2023’ün En İyi Şarkıları, Sanatçıları, Podcast’leri ve Trendleri

2023'ün En İyi Şarkıları, Sanatçıları, Podcast'leri ve Trendleri

Milyonlarca müzikseverin kalbinde taht kuran Spotify, 2023’ün müzik dünyasına damga vuran sesleri ve trendleri belirledi. Bu sene 574 milyon kullanıcıya ulaşan dinleyici kitlesi sayesinde yapılan analiz, 29 Kasım’da yayınlandı.  İşte detaylar.

Bu içeriğimizde Spotify’da yılın en öne çıkan şarkıcıları, dinlenen şarkıları, albümleri, podcast’leri ve müzik trendlerini yakından inceleyeceğiz.

2023’ün En Popüler Şarkıcıları

26.1 milyarın üzerinde dinlenmesiyle bu senenin en popüler şarkıcısı Taylor Swift oldu. The Eras turnesiyle kırdığı rekorlar, ABD ekonomisine olan büyük etkisi, turne filmiyle yakaladığı başarısının yanı sıra Time dergisi tarafından Yılın Kişisi seçildi. 

2023'ün en başarılı 10 şarkıcısı
2023’ün en başarılı 10 şarkıcısı

Yılın en çok dinlenen ikinci şarkıcısı ise Bad Bunny oldu. Bu sene yeni çıkardığı albümü “Nadie Sabe Lo Que Va A Pasar Mañana” ile Latin müziğinin öncü isimlerinden biri olmaya devam ediyor. Listenin devamı sırasıyla The Weeknd, Drake, Peso Pluma olarak devam etmektedir. 

2023’ün En Popüler Şarkıları 

1,6 milyardan fazla dinlenerek 2023’ün en çok dinlenen şarkısı Miley Cyrus’un rekor kıran şarkısı “Flowers” oldu, özellikle yaz aylarında popülerliğinin zirvesine çıktı. İkinci ve üçüncü sıralarda SZA’dan “Kill Bill” ve Harry Styles’tan “As It Was” yer aldı listede. 

2023'ün en başarılı 10 şarkısı
2023’ün en başarılı 10 şarkısı

Dördüncü ve beşinci sıralarda ise “Seven (feat. Latto)” ile Jung Kook ve “Ella Baila Sola” ile Eslabon Armado ve Peso Pluma yer aldı. Ayrıca Taylor Swift’in de iki şarkısı dünyada en çok dinlenen on şarkı listesine girdi.

2023’ün En Popüler Albümleri

Bu sene en çok dinlenen albümlerin birçoğu geçen sene yayınlandı. Bad Bunny’nin 2022’de yayınlanan ve geçen senenin en çok dinlenen albümü olan “Un Verano Sin Ti”, bu senede en çok dinlenen albüm oldu.

2023'ün en başarılı 10 albümü
2023’ün en başarılı 10 albümü

Taylor Swift’in albümü “Midnights” ikinci sırada yer alırken, 24 saat içinde 186 milyon kez dinlenerek bir günde en çok indirilen albüm olarak rekor kırdı. SZA “SOS” ile üçüncü sırada yer aldı.

2023’ün En Popüler Podcast’leri   

“The Joe Rogan Experience” üst üste dördüncü kez dünya çapında yılın en iyi podcast’i seçildi. İkinci sırada “Call Her Daddy” ve üçüncü sırada “Huberman Lab” yer aldı.

2023'ün en başarılı podcast'leri
2023’ün en başarılı podcast’leri

Onları dördüncü sırada Emma Chamberlain ile “Everything goes” ve Jay Shetty ile “On Purpose” beşinci sırada takip ediyor. Dünya’daki en iyi 25 podcast’in 9’una Spotify ev sahipliği yapıyor.

2023’ün Müzik Trendleri 

Spotify, milyonlarca insanın bir sene boyunca olan bireysel dinleme alışkanlıklarını birleştirip, o sene dünyanın müzik kültürünün hangi akımlarından etkilendiğini ve nereye yöneldiğini tespit eder. Eurovision’un etkisi, yeni jenerasyonun dinlediği müziklerin tür çeşitliliği, Kolombiya’nın Meksika müziğine duyduğu ilgi ve Afrobeats’in küresel yükselişi gibi genel eğilimler, 2023’ün müzik trendlerini şekillendirdi. 

2023 Eurovision afişi
2023 Eurovision afişi

Música Mexicana

Peso Pluma’nın Eslabon Armado ile yaptığı “Ella Baila Sola” işbirliğiyle bu sene en çok dinlenen beş şarkıdan biri oldu. Aynı zamanda, Música Mexicana, yaz aylarına renk katan şarkılarıyla küresel listeleri domine etmeye devam ediyor.

Pop-Punk

Fall Out Boy, Sum 41, Green Day ve Neck Deep gibi gruplar yeni müzikleriyle pop-punk türünün 2023’te popülerliğini arttırdı. Ayrıca, Blink-182, Tom DeLonge’yi geri getirerek, dünya turuna çıktılar.

Indie Folk

2023, Mitski, Toro Y Moi ve Searows gibi indie sanatçıların folk esintili albümler çıkardığı bir döneme tanıklık etti. Ayrıca, Searows ve Noah Kahan gibi folk müzik türünde yeni sanatçılar tanınmaya başladı. 

Pop Müziği

Bu yazın başında Barbie filminin seyire girmesinden önce, Barbie estetiği pop müzik türünde belirmeye başladı. Film için yapılan Dua Lipa’nın Dance The Night ve Nicki Minaj’ın “Barbie World” şarkıları 2023 yılına izini bıraktı.

House Müziği 

House müziği, Peggy Gou’nun “(It Goes Like) Nanana” şarkısıyla yaz aylarında büyük bir popülerlik kazandı.

Ayrıca, bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “En İyi 5 Bağımsız Dijital Müzik Dağıtım Şirketi” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler