Star Trek: Prodigy 1. Sezon Dizi İncelemesi

Star Trek evreninin yeni gözdesi Star Trek: Prodigy animasyon dizisinin 1. sezon incelemesi, oyuncuları, yönetmeni, dizinin konusu, fragmanı ve geriye kalan tüm detayları Star Trek: Prodigy inceleme yazımızda!

Star Trek: The Animated Series ve Star Trek Lower Decks’in ardından Star Trek genişletilmiş evreninin üçüncü animasyon dizisi olan Star Trek: Prodigy, 28 Ekim 2021 tarihinde Paramount+ yayın platformunda Lost&Found adlı bölümüyle prömiyerini yaptı. Star Trek: Prodigy 1. sezonun 2. bölümü ise 4 Kasım 2021 tarihinde Nickelodeon’da yayınlanacak ve ilk sezon 10 bölüm sürecek.

Dizinin yönetici yapımcısı Alex Kurtzman “Star Trek: Lower Decks’in aksine Star Trek: Prodigy’nin teması çocuklara yönelik bir perspektifte olacak.” dedi. Ayrıca Tamamen farklı bir tonda olacağını da söyleyen Kurtzman, 3D CGI yöntemiyle oluşturulmuş ilk Star Trek animasyon serisi ve bu nedenle oldukça keyifli bir deneyim yaşatacağını ekledi.

Özellikle çocuklar için yapılmış ilk Star Trek dizisi olan Star Trek: Prodigy’nin senaryosunu Trollhunters animasyon dizisiyle sükse yapmış Dan ve Kevin Hageman kardeşler yazıyor. Dizinin seslendirme kadrosunda On My Block dizisindeki Jamal Turner rolüyle bilinen Brett Gray, Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children filmindeki Emma Bloom rolüyle akıllara kazınan Ella Purnell, Jason Mantzoukas, Angus Imrie, Rylee Alazraqui, John Noble ve Jason Alexander gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Soldan Sağa; Zero, Rok-Tahk, Dal R’EI, Murf, Jankom Pog

Star Trek: Prodigy Dizisinin Konusu Nedir?

Star Trek: Prodigy’nin konusu 2383 yılında USS Voyager’ın dünyaya dönüşünden beş yıl sonra Delta Quadrant’ta bir asteroit olan Tars Lamora hapishane kolonisinde başlıyor. Hapishane kolonisinde çalışan mahkum Dal R’EI, sıradan bir gün geçirirken tesadüfen robotvari bir siluet görür. Ancak ne olduğu konusunda bir fikri yoktur. Bir süre sonra gardiyan Bot Drednok tarafından sorguya çekilir. Sebebi ise hapishanede kaçak bir uzaylının olmasıdır. Ancak Dal R’EI kaçağın kim olduğunu bilmemektedir. İnfazcı Drednok, Dal R’EI’nin kaçak olan uzaylıyı gördüğünü fark eder. Sorgu esnasında kaçak uzaylının adının Zero olduğunu öğrenen Dal R’EI bu esnada dev bir rafineri tankının devrilmesiyle dengesini kaybedip yere düşer. Göz ucuyla çevresini süzerken tankı Zero adlı kaçak uzaylının devirdiğini anlar. Aynı zamanda bu hengamede, Dal R’EI’nin ayağındaki elektronik kelepçenin anteni tuhaf bir şekilde arıza yaparak çözülmüştür. Anı fırsata çevirerek koloniden kaçmaya çalışan Dal R’EI, koloninin lideri bir Vau N’kat olan Yüce Kahin (The Diviner) tarafından engellenir.

Şimdiye kadar kimsenin bu hapishaneden kaçamadığı düşünülürse Dal R’EI’nin kısa süren kaçış denemesi diğer mahkumlar arasında yayılmaktadır. Ayrıca kaçak olan bir uzaylı vakası da gündemi meşgul ettiğinden dolayı Yüce Kahin bir isyan olabileceğini ön görerek bu vakayı çözmesi için kızı Gwyn’i görevlendirir.

Gwyn, Dal R’EI’nın tutuklu bulunduğu hücreye giderek onunla müzakere eder. Dal R’EI bir enerji temelli bir Medusan olduğunu öğrendiği Zero hakkında dolduruşa gelir. Ancak Gwyn Dal’a Zero’yu 24 saat içinde bulması karşılığında kendisini infazcı Drednok’tan koruyacağını söyler. Dal’ın Zero’yu nerede bulacağına dair hiçbir fikri yoktur. Ancak Gwyn, Zero’nun son görüldüğü yerin Northwest Crevasse’deki çekirdek madeni bölgesi olduğunu ekler.

Dal çekirdek madeninin kendi boyunda bir tür için oldukça tehlikeli olduğunu söylese de nafiledir. Umutsuzca madene gider. Orada Rock Tahk adlı kayavari dev bir uzaylıyla tanışır. Madende kazı yaparken Yıldız Filosu gemisi USS Protostar’ı keşfeden ikili, gemiyle kalmayıp Zero’yu da bulurlar. Dal bu hapishaneden kaçmak için gemiyi kullanabileceklerini düşünür. Ancak Zero bu işin o kadar kolay olmadığını açıklar. Zira en az 20 kişilik mürettebata ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla mürettebatı bulmak için kolonide adam toplamaya başlayan ekibimiz 24 saat içinde koloniden kaçmak için akla karayı seçeceklerdir.

Yıldız Filosu Gemisi USS Protostar

Star Trek: Prodigy Dizi Yorumu

Star Trek: Prodigy şimdiye kadar yapılmış en iyi Star Trek temalı dizi olmaya aday! Bunun en bariz sebebi ise Alex Kurtzman’ın dizinin yönetici yapımcılığını üstlenmesi. Daha önce yönetmenliğini yaptığı Star Trek: Discovery ve Star Trek: Picard adlı dizilerle olumlu eleştiriler alan ünlü yönetmen Star Trek evreninin en çok tutulan yönetmeni unvanına sahip. Neredeyse tüm Star Trek franchise projelerinde yer alan Kurtzman, Star Trek: Prodigy’e de hak ettiği değeri vermeye hazır.

Bilgisayar destekli 3D modellemeyle oluşturulan animasyon dizisi, Star Trek evrenine yeni bir soluk getiriyor. Dizinin senaryosu Hageman kardeşlerin elinde adeta şahlanmış. Harika detaylar, göz alıcı atmosfer ve her şeyiyle Star Trek evreni… Paha biçilemez!

Karakterler özgün ve daha önce karşılaşmadığımız cinsten. Bir yıldız filosu gemisi hiç bu kadar epik anlatılmamıştı. Eğer Star trek hayranıysanız mutlaka izlemeniz gereken bir animasyon dizisi.

Star Trek: Prodigy 1. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler