From 2. Sezon Konusu ve Detaylı Dizi İncelemesi

From 2. sezon dizi incelemesi

Amerikan bilim kurgu dizisi From 2. sezon konusu, özeti, dizi yorumu, fragmanı ve From’un izlemeye değer olup olmadığı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar.

MGM+ eski adıyla Epix kablolu TV ağında yayın hayatına başlayan ve Lost esintileri taşıyan Amerikan bilim kurgu ve korku serisi From 2. sezonuyla yayınlandı.

Strangers in a Strange Land adlı 46 dakikalık bölümüyle 2. sezon prömiyerini 23 Nisan 2023’te yapan dizi, ilk sezon finalinde olduğu gibi heyecanı dorukta bırakarak, yanıtlanmamış daha nice soruya yenilerini de ekleyerek sonuçlandı.

Peki 2. sezonuyla ekranlara dönen From’un konusu ne? Hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip From dizisi ne hakkında? İzlenir mi? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız From 2. sezon dizi incelemesi yazımızda tüm detaylarıyla açıklıyoruz.

From Dizisi Konusu Nedir?

From, Orta ABD’de giren herkesi hapseden, ormanlarla çevrili gizemli bir kasabada geçiyor. Geceleri bu kasabanın sakinleri kendilerini evlerine kapatıyor ve bunu keyfi olarak yapmıyorlar. Çünkü geceleri dışarıda canlarına kasteden, sürüsüne bereket bir canavar ordusu var.

Kasabadaki insanlar bu yerden bir türlü ayrılamadıklarından mecburen hayatta kalmak için bir komün hayatı yaşıyorlar. Boyd Stevens ve Kenny kasabanın kolluk kuvveti olarak güvenliğini sağlarken Donna kasabanın kurallarından bağımsız bir koloni evinde sakinlerini ağırlıyor. Ta ki, kasabaya Matthews ailesinin yolu düşene kadar…

Matthews ailesi
Matthews ailesi

Jim Matthews eşi Tabitha, çocukları Julie ve Ethan ile Arizona plakalı karavanlarıyla seyahat ederken bir orman yoluna saparlar. Ancak birkaç mil ötede yola büyük ve ağır ağaçlar devrilmiştir. Bu nedenle farklı bir yola saparlar. Ancak ne kadar giderlerse gitsinler ormanda dönüp dolaşıp aynı noktaya geldiklerini fark ederler. Bir süre sonra tali yola sapıp gizemli bir kasabayı keşfederler.

Kasaba sakinleri ilk başta durumun farkında olmayan Matthewslara durumu açıklamaya çalışsa da Jim inkar ederek yola yeniden koyulur. Bir süre sonra Jim korkunç gerçeğin farkına varsa da orman yolunda New York plakalı hipsterlar ile bir kazaya karışırlar ve karavan banketten ormanın kenarına yuvarlanarak ters döner.

Kasaba sakinleri
Kasaba sakinleri

Bu esnada kasabanın şerifi Boyd Stevens güneşin batmasına az bir vakit kaldığını fark edip Matthewslar için endişelenmeye başlar. Bir süre daha beklese de gelen giden olmayınca aileyi kurtarmak için yanına birkaç kişi alıp yola düşer.

From 2. Sezon Konusu

From 1. sezonunda yaşanılan olayların devamı niteliğinde olan From 2. sezon konusu Tabitha’nın kasabadaki elektriğin kaynağını aradığı ve ardından canavarların yaşadığı kasabanın altındaki höyüğe düşüp Victor ile karşılaştıktan sonraki olaylar konu alınıyor.

Tabitha ve Victor
Tabitha ve Victor

Bu esnada Jade, ve diğerleri koloni evinde telsiz kulesinin yağmurla karışık fırtınada yıkılmasının ardından telsizde duydukları sesleri düşünmeye fırsat bulamadan koloni evine sığınırlar. Ancak Jim bu konuşmadan mesajı alıp Tabitha’yı kurtarmak için fırtınada evine gitmeye çalışır fakat evine vardığında Tabitha çoktan çukura düşmüş, çukurun girişi molozlarla örtülmüştür.

Bu olaylar yaşanırken Jade Donna’ya kasabanın restoranı önüne bir otobüsün park ettiğini söyler. Donna bir grup insan toplayarak yeni gelenleri güvene almak için yola çıkar.

Boyd Stevens
Boyd Stevens

Bu arada Boyd, Sara Myers ile ormanın derinliklerinde kaybolur, Sara son çare Boyd’u Uzaktaki Ağaç (Faraway Tree) içine girmesi için ikna eder. Boyd içeri girdikten hemen sonra bir an da dört duvar arasına sıkışır.

Tek çıkış 10-20 metre yükseklikteki duvarın tavan açıklığıdır. Ancak oraya tırmanabilmesinin imkanı yoktur. Yukarıdan bir ses duyar ve ardından sesin sahibinden yardım ister. Birkaç dakika içinde aşağı bir ip atılır. Boyd bu ipe tırmanarak yeni bir soru işaretiyle karşılaşır.

Gece olmaya az vakit kala Jim ve birkaç kişi çukurun da etkisiyle yıkılmaya başlayan evin içinde sıkışır. Donna ise otobüsteki yolcuları geceyi restoranda geçirmeleri için ikna etmeye çalışır.

From 2. Sezon Dizi Yorumu

Postane dışındaki tabelada “Kaza olmayan 96 gün” yazıyor. Bu rahatlatıcıdır, ta ki tabelayı güncellemekle sorumlu olan kişinin, karanlıkta insanların pencerelerinde pusuya yatan ve “Beni içeri al. Çok yalnızım.” diye yakınan garip, ölümsüz yaşlı kadın tarafından parçalandığını düşünene kadar.

Her neyse, bu mütevazı kasabada tuhaf bir şey oldu ve eğer yavaş ilerleyen TV yapımları hakkında birkaç bir şey biliyorsam, bunun ne olduğunu ikinci sezonun devam bölümlerinde öğreneceğiz gibime geliyor.

Şerif Boyd
Şerif Boyd

Ama önce From’un tam olarak nasıl bir kurguya sahip olduğuna değinelim. Lost dizisinin yapım ekibi tarafından çekilen dizi aslında ormanlar ile çevrili bir Lost’tur. Bunu radikal bir şekilde dile getiriyorum! Nitekim öyle ve zaten kurgudaki gizem dozunun Lost ile epey örtüştüğünü her iki diziyi de izleyenler fark edebilir.

Öte yandan kayıp adada bir uçak kazasının hayatta kalanlarından biri olarak ünlenen Harold Perrineau’nun oynadığı bir karakterinde dizide başrollerden biri olması, tüm şüphelerimizi doğrular niteliktedir.

Bunlara ek olarak Lost’un arka plan hikayeleri, gizemleri benzer şekilde From’un arka planında da mevcut. Ancak bu hikayelerin çoğu ilk sezonun puslu senaryosunun hiçbir yerinde açıklanmaz. Sadece siluetler halinde sahneleri dolaşır.

Dolayısıyla şovun adı: sadece “from” (nereden), asla “to” (nereye) diyemeyeceğimiz başlangıcı olan ancak bitişi olmayan bir kelime oyunu içerir. İlk dört bölümün yönetmeni olan Jack Bender, bu edatla sağlam eğleniyor.

Örneğin Jim’in sert fren yaparak “What the …?” dediği ve Tabitha’nın “Why is there a tree blocking the road?” diye tamamladığı türden bir şov. Jim, “Fırtına yüzünden olmalı,” der. Tabitha ise, “Çok seçici bir fırtına,” diye yanıtlar. Tabii ki öyle, Tabitha! Bu, doğa kanunlarının geçerli olmadığı, korkutucu bir yer. Solaris gibi, ama daha düşük konseptli olanından.

From Dizisi İzlemeye Değer mi?

Lost gibi yapımları beğenip en sonunda hayal kırıklıklarıyla(?) cebelleşmeyi seviyorsanız From gerçekten de izlemeye değer, nadir yapımlardan biridir. Bilhassa mistik ögeler, tuhaf yaratıklar, kabusların gerçek olduğu bir diyar ve bolca komplo teorisiyle mutlaka izlemeniz gereken bir bilim kurgu dizisidir.

Boyd ve Sara Myers
Boyd ve Sara Myers

Hafiften; “konusu güzel ama bu dizi tutmaz, 2. sezondan sonra iptal edilir” diye düşünüyorsanız ve bu nedenle izlemekten vazgeçecekseniz size iyi bir haberimiz var.

Görünüşe göre From 2. sezon yayınlanırken üçüncü sezon prodüksiyon aşamasına geçecek. Buna binaen From 3. sezon çekimlerinin 2023 Mayıs ayında Nova Scotia, Halifax’ta başlaması planlanıyor ve Ekim 2023’te sona erecek. Dolayısıyla, 2024’ün başlarında From 3. sezon da gelebilir.

Ayrıca bu tarz bilim kurgu filmleri ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “The Last of Us Dizisi 1. Bölüm İncelemesi” adlı inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

From 2. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Caner
Caner
1 ay önce

Bir sürü soru sorup hiçbir şeye cevap vermeyen bok gibi bir dizi. Ha şimdi ha birazdan diye diye 2 sezon izledik. En sonunda senaristinden yönetmenine hepsinin Allah belasını versin diyerek sinirle bitirdik. Şu saatten sonra 10 sezon da çekseler dönüp yüzüne bakmam.

Hiçbir şeyi açıklamadan dizi yapamazsınız ki muhtemelen tıpkı Lost dizisinde olduğu gibi bu dizide de yapımcıların kendileri de herhangi bir cevaba sahip değiller.

Vücudunuzda sürekli kaşınan ama kaşıyamadığınız bir yaranızın olmasından hoşlanırsanız bu boktan diziyi de seversiniz.

İlgili İçerikler