Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 10 Film

Yoğun ve tempolu hayat yaşayan okurlarımızın ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz gerçek hayattan uyarlanmış en iyi 10 filmi derledik.

1. Schindler’in Listesi (1993) – İMDb:8,9

Schindler'in Listesi (1993)
Schindler’in Listesi (1993)

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adında Alman bir iş adamının 2. Dünya Savaşı zamanında Nazilerin Yahudilere karşı uyguladığı soykırım zamanlarında Polonya’ da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu almaktadır.

Film, 1993 yılında çekilmiş olmasına rağmen çoğu insanı etkileyerek yılların eskitemediği film haline gelmiştir. Schindler’in Listesi toplamda 3 saat 5 dakika sürmektedir. Yönetmeni Steven Spielberg ve Steven Zaillian tarafından yazılan Amerikan epik tarihi drama filmidir.

Schindler’in Listesi, Avusturyalı yazar Thomas Keneally tarafından 1982 yılında kurgu olmayan eseri Schindler’in Gemisi’ne dayanmaktadır. Herkesi derinden etkileyen film İçinde çok kıymetli ödüllerinde bulunduğu toplamda 34 adet ödül almıştır. İzleyicilerin yorumları da bir o kadar olumlu yöndedir.

2. Pad Man (2018) – İMDb: 7,9

Pad Man (2018)
Pad Man (2018)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Pad Man, girişimci ruha sahip ve eşine çok kıymet veren bir adamın hikayesini konu almaktadır. Hindistan’ da çok pahalı olması sebebiyle hijyenik ped alamayan kadınların durumunu fark eden Chauhan, bu durumu eşi ve çevresine açar. Fakat ortamının tabuları sebebiyle hijyenik ped üretme fikrine pek sıcak bakmazlar.

Çevresinin bu olumsuz düşüncelerine rağmen hijyenik ped üretmek için işe koyulur. Pad Man, 2018 yılında gösterime girmiştir. Günümüzde Hindistan gibi bu tarz sosyal olaylara değinen bu film izleyicileri tarafından olumlu yorumlar almaktadır. Toplamda 2 saat 20 dakika süren bu filmin yönetmeni R. Balki’dir.

3. Lion (2017) – İMDb: 8,0

Lion (2017)
Lion (2017)

5 yaşındaki Hintli çocuk ağabeyini beklerken bir tren vagonunda uyuyakalır. Çocuk uyurken tren yola çıkar ve içinde uyuyakalan çocukta o trenle beraber gider. Uyandığı zaman nerede olduğunu anlayamaz ve geri dönemediği için kaybolur.

Calcutta’ya gitmiş olan küçük çocuk zorlu mücadeleler atlatır ve en sonunda Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir. Avustralyalı çift tarafından sevgiyle büyütülen küçük çocuk büyüdüğü zaman ailesini bulma isteği artar ve onları aramaya başlar. 1 saat 58 dakika süren Lion filmi oldukça güzel yorumlar almaktadır. Filmin yönetmeni Garth Davis’dir.

4. The Pianist (2002) – İMDb: 8,5

The Pianist (2002)
The Pianist (2002)

Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı “Aynı” adlı eserinden sinemaya uyarlanan The Pianist filmi, Polonya’nın nazi işgali altında iken yaşamın zorlaştığı bir dönemde, esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanist, Varşova’nın bir mahallesinde hayatta kalma mücadelesi verir.

Son derece sefil bir hayat geçiren piyanist, kahramanca mücadele eder ve yardım gelmesiyle umudu tekrardan yeşerir. 2002 yılında vizyona girmiş olan bu film savaşın gerçek yönlerini bizlere 2 saat 30 dakika içinde göstermektedir.

Filmin yönetmeni Roman Polanski’dir. Toplamda kıymetli ödüllerle beraber 33 adet ödül almış bu film son derece olumlu yorumlar da almaktadır.

5. Spencer (2021) – İMDb: 6,6

Spencer (2021)
Spencer (2021)

Spencer, 1981 yılında Prens Charles ile evlenen Diana Frances Spencer’ın hayatını anlatmaktadır. 1991 yılında İngiliz kraliyet ailesi noeli Sandringham köşkünde geçirmeye karar verirler. Aile için her şey normal gözükürken Diana kendisini üzen eşine karşı duyduğu kırgınlığı, üzüntüyü başrol oyuncusu Kristen Stewart aktarmıştır.

Filmin yönetmeni Pablo Larraîn’ dir. Film 1 saat 51 dakika sürmektedir. Film başta Diana’nın tüm hayatını aktaracağı izlenimine sahip olsa da aslında Prens Charles ve Lady Diana’nın boşanma aşamasına kadar ki olan süreci anlatmaktadır. 1′ den fazla ödül almış bu film, izleyicileri tarafından bir olumlu bir de olumsuz yorumlar almıştır. “Spencer” ismi Diana’nın soyadından gelmektedir.

6. Ayla (2017) – İMDb: 8,3

Ayla (2017)
Ayla (2017)

Yönetmenliğini Mustafa Uslu’nun üstlendiği gerçek hayattan alınmış bu film, çoğu izleyicinin beğenisini kazanmış ve yoğun duygular yaşatmıştır. Film, 1950 yılında yapılmış olan Kuzey Kore’ nin Güney Kore’ ye saldırısı sonrası Birleşmiş Milletler’ in yardım göndermesiyle birlikte Türklerinde yardım göndermesi ve Türk Tugayında bulunan Süleyman Dilbirliği, savaşın olduğu meydanda annesi ve babası ölmüş olan Kim Eunja adında küçük bir kız bulur.

Süleyman Adı zor telaffuz edildiği için ona Ayla ismin verir. Kan bağları olamamasına rağmen baba-kız sevgisini gözler önüne sermektedir. Yurt dışında da büyük bir ilgi alan Ayla, ABD den 8 adet ödül almıştır. Film, 2 saat 5 dakika sürmektedir.

7. Titanic (1997) – İMDb: 7,9

Titanic (1997)
Titanic (1997)

Titanic dev bir transatlantiktir. Teknolojinin ilerlediği bir dönemde yapılmıştır. Bu gemi yolculuğa çıkacağı sırada batmaz denilmesine rağmen batışı ve içinde yaşanan yasak aşkı anlatan izleyenleri duygulandıran bir film. Ana karakterleri olarak Avrupa da birkaç yıl yaşadıktan sonra Amerika’ ya dönen Jack adlı bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia’ ya giden Rose bulunmaktadır.

İki gencin arasında sınıf farklılığı bulunmasına rağmen aşklarına engel olmamıştır. Titanic’ in buz dağına çarpmasıyla kötü ve acıklı sahneler yaşanmaktadır. Yönetmeni James Cameron ve film toplamda 3 saat 14 dakika sürmektedir. 1′ den fazla ödül alan bu film izleyenleri duygulandırmış ve zamana meydan okuyarak her neslin okuduğu film haline gelmiştir.

8. House Of Gucci (2021) – İMDb: 6,6

House Of Gucci (2021)
House Of Gucci (2021)

House Of Gucci, Dünyaca ünlü Gucci markasının kurucusu Guccio Gucci‘ nin torunu ve varisi Maurizio Gucci‘ nin hayatı ve 1995’ te eski eşi Patrizia Reggiani tarafından kiralık katil tutularak öldürülmesini konu almaktadır.

Film 2 saat 37 dakika sürmektedir. Yönetmeni Ridley Scott ve bu film Sara Gay Forden tarafından 2001 tarihinde The House Of Gucci: A Sensational Story Of Murder adlı kitabından uyarlanılmıştır. 1′ den fazla ödül alan bu film izleyenleri tarafından olumlu ve olumsuz eleştirilere sahiptir.

9. The Social Network (2010) – İMDb: 7,7

The Social Network (2010)
The Social Network (2010)

Bir zamanların sosyal medya denilince akla ilk gelen mecrası Facebook‘un kuruluş öyküsü ve günümüze sunduğu artı eksi yönleriyle beraber Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg‘in hayatını konu alan bir filmdir. Toplamda 2 saat süren The Social Network filminin yönetmeni David Fincher’dir. İçinde değerli ödüllerin de bulunduğu birçok ödül almıştır.

10. The King’s Speech (2010) – İMDb: 8,0

The King's Speech (2010)
The King’s Speech (2010)

Yaşlı İngiliz kralının kendisinden sonra tahtını bırakabileceği iki oğlu vardır. Büyük oğlu Edward babasının ölümünden sonra tahta geçer. Fakat Edward yasak aşkın içinde bulunduğu için kendisinden küçük kardeşi kekeme olan George‘ a tahtı bırakır. Kekeme sorunu olan George’ a Avustralyalı konuşma terapisti Lionel yardım etmektedir.

Kendisiyle olan savaşı anlatılan George’ un hayatı anlatılmaktadır. The King’s Speech, 1 saat 58 dakika sürmektedir. Yönetmeni Tom Hooper’dir. 1′ den fazla ödülleri bulunan bu film oldukça olumlu yorumlar almaktadır.

Gerçek hayattan uyarlanmış filmler ilginizi çekiyorsa sitemizde yer alan “Felsefe Temalı En İyi 30 Film” adlı listemizi de inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler