Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Saykodelik Film Önerisi

Saykodelik film önerileri

Kültleşmiş ve son zamanların en popüler saykodelik film önerilerine yer verdiğimiz listemizde; kurgu ve gerçekliğin ayrımının bulanıklaştığı ve beyazperdenin en iyi yönetmenlerinden en güçlü psikedelik filmleri önerdik.

Sinemanın bağımsız janrından doğan ve saykodelik ögeler taşıyan filmler genellikle varoluşu sorgularken inanılmaz triplerle izleyiciye nefes kesici ve baş döndürücü bir deneyim sunuyor. Bu tarzı henüz deneyimlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken 10 saykodelik film önerisi listemize bakmanız gerekebilir.

Saykodelik (Psychedelic) Nedir?

Saykodelik, genellikle yüksek, çarpık algılar ve diğer bilişsel ve duygusal etkilerle değişen bilinç durumlarına neden olabilen bir psikoaktif madde sınıfını ifade eder. Terim en çok 1960’larda ve 1970’lerde popüler hale gelen LSD, psilosibin ve DMT gibi ilaçlarla ilişkilendirilir. Ayrıca psychedelic, tuhaf, rüya gibi bir atmosfere sahip veya görsel olarak çarpıcı ve yoğun olan şeyleri tanımlamak için de kullanılabilir.

Saykodelik Film Önerileri

Bu listemizde saykodelik kavramının beyazperdeye yansıttıklarına değiniyoruz. Tartışmalı yönetmenlerden usta senaristlerin birbirinden tuhaf ve son derece saykodelik filmlerine kadar Hollywood ve ana akımın dışında yer alan en iyi saykodelik film önerilerine yer verdik.

1. Enter the Void (2009)

Enter the Void Paz de la Huerta
Paz de la Huerta (Linda)

Rahatsız edici filmlerin yönetmeni Gaspar Noé’dan benzersiz bir film olan Enter the Void (Boşluk), Fransız yönetmenin üçüncü uzun metrajlı filmidir. Hikayesinde psikedelik ögelerin yanı sıra felsefi bir derinliğe de sahip olan Enter the Void, sinemaseverleri Tokyo’nun neon ışıklı gece kulübü ortamlarında geçen psikolojik bir dramaya davet ediyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Nathaniel Brown (Oscar), Cyril Roy (Alex) ve Paz de la Huerta (Linda) yer alıyor. Filmin bazı sahneleri travmatik olabilir, bu nedenle izlemeden önce bir kez daha düşünün!

2. Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Fear and Loathing in Las Vegas
Dr. Gonzo ve Raoul Duke

Fear and Loathing in Las Vegas, Hunter Stockton Thompson’ın Fear and Loathing in Las Vegas adlı romanından uyarlanmış komedi ve macera filmidir. Filmin yönetmenliğini 12 Monkeys ve The Man Who Killed Don Quixote gibi yapımların usta yönetmeni Terry Gilliam üstlenmiştir.

Filmin başrolleri için birçok alternatif isim düşünülmüş olsa da Duke ve Gonzo karakterlerini Johnny Depp ve Benicio del Toro oynamıştır.

Filmde Gazeteci Duke ve avukatı Nevada, Las Vegas’a bir haber için yolculuk eder. Ancak tam bir uyuşturucu müptelası olan ikili hem uyuşturucunun etkisiyle hem de güzergahları dolayısıyla birtakım maceralar yaşarlar.

Saykodelik film önerisi arayanlar için harika bir tercih olan Fear and Loathing in Las Vegas mutlaka izlemeniz gereken kült filmler arasında yer alır.

3. A Scanner Darkly (2006)

A Scanner Darkly saykodelik film önerileri
Bob Arctor ve Donna Hawthorne

Philip K. Dick’in A Scanner Darky adlı kitabından uyarlanmış olan A Scanner Darkly (Karanlığı Taramak) filmi saykodelik ya da psikedelik diyebileceğimiz sahneler barındırdığı için listemizde yer alıyor. Animasyon türünde bir bilim kurgu türü arıyorsanız mutlaka izlemeniz gereken kült filmlerdendir.

Filmin yönetmenliğini Richard Linklater üstlenirken oyuncu kadrosunda Keanu Reeves (Bob Arctor ), Winona Ryder (Donna Hawthorne), Robert Downey Jr. (James Barris) yer almaktadır.

4. Paprika (2006)

Atsuko Chiba
Atsuko Chiba

Perfect Blue gibi yapımlarıyla kurgu ve gerçeklik arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran usta yönetmen Satoshi Kon’dan rüyalarda geçecek bir öyküye hazır olun!

Bilimkurgu, psikolojik gerilim türlerini içinde barındıran Paprika anime filmi, birçok sahnesinde psikedelik ögeler içerdiğinden saykodelik film önerileri listemizde yer almaya hak kazandı.

Çokta uzak olmayan bir gelecekte, rüya terapisi adında bir psikoloji tedavisi geliştirilir. DC Mini adlı bir cihaz araclığıyla tedavi uygulayıcı, hastanın zihnine girerek çeşitli psikolojik hastalıkları tedavi etmektedir. Henüz geliştirilmekte olan cihazın prototipi gizemli bir şekilde kaybolur. Büyük bir devrim niteliğinde olan cihaz tehlikeli bir silaha dönüşme potansiyeline sahiptir.

Dr. Atsuko Chiba cihazı icat eden Dr. Tokita’nın araştırma asistanı Himuro’nun kaybolmasıyla birlikte harekete geçer.

5. Trainspotting (1996)

Mark Renton, Simon “Sick Boy” Williamson, Daniel “Spud”, Tommy

Danny Boyle imzalı Trainspotting filmi, saykodelik film tavsiyeleri listemizin belki de en sayko ve psikedelik filmlerinden biridir. 1996 yapımı bir İngiliz kara komedi-drama filmi olan Trainspotting, bolca uyuşturucu ve cinsellik ve şiddet içerikli sahneleriyle gerçeklik ve kurgunun sınırlarını zorluyor.

Irvine Welsh’in Trainspotting adlı romanından uyarlanan film, Edinburgh, İskoçya’nın ekonomik olarak sıkıntılı bir bölgesinde yaşayan bir grup eroin bağımlısının ve ana akım toplumun sınırlarında yaşamların hikayesini anlatıyor. Film, yoksulluk, uyuşturucu bağımlılığı ve kişinin hayatında anlam arayışı temalarını ele alıyor. Kritik ve ticari bir başarı olan Trainspotting, Boyle ile McGregor’un film endüstrisinde önde gelen isimler haline gelmesine yardımcı oldu.

Filmin oyuncu kadrosunda Ewan McGregor (Renton), Ewen Bremner (Spud), Jonny Lee Miller (Sick Boy) yer alıyor.

6. Naked Lunch (1991)

Naked Lunch psikedelik film tavsiyesi
Bill Lee ve Mugwumps

Naked Lunch, David Cronenberg tarafından yönetilen ve Peter Weller, Judy Davis, Ian Holm ve Roy Scheider’ın oynadığı 1991 yapımı bir Kanada-İngiliz-Amerikan filmidir. William S. Burroughs’un 1959 tarihli Naked Lunch adlı romanından uyarlanmıştır. Film, Burroughs’un romanının unsurlarını kendi hayatından unsurlarla birleştiren gerçeküstü, doğrusal olmayan bir anlatıdır.

Uyuşturucu bağımlılığı, akıl hastalığı temalarını ve gerçeklik ile fantezi arasındaki bulanık çizgileri değinen film saykodelik sahneler içeriyor. Naked Lunch filminin hikayesi, uyuşturucu kaynaklı halüsinasyonlar ve paranoyak sanrılar dünyasının derinliklerine indikçe gerçeklikten giderek daha fazla kopan Bill Lee adlı bir yazarı takip ediyor.

Naked Lunch filmi gişede pek başarılı olamamış olsa da o zamandan beri bir kült haline geldi. Usta yönetmen David Cronenberg benzersiz ve deneysel tarzıyla eleştirmenlerden tam not aldı.

7. John Dies at the End (2012)

John Dies at the End
John

John Dies at the End filmi, David Wong’un John Dies at the End adlı romanından uyarlanan, Don Coscarelli tarafından yönetilen 2012 yapımı bir Amerikan korku komedi filmidir.

Filmin başrollerini Chase Williamson, Rob Mayes, Paul Giamatti ve Clancy Brown paylaşıyor. Hikaye, kendilerine başka boyutları görmelerini sağlayan “soy sauce” adı verilen bir ilaç verildikten sonra bir dizi tuhaf ve korkunç olayın içine çekilen iki arkadaş David ve John’u anlatıyor.

İkili yaşadıklarına ve karşılaştıkları garip yaratıklara anlam vermeye çalışırken, eylemlerinin insanlığın kaderi için korkunç sonuçları olabileceğini fark etmeye başlarlar.

Film, korku, komedi ve bilim kurgunun bir karışımıdır ve benzersiz ve iddialı hikaye anlatımı ve tür öğelerini harmanlaması nedeniyle saykodelik ögeler içermektedir. Ayrıca eleştirmenler tarafından birçok övgü almıştır.

8. A Clockwork Orange (1971)

A Clockwork Orange saykodelik film tavsiyesi
Alex ve çetesi Korova Milkbar’da

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal), Anthony Burgess’in 1962 tarihli A Clockwork Orange adlı romanından uyarlanan, Stanley Kubrick tarafından yönetilen ve yazılan 1971 yapımı bir İngiliz polisiye filmidir.

Filmde Malcolm McDowell, saldırı ve tecavüz de dahil olmak üzere çeşitli suçlar işleyen “droogs” olarak bilinen küçük bir haydut çetesine liderlik eden karizmatik ve şiddet yanlısı bir suçlu olan Alex’i canlandırıyor.

Alex tutuklandıktan ve şiddet eğilimlerini iyileştirmesi için psikolojik bir deneye katılma fırsatı verildikten sonra, yeni bir davranış değişikliği biçimi için birtakım testlere tabii olur.

Film, özgür irade, ahlak ve hükümetin sınırlarını aşma boyutunu araştırıyor ve aşırı şiddeti içeren rahatsız edici görüntüleri ile tanınıyor. A Clockwork Orange filmi döneminde iyi bir gişe başarısı yakaladı ve Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. Ancak İngiliz hükümeti tarafından tartışma odağı haline getirildi.

9. Requiem for a Dream (2000)

Requiem for a Dream saykodelik filmler
Marion Silver ve Harry Goldfarb

Requiem for a Dream, Darren Aronofsky tarafından yönetilen ve Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly ve Marlon Wayans’ın oynadığı 2000 yapımı Amerikan psikolojik drama filmidir.

Hubert Selby Jr.’ın Requiem for a Dream adlı romanından uyarlanan film, bağımlılıkla mücadele eden dört insanın iç içe geçmiş hikayelerini ve bunun yaşamları üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Filmin karakterleri arasında; diyet haplarına bağımlı hale gelen yaşlı bir kadın olan Sara Goldfarb, eroin bağımlısı olan oğlu Harry, alışkanlığını desteklemek için fahişe olan kız arkadaşı Marion, ve Harry’nin tutuklanıp hapse gönderilen arkadaşı Tyrone yer almaktadır.

Film, bağımlılığın fiziksel ve psikolojik etkilerini ve nasıl kendi kendini yok etmeye ve ilişkilerin yıkımına yol açabileceğine odaklanıyor. Kritik bir başarıydı ve birçok ödüle aday gösterildi.

10. Mandy (2018)

Mandy psychedelic film
Red

Mandy, Panos Cosmatos’un yönettiği, Nicolas Cage ve Andrea Riseborough’nun oynadığı 2018 korku filmidir.

1983’te Shadow Mountains’de geçen filmde kız arkadaşı Mandy Bloom ile huzurlu bir hayat süren ağaç kesme operatörü olan Red Miller’ın hikayesi anlatılıyor. Bir tarikat lideri ve yandaşları ikilinin huzurlu hayatlarına girdiğinde, Mandy’yi kaçırıp kurban etmeleri Red’in saykodelik bir intikam makinesine dönüşmesine neden olur.

Korku, fantezi ve aksiyon türünün bir karışımı olan film, çarpıcı görselleri ve Nicolas Cage’in üstün performansıyla eleştirmenlerden tam not aldı. Film ayrıca, gerçeküstü ve rüya gibi bir atmosfere katkıda bulunan güçlü bir heavy metal ve synth tabanlı müziklere sahiptir.

Ayrıca bu tarz film önerileri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan ve son derece nokta atışı yaptığımız “Tüm Zamanların En İyi 10 Psikolojik Gerilim Filmi” adlı öneri listemizi inceleyebilir, daha önce izlemediğiniz tarzlarda filmler bulabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler