Hogwarts Legacy Oyun İncelemesi

Hogwarts Legacy İnceleme

Harry Potter evreninde geçen fantezi, RPG ve keşif oyunu Hogwarts Legacy oyun incelemesi, oynanış rehberi, hikayesi ve Hogwarts hane özellikleri ve minimum sistem gereksinimleri rehberi.

Hogwarts Legacy Avalanche Software tarafından geliştirilen ve sadece Harry Potter markasıyla ilgilenen Portkey Games tarafından dağıtılıyor.

Bir Hogwarts simülasyonu olarak karşımıza çıkan Hogwarts Legacy’de kendi büyücü ve cadı karakterimiz yaratıyor sonrasında da Hogwarts’da eğitim görmeye başlıyoruz.

Hogwarts Legacy rol yapma, keşif ve açık dünya öğelerini oldukça iyi şekilde birleştiriyor.

Hogwarts Legacy Steam dışında Hogwarts Legacy PlayStation Store ve Xbox Series X ve Xbox Series S platformlarından oyuna erişebilirsiniz.

Hogwarts Legacy Nasıl Oynanır?

Hogwarts Legacy 3. şahıs kamera açısından oynanan aksiyon ve rol yapma oyunudur. Düşmanlarımıza ağırlıklı olarak kendi tasarladığımız asamızı kullanarak çeşitli büyülerle saldırıyoruz.

Ayrıca Mandrake Root veya Chomping Cabbage gibi büyülü bitkilerle de saldırı yapabiliyoruz. Bunun dışında oyunda hazırladığımız  iksirlerle kendimizi güçlendirebiliyoruz.

Hogwarts Legacy Avada Kedavra büyüsü
Hogwarts Legacy Avada Kedavra büyüsü

Hogwarts Legacy bol aksiyonlu bir oyun olsa da oyunda kullanabildiğimiz basit bir gizlilik mekaniği de var.

Hogwarts Legacy’de aksiyon dışında oyundaki en önemli unsur keşif.

Hogwarts Legacy devasa bir haritaya sahip. Sadece Hogwarts’ın içi değil, aynı zamanda çevresindeki Yasak Orman ve daha fazlası oyunda mevcut. Harita oldukça geniş olduğu için yardım olmadan gezmek neredeyse imkansız.

Oyunda keşif yaparken bize en çok yardımcı olan uçan süpürgemiz. Süpürgemiz dışında oyunda bir Hippogriff’e ve Thestral’a da binebiliyoruz.

Hogwarts Legacy Hikayesi Nedir?

Hogwarts Legacy, Harry Potter hikayesinin daha öncesinde başlıyor Hogwarts Legacy 1890’lı yıllarda, yani Harry Potter hikayesinden neredeyse yüz yıl önce gerçekleşiyor.

Oyunda Harry Potter filmlerinden ve Harry Potter kitaplarından tanıdığımız kimse yok. Kısacası oyun Harry Potter hikayesinden bağımsız, kendi hikayesini anlatıyor.

Harry Potter hikayesinden bağımsız olsa da filmlere ve kitaplara aşina olanlar için ufak tefek detaylar var. Ayrıca Hogwarts Legacy oyununu oynamanız için ne kitapları okumanıza ne de filmleri izlemenize gerek var.

Hogwarts Legacy’de okula diğer öğrencilerden farklı olarak 5. sınıfta başlıyoruz. Karakterimiz büyü güçlerini sonradan keşfeden bir büyücü veya cadı olabiliyor.

Bizi diğer 5. sınıflarla aynı seviyeye getirmek için Profesör Fig yardım ediyor. Oyuna başladığımızda diğer 5. sınıf öğrencileriyle neredeyse aynı seviyede başlıyoruz. Karakterimiz okula geç başlasa da onu diğer öğrencilerden ayıran bir özelliği var, antik büyü kullanabiliyor.

Antik büyü Merlin gibi sadece seçili büyücülerin kullanabildiği bir büyü türüdür.

Hogwarts Legacy Goblin İsyanı Nedir?

Hogwarts Legacy’deki en büyük sorunumuz Goblin İsyanı. Goblin isyanları kitaplarda kısaca değinilmiş olsa da asla detaylıca anlatılmamıştı. Hogwarts Legacy’deyse son Goblin isyanının içindeyiz.

Ranrok adındaki isyancı bir Goblinin yürüttüğü bu isyan tüm büyü dünyasını ikiye ayırıyor. Goblin isyanına goblinler dışında insanlar da dahil oluyor.

Hogwarts Legacy Ranrok
Hogwarts Legacy Ranrok

Victor Rookwood adında bir kara büyücü Goblinlere isyan konusunda yardım ediyor. Goblin isyanı ve karakterimiz sayesinde yeniden açığa çıkan antik büyü tüm büyü dünyasını kaosa sürüklüyor.

Karakterimizin amacıysa antik büyü yardımıyla bir şekilde bu isyanı durdurmak ve büyü dünyasını kurtarmak.

Hogwarts Legacy Oyunundaki Öğrenci Haneleri

Karakterimizle Hogwarts’a girdiğimizde yaptığımız ilk şey Seçmen Şapka yardımıyla Hogwarts hanemizi seçmek. Bu haneler Hogwarts’ın dört büyük kurucusunun adını taşıyan öğrenci haneleri.

Öğrenciler kişilik özelliklerine göre bu dört haneden birine Seçmen Şapka yardımıyla atanıyor. Oyunda seçtiğimiz Hogwarts hanesi çok fazla şey değiştirmiyor.

Sadece seçtiğimiz hanenin ortak odasını ve kıyafetlerini kullanabiliyoruz, ayrıca seçtiğimiz haneye göre bazı karakterleri daha yakından tanıyabiliyoruz.

1. Gryffindor

Gryffindor ortak salonu
Gryffindor ortak salonu

Godric Gryffindor’un kurduğu bu Hogwarts hanesi cesareti ve mücadeleyi temsil ediyor.

Harry Potter, Albus Dumbledore gibi cesur büyücüler genelde Gryffindor’a bağlı oluyor. Oyunda bu evi seçerseniz Harry Potter’ın kaldığı Gryffindor binasına erişebiliyorsunuz.

2. Hufflepuff

Hufflepuff ortak salonu
Hufflepuff ortak salonu

Helga Hufflepuff tarafından kurulan Hufflepuff çalışkanlığı ve sadakati temsil ediyor.

Oyunun başında Hufflepuff seçerseniz daha önce filmlerde görünmeyen Hufflepuff binasını görme şansını elde ediyorsunuz.

3. Ravenclaw

Ravenclaw ortak salonu
Ravenclaw ortak salonu

Rowena Ravenclaw tarafından kurulan bu Hogwarts evi bilgiye ve yaratıcılığa önem veren öğrenciler için.

Filmerden tanıdığımız Luna Lovegood ve Gilderoy Lockhart Ravenclaw evinin üyeleri.

4. Slytherin

Slytherin ortak salonu
Slytherin ortak salonu

Salazar Slytherin’in kurduğu bu ev sadakat, liderlik ve kurnazlığı önemseyen öğrenciler için. Harry Potter filmlerinden dolayı kötü bir şöhreti olsa da aslında öyle değil. Oyunun hikayesinde önemli rol oynayan Merlin’de bir Slytherin öğrencisiydi.

Hogwarts Legacy Büyüleri

Hogwarts Legacy’de Harry Potter filmlerinden ve kitaplarından tanıdığımız neredeyse tüm büyüler var.

Büyülerin birkaç tanesini ana görevlerde öğretmenlerden öğrenirken, bir kısmını yan görevlerden öğreniyoruz. Bu büyüler içerisinde Affedilmez Üç Lanet’de var.

Kısacası Hogwarts Legacy’de tüm büyüleri öğrenebiliyoruz. Kara büyüleri öğrenmek için “Hogwarts Legacy’de Yasaklı Büyüler Nasıl Öğrenilir?” adlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Temel Büyüler Kullanışlı Büyüler Kontrol Büyüleri Güç Büyüleri
Alohomora Beast Feed Arresto Momentum Accio
Petrificus Totalus Beast Petting Glacius Descendo
Protego Disillusionment Levioso Depulso
Revelio Lumos Transformation Flipendo
Stupefy Nab-sack
Reparo
Wingardium Leviosa
Hasar Büyüleri Başkalaşım Büyüleri Lanetler
Confringo Altering Spell Imperio
Bombarda Conjuring Spell Crucio
Diffindo Evanesco Avada Kedavra
Expelliarmus
Incendio

Hogwarts Legacy PC Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • Intel Core i5-6600 (3.3Ghz) veya AMD Ryzen 5 1400 (3.2Ghz)
  • 16 GB RAM
  • NVIDIA GeForce GTX 960 4GB veya AMD Radeon RX 470 4GB
  • 85 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • Intel Core i7-8700 (3.2Ghz) veya AMD Ryzen 5 3600 (3.6 Ghz)
  • 16 GB RAM
  • NVIDIA GeForce 1080 Ti veya AMD Radeon RX 5700 XT or INTEL Arc A770
  • 85 GB kullanılabilir alan

Hogwarts Legacy’i ilk Harry Potter oyunuyla karşılaştırmak isterseniz “Harry Potter ve Felsefe Taşı Oyunu” adlı inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Hogwarts Legacy Oynanış Videosu

Hogwarts Legacy ilginizi çekiyorsa ve oyunu henüz satın almadıysanız Hogwarts Legacy oynanış videosunu izleyerek oyun hakkında bilmeniz gereken tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler