Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Warhammer Oyunu

Warhammer’ın derin ve detaylı evrenine giriş yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu kasvetli evreni daha iyi tanıyabileceğiniz 5 oyun derledim. İçlerinde hem Warhammer Fantasy hem de Warhammer 40,000 evrenini tanıyabileceğiniz oyunlar var.

Warhammer ülkemizde pek popüler olmasa da dünya çapında adını duyurmuş bir markadır. Daha çok masa üstü oyunu ve hobisiyle tanınsa da güncel hayranları Warhammer’ı daha çok video oyunları üzerinden tanıyor. Oyunları dışında kitapları ve birkaç film ve dizisi de bulunan Warhammer markası bir çok insanın ilgi odağı olabilecek bir markadır.

Warhammer evrenleri ikiye ayrılıyor, Warhammer Fantasy ve Warhammer 40,000. Fantasy evreni adından da anlayacağınız şekilde orta çağ fantezi temasında bulunan, kurgusal bir evrende geçen bir dünyadır. 40,000 ise bizim dünyamızın alternatif bir halinde geçen bir evren. Warhammer 40,000 evreni adından da anlayacağınız şekilde 40,000 yılında geçen olayları konu alıyor, ama kimi zaman hikayenin derinleşmesi için daha geriye gidildiği de oluyor.

Her iki Warhammer evreni de çok derin ve detaylı, bir yazıda anlatmak neredeyse imkansız. Bu yazıda Warhammer markasına giriş yapmak isteyenlerin PC platformunda oynayabileceği oyunlara bakacağız. Bu oyunlarla hem Fantasy hem de 40,000 evrenine güzel bir giriş yapabilirsiniz.

1. Warhammer 40,000 Dawn Of War

Bir dönem oyun dünyasını ele geçiren strateji türünün en iyi örneklerinden bir olan Dawn Of War serisi hem Warhammer evreni için hem de strateji oyunları için güzel bir giriş oluyor. Takibi basit oynanışı ve takibi kolay hikayesiyle sizlere güzel bir deneyim yaratacağından eminim. Eski olması dışında pek bir eksiği olmayan bir oyundur.

Dawn Of War oyun içi görsel
Dawn Of War oyun içi görsel

Oyunumuzda Space Marine adı verilen süper insanlardan oluşan Blood Raven birliğini kontrol ediyoruz. Warhammer 40,000 evreninin en önemli öğelerinden biri olan Space Marine’leri öğrenebileceğiniz en iyi oyunlardan biridir.

Karakter seslendirmeleri ve diyalogları mükemmel ötesi, sizleri Warhammer ruhuna hemen ısındırıyor. Oynanışı ise basit ve anlaşılır, usta bir oyuncu değilseniz bile çok rahat çözebilirsiniz. Ayrıca fiyatı da gayet uygundur.

2. Warhammer Vermintide 2

Warhammer Fantasy evreninde geçen çok fazla oyun yok, ama olanlar gayet iyi. Vermintide 2, Fantasy evreninde bulunan End Times zaman diliminde geçiyor. 4 kişiye kadar oynanabilen Vermintide 2’de Skaven adı verilen insanımsı farelere karşı mücadele ediyoruz.

Vermintide 2 oynanış görüntüsü
Vermintide 2 oynanış görüntüsü

Temel oynanış mekanikleri Left 4 Dead’e benziyor. Taşıyabildiğimiz 2 silah, 1 bomba, ve sağlık kiti. Sınırlı ekipmanlarla üzerimize dalga dalga gelen Skaven sürülerine karşı mücadele veriyoruz.

Oyunun ön plana çıkan yönleri mükemmel yakın dövüş mekanikleri ve karakterlerin kendi aralarında yaptığı sohbetler. Bu sohbetlerde hem karakterleri hem de oyunun dünyasını tanıyabiliyoruz. Vermintide 2’yi ister arkadaşlarınızla, ister tek başınıza oynayabilirsiniz.

3. Warhammer 40,000 Space Marine

Şimdiye kadar oynadığım en iyi aksiyon oyunlarından bir olan Space Marine oynadığım ilk 40,000 oyunu olmuştu. Ultramarine birliğinden Captain Titus olarak oynadığımız bu oyunda bir Space Marine’in nasıl savaştığını doğrudan deneyim ediyoruz.

Space Marine, Leandros
Space Marine, Leandros

Oyunumuz Graia adlı bir üretim gezegeninde geçiyor. Titus ile gezegene saldıran Ork sürülerine karşı mücadele veriyoruz. Üçüncü şahıs kamerasından oynanan Space Marine’de menzilli silahlar ve yakın dövüş arasında hızlı geçişler yapıp, Ork sürülerine karşı hızlı saldırılar gerçekleşiyoruz.

Oyunun aksiyon dozajı yüksek olsa da karakterlerin konuştuğu sakin kısımlar da aralara eklenmiş. Bu sakin anlarda karakterler oyunun dünyası ve yaşadıkları olaylar üzerine kısa konuşmalar yapıyorlar. Warhammer evrenine giriş yapmak için birebir, ayrıca devam oyunu da yolda.

4. Necromunda Hired Gun

Warhammer 40,000 evreni gelmiş geçmiş en derin fantezi evrenlerinden biridir. Üzerine yazılmış onlarca kitap, onlarca masa üstü oyun ve günümüzde çıkan bilgisayar oyunları vardır.

Araç ne olursa olsun neredeyse tüm Warhammer hikayeleri büyük orduların büyük savaşlarıyla ilgili, ama Necromunda Hired Gun değil! Bu oyunla birlikte Warhammer evreninin biraz daha derinlerine iniyoruz.

Necromunda Hired Gun oyun içi görsel
Necromunda Hired Gun oyun içi görsel

Necromunda Hired Gun adını da veren Necromunda gezegeninin alt katlarında geçiyor. Çeteler tarafından yönetilen bu gezegende aksiyon ve vahşet durmak bilmiyor.

Birinci şahıs kamera açısından doğrudan deneyim ettiğimiz bu oyunda bir paralı askerin başına çılgın olayları deneyim ediyoruz. Kal Jericho gibi ikonik Warhammer karakterlini de barındıran Necromunda Hired Gun daha ufak çaplı Warhammer hikayeleri arayanlar için birebir.

5. Warhammer 40,000 Inquisitor-Martyr

Warhammer 40,000 evreninin en önemli unsurlarından bir olan Inquisition ile ilgili maalesef çok fazla oyunumuz yok.

Warhammer 40,000 Inquisitor serisi dışında henüz üzerine bir oyun yapılmadı. Kitaplarda ve dünyanın geri kalanında ilgi yüksek olsa da oyunlar arasında pek fazla yeri yok.

Martyr uzay gemisi
Martyr uzay gemisi

Warhammer 40,000 Inquisitor aslında Diablo’dan alışık olduğumuz izometrik aksiyon-rol yapma türünde bir oyun. Inquisition’a bağlı karakterlerden birini seçip Martyr adı verilen, içi Chaos Demon dolu bir uzay gemisine girmemizle başlıyor bu oyun.

Hikaye başta heyecanlı başlasa da ortalara doğru daha basit görevlerle sıkıcı olabiliyor, ama oynanış böyle değil. Karakterinize yaptığınız her geliştirmede oyun daha da zevkli oluyor. Aksiyon-rol yapma türüne zaten aşina olanlar için birebir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler