Starfield Oyun İncelemesi

Starfield İnceleme

Starfield 2023 yılının en büyük oyunlarından biri. Starfield, bilim kurgu türündeki en iyi oyunlardan biri olabilir. Starfield incelemesinde oyundaki tüm önemli detaylara değindik. 

Starfield, ilk olarak E3 2018 etkinliğinde duyurulmuştu. Starfield duyurusundan birkaç hafta önce internete sızmış olsa da oyunu ilk defa E3 etkinliğinde görmüştük. Starfield’ın ne kadar büyük bir oyun olacağını duyurulduğu günden beri biliyordur.

Starfield Detaylı Oyun Rehberi
Starfield Detaylı Oyun Rehberi

Starfield, Bethesda’nın kendi geliştirdiği son oyunu. Oyunlarınadaki ufak detaylara dikkat eden Bethesda’nın Starfield konusunda iyi bir iş çıkaracağı neredeyse kesindi. Starfield, kimi oyuncunun beklentisini karşılamasa da oldukça iyi bir oyun olmayı başardı.

Starfield’da kendi karakterinizi oluşturabilir, kendi uzay geminizi tasarlayabilir ve istediğiniz gezegene yerleşke kurabilirsiniz. Oldukça uzun ve detaylı bir oynanış sunan Starfield’ı tüm rol yapma oyunu severler oynamalı. Oyuncular Starfield’a ister Starfield Steam sayfasından isterlerse de Xbox Game Pass üzerinden ulaşabilirler.

Starfield Spoilersız Hikaye Özeti

Starfield 2330 yılında geçiyor. Starfield’ın evreninde insanlar Dünya’yı terk etmiş ve farklı gezegenlere doğru yola çıkmış. Starfield hikayesi ve genel estetiği Bethesda’nın NASAPunk adını verdiği bir tür olarak tanımlanıyor.

Starfield hikayesine göre 2150 yılında Dünya yaşanamaz hale geliyor. Bu yüzden Starfield evreninde insanlar Dünya’da değil. Starfield’da insanlar Dünya’yı terk ettikten sonra diğer sistemlere ve gezegenlere göç etmeye başlıyor.

Yeni RPG Oyunu Starfield Hakkında Bildiğimiz Her Şey
Yeni RPG Oyunu Starfield Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Starfield hikayesi Vectera adında bir uyduda başlıyor. Ana karakterimiz Vectera’da bir madenci olarak çalışıyor. Bir kazı sonucunda Artifact adındaki bir yapıyla karşılaşan ana karakterimiz evrenin sırlarını öğrenmeye başlıyor.

Artifact’i yanına alan karakterimiz Constellation adındaki bir örgüte katılıyor. Constellation, Starfield’da ana hikayenin en önemli kısımlarından biri. Constellation’ın amacı, Artifact ve evrenin sırları arasındaki bağlantıyı çözmek.

Starfield Evreni

Starfield hikayesinin büyük bir kısmı insanların başka gezegenlerdeki yaşamlarıyla ilgili. Örneğin Alpha Centauri sistemindeki ve New Atlantis sistemindeki insanların hayatları oldukça farklı. Bu farkın sebebiyse Starfield evreninde gerçekleşmiş bir savaş.

Starfield İnceleme
Starfield

Starfield hikayesine göre insanlar galaksiye yayılmaya başladıktan kısa bir süre sonra tüm insanlığı sarsan bir savaş gerçekleşiyor. Starfield evrenindeki United Colonies ve Freestar Collective birbirleri arasında savaşmaya başlıyorlar. Bu savaşın adı ise Narion War.

Starfield evrenindeki Narion War 2196 yılında başlıyor ve 2216 yılında sona eriyor. 2216 yılında başlayan barış sürecinin ardından galaksiyi United Colonies ve Freestar Collective, savaş olmadan yönetmeye başlıyorlar.

Starfield United Colonies

Starfield United Colonies, galaksinin büyük bir kısmını yöneten ve koruyan bir devlet. United Colonies, içerisinde Alpha Centauri, Dünya’nın da içinde olduğu Sol ve Wolf sistemlerini kontrol ediyor. United Colonies, korumacı, kuralcı ve barış yanlısı olarak biliniyor.

Starfield Freestar Collective

Starfield’da Freestar Collective galaksideki daha özgürlükçü ve daha tehlikeli bölgeleri yönetiyor. Freestar Collective içerisinde Cheyenne, Narion ve Volii sistemleri bulunuyor. Freestar Collective yönetim konusunda çok daha serbest.

Starfield Karakterleri

Starfield karakterleri diğer Bethesda oyunları gibi oyunda büyük önem kaplıyor. Birçok oyuncu Starfield karakterlerini biraz yetersiz bulsa da tüm karakterlerin özenle hazırlandığından emin olabilirsiniz. Starfield’da neredeyse yüzlerce karakter var, aşağıda göreceklerinizse Starfield’daki önemli karakterler.

Sarah Morgan

Starfield Sarah Morgan
Starfield Sarah Morgan

Starfield’da Sarah Morgan Constellation adlı örgütün lideri olarak karşımıza çıkıyor. Sarah Morgan, Constellation’a katılmadan önce bir asker olarak çalışıyordu. Starfield’ın en önemli karakterlerinden olan Sarah Morgan sizleri şaşırtacak. Sarah Morgan‘ı ekibinize eklemeyi unutmayın.

Barrett

Starfield Barret
Starfield Barret

Starfield’da karşılaştığımız ilk karakterlerden olan Barret oyundaki en iyi karakterlerden biri. Barret neredeyse her durumda neşeli olabilen bir karakter. Geminiz için faydalı olan Barret’ı ekibinize eklemeyi unutmayın, Barret ile keyifli dakikalar geçireceğinizden emin olun.

Sam Coe

Starfield Sam Coe
Starfield Sam Coe

Sam Coe Starfield’ın karizmatik karakterleri arasında yer alıyor. Sam Coe Deus Ex oyunundan tanıdığımız Elias Toufexis tarafından seslendiriliyor. Gerçek bir uzay kovboyu olan Sam Coe, kızı Cora ile ekibimize katılıyor. Gerçek bir uzay kovboyu olmak istiyorsanız Sam Coe sizin adamınız.

Vasco

Starfield Vasco
Starfield Vasco

Vasco Starfield’daki robot arkadaşımız. Starfield fragmanından tanıdığımız Vasco bize her yerde yardım etmeye hazır. Starfield’da Vasco size ağırlıklı olarak çatışmalarda yardımcı oluyor.

Delgado

Starfield Delgado
Starfield Delgado

Starfield’ın korsan lideri Delgado oyunda dikkat etmeniz gereken karakterler arasında. Starfield’daki korsan ekibi olan Crimson Fleet’in lideri Delgado oyundaki en tehlikeli karakter olabilir. Yaptığınız seçimlere göre Delgado en iyi dostunuz veya en azılı düşmanınız olabilir.

Starfield Oynanış İncelemesi

Starfield, Bethesda’nın en iyi oynanışa sahip oyunlarından biri olabilir. Starfield’ın temel mekanikleri Fallout 4’e epey benziyor. Starfield’ı ister FPS ister TPS açılarından oynayabiliyorsunuz. Aksiyon mekaniklerinde başarılı olan Starfield sizlere aksiyon dolu anlar yaşatacak.

Starfield’da aksiyon öğeleri oyunun temelini oluşturuyor. Starfield’da sahip olduğunuz beceriler ve geliştirdiğiniz ekipmanlar ile farklı oynanış tarzlarını deneyim edebilirsiniz. Starfield’da isterseniz düşmanlarla doğrudan çatışabilir veya gizlice ilerleyebilirsiniz. Starfield oynanış anlamında size bolca özgürlük tanıyor.

Starfield Uzay Gemisi

Starfield uzay gemisi
Starfield uzay gemisi

Starfield’ın en büyük öğelerinden biri uzay gemileri. Starfield’da istediğiniz uzay geminizi oluşturabiliyorsunuz. Starfield’da uzay geminiz daha çok yanınızda taşıyabildiğiniz bir ev gibi işliyor. Starfield’da geminize ekip üyelerni alabilir, içerisinde üretim ve araştırma alanları kurabilir ve çatışmalara girebilirsiniz.

Starfield’da uzay gemisi ile uçmak eğlenceli olsa bile uzay geminize binmek zorunda değilsiniz. Oyundaki birkaç kısım için uzay geminize pek ihtiyacınız yok. Starfield’da uzay geminiz keşif için pek kullanışlı değil. Ama Starfield’da geminizi bir üs veya ev olarak kullanabilirsiniz.

Starfield Üs Kurma

Starfield üs kurma
Starfield üs kurma

Starfield’da istediğiniz gezegen üs kurabilirsiniz. Starfield’daki üs kurma mekaniği doğrudan Fallout 4’den alınmış diyebiliriz. Starfield’da kurduğunuz üsleri üretim, araştırma ve bir ev olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kurduğunuz üslere ekip üyelerinizi de yerleştirebilirsiniz.

Starfield Faction ve Yan Görevler

Starfield içerisinde katılabileceğiniz birçok ekip yani Faction var. Faction sistemi Bethesda oyunları için oldukça önemli yer kaplıyor. Starfield’da tüm faction ve ekiplere dahil olabilirsiniz, oyun size bu konuda bir kısıtlama koymuyor.

Starfield Constellation

Starfield Constellation
Starfield Constellation

Starfield’daki en önemli faction Constellation. Starfield hikayesi Constellation ve ona bağlı karakterler etrafında dönüyor. Starfield hikayesini tamamlamak için Constellation’a katılıyorsunuz ve görevleri onlarla birlikte yapıyorsunuz.

Starfield SysDef

Starfield SysDef
Starfield SysDef

Starfield’da SysDef bir güvenlik oluşumu olarak United Colonies ve çevresindeki sistemleri koruyor. SysDef’in oyundaki amacıysa Crimson Fleet’i yani korsanları durdurmak. Starfield’da korsan avına çıkmak istiyorsanız SysDef ile birlikte çalışmanız gerekiyor.

Starfield Crimson Fleet

Starfield Crimson Fleet
Starfield Crimson Fleet

Starfield evrenindeki korsanlar Crimson Fleet olarak biliniyor. Starfield’da bir korsan olmak istiyorsanız Crimson Fleet’e katılmalısınız. Ama Crimson Fleet’e katılmak sandığınız kadar kolay ve güvenli olmayabilir.

Starfield Vanguard

Starfield UC Vanguard
Starfield UC Vanguard

Starfield’da Vanguard, United Colonies’i koruyan bir ordu. SysDef’den biraz daha farklı olarak Vanguard bir ordu gibi işliyor. Starfield’da United Colonies sistemlerini güvende tutmak istiyorsanız Vanguard’a katılmalısınız.

Starfield Freestar Rangers

Starfield Freestar Rangers
Starfield Freestar Rangers

Starfield’da Freestar Rangers dahil olabileceğiniz en iyi ekiplerden biri. Freestar Rangers, Freestar Collective ve çevresindeki sistemleri koruyor. Gerçek bir uzay kovboyu olmak için Freestar Rangers’a katılın.

Starfield Sistem Gereksinimleri

Starfield sizden ve bilgisayarınızdan çok fazla performans talep edebilir. Starfield, hem grafikleri hem de rol yapma öğeleri dolayısıyla yüksek performans talep eden bir oyun.

Starfield Minimum Sistem Gereksinimleri

  • AMD Ryzen 5 2600X, Intel Core i7-6800K
  • 16 GB RAM
  • AMD Radeon RX 5700, NVIDIA GeForce 1070 Ti
  • 125 GB boş alan. (SSD gerekli)

Starfield Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K
  • 16 GB RAM
  • AMD Radeon RX 6800 XT, NVIDIA GeForce RTX 2080
  • 125 GB boş alan. (SSD Gerekli

Starfield oyunundaki içeriklere hakim olmak için ve oyuna daha iyi adapte olabilmek için “Starfield Detaylı Oyun Rehberi” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

Starfield Kısa İnceleme Videosu

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler