Nicola Samori ve Karanlık Sanatı

Nicola Samori’nin zaten var olan bir şeyden yeni bir şey yaratma arzusu, sanatsal deformasyonu, yapıbozuma uğrayan Antik Yunan ve Rönesans’ın idealize edilmiş vizyonu. Bu yazımızda sizler için İtalyan ressam ve heykeltraş Nicola Samori‘nin hayatını, eserlerini ve eserlerinin sergilendiği sanat galerilerini derledik.

Nicola Samori Kimdir?

16. ve 17. yüzyıl Avrupa sanat eserlerinin çağdaş yorumları, karanlık ve vahşi çalışmaları, büyüleyici figüratif resimleri ve heykelleri ile tanınan Nicola Samori, İtalyan bir ressam, heykeltraş ve çağdaş bir ikonoklasttır.

Nicola Samori

Benim için heykel yapmak ya da resim yapmak meditasyona benzer, dua etmeye benzer.

Nicola Samori, 13 Mayıs 1977 tarihinde İtalya’nın Forli kentinde doğdu. Çok erken yaşlardan itibaren sanat eğitimleri almaya başladı. Ailesi, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından İtalya’nın Bologna şehrindeki Accademia di Belle Arti di Bologna’da (Bologna Güzel Sanatlar Akademisi) okuması için teşvik edildi. Daha önceleri kamusal alanlarda eserleri sergilenen Nicola Samori’nin ilk galeri sergisi kendisi 25 yaşındayken açıldı.

Nicola Samori’nin Eserleri

17. yüzyıl İtalyan Barok sanatından ilham alan Nicola Samori’nin eserleri en iyi şekilde karanlık ve barok olarak tanımlanabilir.

Nicola Samori, Il rigore di Girolamo. 2016.

İtalyan ressam ve heykeltraş Nicola Samori, bir başkasının ya da kendisinin yaratımı olan resmin o ilk halindeki güzelliklerinden, kendisinin bilinçli olarak deforme etmesiyle başka güzellikler ortaya çıkarması ile ünlüdür. Böylece başlangıçta ana resim olarak görülen şey deformasyon ile eklektik, güçlü, etkileyici, çağdaş bir sanat eserine dönüşmüş olur. Resmin öznesi, deformasyona uğrayarak daha dramatik ve duygu yüklü bir hal alır. Nicola Samori’nin resimlerini deforme etme şekli genellikle kazıma, seyreltme, kesme ve yırtmadır. Bazen bıçak ve neşter bazen de ağır impasto boya ve seyreltici kullanarak tuvali delen, çizen ya da kesen Samori’nin resimlerinde umutsuzluk, şiddet, korku ve derin bir ruhanilik vardır.

Sonra sadece ellerimi veya bir bıçağı kullanarak yıkım adımına başlıyorum.

Görüntüyü kırılma noktasına getirmeyi, şeklini tehlikeye atmayı seviyorum.

Nicola Samori, Thaw. 2013.

Nicola Samori, resimlerine yeni deriler, yeni yüzeyler ekler. Onlardan yeni katmanlar çıkarır, onları değiştirir ve baştan yaratır.

Nicola Samori, Simonia. 2007.

Nicola Samori, 16. yüzyıl İtalyan Rönesansı, Michelangelo ve Barok dönemi sanatçılarından etkilenmiştir. Eserlerinde geleneksel ve çağdaş, yaşayan ile ölü, hareket eden ile hareketsiz bir arada bulunur. Samori, sistematik bir yapıbozum ile bu birbirlerine zıt ikili yapıları eserlerinde ustaca birleştirir ve mevcut anlamı yeniden yorumlar.

Nicola Samori, Inconnu. 2011.

Nicola Samori’nin karanlık ve kasvetli eserlerinde göze ilk çarpan tema, obsesyon (takıntı) temasıdır. Bu tema, insan vücuduna olan takıntı, dine olan takıntı, sanatçının kendisine ve eserlerine olan takıntısı gibi birden fazla alanda kendisini göstermektedir.

Beden bir saplantıdır, birinde (bedenlerin) yaşadığım gerçeğinden kurtulamıyorum. Ölüm bir başka saplantım. Bir başkasını resmetmek. Benim ya da başkalarının güçlü bir imajını şekillendirmek beni hep heyecanlandırıyor.

Nicola Samori’nin resimlerinin bir diğer özelliği ise şiddet ve romantizmi bir arada bulundurmalarıdır. Resimlerindeki bozulmuş insan biçimleri, çürüyen yüzler ve bedenler, korku ve rahatsızlık yayarak günümüz toplumlarının ve insanlarının huzursuzluğuna sesleniyor gibidir.

Nicola Samori, Rupture. 2009.

Nicola Samori’nin Eserlerinin Sergilendiği Sanat Galerileri

Nicola Samori’nin akıllara durgunluk veren eserleri, Roma’da bulunan Monitor Gallery, New York’daki Ana Cristea Gallery ve Berlin’deki Galerie Christian Ehrentraut gibi dünyaca ünlü sanat galerilerinde sergilenmiştir. Özellikle 2000’li yılların başında ve 2010’larda Nicola Samori’nin ünü giderek artmış ve eserleri dünyanın dört bir yanında sergilenmeye başlamıştır. Yalnızca İtalya, Amerika ve Almanya değil, Danimarka, Avusturya, Belçika, Fransa ve Portekiz’deki sanat galerilerinde de Samori’nin eserleri büyük ilgi toplamıştır.

Leipzig, Almanya

Trento’daki Studio D’Arte Raffaelli, Cape Town’daki Erdmann Contemporary Gallery ve Frankfurt Am Main’deki Die Galerie de Nicola Samori’nin eserlerinin sergilendiği galeriler arasında yer almaktadır. Nicola Samori’nin en önemli gösterimleri ise 2011’de 54. ve 2015’de 56. Venedik Bienali‘nde, 2016’da Roma’daki La Quadriennale di Roma‘da ve Münih’deki modern ve çağdaş sanatın en önemli müzelerinden birisi olan Pinakothek der Moderne’de gerçekleşmiştir.

Nicola Samori, Lienzo. 2014. (56. Venedik Bienali, 2015)

Nicola Samori’nin diğer sanat eserleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Nicola Samori’nin web sitesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan ‘Estetik’ Kavramı Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler