En İyi 10 Romantik Görsel Roman Oyunları

Romantik görsel roman oyunları

Görsel roman oyunları, dijital etkileşimli kurgu oyunlarının bir türüdür. Görsel roman oyunları, metinsel bir anlatıyı statik ya da animasyonlu illüstrasyonlar ile ve değişken etkileşim derecesi ile harmanlarlar.

En ünlü görsel romanların çoğu, ilişkilerin, flört etmenin ve aşık olmanın yanı sıra olgunlaşmanın deneyimlerine odaklanır. Ancak bu görsel roman oyunları, romantik türün ötesine geçebilir ve dram, gerilim hatta bilim kurgu öğelerini de içerebilirler.

Birçok görsel roman, kendi anime uyarlamalarına sahip olacak kadar popüler hale gelmiştir. Yine de, orijinalini oynamak çok daha iyidir. Sizin için en iyi romantik görsel oyunları listesi derledik!

The House In Fata Morgana

The House In Fata Morgana oyunu
The House In Fata Morgana

Romantizm kategorisine mükemmel bir şekilde uyum sağlayan kategorilerden birisi de gizemdir, işte bu noktada The House In Fata Morgana en iyi romantik görsel roman oyunları listesi içerisinde yerini alıyor.

2012 senesinde Novectecle tarafından geliştirilen bu görsel roman, oyuncuların kimliği belli olmayan ve hafızasını kaybetmiş bir ruhu oynatmalarını sağlar. Bu ruh, hafızasını geri kazanmak istemektedir. Bunun için de Fata Morgana’daki evin tarihini araştırır.

Novectecle, birinci şahıs tekniğini kullanarak karakterin kimliğinin daha da belirsizleşmesi üzerine oyununu tasarlamış. Oyuncular böylece karakter ile daha derin bir bağ kurabilmekteler.

Our Life: Beginning and Always

Our Life: Beginnings And Always
Our Life: Beginnings And Always

En iyi romantik görsel roman oyunları listesi içerisinde bulunan oyunlardan biri olan Our Life: Beginning and Always, ana karakterin yaşamı boyunca geçmekte olan bir hikayeyi anlatır. Oyuncuların seçimlerinin karakterin hayatındaki olay örgüsünü büyük ölçüde değiştirdiği bir görsel roman oyunudur.

Hikaye, 8 yaşındaki Jamie Last’a bir yabancının yaklaşması ile başlar. Bu yabancı, karakterden oğlu Cove’la arkadaş olmasını ister. Oyuncunun yaptığı seçimlere bağlı olarak bu ilişki ömür boyu sürecek bir aşka ya da dostluğa çevrilebilir.

320.000 kelimelik hikayesi ile oyuncuların keşfetmesi için çok sayıda içerik bulunduran bu oyunda karakter seçenekleri ve zamirler de dahil olmak üzere özelleştirilebilecek pek çok şey vardır. En iyi romantik görsel roman oyunları arasında yer alan bu oyun için bir hayran wiki sayfası da mevcuttur.

Dream Daddy: A Dad Dating Simulator

Dream Daddy: A Dad Dating Simulator
Dream Daddy: A Dad Dating Simulator

2017 çıkış tarihli bu romantik görsel roman oyunu, çıkış yaptığı zaman oldukça popüler oldu ve halen harika bir oyun deneyimi sunmakta. Çoğu görsel roman heteroseksüel ilişkileri takip etmeye odaklanırken, Dream Daddy bu konuda diğer oyunlar ile aynı yoldan ilerlemeyen bir yaklaşım izliyor ve homoseksüel ilişkileri işliyor.

Bu romantik görsel roman oyunu, ana karakter olarak bir babayı ele alır. Kızı ile birlikte Maple Bay’e taşınan bu karakter, aşk hayatı için bir serüvene çıkmış olur.

Umineko When They Cry

Umineko When They Cry
Umineko When They Cry

Cinayet ve gizem türlerini sevenler için Umineko When They Cry romantik görsel roman oyunu mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkar. 18 kişi 2 gün boyunca gerçekleşen bir dizi cinayetin yaşandığı ıssız bir adada bulunmaktadır. Oyuncular olanları sadece okumak yerine cinayetleri kimin (ya da neyin) işlediğini, cinayetlerin nedenlerini ve nasıl işlendiklerini çözmekte aktif bir rol alırlar.

Umineko, “When They Cry” serisinin üçüncü ve dördüncü oyunlarını kapsar. İlk ikisi “Higurashi When They Cry”dır. 8 oyunluk bu seri içerisinde Umineko en çok önerilen olarak karşımıza çıkar.

If My Heart Had Wings

If My Heart Had Wings
If My Heart Had Wings

En iyi romantik görsel roman oyunları listesi içerisinde yerini alan bir diğer oyun ise If My Heart Had Wings’dir. Bu oyun aslen 2012 senesinde Japonya’da piyasaya sürüldü, ancak 2019 yılında Nintendo Switch de dahil oldu. Hikaye, genç bir çocuk olan Aoi’nin yaşam amacını bulmaya çalışmak için memleketine dönmesini konu alıyor.

Bir gün Aoi, tekerlekli sandalye kullanan genç bir kız olan Kotori ile tanışır ve birlikte kasabalarının gökyüzünde gezinmekte olan bir planörü izlerler. Bu ilham verici manzara, onları neredeyse her çocuğun hayallerinden biri olan hayali gerçekleştirmeye iter: Uçabilmek. Aoi, çocukluk ve okul arkadaşlarının yardımıyla, okuldaki Uçuş Kulübü’nü tekrar canlandırarak ve işlevsel bir planör oluşturarak bu hayali gerçekleştirmeye çalışır.

Monster Prom

Monster Prom
Monster Prom

Görsel roman oyunları listesinde yer alan bir diğer isim de Monster Prom’dur. Windows, macOS ve Linux için 27 Nisan 2018’de piyasaya sürülen bir oyundur.

Oyuncular, flört edebilecekleri altı farklı canavardan birini seçebilir ve önceden belirlenmiş dört karakterden birini seçip oynayabilir. Flört edeceği kişiyi okulun mezuniyet balosuna beraber gitmeye ikna etmeye çalışırlar  ve bunu yapmak için tam olarak üç haftaya sahiptirler.  Bu kişilerin oyuncu karakterini nasıl gördükleri de önemli olduğu için haritada bulunan etkinliklerden yapmalı ve diyalog seçimlerini düzgün yapmalıdırlar. Bu etkinlikler ve diyaloglar sizi oyun içinde farklı yerlere götürebilir ve gizli sonları bile açabilir.

Birçok sonu olan bu oyunda mini oyunlar ve öğeler de bulunmaktadır. Toplam 23 gizli sonu, 394 etkinliği ve 1408 de sonuç kısmı bulunmaktadır.

Oyunun aynı zamanda “Monster Prom: Second Term,” “Monster Prom: Monster Camp” ve “Monster Prom 3: Monster Roadtrip” isimli 3 devam oyunu mevcuttur.

When The Night Comes

When the Night Comes
When the Night Comes

Lunaris kasabasında geçmekte olan When the Night Comes romantik görsel roman oyunu, bir Avcı olarak bizi oyuna başlatır. Avcılar bu sakin ve küçük Lunaris kasabasına doğaüstü cinayet serileri ile ilgili bir soruşturmada yardımcı olmak için çağırılırlar. Cadılar, vampirler, iblisler ve kurtadamların dünyasına dalmaya ve gizemli Lunaris kasabasının kökenine inip sırrı çözmemiz için bizi iten bu oyun, Ekim 2019 tarihinde piyasaya sürüldü.

When The Night Comes, kuir, hikaye odaklı ve doğaüstü bir romantik görsel roman oyunu olarak geçer.

Koi to Senkyo to Chocolate

Koi to Senkyo to Chocolate
Koi to Senkyo to Chocolate

Koi to Senkyo to Chocolate, diğer adıyla Love, Election, and Chocolate, 2010 yılında Japonya’da piyasaya sürülen romantik görsel roman oyunu olarak geçer. Oyuncular, Takafuji Özel Akademisi öğrencisi ve Yiyecek Araştırma Kulübü’nün sekiz üyesinden biri olan Yuki Ojima‘yı kontrol eder.

Yaklaşan öğrenci konseyi seçiminin ön safında olan kişi, “faydasız” kulüpleri kaldırmayı amaçladığını açıklar, ki bu nadiren faydalı olan Yiyecek Araştırma Kulübü ve ana etkinlikleri olan atıştırmalık yeme de bu kapsamdadır. Kulübünün kapanmasını önlemek için, Yuki, seçime karşı muhalefet olarak aday olmaya karar verir.

Rewrite

Rewrite
Rewrite

Başlangıçta oldukça basit bir romantik görsel roman olarak başlayan Rewrite, sonunda çok daha ciddi ama fantastik bir hikayeye dönüşür. Lise öğrencisi Tennouji Kotarou, vücudunun istatistiklerini uyarlayabilme yeteneğine sahiptir; doğal olarak, bu güç onu iki fraksiyon arasındaki bir çatışmanın ortasına çeker.

Neşeli bir açılış rotasını takiben, Rewrite, yedi hikayeye ayrılır: Oyunun her bir kahramanı için beş tane ve her bir fraksiyon için birer hikaye. Romantizm sevenler özellikle Lucia’nın hikayesini oynamayı tercih edebilirler.

The Fruit of Grisaia

The Fruit of Grisaia
The Fruit of Grisaia

The Fruit of Grisaia, en iyi romantik görsel roman oyunları arasında belki de en iyisi olarak çoğu kişi tarafından anılır. Eight Bit tarafından bir anime uyarlaması yapıldı. Hikaye, transfer öğrencisi Yūji Kazami’nin Mihama Akademisi’ne katılmasını izliyor. Bu okulda yalnızca beş öğrenci bulunmaktadır ve hepsi de kızdır.

Bu tuhaf okul, her bir kızın Mihama’ya nasıl geldiğine dair kendi hikayesi olan bir hapishaneye benzer. Yūji, sadece normal bir okul hayatına sahip olmak istese de kendisini beş diğer öğrencinin hayatlarına çekilmiş olarak bulur ve oyuncunun seçimlerine bağlı olarak hepsini değiştirme şansı elde eder.

Oyun listeleri ilginizi çekiyor ve bu türde daha fazla içerik okumak istiyorsanız “Tüm Zamanların En İyi Idle Clicker Oyunları” adlı içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler