğimiz black metalden çok daha farklı şarkılar çıkardı. Bu gruplar ilerleyen yıllarda black metale oldukça fazla katkı sağladı.

Bu grupların yaptığı müziğe ilk akım black metal veya First Wave Black Metal dendi.

1. Venom

Venom, Newcastle‘da kurulmuş bir İngiliz metal grubudur. Başta heavy metal ile ilgilenmiş olsalar da sonrasında thrash ve black metal türünde de müzik yaptılar.

2. Mecyful Fate

Mercyful Fate. Asıl adı Kim Bendix Petersen olan King Diamond’un vokalistliğini yaptığı heavy metal grubudur. Grup başta heavy metal yapsa da daha sonrasında ilk akım black metal olarak da anılacaktır.

3. Hellhammer

Hellhammer, 1982‘den 1984‘e kadar aktif olan, Nürensdorf‘tan İsviçreli bir metal grubudur. Hellhammer aktif olduğu dönemlerde ağır eleştiriler almış olsa da, genel olarak sevilen ve saygı gören bir olmayı başarmıştır. Hellhammer hem black metalin hem de death metalin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

4. Celtic Frost

Celtic Frost, Hellhammer’ın dağılması ardından kurulmuş ekstrem metal grubudur. Grup ilk olarak 1984 yılında kuruldu, 1993 yılında dağıldı. 2001 yılında tekrar bir araya gelen grup 2008 yılında son kez dağıldı.

Norveç Black Metal Müziği

Black metal denilince akla ilk gelen Norveç oluyor. Özellikle 1990‘larda Norveç black metali oldukça popülerdi.

Dünyanın diğer yerlerindeki gruplar metal müziğin radikalliğini sadece sahnede yaşıyordu, fakat Norveçli metalciler durumu bir sonraki seviyeye taşıdı. Norveç black metali aynı zamanda ikinci akım black metal olarak da biliniyor.

Mayhem grup fotoğrafı
Mayhem, 1980’ler

Norveç Black Metal’i ilk olarak 1987‘de Mayhem ile ortaya çıktı. Mayhem’in müziği dönemin diğer ekstrem grupların müziğine benziyordu, fark Mayhem’in gittikçe daha ekstrem olmasıydı.

Mayhem ekstrem yapısı ve kaliteli müziği ile kısa sürede büyük ün kazanmıştı. Norveç black metalinin kötü bir üne sahip olması ise 1990’larda başlıyor.

Varg Vikernes ve Euronymous

Burzum projesinin arkasındaki Varg Vikernes ve Mayhem’in gitaristi Øystein Aarseth, veya sahne adıyla, Euronymous işleri daha da ileri götürmekte kararlıydı.

Vikernes ve Aarseth 1990’larda Norveç’deki kiliseleri birer birer yakmaya başladılar. Norveçli black metalciler, Norveç’deki birçok tarihi kiliseyi yerle bir etti.

Varg Vikernes, 2000'ler
Varg Vikernes, Trondheim hapishanesi

Saldırgan davranışlar kilise yakmakla da kalmadı. Kısa süre içerisinde cinayetler de başladı. Emperor grubunun bateristi Bard Faust 1993’de cinayetten tam 13 yıl hapis yattı.

Hapisten çıktıktan sonra müzik kariyerine devam etti. 1994’de de Varg Vikernes eski arkadaşı Øystein Aarseth’i bıçaklayarak öldürdü, ve tam 15 yıl içerde kaldı.

Varg Vikernes hapiste geçirdiği yıllarda paganizm üzerine çalışmalar yaptı ve aynı konu üzerine kitaplar yazdı. 1990’lar black metali için Lords Of Chaos filmini izleyebilirsiniz.

En Popüler Norveç Black Metal Grupları

Black metalin en popüler versiyonu tartışmasız Norveç black metali. En çok bilinen ve sevilen Norveç’li gruplar ise aşağıdakiler.

1. Darkthrone

Darkthrone 1986‘da kurulmuş Norveç black metal grubudur. Darkthrone kurulduğu ilk yıllarda death metal ile ilgilenmiş olsa da ilerleyen yıllarda black metal türüne geçiş yapmıştır.

Darkthrone black metal dünyasının belki de en ılımlı gruplarından biri olabilir. Grubun kurucusu Fenriz esprili ve eğlenceli yapısıyla bilinir.

2. Gorgoroth

Gorgoroth ilk olarak 1992’de Infernus adıyla kuruldu. Grubun adı daha sonrasında Gorgoroth olarak değişti. Gorgoroth ismiyse J. R. R. Tolkien‘in sevilen romanı Yüzüklerin Efendisi‘nden geliyor. Gorgoroth, Orta-Dünya‘da Mordor’da bulunan bir yer.

3. Burzum

Burzum’da J. R. R. Tolkien ve Orta-Dünya’dan esinlenmiş bir grup. Burzum, Yüzüklerin Efendisi’ndeki karanlık dilde ‘karanlık’ anlamına geliyor. Burzum, Varg Vikernes’in solo projesi olarak da biliniyor. Ayrıca Burzum, atmosferik black metal türünün ilk örneklerinden.

4. Immortal

Immortal günümüzde en çok dinlenen black metal grupları arasında. Bergen, Norveçli grup, ilk olarak 1989 yılında “Amputation” adıyla death metal yapmaya başlıyor.

Immortal Alman thrash metali ve black metal arası tonuyla orjinal bir ses yakalıyor. Immortal ile ilgili en çok bilinense grubun eğlenceli lideri Abbath oluyor.

Metal müzik ilginizi çekiyorsa “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Death Metal Albümü” adlı yazıyı okuyabilirsiniz. Ayrıca “Metal Müzik Konulu En İyi 13 Film” adlı yazıya da kesinlikle okuyun.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler