Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Alman Dizisi

Alman dizileri

Son yıllarda büyük izleyici toplayan Alman dizileri birbirinden farklı türe ve içeriğe sahip yapımlardan oluşuyor ve daha çok dijital platformlar sayesinde izleyicilere ulaşıyor. Diziler aynı zamanda Alman kültürünü tanımamıza da yardımcı oluyor.

Alman sinema dünyası, son yıllarda ürettiği yüksek kaliteli yapımlarla uluslararası arenada dikkat çekmeyi başardı. Farklı türlerde ve sıradışı hikayelerle seyirciye ulaşan bu diziler, hem Alman kültürünün zenginliğini yansıtıyor hem de evrensel temalarla geniş bir izleyici kitlesine hitap ediyor.

İster derinlemesine bir drama, ister soluk kesen bir gerilim arayışında olun, Alman yapımı diziler sizi şaşırtmaya ve etkilemeye hazır. İşte izlenmesi gereken en iyi 10 Alman yapımı dizi:

1. Dark

Dark
Dark

Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan Dark bir Alman bilim kurgu gerilim televizyon dizisidir. Uluslararası yankı yakan ve oldukça beğeni toplayan dizi ilk olarak 1 Aralık 2017’de Netflix’te yayınlandı ve üçüncü sezonuyla birlikte 27 Haziran 2020’de sona erdi.

Hikaye Almanya’nın kurgusal Winden kasabasında geçiyor ve Erik adlı bir çocuğun gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Nielsen, Doppler, Kahnwald ve Tiedemann isimli dört ailenin birbiriyle bağlantılı yaşamlarına odaklanan dizide zamanda yolculuk kavramı ortaya çıkıyor.

1888, 1921, 1953, 1986, 2019 ve 2052 de dahil olmak üzere birçok zaman dilimini kapsıyor. Karakterlerin farklı zaman dilimlerindeki birbirleriyle olan ilişkileri ve olaylar arasındaki bağlantıları izleyicileri meraka sürüklüyor.

Zekice örülmüş ve iç içe geçmiş olay örgülerini, gizemi ve bilim kurguyu seviyorsanız Dark dizisi kesinlikle göz atmaya değer bir yapım.

2. Dogs Of Berlin

Dogs of Berlin
Dogs of Berlin

Başrollerinde Türk oyuncu Fahri Yardım’ın da bulunduğu Dogs of Berlin; Christian Alvart tarafından yaratılan bir Alman dizisidir. İlk yayın tarihi 7 Aralık 2018 olan dizi Netflix’te yayınlandı ve bir sezon sürdü.

Dogs of Berlin; Almanya’nın Berlin şehrinde geçiyor ve suç temasını sosyal ve politik meselelerle birleştiriyor. Karakterlerin birbiriyle yaşadığı çatışmalar ve toplumsal sorunlara da yer veriyor. Dizi Alman takımında oynayan Türk asıllı futbolcu Okan Erdem’in cinayetini araştıran biri Türk biri Alman iki polisi anlatıyor.

Yer yer Türkçe konuşmalar da duyacağınız dizi suç, dram ve gerilim türlerini seviyorsanız izlemeniz gereken diziler arasında yer almalı.

3. Kleo

Kleo
Kleo

Hanno Hackfort’un yazdığı Viviane Andereggen ile Jano Ben Chaabane’nin yönettiği Kleo 2022 yılında Netflix’te yayınlanmış bir Alman aksiyon dizisidir. Almanya’nın Doğu ve Batı olarak ikiye ayrıldığı yıllara gidiyoruz ve Doğu Almanya’da yaşayan Kleo isimli genç bir kadının yaşamına eşlik ediyoruz.

Alman oyuncu Jella Haase tarafından canlandırılan Kleo karakteri Stasi isimli gizli bir örgüt için çalışan gizli bir ajan. Batı Almanya’da yerine getirdiği bir görev sonrası hayatındaki herkes tarafından dışlanan ve kendini birden hapishanede bulan Kleo, af ile birlikte hapishaneden çıktıktan sonra olayın iç yüzünü araştırmaya ve hapishaneye girmesine sebep olan kişilerden intikam almaya başlıyor.

Sempatikliğiyle kendine hayran bıraktıran ama bir o kadar da acımasız olan Kleo karakteri kuşkusuz diziyi izlenmesi gereken diziler listesinde üst sıralara yerleştiriyor.

4. Perfume

Perfume
Perfume

Patrick Süskind’in Das Parfum isimli romanından modernize edilerek yorumlanan Perfume dizisi bir Alman televizyon dizisidir. Senaryo genel itibariyle kitapla birebir değil, bağımsız bir şekilde işlenmiştir.

Dizi ilk olarak 2018 yılında Netflix’te yayınlanmıştır. Kitabın ve dizinin yanı sıra ana hikayeyi ele alan bir de film bulunmaktadır.

Dizi bir cesedin bulunmasıyla başlıyor ve cesedin özellikle ter bezlerinin çıkarılıp alınması hikayeyi daha da ilginç kılıyor. Dedektifler ölen kadının beş arkadaşını sorguluyor ve ortaya korkunç detaylar çıkıyor. Almanya’nın çarpıcı atmosferiyle birleşen hikayesi gerilim severler için izlenmeye değer bir yapım.

5. Biohackers

Biohackers
Biohackers

İlk kez 20 Ağustos 2020 tarihinde Netflix platformunda yayınlanan Biohackers ikinci sezonuyla 2021 yılında bizlere veda etmiştir. Başrollerini Luna Wedler, Jessica Schwarz ve Thomas Prenn’in paylaştığı dizi bilim kurgu ve gerilim türündedir.

Kardeşinin küçük yaştaki ölümünün ardındaki sırları açığa çıkarmak isteyen Mia Akerlund Freiburg Üniversitesi’nde tıp eğitimine başlar. Burada araştırma merkezi sahibi Doktor Tanja Lorenz ile tanışır ve kendini ona sevdirerek genetik çalışmalarına yardım etmek ister.

Kardeşinin ölümüyle Tanja Lorenz’in bağlantısı olduğunu düşünen Mia gerçekleri ortaya çıkarmak için girdiği bu yolda engellerle karşılaşır.

Bir sonraki bölümü merakla izlemenize sebep olacak ve yer yer sizi şaşkınlığa sürükleyecek olan Biohackers oldukça sürükleyici ve heyecanlı bir hikayeye sahiptir.

6. Unsere Mütter Unsere Väter

Unsere Mütter Unsere Väter
Unsere Mütter Unsere Väter

Stefan Kolditz tarafından yazılan ve Philipp Kadelbach tarafından yönetilen Unsere Mütter Unsere Väter (Bizim Annelerimiz Bizim Babalarımız) 2013 yapımı bir Alman televizyon dizisidir. Üç bölüme sahip mini dizi 2. Dünya Savaşı Döneminde yaşamış beş yakın arkadaş olan Wilhelm, Friedhelm, Greta, Charlotte ve Viktor’un hikayesini anlatmaktadır.

Dizide savaşın ve Nazi rejiminin bu beş arkadaşın üzerinde yarattığı yıkıcı etkileri görüyoruz aynı zamanda savaşa kaybedenlerin gözünden de bakıyoruz. Beş karakterin perspektifinden savaşın farklı yönlerine ve savaşın hayatlarını nasıl değiştirdiklerine tanık oluyoruz.

Bir sonraki Noel’de birbirlerine tekrar buluşma sözü veren beş arkadaşın hüzünlü ve etkileyici hikayesiyle Unsere Mütter Unsere Väter izlenmesi gereken diziler arasına girmeyi başarıyor.

7. Unorthodox

Unorthodox
Unorthodox

Alman yönetmen Maria Schrader tarafından yönetilen Unorthodox mini dizisi Deborah Feldman’ın aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. 2020 yılında Netflix platformunda yayınlanan bu mini dizi 19 yaşındaki Esty’nin özgürlüğe giden yolunu konu ediniyor.

Shira Haas tarafından canlandırılan Etsy karakteri Yahudi topluluğuna mensup genç bir kadındır ve topluluktan ayrılıp kendin karakterini ve kimliğini bulmaya çalışır. Geçmişinden kopup kendi yolunda gitmeye karar veren Etsy, her şeyden kaçarak Berlin’e gider.

4 bölümden oluşan bu mini dizi dikkat çeken oyunculukları ve farklı kültürlere bakış açısıyla izleyicilere zengin bir deneyim sunuyor.

8. Babylon Berlin

Babylon Berlin
Babylon Berlin

Almanya’nın Weimar Cumhuriyeti döneminde geçen Babylon Berlin ilk olarak 2017 yılında yayınlanmıştır. Dizi Volker Kutscher’in romanına dayansa da yazar, senaristlere hikayede değişiklik yapabilecekleri iznini verdiği için dizi bazı noktalarda romandan ayrılmaktadır.

Dizi bir polis memuru ve gazete muhabiri karakterlerinin etrafında ilerler. Gereon Rath, Berlin’e atanmış genç bir polis memurudur ve hem kendi geçmişi hem de Berlin’de işlenen suçlarla uğraşır. Charlotte Ritter, bir gazete muhabiridir ve amacı daha büyük hikayelere tanık olmaktır.

Charlotte, Gereon’un yanında çalışmaya başlar ve bizler de işlenen suçları birlikte çözmelerine ve kendi kişisel mücadelelerine ve ilişkilerine tanık oluruz.

Suç, drama ve dönem yapımlarını seven izleyiciler için Babylon Berlin oldukça etkileyici ve heyecanlı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

9. Deutschland 83

Deutschland 83
Deutschland 83

İlk sezonu 2015 yılında yayınlanan Deutschland 83 Alman yapımı bir televizyon dizisidir. İkinci ve üçüncü sezonları Deutschland 86 ve Deutschland 89 olarak yayınlanmıştır. Yönetmen koltuğunda Anna Winger ve Jörg Winger’in oturduğu dizide Jonas Nay, Maria Schrader ve Ulrich Noethen başrolü paylaşmaktadır.

Dizi Almanya’nın Soğuk Savaş döneminde Doğu Alman subayı Martin Rauch’un Batı Almanya’da gizli bir casus olarak çalışmasını ele alır. Martin Rauch bir Batı Alman askerinin kimliğine bürünür ve Batı Almanya’nın içine sızar.

Dizi, klasik bir ajan hikayesini anlatıyor gibi görünse de Soğuk Savaş döneminin koşullarını, Doğu-Batı çatışmalarını benzersiz bir perspektifle anlatıyor.

10. Barbarians

Barbarians
Barbarians

Roma İmparatorluğu’nun Cermen kabileleriyle olan çatışmalarını konu alan Barbarians dizisi, 2020 yılında yayınlanmıştır. 2022 yılında Netflix platformunda yayınlanmaya başlayan Alman tarihi ve savaş dizisinin başrollerinde Laurence Rupp, Jeanne Goursaud ve David Schütter yer almaktadır.

Dizi Cermen kabilelerinin Roma İmparatorluğu’nun baskılarına karşı direndiği bir dönemi anlatır. Dizinin odak noktası Varus Savaşı’dır. Tarihi olayları hem Cermen kabilesinin gözünden hem de Roma ordusunda görev yapan bir askerin gözünden anlatan dizi iki farklı kültürü bizlere sunar.

Tarihi olayları ve dramaları seviyorsanız etkili savaş sahnelerine sahip Barbarians’a bir göz atmayı düşünebilirsiniz.

Eğer dizi listemiz ilginizi çektiyse “En İyi 10 Aamir Khan Filmleri” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler