Tüm Zamanların En İyi 10 Psikolojik Gerilim Filmi

En iyi psikolojik gerilim filmleri

Tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim filmleri saymakla bitmez ama “en iyi psikolojik gerilim filmleri hangileri?” diyorsanız, işte bu listemizde yakın dönemde çekilmiş, psikoloji ve gerilim unsurlarının yer aldığı en iyi filmlere yer veriyoruz.

Psikolojik gerilim türlerinde gerilimin yalnızca karakterin zihinsel olarak ve daha az bir gerilim ile karşı karşıya olduğu betimlenir. Çünkü kahraman karakter genellikle kendi antagonist düşüncelerine karşı çıkmaya azmeder. Bu listemizde psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerine yer veriyoruz. İşte karşınızda tüm zamanların en iyi yönetmenleri ve en iyi psikolojik gerilim filmleri:

1. Midsommar (2019)

Midsommar (2019) Florence Pugh
Midsommar (2019) Florence Pugh

Ari Aster tarafından yazılıp yönetilen ve Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper, Vilhelm Blomgren, Ellora Torchia, Archie Madekwe ve Will Poulter’ın oynadığı 2019 yapımı folklorik korku filmi Midsommar, tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim filmi olmaya aday!

Ari Aster’in ilk uzun metrajlı filmi Hereditary (2018)’nin ardından Midsommar (2019)’da ucu açık bir son bırakıyor. Ancak İsveçli pagan topluluğunun son derece gerçekçi görünen kurgu kültünü kusursuz bir ustalıkla işliyor. Ayrıca farklı bakış açılarından alt metni anlayabileceğiniz bir senaryo sahip. Nitekim çoğu izleyici Midsommar’ın sonunu tam olarak anlamış değil. Yine de çok mantıklı bir açıklaması olduğunu anlayabilmek için filmdeki amacı çözmek, sahnelerle bir bağ oluşturmak gerekiyor. Eğer Ritüel filmini henüz izlemediyseniz psikolojik gerilim filmi listenizde bir filmlik daha yer açın!

2. Lamb (2021)

Lamb 2021
Lamb (2021)

Vladimar Johannsson’ın ilk uzun metrajlı filmi, Lamb, evlilikleri pamuk ipliğine bağlı bir çiftin İzlanda’nın kalabalıktan uzak ücra bir koyun çiftliğindeki yaşamına ve ardından beklenmedik bir olayın başlangıcına odaklanıyor. Filmin başrollerinde Noomi Rapace ve Bjorn Hylnur Haraldsson yer alıyor.

Son derece monoton bir çiftlik hayatının anlatıldığı film, Maria ve Ingvar’ın depresif ilişkilerini konu alırken bir gün bir koyunun anormal bir kuzu doğurmasıyla farklı bir duruma evrilir.

Büyülü gerçekçi unsurların hikayenin temeline oturduğu Lamb, uzun süren sessiz sekanslarıyla da izleyiciyi hikayenin atmosferine davet ediyor. Eleştirmenlerden övgü alan film, Cannes Film Festivali (2021) Belirli Bir Bakış – Özgünlük Ödülü ile birlikte 30’dan fazla prestijli ödülün sahibi olmuştur.

3. Get Out (2017)

Get Out (2017)
Get Out (2017)

Jordan Peele tarafından yazılan ve yönetilen Get Out, ırkçılıkla ilgili bir hikaye olmasına karşın çok farklı bir bakış açısıyla korku severlere hitap ediyor.

2017 çıkışlı Amerikan korku filmi Get Out’un oyuncu kadrosunda; Daniel Kaluuya (Chris Washington), Allison Williams (Rose Armitage), Bradley Whitford (Dean Armitage), Catherine Keener (Missy Armitage) yer alıyor.

Filmin konusu; filmde Afro-Amerikan bir genç olan Chris, sevgilisi Rose’un ailesiyle tanışmak için bir hafta sonu New York’a gider. Rose’un Ailesi tarafından çok iyi karşılanan Chris, bir süre sonra tüyler ürpertici bir sırrı öğrenecek, kızın ailesinin hiçte göründüğü kadar masum olmadığına tanık olacaktır.

Film, 90. Akademi Ödülleri’nde dört adaylık kazandı; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve Daniel Kaluuya için En İyi Erkek Oyuncu ödülü verildi. Psikolojik gerilim filmlerinin piri olan Get Out kesinlikle izlemeniz gereken eleştirel ve son derece ustalıkla yazılmış bir başyapıt.

4. Parasite (2019)

Parasite (2019)
Parasite (2019)

Bong Joon-ho’nun kusursuz trajikomedisi Parasite, kara komedi ve gerilim unsurlarıyla izleyiciyi sosyoekonomik yelpazenin zıt uçlarından iki ailenin hikayesine konuk ediyor.

Filmin oyuncu kadrosunda; Song Kang-ho (Ki Taek), Lee Sun-kyun (Dong Ik), Cho Yeo-jeong (Yeon Kyo), Choi Woo-sik (Ki Woo), Park So-dam (Ki Jung), Lee Jeong-eun (Moon Gwang), Jang Hye-jin (Chung Sook), Park Myeong-hoon (Geun Se) yer alıyor.

Filmin konusu; Kim Ki-taek, karısı Chung-sook, oğlu Ki-woo ve kızı Ki-jeong ile küçük bir yarı bodrum katında yaşamakta, düşük ücretli işlerde çalışmakta ve ay sonunu getirmek için mücadele etmektedir. Ki-woo’nun yurt dışında eğitim almaya hazırlanan arkadaşı Min-hyuk, zenginlik getirmesi için bir bilgenin taşını Kim ailesine hediye etmiştir. Varlıklı Park ailesinin kızı Da-hye’nin İngilizce öğretmenliğini yapan Min-hyuk, işi devralması için Ki-woo’ya üniversite öğrencisi taklidi yapmasını tavsiye eder. Ki-woo’nun işe alınmasının ardından Kim ailesinin tüm fertleri birbirinden bağımsızlarmış gibi görünerek ve çok yönlü yetenekleri olan çalışanlarmış gibi rol yaparak Park ailesinin hayatına dâhil olurlar.

Parasite filmi 2019 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü kazandı. Film, menşei bakımından bu ödülü kazanan ilk Güney Kore filmi olarak biliniyor.

Ayrıca Güney Kore yapımı Parasite, 92. Oscar Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen (Bong Joon Ho), En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo seçildi. Oscar’a 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parasite, ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesiyle Oscar tarihine geçti.

5. Hereditary (2018)

Hereditary (2018)
Hereditary (2018)

Psikolojik gerilim filmlerinin parlayan yönetmen Ari Aster’den ilk uzun metrajlı film denemesi olan Hereditary (Ayin), 2018 Amerikan psikolojik korku filmidir. Filmin oyuncu kadrosunda Toni Collette (Annie), Milly Shapiro (Charlie), Gabriel Byrne (Steve), Alex Wolff (Peter) yer almaktadır.

Aster’in korku kültürüne çığır açan yaklaşımının en nadide örneklerinden biri olan Hereditary paganik değerleri günümüzün korku unsurlarıyla birleştirmesi ve izleyiciye farklı perpektifler sunması paha biçilemezdir. Film, teknik açıdan yeni yetişmekte olan bir auteur’ün (Ari Aster’in) ustalığını ve hassasiyetini sergileyen, ailevi bir trajediyi uğursuz ve son derece rahatsız edici bir şeye dönüştüren ve korku filmini ürpertici yeni bir alana iten kabus gibi bir aile içi çöküş vizyonunu açığa çıkarıyor.

Ayin filminde içsel sorunları olan bir ailenin tuhaf bir doğaüstülükle mücadele ettiği olaylar ve sonunda paganik bir ritüelle birleşen trajedisi anlatılıyor.

Ari Aster’in Hereditary filmi Sundance Film Festivali başta olmak üzere 15 festivalden ödül kazanmış, eleştirmenler tarafından düpedüz korku olarak nitelendirilmiştir.

6. Seven (1995)

Seven (1995)
Seven (1995)

David Fincher’ın tarzını bulduğu ilk uzun metrajlı (Alien 3 sayılmaz) neo-noir psikolojik suç gerilim filmi Seven, izleme listenizde mutlaka yer açmanız gereken kült filmlerdendir. Filmin senaryosunu Andrew Kevin Walker yazmıştır. Seven filminin oyuncu kadrosunda Brad Pitt , Morgan Freeman , Gwyneth Paltrow , Kevin Spacey ve John C. McGinley gibi yıldızlar yer almaktadır.

Polisiye tarzının en uç noktasında yer alan film özellikleri bakımından türünün en iyi örneğidir. Filmde iki gözü kara dedektif Somerset ve Mills, yedi ölümcül günahtan ilham alan bir seri katilin peşine düşüyor.

Seven filmi 68. Akademi Ödülleri’nde en iyi film kurgusu adayı gösterilmiştir, ancak ödülü kazanan Apollo 13 olmuştur. Eleştirmenlerce birçok övgü alan film psikolojik gerilim kategorisinde izleyebileceğiniz en kaliteli filmdir.

7. Oldboy (2003)

Oldboy (2003)
Oldboy (2003)

Park Chan-wook’un kariyerinin en iyi filmi olan Oldboy, psikolojik gerilim filmi arayışında olanlar için harika bir tercih olabilir. Garon Tsuchiya’nın aynı adlı mangasından uyarlanan film, gizem, aksiyon ve dram unsurları barındırıyor.

Filmde Oh Dae-su adlı bir adam küçük kızının doğum günü olduğu akşam körkütük sarhoş olur ve tutuklanır. Son derece özel bir hapishaneye konan Dae-su, 10 yıl boyunca dış dünyadan soyutlanır. Bu esnada intihar etmeye çalışmış ve kendini fiziksel ve ruhsal olarak geliştirerek hapishaneden kaçmanın yollarını aramaya başlamıştır. Bir gün çabaları sonuç verir ve hapisten kurtulur. Ancak bu hapishane devletin kontrolünde olan bir yer değil aksine özel bir yerdir. Kaçırıldığını anlayan Dae-su şimdi hem kendini kaçıranlardan intikam alacak hem de yıllardır görmediği kızını bulmaya çalışacaktır.

Film , 2004 Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül kazandı ve jüri başkanı, yönetmen Quentin Tarantino’dan büyük övgü aldı. Ayrıca eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı.

8. Gone Girl (2014)

Gone Girl (2014)
Gone Girl (2014)

Gillian Flynn’in aynı adlı romanından uyarlanan ve David Fincher imzalı Gone Girl, psikolojik gerilim unsurları taşıyan en iyi filmler arasında yer almaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda; Ben Affleck (Nick Dunne), Rosamund Pike (Amy Dunne), Neil Patrick Harris (Desi Collings), Tyler Perry (Tanner Bolt), Carrie Coon (Margo Dunne), Kim Dickens (Detective Rhonda Boney) yer almaktadır.

Nick Dunne’un eşi çocuk kitapları yazarı Amy Dunne ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğunda şüpheli duruma düşer. Dedektif Rhonda Boney, evde bir mücadele olduğuna dair yeterince gizlenmemiş kanıtlar bulur. Medya, Amy’nin ortadan kaybolmasına karşı ilgisizliği nedeniyle Nick’ten şüphelenir.

Gone Girl, En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü , BAFTA Ödülü , Altın Küre Ödülü ve Screen Actors Guild Ödülü’ne aday gösterildi.

9. Black Swan (2010)

Black Swan (2010)
Black Swan (2010)

Darren Aronofsky’nin bale psiko-melodramı Black Swan, Mark Heyman’ın hikayesine dayanan ve John McLaughlin ve Andres Heinz’in senaryosundan uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Natalie Portman (Nina Sayers), Mila Kunis (Lily), Vincent Cassel (Thomas Leroy), Winona Ryder (Beth Macintyre) yer almaktadır.

Filmin konusu; New York City Ballet tarafından organize edilen Çaykovski’nin Kuğu Gölü prodüksiyonu etrafında dönüyor. Prodüksiyon, hırslı dansçı Nina Sayers’ın mükemmel bir uyum sağladığı masum ve kırılgan Beyaz Kuğu’yu ve yeni rakibi Lily’nin daha iyi somutlaştırdığı nitelikler olan karanlık ve şehvetli Kara Kuğu’yu oynaması için bir balerin gerektiriyor. Nina, kendisini rol için rekabet ederken bulduğunda, gerçekliğe olan zayıf hakimiyetini kaybetmesine ve deliliğe düşmesine neden olan muazzam bir baskı hissine kapılır.

Black Swan , birçok eleştirmenin ilk on listesinde yer aldı ve genellikle yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. 25 Ocak 2011’de film beş Akademi Ödülü’ne (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Sinematografi ve En İyi Kurgu) aday gösterildi ve Portman’ın performansıyla bir ödül kazandı.

10. Misery (1990)

Misery (1990)
Misery (1990)

Stand by Me ve The Bucket List gibi filmlerin usta yönetmeni Rob Reiner’den bir Stephen King romanı uyarlaması olan Misery, psikolojik gerilim filmleri listemizin son sırasında yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda; James Caan (Paul Sheldon), Kathy Bates (Annie Wilkes), Richard Farnsworth (Buster), Frances Sternhagen (Virginia), Lauren Bacall (Marcia Sindell), Graham Jarvis (Libby) yer almaktadır.

Ünlü romancı Paul Sheldon, “Misery Chastain” adlı bir karakterin yer aldığı başarılı bir Viktorya dönemi aşk romanı serisinin yazarıdır. Daha ciddi hikayelere odaklanmak isteyerek, Misery sonrası kariyerine başlayacağını umduğu yeni bir roman için bir taslak yazar. Silver Creek, Colorado’dan New York City’deki evine seyahat ederken, Paul bir kar fırtınasına yakalanır ve bir kaza geçirerek  bilincini kaybeder. Annie Wilkes adında bir hemşire onu bulur ve ücra evine getirir.

Filmde Annie Wilkes karakteriyle Kathy Bates’in performansı büyük beğeni topladı ve ona En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandırdı.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Felsefe Temalı En İyi 30 Film” adlı listemizi inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler