Fütürist Moda Nedir? Akımın Öncüleri ve Ünlü Moda Sergileri

Fütürist Moda Nedir? Akımın Öncüleri ve Ünlü Moda Sergileri

Bu yazımızda fütürizmden hareketle ortaya çıkan fütüristik giyim tarzı hakkında, bu giyimin nasıl bir modaya dönüştüğü ve hayatımıza nasıl bir etkisi olduğundan bahsedeceğiz ve fütürist moda nedir bunların yanıtlarını bulacağız.

Kimimiz için giyinme anlayışı tutkulu bir şekilde moda akımlarını takip etmek olurken kimimiz için ise rahat bir şekilde hareket edip gününü tamamlayabilmek arzusu, üzerimize seçtiğimiz kıyafetleri belirlemektedir.

Güncel bir şekilde moda akımları nelerdir takip edenler için, kendine uygun bir tarz yakalayabilmek veya kadın ve erkek giyim tarzları hakkında mevsimlere göre bir fikir sahibi olmak oldukça önemlidir.

Farklı modeller üzerinde farklı tasarımlar.
Farklı modeller üzerinde farklı tasarımlar.

Mevsimlere, dönemlere göre bir stil yakalayabilmek, severleri için önü açık bir konu iken, bu düşünceyi daha az benimseyenlerimiz için o kadar da öncelikli olmayabilir.

Moda akımlarının ne zaman ortaya çıktığı ve ne kadar farklı giyim tarzları olduğu, geçmişi veya geleceği şu anda üzerinde yansıtabilen ve yenilikçi olduğu kadar akılda kalıcı kreasyonlar oluşturmak ve bulmak, renk uyumlarını sağlayabilmek ve bir kontrast yakalayabilmek ise oldukça ilgi çekici bir alan diyebiliriz.

Fütürist Moda Nedir?

Fütürist giyim tarzı olarak bilinen bu moda akımı, geleceğe hitap etme amacıyla oluşturulmuştur. Farklı kıyafet tarzlarını barındırır ve aynı zamanda teknolojik materyalleri de bünyesine katmaktadır. Geleceğe dair yepyeni bir giyim tarzı sunmak için ortaya çıkan bu moda akımı; diğer bir deyişle de ‘öngörü’ olarak görülmektedir.

Şu anda kullanılan kumaşların, tasarımların dışında, hatta tam tersi olacak şekilde belli başlı ilkelerle hareket eden fütüristik moda akımı, giyinilebilirliğin sınırlarını zorlayacak nitelikte avangard moda akımı olarak da kendinden söz ettirmektedir.

Keskin ve özgün çizgilerle birlikte, sivri uçlu tasarımlar, metalik renklerle birlikte çeşitli pullu materyaller ve abartılı desenlerden oluşan bu akım fütürist giyim tarzı olarak bilinmektedir.

Kıyafetler parlak renkli, sivri omuzlu ve vücudu saran bir yapıda.
Kıyafetler parlak renkli, sivri omuzlu ve vücudu saran bir yapıda. 

Fütürist Giyim Tarzı Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1910’larda İtalya’da ortaya çıkan avangard moda akımı, 20.yy’da kendini belli etmiştir. İlhamını teknolojik ürünlerden alan fütürist moda akımı 1920’li senelerde popülerliğini kaybetse de 1960’lı yılların gelişiyle İngiltere ve Rusya başta olmak üzere pek çok ülkeye yayılmıştır.

Kelime anlamı olarak düşünüldüğünde; ‘uzgörü’ olarak Türkçe karşılık bulmaktadır. İngilizce’deki ‘future’ sözcüğünden türediği düşünülmektedir. Geleceği öngören de bir anlamı olduğu için fütürist moda akımı dediğimiz bu tarz; oldukça çeşitli konulara değinmektedir.

Fütürist Moda Akımının Öncüleri Kimlerdir?

Fütürist moda akımı öncüleri bir arada
Fütürist moda akımı öncüleri bir arada

1910’larda ve 1920’lerde yeni moda akımına öncülük eden isimleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Giacomo Balla – İtalyan ressam ve moda tasarımcısı

Fütürist akımının kurucularından biri sayılan Balla; akımın yeni ortaya çıktığı senelerde modaya yeni ilkeler getirerek, estetik algısının değişmesine katkı sağlamıştır. Ona göre giyim dünyasında yeni bir soluk olarak açık tonlar, büyük ve geometrik desenler ve katmanlı tasarımlı şablonlar kullanılmalıydı üstelik cilt hava almalıydı. Bu sayede sıra dışı ve beklenmedik bir yenilik ile fütürist giyim tarzına katkı sağlamıştır.

2. Flippo Tommaso Marinetti – İtalyan yazar

Hayatının her alanında yeniliği savunan ve cesur tasarımları benimseyen Marinetti, bu anlayışı savunarak eserlerinde tanıtmıştır. Bu sayede felsefesini; modern tasarımları ve geleceği amaçlayarak yansıtmıştır ve Futurist Manifesto’da bu felsefesini dile getirmiştir.

  • Ona göre bu sanat akımında belli ilkeler belirlenmeli ve bu ilkeler;
  • Teknolojik ürünlerden ve robotik görünümlerden ilham alınmalı,
  • Metalik kumaş ve kaplamalar, abartılı sivri omuz şekilleriyle verilen ahenk algısı yıkılmalı,
  • Dinamizm sağlanmalı ve çizgiler geleceği anlatmalı.

3. Fortunato Depero – İtalyan fütürist tasarımcı ve grafik sanatçısı

Kendisinin fütürist moda akımı ile tanışması Marinetti ile olmuştur. Futurist Manifest ile başladığı yolculukta insan bedenini tanımlayarak, hareketlerini algılayarak yeni modeller tasarlamıştır. Bu tasarımlar daha çok parlak renkli ve geometrik şekillerden oluşmaktadır.

4.Thayaht (Ernesto Michahelles) – İtalyan modacı ve sanatçı

Moda dünyasına fütürist giyim tarzını destekleyen Thayat,daha çok vücudu saran ve geometrik desenli elbiseleriyle tanınmaktadır. Kendisi 1920’li senelerde ‘Tabù’ adını verdiği rahatlığıyla birlikte, işlevsel ve unisex olarak tasarladığı tulumu tanıtmıştır ve bu bir dönüm noktası oluşturmuştur.

5. Antonio Sant’Elia – İtalyan mimar

Yenilikçilik ilkesini fütürist moda akımına dahil eden ve geleceğin mimari tarzını öngören bir mimardır. Ayrıca binaların inşasını yenilikçi bir tarzla birbirine bağlanan bloklar şeklinde ele almıştır. Bu görünüm modern bir görünüm sağlamakla birlikte şehirlerin planlanması konusunda da fikirlerini desteklemiştir.

Tasarım aşamasında olan farklı kıyafetlerin çizim örneği.
Tasarım aşamasında olan farklı kıyafetlerin çizim örneği.

Fütürist Moda Akımından Etkilenen Sanatçılara Örnekler

Türkiye’den ve dünyadan pek çok sanatçını etkilendiği ve tasarısına katkı sağladığı bir moda akımı olan fütürist giyim tarzı; Cemil İpekçi, Özlem Süer, Ümit Benan, Gül Ağış başta olmak üzere pek çok moda tasarımcısı tarafından seçilmektedir.

Lady Gaga, Beyoncé, Rihanna, Nicki Minaj, Kim Kardashian, Katty Perry, Miley Cyrus, Ariana Grande, Lizzo ve Billie Eilish gibi isimler ise fütürist moda akımı deyince, seçtikleri kıyafetlerle pek çok galada, filmde veya şarkı videolarında yer almıştır. Yeni moda akımını, her sene farklı seçimlerle gözler önüne seren sanatçılar sevenleri tarafından unutulmayacak tarzlarla, sıra dışı ve farklı şekilde hatırlanmaktadır.

Fütürist Moda Sergileri

Defilenin yapıldığı alan sıradanlıktan uzak ve merak uyandırıcı.
Defilenin yapıldığı alan sıradanlıktan uzak ve merak uyandırıcı.

Genellikle modanın hayat bulduğu yer olarak bildiğimiz New York pek çok fütürist moda akımının sunulduğu sergilere ev sahipliği yapmıştır. Son 5 sene içerisinde 4 tanesi New York’ta düzenlenen moda sergilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Camp: Notes on Fashion” – Metropolitan Museum of Art, New York (2019)
  • Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination” – Metropolitan Museum of Art, New York (2018)
  • Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between” – Metropolitan Museum of Art, New York (2017)
  • Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology” – Metropolitan Museum of Art, New York (2016)
  • Alexander McQueen: Savage Beauty” – Victoria and Albert Museum, London (2015)

Geleceği öngören ve yeni moda olarak nitelendirilen fütürist moda; teknolojik ürünlerden ve tasarımlarından ilham aldığı kadar doğadan ve sürdürülebilir bir moda anlayışını da benimsemektedir. Bu nedenle sürdürülebilir moda akımı olarak da bilinen fütürist giyim tarzı çevre dostu ürünleri kullanmaya ve göstermeye çalışmaktadır.

Bunlara ek olarak biraz daha önceki senelerde 3D tasarımlardan yararlanıp geri dönüşümlü ürünleri 2012 yılında tanıtan Diane von Furstenberg; ‘Google Glass’ adını verdiği gözlükler ile aslında fütürist moda kapsamında derin bir iz taşımaktadır.

‘Kafes elbise’ olarak adlandırdığı büyük gladyatör sandaletleri kullanarak defilesini tamamlayan Gareth Pugh; avangard moda akımını yansıtmaktadır. Defile sonunda bütün dikkatleri üzerine çekmesinin asıl nedeni ise baştan aşağı siyah PVC kaplı bir elbiseyi taşıyan modelin yüzü olmamasıydı.

2014 senesinde fütürist moda akımına tam anlamıyla damgasını vuran ve ‘Voltage’ ismini verdiği defilesiyle tamamlayan Iris Van Herpen; 3D baskı tekniğini ilk defa kullanan sayılı modacılar arasında yer almaktadır.

Camp: Notes On Fashion Gallery Views  | Met Fashion

Eğer sizler de bu tarz içeriklere ilgi duyuyor ve öğrenmeyi seviyorsanız, modaya dair notları içeren bu renkli Youtube videosunu izleyebilirsiniz:

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler