Kapsül Gardırop Nedir? Örnekleri ve Avantajları Nelerdir?

”Daha az ve daha işe yarar” parçalar olarak nitelendirilen Kapsül Gardırop Nedir, Nasıl Yapılır? Kapsül Gardırop tarihçesi ve Kapsül Gardıroba sahip olmanın avantajları ve örnekleri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Eskiye dönüşün başladığı bu dönem ile birlikte birçok mecra gibi nasibini alan giysi sektörü de tüketim çılgınlığının son noktasını yaşıyor. Birçok farklı modanın bir arada kullanılması ve ayrıca sanayi devrimin getirdiği fabrikalaşmanın en önemli sonuçları ile karşı karşıyayız. Bu durum her ne kadar olağan bir gelişmenin sonucu görülse de ne yazık ki birçok insanın artık ne giyeceğini bilmemesine neden olmaktadır.

Her sabah ne giyeceğine karar vermek artık hayatımızı zorlaştırmakla kalmayıp hem bütçemize hem de zamanımızı olumsuz etkilemektedir. Eğer siz de bu konudan mustaripseniz ve hayatınıza kaliteli bir başlangıç yapmak istiyorsanız Kapsül Gardırop sizin için ilk adım olabilir.

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardırop nedir? Kapsül gardırop, minimalist ve sade bir giyim anlayışını temsil eden bir akımdır. Bu akım, minimum sayıdaki kıyafetle maksimum kullanım ve kombin yapabilme olanağı sunan bir giyim tarzına hitap etmektedir.

Kapsül gardırop görseli

Kapsül gardıropta amaç, farklı şekillerde bir araya getirebilen ve her şeyi içeren küçük bir giysi koleksiyonuyla aşırı giyim eşyasına sahip olmadan her duruma uygun bir kıyafete sahip olmaktır.

Bu da genellikle, koordine edici renklerde doğru ”anahtar” ve ”temel” parçaları satın almak ve kullanmakla hedeflenene ulaşmaktır.

Kapsül Gardırop Tarihçesi

Son dönemde popülerliği ile gündemde yerini alan Kapsül dolapların tarihi 1940‘lara dayanmaktadır. Adını ilk 1940’lı yılların Amerikan yayınlarında duyduğumuz bu terim, renk ve çizgide uyum sağlayan, birlikte giyilmek üzere tasarlanmış küçük giysi koleksiyonları olarak karşımıza çıkmaktadır.

''Wardrobe'' koleksiyonu
”Wardrobe” koleksiyonu

1970 yılında Londra butiği ”Wardrobe”un sahibi Susie Faux tarafından yeniden gündemde yerini almıştır. Susie göre kapsül gardırop, etek, pantolon ve palto gibi modası geçmeyen birkaç temel giysiden oluşan ve daha sonra mevsimlik parçalarla zenginleştirilebilen bir koleksiyona hitap etmekteydi.

”7 Easy Pieces” koleksiyonu

Daha sonra 1985‘te Amerikalı tasarımcı Donna Karan tarafından iş kadınları için oluşturmuş olduğu ”7 Easy Pieces” koleksiyonu ile devam etmiştir. Bu koleksiyon ile az parça ile şık olmak fikri de yaygınlaşmış olup popüler gündemde yerini almıştır.

Günümüzde ise tüketim ve üretimin fazlalaşmasına tepki olarak gündemde yerini korumaktadır. Kapsül dolaplar, bize daha az ve daha işe yarar mantığı ile 50’den az parçayla kaliteli kombinler yapmanın ayrıcalığını sunmaktadır.

Kapsül Gardırop Nasıl Hazırlanır?

Kapsül gardırop, kişiye özeldir ve herkesin eşyalarına göre şekillenmektedir. Dolabınızdaki fazlalıklarından arınmak, birbiriyle uyumlu olmasına özen göstermek ilk baştaki adım için önem taşımaktadır. Peki bir kapsül dolap nasıl hazırlanır?

 • Kişisel tarzınızı belirleyin: Kapsül gardırobunuzda yer alacak kıyafetlerinize göre kendi yaşam tarzınızı, tercihlerinizi ve kişisel stilinizi belirlemelisiniz.
 • Ana renkleri belirleyin: Kapsül gardırobunuzu oluştururken ana renklerinizi belirlemelisiniz. Genellikle nötr renkleri tercih etmeniz, kombininizi daha rahat uyumlu hale getirecektir.
 •  Temel parçalar seçin: Kapsül gardırop hazırlarken belirlememiz gereken en önemli nokta parça sayısı olmakla birlikte ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak dolap tamamlanmalıdır. Birkaç iyi kalite beyaz gömlek, siyah pantolon, kot pantolon, etek, blazer gibi temel parçalar kapsül gardırobunuzun temel parçalarını oluşturmaktadır.
 • Sezonluk parçaları ekleyin: Kapsül gardırop listesinin başında elbetteki ilk önce ihtiyaç gelse de her sezon için belli sayıda ürüne sahip olmalısınız. Temel parçalarınıza her sezon trendlerine uygun olarak sezonluk parçalar eklemelisiniz. Ayrıca bu parçaları güncel tutmak için her sezonu yeniden değerlendirebilirsiniz.
 • Az ve öz olun: Kapsül gardırop oluşturulurken, dolabımızda ki tüm parçaları gözden geçirilmeli ve kullanmadığımız, kullanabileceğimiz ürünler ayrıştırılmalıdır. Dolabınızdaki parçaları gözden geçirip size iyi gelen ve sevdiğiniz kıyafetlere yer verebilirsiniz.
 • Kombin zamanı: Kapsül dolabı kurarken birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Parçaları bir araya getirerek farklı kullanımlar oluşturabileceğiniz şekilde seçim yapın. Böylece daha az parça ile daha fazla kombinasyon yapabilirsiniz.

Bir Kapsül Gardıroba Sahip Olmanın Avantajları

Kapsül gardırop, son yılların gözde olan markaların ve ünlülerin stil anlayışına yerleşmesiyle birlikte pek çok insanın yaşam tarzına da etki etmektedir.

Kapsül gardırop temel parçalar
Kapsül gardırop temel parçalar

Bir kapsül gardırop kullanmanın en avantajlı noktası daha az ve daha işe yarar kararların alınmasını sağlar. Ayrıca kapsül gardırop kullanıcıları, daha az kıyafet seçenek ile daha kolay ve hızlı bir şekilde kıyafetler tüketirler. Bu da zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Kapsül gardırop kullanmanın bir diğer avantajı ise dolabınızdaki karmaşayı azaltmakta ve kişilerin kendini ifade etmek istediği şekilde stil oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

Kapsül Gardırop Kimler Kullanmalı?

Hedef, kıyafet karmaşasını azaltmak!
Hedef, kıyafet karmaşasını azaltmak!

Kapsül gardırop, kişiye özel olmasıyla birlikte herkese hitap eden bir akımdır. Bu giyim tarzına sahip olmak isteyen herkesin başvuracağı bir yol olmasıyla birlikte;

 • Eğer dolabınız kullanmadığınız kıyafetlerle doluysa,
 • Dolabınızdaki kıyafetler, vücut tipiniz ve beden ölçülerinize uygun değilse,
 • Dolabınızda bulunan ve size uygun olmayan kıyafetleri atmaya kıyamıyorsanız,
 • Bir yere giderken dolabınızın önünde uzun vakit geçirip zamanınız verimsizleşiyorsa,
 • Dolabınız için yaptığınız alışverişe gereğinden fazla harcama yapıyorsanız,
 • Stil sahibi olmak istiyorsanız,
 • Kullandığınız kıyafetlerden ve tarzınızdan memnun değilseniz,
 • Sizi ifade eden zamansız bir tarz sahibi olmak istiyorsanız
 • Daha verimli ve stressiz bir yaşam biçimi istiyorsanız,
 • Kıyafet seçimlerinizin kontrolünün sizde olmadığını düşünüyorsanız,
 • Gardırobunuzdaki aksesuar ve ayakkabı dağınıklığından rahatsızsanız kapsül gardırop, sizler için ilham verici bir yer olabilir.

Kapsül Gardırop Örnekleri

Kapsül gardırop örnekleri:

 • Klasik Kapsül Gardırop: Klasik tarza sahip bir kapsül gardırop genellikle beyaz bir gömlek, siyah bir blazer, düz renk bir tişört, deri bir ceket, jean pantolon, siyah bir pantolon, bir elbise ve birkaç çift ayakkabı (düz ve topuklu) içerir.
 • İş Hayatı İçin Kapsül Gardırop: Bu tip bir gardırop, birkaç tane iş elbisesi, birkaç çift düz renk pantolon, birkaç blazer, beyaz ve mavi gömlekler, etekler ve birkaç çift rahat ve resmi ayakkabı içerir.
 • Yazlık Kapsül Gardırop: Yazlık bir gardırop genellikle birkaç çift şort, birkaç tane hafif bluz, birkaç elbise, bir çift sandalet, bir çift sneaker, bir şapka ve belki bir de plaj elbisesi içerir.
 • Öğrenci İçin Kapsül Gardırop: Bu tip bir gardırop, birkaç çift jean, birkaç t-shirt, birkaç hoodie veya sweatshirt, birkaç çift spor ayakkabı, bir çift bot ve belki bir çift özel durumlar için giyim içerir.

Her kapsül gardırop, kişinin tarzına, yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir. Kapsül gardırop kavramının ana fikri, dolabınızdaki öğelerin çoğunu birbirleriyle eşleştirerek farklı kombinasyonlar oluşturabilmektir. Bu, hem giyim seçimlerinizi basitleştirebilir hem de alışveriş bütçenizi daha etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Eğer bu tarz yazılar ilginizi çekiyorsa sitemizde bulunan ”Fütürist Moda Nedir? Akımın Öncüleri ve Ünlü Moda Sergileri” adlı yazımızı da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler