En İyi 5 Bağımsız Dijital Müzik Dağıtım Şirketi

Bağımsız dijital müzik dağıtım şirketleri

Bağımsız bir müzisyenseniz “Bağımsız Dijital Müzik Dağıtım Şirketleri” tam sizin aradığınız seçenek olacaktır. Sizin için şarkılarınızı kolayca yayınlayabileceğiniz en iyi bağımsız dijital müzik dağıtım şirketlerini listeledik.

Yaptığınız şarkıları Spotify, Apple Music, Deezer, Youtube Music ve farklı bir çok dijital müzik platformunda yayınlamak istiyorsanız aşağıdaki bağımsız dijital müzik dağıtım şirketlerinden size en çok uyanı seçerek şarkılarınızı dünyanın her yerinde paylaşabilirsiniz.

Seçerken, bu şirketlerin size ne gibi avantajlar sağladığını iyice incelemenizi ve ona göre bir seçim yapmanızı öneririz. Her şirketin farklı özellikleri ve avantajları olduğu için kişiye göre “En iyi” durumu değişebilir.

Neden Bağımsız Müzik Dağıtım Şirketlerini Seçmelisiniz?

Bu şirketlerin bağımsız müzik yayıncıları olması bağımsız sanatçılar için çok önemli çünkü; sanatçılara olabildiğince özgürlük tanıyorlar ve “klasik” müzik şirketlerine göre sanatçılardan oldukça az ücret alıyorlar.

Hatta bazı şirketler sanatçıların kazançlarından hiç bir ücret kesmeden ödemelerini yapıyor. Bu gibi sebepler bağımsız müzik dağıtım şirketlerini sanatçı dostu şirketler yapıyor ve tercih edilebilir bir seçenek yapıyor.

1. DistroKid

DistroKid
DistroKid

Bağımsız sanatçıların en çok kullandığı şirketlerden biri olan DistroKid yıllık olarak ödeyeceğiniz ücret ile size sınırsız şarkı yükleme hakkı tanıyor.

Yayınladığınız şarkılardan hiç bir kesinti almaması DistroKid’i en iyi bağımsız dijital müzik dağıtım şirketlerinden biri yapıyor.

DistroKid özellikleriyle ekstra ücret karşılığında Apple Music, Vevo ve Tidal gibi platformlara müzik videolarınızın dağıtımını da yapabiliyorlar ve yine kazancınızdan herhangi bir ücret kesmiyorlar.

DistroKid’in farklı abonelik paketlerinden size en uygun olanı seçerek şarkılarınızı insanlara duyurmaya başlayabilirsiniz.

2. Record Union

Record Union
Record Union

Bir başka en iyi bağımsız dijital müzik dağıtım şirketlerinden biri olan Record Union, 2008’den beri bağımsız sanatçıların şarkılarını dijital müzik  platformlarına yüklüyor.

100.000’den fazla sanatçı, müziklerini paylaşmak için Record Union’u tercih ediyor. Bu kadar sanatçının Record Union’u tercih etmesi şirketin işinde iyi olduğunun kanıtlarından birisi.

DistroKid’in aksine aylık veya yıllık olarak da ödeme yapabilirsiniz. Sürekli şarkı yüklemeyi planlamıyorsanız Record Union sizin için uygun bir şirket olabilir. Sadece şarkılarınızı yükleyeceğiniz zaman abone olarak daha uygun bir ücret karşılığında paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

Record Union’a ekstra ücret ödeyerek şarkılarınızı Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında paylaşabilme fırsatınız da bulunuyor.

3. CD Baby

CD Baby
CD Baby

Dünya çapında 750.000’den fazla bağımsız sanatçının kullandığı CD Baby şirketi 1998 yılında kurulmuş güvenilir ve köklü bir şirket.

Aylık veya yıllık ücret ödemek yerine yayınlayacağınız albüm veya şarkı başına para ödeyerek şarkılarınızı bütün dünyaya duyurabilirsiniz.

Ödemeleri çoğu şirket aylık olarak verirken CD Baby ödemelerini haftalık olarak size vermektedir ve kazancınızdan herhangi bir kesinti uygulamamaktadır.

Normalde şarkılarınızın dijital platformlarda paylaşılması 2 haftalık bir süre gerektirirken, CD Baby ile Apple Music’e yükleyeceğiniz şarkılarınızın bir kaç gün içinde paylaşması da CD Baby’nin bir diğer güzel özelliği.

4. TuneCore

TuneCore
TuneCore

TuneCore da bağımsız dijital müzik yayıncıları arasındaki en popüler şirketlerden birisi. TuneCore şarkılarınızı, 200 ülkende ve 150’den fazla dijital müzik platformunda yayınlıyor.

TuneCore’un en güzel özelliklerinden birisi çoğu bağımsız müzik şirketinin yaptığı gibi kazancınızdan bir kuruş bile almaması. Sadece yıllık olarak ücretlendirilen tek seferlik bir ödeme yaptıktan sonra istediğiniz kadar şarkı yükleyebilirsiniz.

Sanatçı dostu olan TuneCore’un bir diğer güzelliği; şarkınızı onayladıktan sonra 5 gün içinde Spotify’da yayınlanıyor olması. Bu yönüyle diğer şirketlere göre daha hızlı servis imkanı sağlıyor.

Herhangi bir sorunda 7/24 ulaşabileceğiniz sanatçı destek takımının olması da TuneCore’u en iyi bağımsız dijital müzik dağıtım şirketlerinden birisi yapıyor.

5. İGroove

İGroove
İGroove

En iyi bağımsız müzik dağıtım şirketlerinden biri olan İsviçre’li İGroove şirketi sanatçılara kişisel olarak pek çok özellik sunuyor.

Kurucularının da bağımsız müzisyenler olması ve müzik şirketleri ile yaşadıkları kötü olaylar onları İGroove şirketini kurmaya zorlamış diyebiliriz.

Bu yüzden de kendileri gibi bağımsız sanatçıları iyi anladıklarını ve onlara daha iyi fırsatlar sunabileceklerini vurguluyorlar.

En güzel ve farklı özelliklerden birisi şarkılarınızın pazarlanmasına da yardımcı olmaları olabilir.

Çeşitli çalma listelerine şarkılarınızı eklemeleri ve  yaptıkları farklı pazarlama faaliyetleri ile İGroove müziklerinizi dünyanın her yerindeki insanlara duyurmanıza yardımcı olabilir.

Bağımsız sanatçı ne demek ve nasıl olunur öğrenmek istiyorsanız sitemizdeki “Oda Müzisyeni Bedroom Musician) Kime Denir?” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler