Şarap Eşliğinde Yenilebilecek Peynir Çeşitleri

Kırmızı, beyaz ve pembe (rose, roze) olarak 3 temel şekilde sınıflandırılan şarap çok uzun yıllardır insanların diyetlerinin bir parçası. Hem lezzetiyle hem de insanları gevşeten özelliğiyle hangi şarabın hangi peynir çeşitleriyle daha güzel gittiğini bu yazımızda ele alıyoruz.

Kırmızı Şarap Peynirleri

Feta ya da Yunan peyniri, keçi peyniri, krem peynir -herhangi bir çeşit-, İsviçre kökenli olan gravyer peyniri, gouda ya da huda peyniri, sadece kırmızı şaraba yakışan değil aynı zamanda birçok yiyeceğin soslarına lezzet katan çedar peyniri, koyun sütüyle yapılan İtalyan peyniri Pecorino Romano, içi küflü olan rokfor peyniri, gorgonzola peyniri, mavi küflü peynir, parmesan peyniri, inek sütünden üretilen fontina peyniri kırmızı şarapla en güzel giden peynirlerdir.

Kırmızı şarap eşliğinde yenilecek peynirler
Kırmızı şarap eşliğinde yenilecek peynirler

Özellikle Avrupa’da, örneğin İtalya’ya gidiyorsanız orada şarap tercih ettiğinizde aroma olarak İtalyan peynirleri İtalyan şarabına daha çok yakışır. Aynı şekilde Fransa’yı da bu duruma örnek verebiliriz.

Sonuç olarak çeşitli ülkelerin/markaların kırmızı şarapları vardır ve hepsinin özellikle ‘en iyi şarap-peynir ikilisi’ olarak adlandırıldığı peynirler olsa da genel anlamda kırmızı şarabın yanına en çok yakışan peynirler, ilk paragrafta yazıldığı gibi değerlendirebilirsiniz.

Beyaz Şarap Peynirleri

Kırmızı şarabın yanına yakışan gouda peyniri, mavi küflü peynir gorgonzola peyniri, parmesan peniri, çedar peyniri, Yunan peyniri feta beyaz şarapla da aynı şekilde çok iyi eşleşirler.

Bunun dışında Baby Swiss olarak geçen İsviçre peyniri, mozarella peyniri, Alpine peyniri, özellikle Almanya’da üretilen yarı yumuşak ‘Butterkase’ peyniri, İtalyan kökenli, Amerika’da yapılan tuğla şeklindeki Brick peyniri ve yarı yumuşak Münster peyniri, Asiago peyniri, Brie peyniri, kaşar peyniri de beyaz şarabın yanına çok yakışır.

 Beyaz şarap ve peynir
Beyaz şarap ve peynir

Beyaz şarap genellikle yurtdışında üretilen peynirlerle daha iyi ikili oluşturuyor fakat Türkiye’de de bulunan mozarella, parmesan gibi çeşitler de ulaşılabilirlik açısından kolaylık sağlıyor.

Rose Şarap Peynirleri

Mascarpon peyniri, karışık sütlerle yapılan peynirler,  adını Amerika’daki Colby şehrinden alan turuncumsu renkteki Colby peyniri, Danimarka kökenli Havarti peyniri, tulum peyniri, inek sütlü Fontina peyniri, mozarella ve kaymaktan yapılan akışkan kıvamlı İtalyan peyniri Burrata, hellim peyniri, koyun peyniri, Oksitan-Bask peyniri olan Ossau Iraty peyniri, Fransızların olgunlaşmış üçlü krem peynirleri ve İtalyan gorgonzola peynirinin karışımıyla elde edilen cambozola peyniri, çiğ inek sütünden yapılan Fransız camambert peyniri pembe (rose, roze) şarabın yanına çok yakışan peynirlerdendir.

Şarabın yanına yakışan peynirler
Şarabın yanına yakışan peynirler

Tıpkı kırmızı şarapla olduğu gibi keçi peyniri, ayrıca beyaz şarapla da yakışan Yunan peyniri feta, gouda peyniri, Alpine peyniri, çedar peyniri, Baby Swiss rose şarapla da çok yakışır.

Belli peynirlerin 3 şarap çeşidiyle de çok yakıştığı gibi bazı peynir çeşitleriyse özellikle belli bir şarap türüyle daha iyi bir ikili oluşturuyor. Fakat günün sonunda şarabın yanına en çok yakışan peynir aslında kişilerin damak tadıyla doğru orantılı diyebiliriz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler