En İyi 10 Hukuk Konulu Güney Kore Dizisi

En İyi 10 Hukuk Konulu Güney Kore Dizisi

En iyi hukuk konulu Güney Kore dizilerine yer verdiğimiz listemizde; tüm dünyada beğeni toplayan ve herkesin ilgisini çeken hukuk konusunu işleyen en iyi Güney Kore dizileri var.

Son yıllarda herkesin ilgisini kazanmakta olan Kore dizileri, popülerliğini giderek arttırmaya devam ediyor. Günümüz de giderek çeşitliliği artan ve severek izlenen Kore dizileri, hukuk alanında da pek çok dizi ile karşımıza çıkıyor.

Gerek oyuncu kadrosu gerek senaryosu ile seyirciyi kendine çekmeyi başaran bu yapımlar, tüm dünya da beğeni toplamaya devam ediyor. Size içinde bol bol gizem, suç ve mahkeme draması barındıran 10 en iyi Kore dizilerini derledik.

1. Big Mouth (2022)

Big Mouth
Big Mouth

Big Mouth, Lee Jong-suk, Im Yoon-ah ve Kim Joo-hun’un oynadığı 16 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir. 7.9 IMDb puanı ile listemizin ilk sırasında yer alan dizi, konusu ve olay örgüsü ile seyirciye heyecan ve gerilimi yüksek bir mahkeme draması sunuyor.

Dizi, kendi halinde avukatlık yapan ve lakabı Big Mouth (Koca Ağız) olarak bilinen ve lakabının Big Mouse (Koca Fare) olarak anılan dahi bir dolandırıcıyla karıştırıldığında hiç beklenmediği olaylarla karşılaşmasını konu alıyor.Gerçek Big Mouse’nin kim olduğu çözülmesi gereken zor bir denklem haline gelmektedir.

2. Military Prosector Doberman (2022)

Military Prosecutor Doberman
Military Prosecutor Doberman

Military Prosector Doberman, Ahn Bo-hyun ve Jo Bo-ah’ın başrol oynadığı 16 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir.

IMDb puanı 7.8 olan dizinin adında da anladığımız Doberman lakaplı askeri bir savcı Do Bae-man(Ahn Bo-hyun) ve ailesinin intikamı için askeri savcı olmaya karar veren Cha Woo-in(Jo Bo-ah)’in çevresinde geçen  mahkeme dramasını ele alan bir yapım.

İlk duyduğunuz da sizi şaşırtan bir konuya sahip olmasının en önemli nedeni de ülkemiz de rastlanamayacak bir konuya değinmesinden kaynaklanıyor. Son yıllarda bir örneğini göremeyeceğimiz askeri savcı kavramına değiniyor. Yine de dikkat çekici konusu ile seyirciye seyir zevki veren bir yapım olmaktadır.

3. Vincenzo (2021)

Vincenzo
Vincenzo

Vincenzo, Song Joong-ki’nin başrolde ve Jeon Yeo-been, Ok Taec-yeon, Kim Yeo-jin ve Kwak Dong-yeon ile birlikte oynadığı 20 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir. 8.4 IMDb puanı ile yayınlandığı yıl oldukça ses getiren bu yapım hala popülerliğini korumaktadır.

Dizi, bir İtalyan aile tarafından evlat edinilen Vincenzo Cassano(Song Joong-Ki)’nun etrafında dönmektedir. Korece adı Park Joo-Hyung olan Vincenzo Cassano, İtalya’da mafyalara danışmalık yapan bir avukattır.

Fakat göründüğü kadar masum olmayan İtalyan avukatımız, Mafya Babasının ölümüyle, geride kalan hazineyi aramak için Güney Kore’ye dönmek mecburiyetinde kalır. Fakat işler hiç de istediği gibi ilerlemez. Bol bol mahkeme dramasına şahit olduğumuz bu dizi bir çok ters köşeyle seyircileri ekrana kilitlemekte zorlanmıyor.

4. The Devil Judge (2021)

The Devil Judge
The Devil Judge

The Devil Judge (Şeytan Yargıç), Ji Sung, Kim Min-jung, Park Jin-young ve Park Gyu-young’un başrol oynadığı 16 bölümlük bir Güney Kore televizyon dizisidir.

Dizi, ülkenin karanlık ve aydınlık çatışmasını ağır bir hava da ele almasının yanı sıra, adaleti kendi yöntemleri ile yöneten yargıç Kang Yo-han ve ölmüş abisi(Kang Isaac)’a benzetilen diğer yargıç Kim Ga-on ile fikir çatışmasını ele almaktadır.

Duruşmalar, adalet ve barışı getirmek için üç yargıcın bir araya geldiği, televizyonda yayınlanan bir mahkeme salonu canlı programı aracılığıyla tüm ülkeye gösterilerek yapılan bir şova dönüşür.

Distopik Kore Cumhuriyetini gerçekçi bir olguyla işlemesi seyirciye ideal olanın ne olduğunu sorgulatan bir yapım olması yanında 8.3 IMDb puanıyla popülerliğin kapılarını aralamış durmaktadır.

5. Suits (2018)

Suits
Suits

Suits, Jang Dong-gun ve Park Hyung-sik’in başrollerini paylaştığı 16 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir.

IMDb puanı 7.4 olan dizi, Aaron Korsh’un aynı adlı Amerikan televizyon dizisiyle öne çıkan yapımlar arasında bulunan dizinin uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.

Hukuk firması “Kang & Ham”ın yetenekli ve seçkin bir avukat olan Choi Kang-Seok’un, kalıcı bir hafızaya sahip ancak hukuk diploması olmayan Go Yeon-Woo adında genç bir adamı işe almasıyla gelişen olayları anlatmaktadır.

Dizinin ne kadar konusu ve senaryosu benzer görünse de kore esintisini hissettiğimiz oldukça keyifli bir yayın sunmaktadır.

6. Ms. Hammurabi (2018)

Ms. Hammurabi
Ms. Hammurabi

Ms. Hammurabi, Go Ara, Kim Myung-soo ve Sung Dong-il’in oynadığı 16 bölümlük  Güney Kore televizyon dizisidir.

Dizi, yargıçların hayatlarını ve çözmeleri gereken çeşitli anlaşmazlıkları bayan Park Cha Oh-reum’un gözünden anlatıyor. IMDb puanı 7.5 olan dizi, jüri üyelerine yönelik yeni bir bakış açısı sunmaktadır.

Günümüz Kore toplumundaki olumsuzlukları dürüst bir şekilde tasvir etmesi ve hukukta erkek egemenliğine dayanan sistemi eleştirel bir gözle seyirciye izlerken düşündüren bir mahkeme draması sunuyor.

7. Judge vs Judge (2017)

Judge vs Judge
Judge vs Judge

Judge vs Judge, Park Eun-bin, Yeon Woo-jin, Dong Ha ve Na Hae-ryung’un oynadığı 32 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir.

IMDb puanı 6.7 olan dizi, geçmişte yaşadığı olayların intikamı için savaşan ateşli bir yargıç Lee Jung-joo(Park Eun-bin)’un hikayesini ele almaktadır.

Seul Mahkemesine başkanlık eden öfkeli ve mesleğin değerlerini hiçe sayan Lee Jung-joo(Park Eun-bin) ve aksine hukuku, her şeyden üstün gören ve bu değerlere oldukça önem veren bir diğer yargıcımız Sa Ui-Hyun(Yeon Woo-jin) arasında geçen hukuk mücadelesinini sade ve akıcı bir şekilde karşımıza çıkarmaktadır.

8. Defendat (2017)

Defendat
Defendat

Innocent Defendat, başrollerinde Ji Sung, Um Ki-joon, Kwon Yu-ri, Oh Chang-seok ve Uhm Hyun-kyung’un yer aldığı 18 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir. 8.1 IMDb puanı ile göz dolduran bu yapım dikkatleri üstüne çekmekte oldukça başarılı duruyor.

Dizi, başrol oyuncumuz Park Jung-woo(Ji Sung)’un, Seul Merkez Bölge Savcılığında bir savcıyken kendisini idam cezasına çarptırılmış bir mahkum olarak bulmasıyla değişen olayları göz çarpıcı bir şekilde seyirciye yansıtmaktadır.

Geçici hafıza kaybının ağır sonuçlarıyla yüzleşen Jung-woo, onu hapse atan şeyin ne olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değildir. Hafızasını geri kazanmak ve adını temize çıkarmak için giriştiği mücadeleyi konu alan bir mahkeme dramasıdır.

Ayrıca 2021 yılında ‘Mahkum’ adıyla uyarlaması yapılan bu dizi, Türkiye de oldukça beğenilen bir yapım olmuştur.

9. Witch at Court (2017)

Witch at Court
Witch at Court

Witch at Court, Jung Ryeo-won ve Yoon Hyun-min’in başrol oynadığı 16 bölümlük Güney Kore televizyon dizisidir.

Dizi, davasını kazanmak için her türlü etik dışı hareketlerden çekinmeyen materyalist bir kadın savcı Ma Yi-deum(Jung Ryeo-won) ve acemi bir savcı olan Yeo Jin-wook(Yoon Hyun-min)’un cinsel suçlar için özel görev gücüne atanmasıyla gelişen olayları anlatan bir mahkeme dramasıdır.

7.4 IMDb puanına sahip dizi, Güney Kore’nin hukuk sistemini gerçekçi bir bakış açısıyla sunuyor.

10. Suspicious Partner (2017)

Suspicious Partner
Suspicious Partner

Suspicious Partner, başrollerinde Ji Chang-wook ve Nam Ji-hyun ayrıca Choi Tae-joon ve Kwon Nara bulunan 40 bölümlük Güney Kore dizisidir.

7.8 IMDb puanına sahip bu dizi, savcı Noh Ji-wook(Ji Chang-wook), adı cinayete karışan stajyer savcı Eun Bong-hee (Nam Ji-hyun) ve kurnaz bir psikopat katilin dahil olduğu gizemli bir davada yaşanan olayları ele almaktadır.

Her karakterin geçmişi ile yüzleşmesini ve ilişkilerini izleyeceğimiz bu dizi, romantik komedi tadında bir mahkeme dramasıdır.

Güney Kore dizileri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “En İyi K-Drama Dizi Önerileri” verdiğimiz listemize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler