Tarla Takip Sistemi Nedir? Uydudan Tarla Takibi Nasıl Yapılır?

Yapay zeka ve veri biliminin yeni trendi tarımsal takip sistemleri ve uydu görüntüleme teknolojisi hakkında bilinmeyenlere; hassas tarım, rejeneratif tarım ve tarımsal takip sistemlerinin faydalarına yer veriyoruz. 

Teknolojik ilerlemeler günümüzde tarım sektörünün gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle yapay zekanın ortaya çıkışıyla hassas tarım konusunda hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde çeşitli projeler geliştirilmekte ve tarımsal faaliyetlerde aktif olarak kullanılmaktadır.

Bu projeler arasında; elektronik, bilgisayar ve veri bilimini bir araya getiren küresel konum belirleme sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve uydudan tarla takibi yapabilen GPS takip ve izleme yazılımları yer almaktadır.

Tarla Takip Sistemi Nedir?

Tarla takip sistemi uygulamaları, tarlayı ve mahsulleri don, aşırı sıcaklık, nem, kuraklık ve zirai hastalık gibi sorunlardan korumak için sorunun erken bir aşamasında çiftçiyi uyaran sensör ve yapay zeka yazılımları kullanan akıllı tarım sistemlerinden meydana gelir.

Örneğin uydudan tarla takibi yapıldığında; bitki sağlığı takibi, detaylı hava durumu, İklim ve zirai analizler, ada-parsel bilgisi, sezon kıyaslama raporları gibi birçok veriye ulaşılabilmektedir.

Uydudan tarla takibi
Uydudan tarla takibi

Tarla takip yazılımları bulut depolama üzerinden hizmet vermektedir. Genellikle mobil cihazlara ve bilgisayarlara yüklenen akıllı tarım uygulamaları sayesinde tarlanın durumu, uydu verileriyle her an her yerden takip edilebilmektedir.

Tarımsal Takip Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Azalan ürün gelirleri günümüzün en önemli ekonomik unsurlarından biridir. Bu durumun en büyük etkeni tarımsal üretimde verimsiz yöntemlerin kullanılmasıdır.

Tarımsal girdi kaynaklarını çok daha etkin kullanmak, hem verimsizliği azaltır hem de üretim esnasında ortaya çıkan değişken maliyetlerin doğru hedeflenmesi sağlanır.

Tarımsal takip sistemleri
Tarımsal takip sistemleri

Günümüzdeki geleneksel tarım uygulamaları, çiftçiler dahil toplumun büyük bir kesimi tarafından sorgulanmaktadır. Özellikle birden fazla ekim arazisi olanlar, bazı arazilerdeki mahsullerin aynı bölgedeki diğer arazilerdeki gibi mahsul vermediğini fark etmiştir. Zira bu durum yan yana, aynı mahsulün ekildiği benzer şartlardaki araziler için de geçerlidir.

Bu tarz durumlarda çiftçiler arazilerini analiz etmek için hassas tarım uygulamalarından yardım almaktadır. Bu uygulamaların başında ise ürün sağlığı takibi yapabilen tarla ve sera takip sistemleri gelmektedir.

Tarımsal takip sistemlerinin faydalarını 10 maddede sıralayabiliriz:

  • Tohum ve gübre maliyetinin düşürülmesi
  • Toprağın daha verimli işlenmesi (Toprak direnci, toprak tipi ve drenaj uygulamaları)
  • Kimyasal zirai ilaçların maliyetinin azalması
  • Üretim verimliliğinin artırılması
  • Geleneksel tarımdan rejeneratif tarım uygulamalarına geçiş
  • Ürün verimliliğinin artırılması
  • Daha etkin bilgi akışının sağlanması (Tarımsal bilgi veri tabanının oluşturulması)
  • Arazi üzerinde endüstriyel tarım araçlarının operasyonlarını kolaylaştırmak. (sürücü yükünü en aza indirmek)
  • Genetik ve biyo-teknolojik çalışmaların başarıya ulaşmasında son halkayı tamamlamak
  • Enerji tasarrufu sağlamak.

Bu nedenle tarımsal faaliyetlerin devamlılığı ve tarımsal ekosistemin verimliliğini artırması için hassas ve rejeneratif tarım uygulamalarına önem verilmelidir.

Uydudan Tarla Takibi Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojileri, toprak nitelikleri, hava durumu gibi verileri gerçek-zamanlı olarak sağlayıp kullanıcıya internet vasıtasıyla iletebilmektedir. Bu teknolojiler arasında; uydu görüntüleme, dron teknolojileri, GPS ve sensörler, ağ tabanlı takip sistemi ve bulut teknolojisi yer almaktadır.

Uydular, Dünya’yı kuşbakışı görmemize yardımcı olan, veri toplayan veya çeşitli amaçlar için kullanılan bilgisayar kontrollü sistemlerdir.

Dünya’da uydu verilerinin sayısız kullanım alanı vardır ve bu potansiyelden yararlanan sektörel gruplardan biri de çiftçilerdir.

Nitekim çiftçilerin endişelenecek çok şeyi var. Ne zaman ve ne ekeceklerini, hava şartlarının ne olacağını, toprak koşullarının ne olduğunu bilmeleri ve mahsuller hazır olduğunda hasat konusunda endişelenmeleri gerekiyor.

Tarım arazisi
Tarım arazisi

Küresel ısınma dünya çapında tarımsal faaliyetleri bozmaya devam ederken, mahsuller için ortalamadan daha düşük verimler, gıda kıtlığı olan diğer bölgeler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Dolayısıyla tarla takip sistemleri, çiftçilerin ekim sahalarındaki gübre ve kimyasal girdilerini hesaplı olarak takip edebilecekleri veri analizleri sunarak çeşitli sensörler aracılığıyla Veri Haritalaması (Yield Mapping) yapar.

Uydudan tarla takibi yapmak isteyenler piyasada bulunan hali hazırdaki mobil uygulamaları kullanabilirler. Bu uygulamalar uydudan yüksek çözünürlüklü görsel verilerini gerçek zamanlı olarak indirerek tarla ve sera takibi gerçekleştirmektedir.

Ayrıca bu uygulamalar Coğrafi Bilgi Sistemleri yöntemleri ile belirli bir alandaki mahsul verimi ve nem içeriği gibi değişkenleri analiz etmek için GPS verilerini kullanmaktadır.

GPS veri haritalama
GPS veri haritalama

Bu veriler, tarladaki verim dağılımını yıldan yıla karşılaştırmak için kullanılabilecek bir verim haritası üretir. Bu, çiftçilerin, örneğin daha fazla sulanması gerekebilecek veya hiç ürün vermeyen tarla alanlarını belirlemesine olanak tanır.

Ayrıca, çiftçilerin tarla yönetim tekniklerindeki bir değişikliğin etkilerini göstermelerine, tarlaları için besin stratejileri geliştirmelerine ve kredi veya kiracıları güvence altına almak için mahsul veriminin bir kaydı olarak kullanmalarını sağlar.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler