Pieter Brueghel Kimdir? Kardaki Avcılar Tablo Analizi

Pieter Brueghel, Kardaki Avcılar. (1565)

İtalya’da başlayan Rönesans akımının kuzeydeki temsilcilerinden Pieter Brueghel, 19. yüzyılda ortaya çıkan realizm akımına eserleriyle zemin hazırlamıştır. Biz de yazımızda Brueghel’in sanat dünyasına ve Kardaki Avcılar adlı tablosuna yakından bakacağız.  

Pieter Brueghel Kimdir?

Flaman Rönesans sanatının önde gelen ressamlarından Pieter Brueghel, 1525 yılında Hollanda Kuzey Brabant’ın Breda şehrinde dünyaya gelmiştir. Kendisinden sonra gelen oğulları ve torunlarından ayırt edilebilmek için Köylü Brueghel, Yaşlı Brueghel, Baba Brueghel lakaplarıyla da tanınır. Flaman sanat geleneği içinde yetişen sanatçı, İtalya’ya yaptığı seyahat esnasında Rönesans ile tanışır. Ancak memleketine döndüğünde hemen bu akıma katılmaz.

Onun içinde bulunduğu dönemde Kuzeyli sanatçılar toplum hayatını keşfederek sanatı hayat gerçekliğine sürükleyen yeni bir aşamadan geçerler. Brueghel de 19. yüzyılda ortaya çıkacak realizm akımının öncüsü olacak nitelikte bir sanat anlayışı benimser. Bununla birlikte eserlerinde sıklıkla işlediği köy yaşantısı, günlük hayattan kesitler, manzaralar ve mitolojik unsurlarla çağdaşlarından ayrılarak öne çıkar. Toplum hayatının anlatıldığı töresel resim türünün önemli örneklerini verirken peyzaj ögelerinden çocuk oyunlarına kadar yaşamın içinden birçok unsur onun sanatının temelini oluşturur.

Pieter Brueghel’in “The Painter and the Buyer” adlı eseri.

Kardaki Avcılar Tablosunun İncelemesi

Pieter Brueghel’i ve sanat dünyasını birçok yönüyle yansıtan eserlerinden Kardaki Avcılar tablosuna yakından bakalım.

Kardaki Avcılar Tablosu Hakkında Bilgiler

  • Brueghel’in 1565’te yapmış olduğu Kardaki Avcılar isimli tablosu, Avcıların Köye Dönüşü, Karda Avcılar gibi farklı isimlerle de tanınır.
  • Bir tüccarın isteği üzerine yılın farklı zamanları için yapılmış altı resimden biridir.
  • Bir kış günü manzarasının resmedildiği eserde gerçek hayattan bir görüntü yer almaz. Brueghel’in İtalya’ya yaptığı yolculuk sırasında gördüğü sıra dağlar ile Kuzey Avrupa’daki çevresinde yer alan görüntüleri birleştirdiği düşünülür.
  • Kardaki Avcılar tablosu, Hollanda’ya özgü resimlerde sık rastlanılan detaylar barındırır. Birçok görsel bilgi verilmesi, bakacak birçok şeyin olması bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda resmin yapıldığı dönemde İtalya’da da ideali ve mükemmeli yakalama çabası vardır. Bu sebeple Brueghel, anlatımı ön plana çıkarır.
  • Eserin dikkatle hazırlanan kompozisyon şeması, resmin içinde çok şey göstermeye olanak sağlar. Ön plandan arkaya doğru diyagonal yönde genişleyen bir kompozisyon vardır.

Kardaki Avcılar Tablosu Ne Anlatıyor?

İlk olarak Kardaki Avcılar tablosunda kullanılan yüksek ufuk çizgisi sayesinde izleyici manzarayı ve sahneyi yukarıdan seyredebilme imkanı buluyor. Yani izleyicinin gözleri, ön planda yer alan ağacın dallarındaki kuşların gözleri gibi resimde gezinebiliyor. Bununla birlikte Brueghel’in kurduğu kompozisyonla doğanın sonsuzluğunu böylesine kuvvetli yansıtması, eserin sanat tarihi içerisindeki yerini ve realist yönünü kuvvetlendiriyor.

Pieter Brueghel’in Kardaki Avcılar adlı tablosuna ait detay.

Resimde yer alan avcılar daha dikkatli incelendiğinde yoğun bir melankoli havası seziliyor. Bu melankoliye sebep olan birkaç detay görüyoruz. En baştaki avcının önündeki tavşan izleri, yakın zamanda ellerinden kaçan avlar olduğunu gösteriyor. Avcılardan yalnızca birinin küçük bir tilki taşıması ise avın başarısızlığını ve avcıların moral bozukluğunu açıklıyor. Aynı zamanda köpek sürüsünün de başlarının eğik olması, başarısızlık ve yorgunluk hislerini pekiştiriyor.

Pieter Brueghel’in Kardaki Avcılar adlı tablosuna ait detay.

Karın derinliğinin fazla olduğu, avcıların karda bıraktıkları ayak izlerinden anlaşılıyor. Ağaçların resme kattığı ritim sayesinde izleyicinin dikkati avcılardan sonra tepeden aşağıya, donmuş göle doğru çevriliyor. Aşağıda ise kışın farklı bir yüzü yer alıyor. Gölde 16. yüzyıla ait hokey tarzında eğlenceli bir oyun oynanıyor. Köprüden geçen biri çalı taşıyor. Yani günlük hayatın olağan aktiviteleri ve toplumun içinden karakterler görülüyor.

Pieter Brueghel’in Kardaki Avcılar adlı tablosuna ait detay.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi o dönem İtalya’da görülen mükemmeli ve ideali yakalama çabası, anlatımı ön planda tutarak insan aktivitelerinden anlam çıkarabilmeyi önemli kılıyor. Kardaki Avcılar tablosunda da soğuk ve donuk bir kış manzarasının içinde yer alan insanlar, eylemleriyle izleyicide sıcak bir his yaratabiliyor. Bu fikir de tablonun insanlarla ve insanların yaptıklarıyla anlam kazanmış bir manzara resmi olmasını sağlıyor.

Son olarak bu içerik ilginizi çektiyse sitemizde yer alan “Caravaggio Kimdir? Caravaggio’nun En Önemli 5 Eseri” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler