Az Bilinen En İyi 5 FPS Oyunu

FPS oyunları günümüzün en popüler oyunları arasında. Oyuncuların oynayabileceği çok fazla iyi FPS oyunu mevcut. Az bilinen en iyi FPS aksiyon oyunları neler ? Az bilinen FPS aksiyon oyunlarına dair önemli detaylar.

FPS Oyunları Nedir ?

FPS, yani First Person Shooter, en popüler oyun türleri arasında. Birinci şahıs nişancı olarak da bilinen bu tür, popüler aksiyon oyunlarıyla biliniyor. FPS türünün en bilinen oyunları Doom ve Half-Life serileri olarak özetlenebilir.

İlk FPS oyunu Maze War adındaki basit oyundu. Maze War 1973‘de geliştirilen ilk FPS ve ilk 3D oyunlar arasında yer alıyor. Birinci şahıs aksiyon oyunları daha sonrasında Wolfenstein ve Half-Life gibi oyunlarla daha bilinir hale geliyor. Özellikle 90’ların sonunda FPS oyunları oldukça popüler hale geliyor.

az bilinen fps oyunu maze war
İlk FPS oyunu Maze War

Birinci şahıs oyunlar geçtiğimiz yıllarda farklı alt türleri de türedi. Bu alt türler arasında arcade shooter, corridor shooter, ve aksiyon öğesi barındırmayan birinci şahıs oyunları yer alıyor. Birinci şahıs oyunları özellikle korku oyunlarında bolca kullanılıyor.

Az Bilinen En İyi 5 FPS Oyunu

Birinci şahıs aksiyon oyunları birçok oyuncu tarafından bilinse de bu türde bilinmeyen birçok oyun var. Özellikle bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanmış çok iyi FPS oyunları bulunuyor. Bu listede az bilinen en iyi FPS oyunlarını sizler için hazırladık.

1. Forgive Me Father

Forgive Me Father, Byte Barrel tarafından geliştirilen bir bağımsız FPS oyunu. Forgive Me Father çok sevilen Lovecraft evreninde geçiyor. Oyun 3D olsa da retro bir şekilde hazırlanmış. Forgive Me Father içerisindeki çoğu görsel 2D çizimlerden oluşuyor.

Forgive Me Father arcade shooter türüne yakın bir oyun. Forgive Me Father’da aynı zamanda bir karakter geliştirme mekaniği de var. Seviye atladıkça karakterinize farklı beceriler alabiliyorsunuz.

Eğer retro grafikli oyunları ve Lovecraft evrenini seviyorsanız Forgive Me Father’ı kesinlikle oynamalısınız.

2. DUSK

DUSK günümüzde çıkan en iyi bağımsız FPS oyunları arasında yer alıyor. DUSK David Szymanski tarafından geliştirilen ve New Blood Interactive tarafından dağıtılan ufak bütçeli bir oyun. DUSK son zamanların en iyi FPS arcade shooter oyunları arasında.

DUSK hem hızlı oynanışı hem de iyi müzikleriyle sizleri büyülüyor. Retro grafikleri ve daha basit bölüm tasarımıyla da günümüz oyunlarından daha keyifli oluyor. DUSK oynanış anlamında biraz zor bir oyun olsa da kesinlikle keyifli bir oyun.

Eğer Doom serisi hoşunuza gittiyse DUSK’a kesinlikle bir şans verin. Ayrıca oyunu almadan önce DUSK inceleme yazımızı okumayı unutmayın.

3. Necromunda: Hired Gun

Necromunda: Hired Gun Warhammer 40,000 evreninde geçen bir birinci şahıs aksiyon oyunu. Streum On Studio tarafından geliştirilen ve Focus Home Interactive tarafından yayınlanan Necromunda: Hired Gun en sevilen Warhammer oyunları arasına girmeyi başardı.

Necromunda: Hired Gun oldukça amatör bir şekilde hazırlanmış olsa da oldukça eğlenceli bir oyun. Oyunda parkur, karakter geliştirme ve rol yapma gibi farklı mekanikler de var. Tüm Warhammer severlerin oynaması gereken bir oyun.

Necromunda: Hired Gun son zamanlarda çıkmış en iyi FPS oyunları arasında yer alıyor. Eğer Warhammer evrenine giriş yapmak istiyorsanız ve iyi bir FPS oyunu arıyorsanız Necromunda sizin oyununuz. “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Warhammer Oyunu” adlı yazıya da bakabilirsiniz.

4. Shadow Warrior

Shadow Warrior en iyi az bilinen FPS oyunları arasında yer alıyor. Shadow Warrior sarkastik yapısı ve bol aksiyonlu oynanışıyla en iyi FPS aksiyon oyunları arasına girmeyi başarıyor. Özellikle Shadow Warrior 3 serinin en iyi oyunları arasında.

Shadow Warrior çok eski bir oyun serisi olsa da çok fazla bilinmiyor. İlk Shadow Warrior oyunu 1997‘de çıktı, yeni oyunları da geliyor. Shadow Warrior tüm FPS severlerin oynaması gereken bir oyun.

Japon mitosunda geçen Shadow Warrior’u oynamadan önce oyunda savaştığımız Yokaileri anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Metal: Hellsinger

Metal: Hellsinger, en iyi ritmik FPS oyunlarından biri. Metal: Hellsinger İsveçli geliştirici The Outsiders tarafından geliştirilen ritmik bir birinci şahıs nişancı aksiyon oyunu. Metal: Hellsinger’da ritime uygun saldırılar yapmanız gerekiyor.

Metal: Hellsinger’ı özel yapan içerisine çok büyük müzisyenlerin şarkılarının olması. Metal: Hellsinger’da Arch Enemy, Dark Tranquality ve Soilwork gibi çok büyük metal gruplarının şarkıları yer alıyor.

Metal: Hellsinger’ı metal dinleyenlerin oynayabileceği en iyi FPS oyunu olabilir. Metal: Hellsinger’ı Xbox Gamepass üzerinden rahatça oynayabilirsiniz.

Eğer FPS oyunları dışında daha farklı oyunlar arıyorsanız “Arkadaşlarla Oynanabilen Co-Op ve Multiplayer Oyunlar” adlı yazıya bakabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler