Harry Potter ve Felsefe Taşı Oyunu

Çikolatalı kurbağalar, hareket eden heykeller, Hogwarts’ın baş belası Peeves hepsi ve daha bir sürü sihir dolu şey Hogwarts’da sizleri bekliyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Oyununda, çikolatalı kurbağalar, hareket eden heykeller, Hogwarts’ın baş belası Peeves hepsi ve daha bir sürü sihir dolu şey Hogwarts’da sizleri bekliyor. Harry’nin ilk yılında yaşadıklarına hep beraber eşlik ediyoruz. Büyüler öğrenerek, öğrendiğimiz büyüleri kullanmak için sözde öğretmenlerin gözü önünde birbirinden zorlu mücadelelere giriyoruz. Bu zorlu mücadelede tehlikeli salyangozlardan tutun da poposundan alev çıkartan kaplumbağalara kadar her şey var. Electronic Arts tarafından 2001 yılında piyasaya sürülen Harry Potter ve Felsefe Taşı Oyununa gelin hep beraber bir bakalım.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Oynanış

Harry Potter ve Felsefe Taşı oyununun oynama tuşları basit ancak eski bir oyun olduğu için büyü yapması ve o büyüleri yerlerinde denk getirmek insanı biraz kanser ediyor açıkçası, ayrıca yüksek çözünürlüklü bir bilgisayarınız varsa oyunu maximum 1024*780 çözünürlüğünde oynayabiliyorsunuz. Bu da bazen uyumsuzluk sorunlarına yol açabiliyor. İleri, geri, yukarı, aşağı tuşlarıyla hareket edip, mouseun sol tuşuyla büyü yapabiliyorsunuz. Yine mouseun sağ tuşuyla zıplayabiliyorsunuz. Bu tuşları yine ayarlar kısmından kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Benim tavsiyem W, A, S, D olarak alışkınsanız yön tuşlarını o şekilde, zıplama tuşunu da Space yapmanız.

Oyunun bir kötü yanı da oyunda hızlı koşma tuşu bulunmuyor. Bu durum bazen can sıkıcı olabiliyor. Hızlanma tuşu yalnızca Quidditch maçlarında oluyor. Hızlanma tuşunu da oyun otomatik “E” tuşu olarak atıyor. Bunu da yine shift tuşu ile değiştirebilirsiniz. Oyun genel olarak, büyü öğrenip öğrenilen büyüleri test edebileceğiniz bir mücadele üzerine işliyor.

Oyunun İçeriği

Harry Potter ve felsefe taşı oyununda hikaye anlatımı mevcut ancak hikaye kısmını atlayabileceğiniz bir tuş yok. Bu da oyunun kötü yanlarından biri. Eski bir oyun olmasına rağmen grafikleri idare edebilecek seviyede güzel. Oyunun akışı insanı sıkmıyor. Filme ve kitaba göre biraz farklı gitse de, kitapta olup filmde olmayan şeyler oyuna eklenmiş. Örneğin Peeves karakteri, Peeves kitapta oldukça komik ve uyuz bir karakter ve Harry Potter serisinin çoğu kitabında adından sık sık bahsedilmekte, filmde bu karakterin olmayıp oyunda olması oldukça hoş bir detay olmuş. Peeves karakteri eğer yanlış bilmiyorsam, sahneleri çekilip filme eklenmemiş. Peeves yalnızca ilk oyunda değil diğer oyunlarda da karşımıza oldukça çıkıyor, özellikle ikinci oyunda saçma sapan yerlerde Peeves’e rastlıyoruz.

Büyüleri öğrenmek için her dersin sınıfına gidiyoruz. İlk yılımızda bize Profesör Flitwick, Profesör Sprout, Profesör Quirrel, Madam Hooch eğitim veriyor. Snape’in iksir dersine de giriyoruz ancak onda daha çok iksir malzemesi arıyoruz. Ararken zorlu yollardan geçiyoruz. Büyüleri öğretirken ekranda beliren şeklin üzerinden belli bir süre içinde geçmeniz bekleniyor. Ve buna göre Gryffindor’a puan kazandırıyorsunuz. Şekil çizip büyüyü öğrendikten sonra, o büyünün mücadele odası açılıyor. Her dersten sonra mutlaka bu tehlike dolu mücadelelere giriyorsunuz. Öğrendiğiniz büyüleri uygulamalı bir şekilde burada kullanıyorsunuz. Bu mücadelelerin içinde bir de yıldızlar oluyor. Bu yıldızları toplayınca da Gryffindor’a puan olarak ekleniyor.

harry potter ve felsefe taşı oyunu

Oyunda Harry dışında oynanabilir karakter yer almıyor. Yalnızca Harry ile birlikte mücadelelere katılıyoruz. Ne öğretirlerse yalnızca Harry’e öğretiyorlar. Diğerlerini öğrenciden saymıyorlar sanıırım. Harry’nin sıkı kankaları olan Hermione ve Ron yalnızca bir şeyler söyleyip Harry’e sınıfların yerlerini ya da gitmesi gereken yerleri gösteriyorlar.

Bu oyunun ekstralarından biri oyunda gizli yerlerde kart bulmanız, bu kartları toplayarak bir defterde biriktiriyorsunuz. Bu kartların üzerinde genellikle önemli büyücüler yer alıyor. Hani ilk filmde trende aldığımız çikolatalı kurbağaların içinden çıkan kartlar vardı ya tam olarak topladıklarımız onlar. Bu kartlardan oyun içerisinde 50 tane yer alıyor. Çoğu gizli yerlere saklanmış ve çoğunlukla sandıkların içerisinden çıkıyorlar. Çoğunu da bize Fred ve George veriyor. Tabi 25 beans karşılığında, oyunlarda beanslerden yani Bertie Botts’un Binbir Çeşit Fasulyelerinden topluyoruz. Şekilleri biraz değişik. Bunlar oyunda coin yani para yerine geçiyor. Bunları vererek yalnızca Fred ve George’dan kart alabiliyoruz. Fred ve George’da oyun içinde gizemli şeyler yapıyormuş gibi görünüyorlar ki gerçekten öyle, oyun sonunda bonus kısmında bu beanslerden ne yaptıklarını gösteriyor.

Bir diğer ekstrada ana menüye giderek istediğiniz zaman Quidditch maçı yapabiliyor olmanız. Şimdiden iyi eğlenceler. Oyunun oynanış videosunu kanalımda bulabilirsiniz, ben birinci bölümü sizin için aşağı bırakıyorum. Mutlu günler dilerim. 😊

 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler