Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kült Film

Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kült Film

Dijital akış platformu Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken kült filmlere yer verdiğimiz listemizde İyi bir sinema severin muhtemelen izlemiş olduğu ancak izlemek isteyenler için de en iyi kült filmler için bir öneri listesi derledik.

Gün geçtikçe Netflix ve diğer dijital platformlarda izleyebileceğimiz dizi ve film sayısı artıyor. Öyle ki gündemi takip etmeye çalışırken bazen dizilerin, filmlerin arasında kayboluyoruz.

İyi bir sinema severin muhtemelen izlemiş olduğu, günümüzde kült film olarak atfedilen bazı filmler var ki üzerinden seneler geçse de hala seyir zevki vermekle kalmıyor, üzerine uzun uzun düşünmemizi de sağlıyor.

Her ne kadar Netflix Türkiye film arşivi Netflix ABD gibi geniş olmasa da izleyebileceğimiz güzel kült filmleri de sahip. Roman Polanski’den David Fincher’a, Stanley Kubrick’den Frank Darabont’a, Steven Spielberg’den Ron Howard’a Robert Zemeckis’den Lana  ve Lilly Wachowski kardeşlere ve Brian De Palma’ya kadar efsane yönetmenlerin olduğu listemizdeki filmleri bir solukta izleyebilirsiniz.

1. The Shawshank Redemption (1994)

The Shawshank Redemption
The Shawshank Redemption

Efsane yazar Stephen King’in romanından uyarlanan The Shawshank Redemption bugüne kadar ki en yüksek Imdb puanına sahip film olarak yıllardır zirveyi bırakmıyor. Yönetmen koltuğunda Frank Darabont’un oturduğu film, karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçuyla yargılanıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Andy’nin Shawshank hapishanesinde geçen yaklaşık 20 yılını konu alır.

Kavganın, gürültünün, işkencenin, tecavüzün eksik olmadığı bu hapishanede Andy her şeye rağmen iyimser ve yaşama bağlıdır. Hapishanede olmasına rağmen bile umudun var olabileceğini çevresindekilere inandırır.

Gününüzde bolca hayranı bulunan film çekildiği ve vizyona girdiği dönemde gişe hasılatının bütçesini bile zar zor karşılamıştır. Buna rağmen eleştirmenlerden olumlu tepkiler alarak en iyi film dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

2. Eyes Wide Shut (1999)

Eyes Wide Shut
Eyes Wide Shut

Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın başrollerinde olduğu, Stanley Kubrick’in son filmi olma özelliği taşıyan Eyes Wide Shut, Freudyen bir psikanaliz anlayışı olan Arthur Schnitzler’in ‘Traumnovelle’ adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır.

Kubrick’in filmleri her zaman derin anlamlar içeren derin anlatı yapısına sahiptir. İnsan doğasını mikroskop altına alıp incelemede duayen olan usta yönetmen bu filminde de dışarıdan muhteşem görünen normal bir çiftin evliliğinin altında yatan yalanlara önyargısız  bir şekilde bakmaktadır.

Film, Dr. William ‘Bill’ Harford ve Alice Harford çifti beraber katıldıkları bir Noel partisinden sonra bir yüzleşme yaşarlar ve Bill eşinin o güne dek ondan sakladığı cinsel istekleri olduğunu öğrenir. Bu konuşmadan sonra arayış ve sorgulama içine giren Bill, gizli şifreyle girilen maskeli erotik bir partinin şifresini öğrenecektir.

Aşkın ve sadakatin sorgulandığı bu filmi çektikten ve post prodüksiyon sürecini tamamladıktan bir kaç gün sonra Stanley Kubrick hayatını kaybetmiştir.

3. A Beautiful Mind (2001)

A Beautiful Mind
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind, Nobel Ekonomi Ödülü sahibi olan Amerikalı matematikçi John Nash’ın hayatına dayanan bir biyografik drama filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturmaktadır.

John Nash, parlak bir zekası olmasına ve etrafındakilerin bunu fark etmesine karşın çevresiyle uyum sorunu yaşayan biridir. Önemli bir teori üzerinde çalışan ve kanıtlama aşamasına gelen Nash bir süre sonra şizofrenik belirtiler göstermeye başlar. İlerleyen şizofrenisiyle baş etmeye çalışan dahi matematikçi artık kendi kurgusal dünyasıyla gerçek dünyayı ayırt etmede zorlanmaktadır.

2002 yılında En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a sahiptir.

4. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump
Forest Gump

Robert Zemeckis’in yönettiği film, Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan bir romandan esinlenerek çekilmiştir. Forrest Gump düşük IQ seviyesine sahip biridir. Küçükken okul servisinde gördüğü Jenny’e aşıktır.

Forrest her ne kadar öğrenme güçlüğü çeken biri olsa da hayatı boyunca belki farkında bile olmadan hep büyük başarılara imza atacaktır. Film 20. yüzyılın önemli belki de dönüm noktası olaylarına tanıklık eden Forrest’ın hikayesi etrafında dönmektedir.

67. Akademi Ödüllerinden En İyi Görüntü, En İyi Yönetmen, En İyi Aktör (Tom Hanks), En İyi Uyarlanmış Görüntü, En İyi Film Efektleri ve En İyi Düzenleme olmak üzere 6 dalda ödül almıştır.

5. The Matrix (1999)

The Matrix
The Matrix

Lana  ve Lilly Wachowski kardeşlerin yönettiği The Matrix filmi çıktığı günden bu yana popülaritesini hiç kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. Öyle ki geçtiğimiz 2021 yılında serinin dördüncü ve son filmi 18 yıl aradan sonra yayımlanmıştır.

Bir yazılım şirketinde çalışan Neo, iş dışındaki zamanlarını Matrix’in ne olduğunu araştırarak geçirmektedir. Sorularının cevabını almak isteyen Neo, bu araştırmalarının sonucunda esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus adında iki kişiyle tanışır. Bu tanışmadan sonra inanılması güç gerçeklerle yüzleşecektir.

2000 yılı Akademi Ödülleri’nde, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı , En İyi Film Kurgusu ve En İyi Görsel Efekt olmak üzere 4 Oscar’ın sahibidir.

6. Scarface (1983)

Scarface
Scarface

Scarface filmi 1983 yapımı Brian De Palma’nın yönetmenliğini yaptığı suç ve drama filmidir. Al Pacino’nun başkarakter Kübalı bir mülteci olan Tony Montana’yı canlandırdığı film 1980’lerin uyuşturucu dünyasında başı çeken bir gangster olan Tony’e dayanır. Tony’nin Miami’nin suç dünyasının zirvesine yükselmesini ve açgözlülüğünü konu alır.

7. Fight Club (1998)

Fight Club
Fight Club

David Fincher’ın kadrajından çıkan Fight Club, uykusuzluk problemi yaşayan depresif bir adamın, Tyler Durden adında garip bir sabun satıcısıyla tanışmasına dayanır. Bundan kısa süre sonra yıllardır emek vererek dizayn ettiği evi yanar.

Evsiz kaldıktan sonra Tyler’la yaşamaya başlar ve bu canı sıkılmış iki adam, katı kuralları olan bir yeraltı kulübü kurarlar. Sıradan hayatlarından sıkılan diğer insanların da kulübe katılmasıyla birlikte dövüş geceleri düzenlemeye başlarlar.

Uykusuzluk durumunu hafifletmek için gittiği bir destek grubunda tanıştığı Marla’ya aralarının Tyler yüzünden bozulmasıyla olaylar karışır. Özüne bakıldığında film, güçlü bir tüketim kültürü ve tüketim toplumu eleştirisidir.

8. Saving Private Ryan (1998)

Saving Private Ryan
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan, II. Dünya Savaşı sırasında Normandiya’nın işgalinin kanlı ve üzücü bir tasviriyle açılır. Binlerce kişinin öldüğü, okyanusun kan gölüne döndüğü  bir savaşta, savaşa dört kardeş olarak katılan Ryan kardeşlerden üçünün ölmesiyle General George Marshall hayatta kalan son çocuğun bulunup evine gönderilmesini emreder. Yüzbaşı Miller ve bölüğünden seçtiği yedi adamla birlikte Ryan’ı kurtarmaya giderler.

Steven Spielberg’ın yönettiği Saving Private Ryan filmi, 71. Akademi Ödülleri’nde on bir Akedemi Ödülü’ne aday gösterildi ve bunlardan beşinin sahibi oldu: En İyi Yönetmen, En İyi Film Kurgusu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses ve En İyi Ses Efekti Kurgusu. 

9. The Green Mile (1999)

The Green Mile
The Green Mile

The Green Mile filminin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Frank Darabont, bu filmi Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlamıştır.

John Coffey, oldukça iri yapılı bir adamdır ve iki kıza tecavüz edip öldürmek suçundan idama mahkum edilmiştir. Görünüşünün aksine ince bir ruha ve kırılgan bir yapıya sahip olan John Coffey, bazı doğaüstü güçlere sahiptir.

Sadece idam cezası alan mahkumların bulunduğu bir hapishanede baş gardiyan olan Paul Edgecomb’un, Coffey’nin ürkütücü görüntüsünün ardındaki adamı gördüğünde gerçekten suçlu olup olmadığını sorgulamaya başlar. 

10. The Pianist (2002)

The Pianist
The Pianist

Roman Polonski tarafından yönetilen The Pianist, 1930’lar Polonya’sının başarılı piyanist ve bestecilerinden biri olan Yahudi kökenli Wladek Szpilman’ın II. Dünya Savaşı sırasında yaşadığı gerçek hikayelere dayanır.

Polonya’nın Nazi işgalinde olduğu, yaşamanın imkansızlaştığı bir dönemde, Szpilman’ın esir kampına gitmekten kurtularak gizli saklı şekilde Varşova’nın kenar mahallelerinde hayatta kalmaya çalışmasını ve mücadelesini anlatır.

Film, 2002 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. Ayrıca 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Aktör dallarında ödüller kazanmıştır. 

Netflix’te izlenecek başka şeyler de arıyorsanız Netflix En İyi 8 Korku Filmi ve 2021’in En İyi 10 Netflix Belgeseli adlı yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler