En İyi 6 Retro Shooter (FPS) Oyunları

retro arcade shooter

Retro FPS oyunlar hiç olmadığı kadar popüler. Oyuncuların severek oynayacağı birçok Retro aksiyon oyunu mevcut. En iyi Retro FPS oyunlarını sizler için listeledik. Retro FPS oyunlarıyla ilgili tüm detaylar.

Retro FPS Oyunları Nedir ?

Retro FPS oyunları, veya Boomer Shooter oyunları, 1990’ların tarzında hazırlanan aksiyon oyunlarına deniyor. Arcade shooter oyun mantığı ve 1990’ların düşük çözünürlüklü grafikleri birleşince ortaya retro shooter oyunları çıkıyor.

DOOM Eternal‘ın çıkmasıya insanlar arcade shooter türüne bolca ilgi göstermeye başladı. Daha sonrasında popülerleşen retro FPS oyun türü ve aksiyon oyunları bolca ilgi görmeye başladı. En iyi retro shooter oyunları için listemizi okuyabilirsiniz.

En İyi Retro Shooter Oyunları

Retro Shooter oyunları, hem nostaljik çekicilikleri hem de basit, doğrudan ve çoğu zaman zorlu oyunlarıyla bilinirler. Bu oyunlar, günümüzün karmaşık ve grafik yoğun oyunlarının aksine, genellikle basit mekaniklere, düz ilerleyen hikayelere ve hızlı tempolu eylemlere odaklanır. 8-bit piksel sanatından neon parlaklığına, side-scrolling’den top-down görünüşe kadar çeşitli estetik ve oyun stillerini kapsarlar.

Bu oyunlar ayrıca, yoğun aksiyon, hızlı tepkiler ve hatta bazen bulmaca çözme yeteneklerinizi sınayabilir. Birçokları bu oyunları çocukluklarının ayrılmaz bir parçası olarak hatırlarken, genç nesil oyuncular için de bu türün çekiciliği devam ediyor. İşte karşınızda, En İyi Retro Shooter Oyunları:

1. Warhammer 40,000 Boltgun

Warhammer 40,000 Boltgun en iyi retro shooter oyunlarından biri olmayı başarıyor. Boltgun, sevilen Warhammer evreni ve retro shooter mekaniklerini çok güzel birleştiriyor. Warhammer 40,000 Boltgun Steam sayfası içerisinden oyuna bakabilirsiniz.

Warhammer Boltgun hem oynanışı hem de mekanikleriyle çok iyi bir boomer shooter olmayı başarıyor. Boltgun’da karakterimiz hızlı hareketler ve sağlam saldırılar yapabiliyor. En iyi retro FPS oyunlarından olan Boltgun’ı kesinlikle oynamalısınız. En İyi 5 Warhammer Oyunu listemize giderek başka Warhammer oyunları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2. DUSK

DUSK en sevilen retro shooter oyunlarından biri. DUSK’ı geliştiren New Blood Interactive, retro oyunlarıyla biliniyor. DUSK1990’ların shooter oyunlarını özleyenler için birebir. DUSK hem grafikleri hem de oynanışıyla çok iyi bir retro FPS oyunu olmayı başarıyor. DUSK Steam sayfasına girerek oyuna bakabilirsiniz.

DUSK, hızlı oynanışıyla iyi bir retro arcade shooter oyunu olmayı kolayca başarıyor. Retro shooter seven oyuncuları DUSK’ı kolayca oynayabilir. Ama retro shooter türüne uzak olan oyuncular DUSK’ı oynarken biraz zorlanabilir. DUSK oyun incelememize girerek oyun hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3. Forgive Me Father

Forgive Me Father en güncel retro shooter oyunlarından biri. Lovecraft evreninde geçen Forgive Me Father oldukça iyi bir boomer shooter. Retro FPS oyunlarına yeni başlayanlar rahatça Forgive Me Father oynayabilirler, çünkü oyun diğer arcade shooter oyunlarına göre biraz daha kolay.

Forgive Me Father oldukça detaylı bir boomer shooter oyunu. Forgive Me Father’da karakter geliştirme büyük rol oynuyor. Çoğu retro shooter oyununda karakter geliştirme gibi detaylı mekanikler görmek zor. Forgive Me Father hem retro shooter severlerin hem de Lovecraft hayranlarının severek oynayacağı bir oyun.

4. CULTIC

CULTIC, en az bilinen retro arcade shooter oyunları arasında. CULTIC, 2022 yılında çıkmasına rağmen çok ilgi görmüş bir oyun değil. CULTIC oldukça iyi hikaye anlatımı ve görselliği ile en iyi retro shooter oyunlar arasına giriyor. CULTIC Steam sayfasına bakmayı unutmayın.

CULTIC diğer retro shooter oyunlardan biraz daha farklı bir oyun. CULTIC içerisinde diğer retro shooter oyunlara göre daha detaylı bir yakın dövüş sistemi mevcut. Ayrıca CULTIC çok iyi görselliğe sahip. Farklı bir retro shooter deneyimi için CULTIC oyununu oynayabilirsiniz. Ayrıca CULTIC Demo versiyonunu da ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

5. AMID EVIL

AMID EVIL en orjinal retro FPS oyunlarından biri. Standart retro shooter oyunlarının aksine AMID EVIL’da ateşli silahlar yerine büyülü silahlar kullanıyoruz. Aynı DUSK gibi AMID EVIL’da bir New Blood Interactive oyunu. AMID EVIL Steam sayfasına girerek oyunda daha detaylı bakabilirsiniz.

AMID EVIL oldukça iyi bir retro FPS aksiyon oyunu. AMID EVIL orta çağ fantezi temasında geçen ve oldukça iyi oynanışa sahip bir oyun. AMID EVIL’da büyülü asalar ve baltalar kullanarak düşmanlarımızla savaşıyoruz. Orijinal bir retro FPS deneyimi için AMID EVIL oyununu oynayabilirsiniz.

6. Prodeus

Prodeus son yıllarda en çok ilgi çeken retro shooter oyunlardan biri olmayı başardı. 2019’da Kickstarter ile gündeme gelen Prodeus kısa sürede tüm retro FPS oyuncularının ilgisini çekti. Son zamanların en iyi retro FPS oyunlarından olan Prodeus’u Xbox Game Pass ile oynayabilirsiniz.

Prodeus, retro FPS oyunlarının popülerleşmesinde oldukça büyük rol oynayan bir oyun. Prodeus, özellikle de DOOM hayranları için birebir. Birçok oyuncu Prodeus için orjinal DOOM serisinin ruhani devamı diyor. En iyi retro FPS oyunlarından olan Prodeus’u mutlaka oynayın.

Ayrıca, FPS tarzında daha çeşitli oyunlar için “Az Bilinen En İyi 5 FPS Oyunu” adlı öneri listemize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler